Jump to content

Iluminare interioara cu LED


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Geisterfahrer

Salut, ma tenteaza din ce in ce mai mult sa schimb iluminarea (toate plafonierele + luminile de sub parasolare) cu soffitte-uri de la hypercolor de pilda. Am citit pe undeva ca LED-urile trebuie sa suporte dimming, altfel se vor comporta ciudat la aprindere/stingere. Are cineva experienta cu asta, la ce sa fiu atent cand cumpar LED-urile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie un PWM pus inainte de led. nu stiu daca la tine masina vede led ca un bec ars.

comportament ciudat,in ce fel? cred ca e posibil sa palpaie odata la stingere.

orice led suporta dimming,depinde cum este alimentat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Nu, nu vede LED-urile din interior ca bec ars, ci numai pe cele exterioare (faruri, semnalizare, numar etc.) La alea exterioare nu umblu, nu vreau probleme cu politia. ;)

Comportament ciudat in sensul ca in loc de dimming LED-urile palpaie cateva zeci de secunde cand ar trebui sa se stinga. Presupun ca LED-urile golesc mult mai incet condensatorul care face dimming. Se pare ca cei care si-au montat la interior LED-uri cu rezistenta aia aditionala nu au problema asta...

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MatacheAndrei

Am si eu LED uri in plafoniera si in fata si in spate si este foarte multa lumina in masina ....si nu am probleme cu ele nu palpaie nu nimik merge foarte bine.. cred ca conteaza si cine ti le instaleaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Eu mi le instalez...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am B7 dar am led-uri si nu palpaie nimic. Fac maine, pe seara/noapte, un filmulet cu ele daca vrei sa le vezi in actiune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Nu, merci, nu ar ajuta cu nimic. Pe mine ma intereseaza ce fel de led-uri ai (de unde-s cumparate cel putin) daca nu palpaie la dimming.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as putea sa-ti spun de care sunt dar ledurile le-am luat de la b_76_jaf .

Vezi ca am pus cateva poze in thread-ul prezentarii masinii aici dar nu sunt stralucite!

Daca vrei sa-ti fac un filmulet spune-mi sau daca ai drum prin Pipera poti sa treci sa le vezi pe viu.

Sunt la munca pana pe la 8-9 seara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Multumesc de oferta, dar sunt la vreo 1800km de Pipera, mi-ar fi imposibil sa ajung in seara asta :D

Ai grija mare cand iesi afara din RO cu ledurile alea din far si de la numar...amenzile sunt ff. mari si urmarile legale pentru tine in cazul unui accident parca nu prea as vrea sa le mai mentionez...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am luat dupa orasul din semnatura, nu stiam ca esti plecat! :))

Pe cele din far le voi da jos oricum si cat despre cele de la numar... exista si OEM asa cu nu vad ce ar avea de comentat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Mda, din pacate nu se pot alege decat orase din Romania, asa ca am pus si eu orasul pe care-l stiu cel mai bine ;)

Nu stiu cum e la Golf, dar la Passat LED-urile la numar au aparut de abia la masinile produse dupa W45 2011, si NUMAI la masinile care vin cu bi-xenon si stopuri cu LED. Aici in Germania daca-ti pui asa ceva trebuie sa dai o fuga pana la RAR-ul nemtesc sa-ti treaca modificarea in talon (costa mult si nu prea sunt acceptate modificarile astea). In rest, politia te amendeaza daca nu poti dovedi ca asa a venit masina din fabrica sau ai modificarile in talon.

Am auzit multe cazuri de diversi care-ti vad masina la benzinarie, suna la politie si cand vrei sa pleci tre sa dai cu subsemnatul :( Pe VW farurile cu leduri si mai ales LED-urile la numar sunt o raritate, cele din urma sunt mai ales "marca" BMW-ului ;)

Il alta ordine de idei, am mai sapat si am aflat ca urmatoarele led-uri nu pun probleme (Passat B7!):

Trebuie 4 becuri W5W (plafoniere fata + spate), si 3 becuri C5W (parasolare + lumina portbagaj)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Becurile cu filament pentru iluminatul interior (si cel din portbagaj) le-am inlocuit in urma cu doi ani cu unele de tip led. Sunt cumparate de la colegul b_76_jaf si montate tot de el. Nu am avut nicio problema, cu exceptia faptului ca unul, ocazional, ramane aprins la o intensitate foarte mica. Emit, evident, o lumina rece, iar din extrerior se vad excelent noaptea, alături de cele de la numarul de inmatriculare. In interior ilumineaza bine, deci sunt si practice, nu doar arata bine.

Dimmingul este ca cele pe filament, fara nicio diferenta.

Personal sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

am schimbat si eu tot interiorul cu becuri tip led plus portbagaj, am si pe pozitii dar in stadiul de proba(cred ca le scot sa nu am treaba cu politia desi arata suuuuper) plus numar, viata si acordeoane acuma :lol:

la fel nu a probleme cu dimmingul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

DINU_S pentru interior ai omis inca un bec led pentru torpeou in cazul ca ai dori sa l inlocuiesti :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Cine a montat becurile? Pai chiar asa greu o fi sa le montezi singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

maine imi ajunge coletul cu 11 leduri,sunt curios cum va arata :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
  • 1 month later...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina ca pe stadion.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Vreau si eu sa trec pe LED in interior, insa am modelul B7 cu trapa panoramica si pe spate luminile sunt pe laterale. 

Are idee careva cum se pot scoate epntru a verifica ce tip de becuri au?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, vaurel said:

Salut,

Vreau si eu sa trec pe LED in interior, insa am modelul B7 cu trapa panoramica si pe spate luminile sunt pe laterale. 

Are idee careva cum se pot scoate epntru a verifica ce tip de becuri au?

Multumesc.

C5W daca nu ma insel. Poate iti este de folos link'ul atasat: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6916433-DIY-Interior-LEDs-(2013-JSW-with-Pano)

Modificat de Dragos24x7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!