Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

scoate pe rand, mufa de pe stalp de la usile spate - sub mansonul de cauciuc dintre caroserie si usa. Pune contactul si vezi cand se stinge plafoniera... inseamna ca ai nimerit usa.

 

Pe fata, ii ramane si lampa de pe usa aprinsa, daca ai probleme acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    49

  • Al Bundy

    17

  • kelu

    17

  • soila

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa o sa fac. totusi, ca nu mi aduc aminte, daca usa din spate e deschisa, se aprind lampile din usile din fata? mie alea imi stau tot timpul aprinse si a trebuit sa le scot mufele sa nu mi consume bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, de la alea din spate nu se aprinde lampa la vreuna din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

draci, inseamna ca e una din fata. credeam ca lea facut bypass ala cand a pus inchiderea centralizata,ca am butoane din alea suplimentare, acum chiar ca s fucked.

 

 

dar, daca deschid doar o usa din fata, a soferului, e normal sa se aprinda ambele lampi din usi, stanga si dreapta. sau doar lampa de pe usa deschisa?

Modificat de mwittman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa se aprinde numai pe usa deschisa(fata) daca nu ai modificari in instalatie. Cel mai simplu este sa scoti mufele principale de pe fiecare portiera in parte pana se stinge icoana(usa deschisa) de pe bord. Respectiva portiera este posibil sa aiba switch-ul defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa se aprinde numai pe usa deschisa(fata) daca nu ai modificari in instalatie. Cel mai simplu este sa scoti mufele principale de pe fiecare portiera in parte pana se stinge icoana(usa deschisa) de pe bord. Respectiva portiera este posibil sa aiba switch-ul defect.

Daca nu a avut inchidere centralizata deloc, atunci se aprind ambele lampi la deschiderea unei usi.la fel e si la fabia, chiar daca are inchidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac. totusi, ca nu mi aduc aminte, daca usa din spate e deschisa, se aprind lampile din usile din fata? mie alea imi stau tot timpul aprinse si a trebuit sa le scot mufele sa nu mi consume bateria.

 

Stau aprinse tot timpul.... ? ce inseamna asta - adica si cand ai usa inchisa ?

 

ai facut verificarile cum ti-am zis ?... daca nu, inseamna ca doar povestim, in loc sa rezolvam....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, din nou. Sunt disperat !

Am demontat broasca din drepta masinii si am o mare problema. 

Am desfacut acel surub care tine broasca fixa pana am putut sa o trag afara complet, problema este ca atunci cand am scoso afara am auzit ca a cazut ceva in interioarul usii.

Iar acum broasca nu mai sta fixaa, de exemplu cand traf de maner iese si broasca putin. Deocamdata e pusa superficial, daca Doamne fereste da unu sa traga de maner sigur vede broasca ca iese.

ACum, cum pot eu sa ajung pe piesa cazuta, iar asa o sa o fac numai maine cand vin de la scoala ptr ca acum e intuneric si mai si ploua.

Stiu  cum sa dau jos acea parte de plastic, m-am uitat pe net cum se face dar cand ajung la capacul de metal ce probleme pot intampina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e ca tu acum trebuie sa desfaci usa complet, ceea ce tie ti-a cazut in usa banuiesc ca e acel cerc care tine broasca prin intermediul surubului, ca sa il poti pune la loc iti trebuie demontat si capacul de metal, grija cu geamul sa nu il spargi, mai bine il dai jos si desfaci usa de tot, ce problema poti intampina e sa fie acel capac de metal nituit, dar nu cred ca la golf e nituit, dar te pregatesti sa nu ai surprize

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nituita tabla din fericire. ti-a cazut coroana care tine butucul fixat pe usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca desfac acel capac de metal pot fixa coroana?sau trebuie sa desfac si manerul usii ca asta nu stiu sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum sistemul de fixare a butucul se da jos foarte usor. Are un torx 20 si iese, ca sa lucrezi mai usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am bagat in [cenzurat] pana la gat. Toate au mers cum trebuie pana sa desfac acel capac de metal. Nu am putut sub nici o forma sa il scot deoarece il tine ceva in interior. Dupa multi neervi, tras, rupt o 'mufa' pe care sta geamul, am vazut ca erau 2 bolturi de plastic. M-am holbat la ele, am incercat sa le bat inaintru am incercat sa le desfac, nimic.

In mare nu am putut scoate capacul de metal din pricina acelor 2 bolturi de plastic. Nu am nici o poza sa va arat deoarece am un tel cu o camera nasoala, dar ca plansament erau puse orizontal putin sub gaura pe unde iese firul  ptr manerul interior.

 

Va vog frumos sa-mi spuneti si mie ce am facut rau, ce am uitat sa fac, cum sa procedez cu acele bolturi de plastic. Daca cumva trebuie sa scot acel capac cu tot cu iala orice sfat e binevenit si niste poze m-ar face sa inteleg mult mai bine.

Maine o reiau de la capat plus ca am mai vb cu un cineva care o sa ma ajute dar nici el nu stie foarte bine despre ce e vorba. 

 

@edit

Ceea ce mi s-a rupt este o clema de geam si este din plastic sa va faceti o idee. Eu cred ca era deja fisurata deoarece geamul acesta urca mai greu fata de celelalte.

Modificat de grigoremadalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai broasca ai dat-o jos? acele nituri negre de plastic(doua la nr) tin broasca pe tabla macaralei. trebuie sa golesti usa, scoti si manerul exterior si dai jos si surubul de sub maner si cu mecanismul in brate pui coroana la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broasca am dato jos, dar manerul nu stiu cum. o sa incerc totusi sa dau manerul jos si sa vad despre care surub este vorba. un desen ceva mi-ar fi foarte de folos

 

multumesc pentru raspunsuri

Modificat de grigoremadalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apelez la voi, poate ma lamuriti, azi dimineata usa de la sofer sa deschis din telecomanda de atunci nu mai misca nimic, am desfacut si scos cablajul, am gasit un fir rupt l-am refacut dar nimic, am incercat cu alt ansamblu de inchidere iarasi nimic, am verificat cu aparatul de masura continuitatea firelor pe culori, totul e ok , dar si asa din telecomanda nu se inchide si deschide decat cu cheia, se poate sa fie de vina modulul de confort de pe usa, numai pe partea de inchidere, cand inchid si deschid se vede pe broasca ca da usor sa miste dar nu poate nu are putere

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate mufa de la modulul de usa si vezi cum se prezinta pinii. In mufa ai un fir gros de alimentare pentru geamuri si unul mai subtire, de alimentare a modulului de usa. Trage usor de acel fir de culoare rosi /galbe sa vezi daca nu e mancat pinul in mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc o sa incerc maine sa vad, in mufa a fost oxid acum apx 4 luni, atunci l-am curatat si a fost ok, nu imi mergeau oglinzile si inchiderea pe usa, acum merge tot inafara de inchidere pe usa sofer,

Se poate verifica cumva modulul de pe usa sa vezi dc e defect?

Mutumesc Al de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o problema:

-totul a inceput de vreo 2-3 luni cand inchideam usa soferului din cheie (neavand inchidere cu butoane), si ba se inchidea doar aia, ba celelalte usi

-a urmat o perioada cand inchideam prin yala de la usa dreapta, pana cand:

-m-am hotarat sa cumpar din carrefour un modul de inchidere cu 2 telecomande/telecomenzi :)

-l-am montat pe usa din stanga si surpriza: inchideam din telecomanda era in regula, deschideam usile din buton: pac toate geamurile coborate de un lat de palma, inchideam, se ridicau si geamurile

-pana sa imi dau seama ca daca lasam una dintre chei in contact si ieseam din masina sa armez/dezarmez, nu se mai deschideau geamurile la deblocare insa la blocare din buton, tzamburusul de la usa stanga spate sarea iar sus si se debloca acea usa si riscam sa uit peste noapte acea usa deschisa.

-in prezentam ajuns de unde am plecat: inchidere din cand in cand functionala pe partea stanga si ok pe partea dreapta numai ca putin incomod iar telecomanda o folosesc doar pt inchiderea usilor...

Rog ajutor!

Intrebari scurte: ar trebuii sa incep cu refacerea lipiturilor, nu? Oare e defect si switch-ul? Modulul de inchidere e defect oare?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al am fost si am verificat cum ai spus, am cautat firul rosu cu galben de care zici, ei da apasam pe mufa in zona firului imi merge centralizata, a tras de fire si am schimbat pozitia acelui fir si la fel acum imi merge, dc misca de fire din nou iarasi nu merge numai tacane in broasca, sa inteleg ca trebuie sa schimb ufa sau sa decapsez acel fir sa vad ce e cu el, care e ceea mai sigura vaianta

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact aceiasi problema o am si eu...

nici eu nu am inchidere centralizata...

dar deocamdata nu e o necesitate, am alte probleme, mai mari cu ea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tai firul dai gaura prin mufa si cositoresti alt fir pe pinul calc. tragi firul prin gaura legi ,izolezi si gata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...facut verificari. am depistat ca usa care o suspectam (sofer spate) e cea care face figuri....dar nu cred ca e sdus chipul ala de pe broasca (cand o trag sa o inchid imi stinge o milisecunda becul din plafoniera si apoi se aprinde iar cand e inchisa) i am scos mufa aia din burduf dar tot asa face.

am mai zis ca usa aia e putin iesita in afar asa ca pana nu mi o reglez sa se inchida bine...nu stiu ce sa mai zic.....

in bord nu am semnalizare de usa deschisa decat la haion.....

 

merci ptr postari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!