Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

Am cautat azi prin tot orasul (tg-jiu) si pe nicaieri nu am gasit acel swich. In principiu stiu cum arata, am vazut in ceva poze, dar nicaieri nu au..ceva idei unde pot gasi/comanda ceva de calitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    49

  • Al Bundy

    17

  • kelu

    17

  • soila

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, am si eu o problema, cu golful meu (2 usi) poate ma sfatuiti voi...Butucul de la usa dreapta fata, se invarte in gol (inchis / deschis). Usa se poate deschide din interior, iar inchiderea centralizata functioneaza doar pentru usa aceasta, nu si pentru usa stanga fata (partea soferului) sau portbagaj. 

E neplacut sa deschizi /inchizi si sa se deschida o singura usa (mai ales ca pentru deschiderea portbagajului trebuie sa scot cheia din contact si sa il deschid). 

 

Recapitulez in cazul in care nu m-am exprimat bine. Deschid usa mea cu cheia, apoi pentru a deschide usa din dreapta trebuie sa apas butonul de pe usa de deschidere. Daca vreau sa deschid portbagajul, trebuie sa il deschid cu cheia si sa il inchid la fel. 

 

Ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt butuc - exista kit de reparatie - se inlocuiesc piesele deteriorate - trebuie sa il desfaci sa vezi care sunt.... 

 

pt faptul ca se deschide o singura usa - ai lipituri reci la yale - trebuie date jos, desfacute, refacute lipiturile - daca tot le desfaci, sa le schimbi si switch-urile, sa cureti colectoarele la motorase, sa fie ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Iar la haion in prima faza verifica cum se prezinta cablurile din burduf, daca nu sunt rupte/deteriorate.

daca-s ok, desfa capitonajul si vezi daca vin 12v pe mufa de la actuator cand dai sa inchizi/deschizi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună, ma poate ajuta cineva? Am o problema cu ușă partea dreapta nu se mai deschide nici din interior nici din exterior și nici din telecomanda... Reușesc s-o deschid doar din cheie și trăgând de mâner... Golf 4..2002 2 uși... Nu am geamuri electrice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca am mai raspuns la un post asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce o deschizi, da jos yala, o desfaci, cureti colectorul la motoras, refaci lipiturile si inlocuiesti si switch-ul - ca tot dai jos yala.

 

procedurile si ce ai de facut, le gasesti pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos... Am sa încerc.... Nu știu ce îmi va ieși. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai cauta DIY-urile facute de noi, pozele si link-urile, ca sa stii la ce te bagi - dupa care te mai ajutam cum putem, de la distanta.

 

uite un DIY aici, e de la un Passat,... dar e aproape identic cu cel de pe Golf 4 - difera doar manerul interior, fiind pe dreapta la tine

 

http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu "parca"nu ma ajuți....

Daca descrii aceeasi problema in mai multe topic-uri, asa se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pffff..... M-aș fii descurcat sa dau portiera jos.. Mai departe cred ca as face experimente.. O sa caut pe cineva care o mai făcut asta. Mulțumesc pt sprijin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti pare prea complicat, cel mai bine e sa apelezi la cineva care a mai facut - altfel, poate sa dea cu virgula si sa te chinuie mult....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asa am sa și fac... Dar.... Acuma sunt în căutarea de oameni pricepuți

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

va salut ! vin si eu cu o problema . am schimbat switch.ul din broasca fata stanga si dupa remontare totul functioneaza bine numai ca acum nu se mai incuie nici din telecomanda nici cu cheia . ma puteti ajuta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza si vezi ce nu ai montat cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai exact la ce anume trebuie sa ma uit ? partea mecanica sau electrica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e posibil cand ai asamblat cele doua parti, nu ai bagat pinul de metal in partea mecanica - acela actioneaza incuiat - descuiat...cel care vine din partea electrica. Daca e urgent ma suni cand desfaci yala si iti explic la telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 rosu din prima foto trebuie sa intre in 1 rosu din a doua foto

post-11532-0-46686500-1450625361_thumb.j

post-11532-0-08431500-1450625370_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut.problema e in felul urmator:usa stanga fata si cea de pe spate nu se mai incuie.(masina unui prieten).inchiderea centralizata e pe cheie,nu cu teleomanda.

daca incuie cu cheia in butuc,in usa cu probleme se incuie doar ea,daca incuie de pe dreapta,se incuie toata masina.plus ca are montat un chit de inchidere AM cu telecomanda,si daca inchuie din ea acel tamburus al usii se lasa jos si se ridica imediat....asta doar la usile stanga(fata si spate)...aceea de pe spate mai ramane si inchisa uneori...la scanare a iesit asta:Log-IONUT.txt.ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DE montat cum trebuie modulul de inchidere, de reconditionat broastele cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, mirceamad said:

salut.problema e in felul urmator:usa stanga fata si cea de pe spate nu se mai incuie.(masina unui prieten).inchiderea centralizata e pe cheie,nu cu teleomanda.

daca incuie cu cheia in butuc,in usa cu probleme se incuie doar ea,daca incuie de pe dreapta,se incuie toata masina.plus ca are montat un chit de inchidere AM cu telecomanda,si daca inchuie din ea acel tamburus al usii se lasa jos si se ridica imediat....asta doar la usile stanga(fata si spate)...aceea de pe spate mai ramane si inchisa uneori...la scanare a iesit asta:Log-IONUT.txt.ce e de facut?

mircea... nu citim posturile anterioare - simptomele sunt descrise in topicurile de mai sus... tot asa si rezolvarea precum si DIY care sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da,am citit florin, insa trebuia sa explic ce se intampla cu masina cu eroriile respective stocate.singura care m-a nelinistit intr-un fel e prima,cea cu "no communication",de aceea am intrrebat.am vazut diy si aici pe forum,si cel facut de tine pe youtube,si altele facute de straini.cum am timp ma apuc de "reparat",sa vad ce o iesi....mi-e teama ca e prima data,dar cred ca,cu rabdare o rezolv.daca i-mi iese ma inscriu pe aria "prestari servicii":biggrin:.glumesc.oricum,la el e treaba mai serioasa pentru ca trebuie schimbat switch(nu se aprinde plafoniera,becul din usa,si nici buzzerul nu functioneaza)si din cate am citit,chhestia cu dezarmatul automat,trebuie refacut lipiturile pe placa.bine ar fi sa fie doar atat,si nu si vre-un switch din ala de pe melc...acolo mi se pare mai complicat.dar oricum,am numarul tau,daca e ceva,te apelez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, necesita o reconditionare totala a yalei.

ma suni si te ajut prin telefon, daca te blochezi pe undeva.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!