Jump to content

Broasca (incuietoare) de Golf 4


mihaic99
 Share

Postare recomandată

Stie cineva cum se schimba cablul de la usa din fata dreapata?

Usa se deschide doar din interior.Din exterior trag de maner si nimic.Am inteles ca ar fi un cablu?Stie cineva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 243
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    49

  • Al Bundy

    17

  • kelu

    17

  • soila

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca nu este rupt cablul atunci va trebui doar sa muti sufa o idee inspre exterior.

In cazul in care intr-adevar acel ,,cablu" de care este prinsa sufa este rupt, va trebui sa demontezi broasca pentru al inlocui.

Ca sa nu te chinui poti sa demontezi butucul , pana vei regla sufa. Cum crezi tu ca iti va fi mai usor.....

Ca idee:

post-25544-0-74898900-1352390870_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa pui vaselina frate, de cand conduce aia curentul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vaselina grafitata conduce curentul fara probleme, si am pus un fir cat sa faca un contact mai bun, oricum inca nu am asamblat inapoi broasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:dry: eu tocmai ce am incercat cu un multimetru, nu conduce curentul asa ca fa bine si curata cu spray de contacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o !!! Usa din dreapta fata nu se deblocheaza nici din interior si nici din deschiderea centralizata, cand trag de minerul din interior se misca butonul de blocare dar revine si din aceasta cauza nu se deschide usa. DIn exterior este la fel.Am incercat sa tin trasa in sus parghia de deblocare dar fara folos.

Am incercat sa dau fata de usa jos dar mai are un surubel in dreptul oglinzii si cum usa este inchisa ...

Un ajutor prin Brasov ca nu as vrea sa rup ceva ....

Este o Bora Break 2002 , 1,6 l

Modificat de dcsiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa deshid usa dupa ce am tot miscat de tija de deblocare.... saptamana viitoare desfac totul sa vad de ce nu merge deblocarea din buton ( probail motorasul nu isi face toata cursa ).

Modificat de dcsiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu incuitoare de la usa de la sofer am fost la spatorie cu ea iarna si sa blocat cipu ala din broasca si nu mai functionea nici becul din portiera si usa se inchida singura cat ar costa schimbarea pesei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depionde cine o face. Nu ar trebui sa fie mai mult de 80 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa blocat cipu ala din broasca si nu mai functionea nici becul din portiera si usa se inchida singura

s-a blocat (stricat) switch-ul.... cip-ul e alta treaba....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara. Broasca din usa de la Golf 4 este aceeasi cu cea de pe bora nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am si eu o problema la masina sper sa o nimeresc aici.

Nu mai merge butucul de pe stanga sofer. Am inchidere centralizata si nu mai merge cum trebuie acel butuc. Pot doar sa mai deschid masina si asta cu conditia sa-mi coboare toate geamurile jos. De inchis nu mai merge, am noroc ca am butuc si pe stanga. Cat ma costa un butuc nou sau il pot repara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucul nou, e foarte scump.

intai trebuie sa desfaci butucul tau.... eventual si yala - vedem ce probleme ai - dupa care vin solutiile de rezolvare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu usa soferului: pentru ca sa inchid usa cum trebuie nu ii destul sa ii dau drumul ca la celelalte usi ci trebuie sa o trantesc destul de tare. Sa fie broasca problema sau poate sa fie altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucul nou, e foarte scump.

intai trebuie sa desfaci butucul tau.... eventual si yala - vedem ce probleme ai - dupa care vin solutiile de rezolvare

am inteles Florin. in cazul in care gasesc ceva rupt in el pot cumpara separat de la piese ce imi trebuie?

Eu am gasit ceva foarte interesant pe youtube despre cum se repara un butuc la vw unde omul in cauza explica amanuntit. Daca ajuta pe cineva (sunt 2 parti ale acestui tutorial numai ca in partea a 2-a grasul nu termina treaba pana la capat dar in principiu se stie ce e de facut )

Iar aici si cu poze

http://www.andrewhope.co.uk/Automotive/downloads/VW%20Lock%20Repair.pdf

Modificat de grigoremadalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema asemanatore la Golf4-ul meu dupa schimbarea switch-ului portiera. Daca tensionez cablul respectiv prea mult imi ramane yala blocata dupa incuiere-descuiere.Daca il las mai slab se dechide din interior dar din exterior nu merge.Cand il pun pe undeva pe la mijloc la deschidere portiera dupa incuiere-descuiere imi ramane blocata in prima treapta de inchidere. Daca incerc din nou sa trag de maner se deschide portiera.Nu stiu unde am gresit la asamblarea portierei sau la reglaj sufa.

Modificat de bughi36
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune sufa mica, exact acolo unde vine ea, fara sa stea tensionata dar nici sa stea cu burta.

grigore - da, se poate achizitiona un kit de reparatie pt butuc - acum, depinde ce ai tu stricat la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inca o intrebare. daca iau butucul in casa sa il deschid si sa il mesteresc iar dupa nu il mai fac la loc, imi poate deschide cineva masina cu vreo surubelnita daca nu am butucul bagat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. CA doar ramane gaura acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mai multe probe, mi-am dat seama ca problema nu este de la tensionarea sufei maner exterior. Dupa strangerea surubului blocare butuc portiera, deschiderea portierei nu mai functioneaza corespunzator.Dupa incuiere-descuiere la deschidere din exterior, se deschide numai in prima treapta, daca mai trag o data de maner se deschide usa.Din interior functioneza normal in orice situatie.Cred ca am sa fac portiera bucati din nou sa vad daca gasesc unde am gresit.Daca v-ati mai intalnit cu asa ceva, pls o ideie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demonteaza din nou totul si vezi sa nu fie coroana care strange butucul, sarita de la locul ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit de reparatie - da, contine si piesa respectiva - cauta pe Ebay, pt pret - il aduc si la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna. Am si eu urmatoarele probleme. am observat ca lampile de pe usi imi stau aprinse chiar si dupa ce inchid usile. din ce am citit se pare ca una din broaste este stricata. cele dein fata nu cred ca sunt stricate deoarece i am montat un sistem de inchidere cent. si i a pus baiatul butoane clasice. deci trebuie sa fie una din spate. pot afla care e fara diagnoza? una din usile din spate am fortat o putin ca mi am incuiat cheile in masina(stiu,un bou) si am deschis o cu o sarma si sta putin in afara. acum, daca gandesc corect:trebuie sa aflu care din broastele din spate nu inchide si sa o inlocuiesc si 2:cum as putea sa reglez inchiderea incat si usa sa se inchida total,sa fie la acelasi nivel cu aripa spate? eu sunt in anglia acum si nu vreau sa ma apropii de service uri aici deci trebuie sa fac treaba singur, ajutor va rog :D

 

va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!