Jump to content

Farurile cu xenon OEM nu fac secventa de reglare


helldriver
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare. Pot face ca atunci cand farul face reglarea automata sa ramana pe o pozitie mai ridicata adica sa bata mai sus farurile. Pot seta cu vagul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le poti ridica din VAG dar cel mai bine este sa le ridici manual din reglajele lor.Daca le ridici din VAG,nu or sa-si faca cursa de autoleveling completa si o sa faca urat la capat de cursa(treaba patita de mine).Pentru a vedea cum poti sa le setezi cu VAG-ul,vezi ca este explicata procedura aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS le inveti doar pozitia de 0. pozitie care o reglezi mecanic, deci nu pot fi ridicate din soft.

Cu VCDS le inveti doar pozitia de 0. pozitie care o reglezi mecanic, deci nu pot fi ridicate din soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.Ma puteti ajuta sa le regez manual? trebuie umblat la suruburile de deasupra farurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intri la coding(daca retin eu bine) si schimbi codul de acolo.La nevoie intru pe laptop si va pun PDF-ul aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intri la coding(daca retin eu bine) si schimbi codul de acolo.La nevoie intru pe laptop si va pun PDF-ul aici!

cred ca asa setezi prin vag,dar reglarea manuala cum se face? Corectati-ma daca gresesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedure for Aligning Xenon Headlamps:

[select]

[55 - Xenon Range] (For some newer vehicles, use [29 - Left Light] instead )

[basic Settings - 04]

Group 001

[Go!]

Wait at least 20 seconds for the headlamp motors to move. The headlamps are now in their adjustment position. Turn on headlights. Adjust them via their manual adjusting screws as referenced against a suitable aiming target.

Scroll up to Group 002. The Xenon Range controller has now learned this position as its Home position.

Click the [Done, Go Back] button and you're all set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al bundy-uite aici procedura de care iti ziceam.

[select]

[Display]-les common modules

[55-H Light Range]

notati-va valoarea de soft coding.Ea reprezinta valoarea presetata si in cazul in care nu obtineti rezultatele asteptate,puteti reveni la aceasta valoare.

[Recode-07]

modificati valoarea din campul software coding dupa cum urmeaza:

scaderea acestei valori "ridica" farurile si invers.

modificati valoarea in incremente relativ mici 5-10

Acum este nevoie de recalibrarea senzorilor ptr. autoleveling.

Din modulul deja selectat 55-headlight range

[basic settings-04]

[group 001]

asteptati cateva secunde pana cand primul camp se modifica din wait"in "set"

acum mergeti in

[group 002]

asteptati pana cand afiseaza "learned

Daca doriti sa mai modificati in continuarepozitia,reluati pana cand obtineti rezultatul dorit.

Asta-i procedura de care ziceam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeam mai devreme testam pe un passat, dar o sa tin minte si mai testez cand am ocazia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie nu-mi merge reglajul automat, am curatat mufe, am pus vag-ul si nu vede calcuatorul de la faruri si m-i s-a luat de el. Exista posibilitatea sa trec la reglaj normal? Ce trebuie schimbat, doar butonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA ce adresa incercai sa-l accesezi? el raspunde la 55, si unitatea e montata in stanga portbagajului.

Daca citeam mai devreme testam pe un passat, dar o sa tin minte si mai testez cand am ocazia.

NU merge ceea ce spui tu, ala este codingul pentru diferite masini si tipouri de suspensie.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, am incercat si eu procedura descrisa de cosminwon mai sus, la adresa 55 "Xenon range". Nu s-a intamplat nimic totusi. Dar eu am facut asta inainte sa vin la tine si sa rezolvam problema cu mufa senzorului de xenon din fata, si automat sa scapam si de eroare. Voi incerca din nou zilele astea si va tin la curent daca se intampla ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu pe un alt passat si se schimba doar pozitia de zero, .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o skoda octavia 2003 cu xenon oem. a trebuit sa umblu la faruri si acuma am impresia ca bat foarte sus. cu vag com interfata 309 modulul xenon range nu imi rasp la comunicatie. care sa fie problema? mufe sau interfata/program.

Raspuns: octavia nu are calc de xenon,dar are autoreglaj. Calculatorul dedicat ce permite in plus?

Modificat de rares v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca la adresa 55 left light, acolo e calculatorul pentru O1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ma intereseaza si pe mine o scanare pentru autoleveling. Functioneaza cam doua luni de zile apoi se strica si bat in jos. Il resetez prin metoda(borna bateriei scoasa) apoi isi revin, dar pentru o perioada scurta de vreme. Ma puteti ajuta va rog. Cu stima

Modificat de C o s m i n
nu mai posta peste tot aceeasi problema
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil ca unul dintre senzorii de leveling, sa nu isi mai faca treaba, tot timpul. Dupa scanare vei vedea despre care e vorba si cum se poate remedia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca unul dintre senzori ar avea bratele/parghiile acelea din plastic retezate/rupte sau nu ar mai functiona ti-ar afisa mesaj in bord LIGHTS FAILURE la punerea contactului. In acest sens, nu cred ca este de la senzorii de leveling si oricum nu isi revin prin metoda scoaterii bornelor de la baterie. Cred ca ai alta problema dar oricum trebuie scanat si verificat fara doar si poate.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu...nu te supara dar unde ai vazut tu Lights Failure la Passatb5.5?Daca ti se duce 1 dintre senzori,nu-ti indica nimic in bord!Scotandu-i borna,calculatorul xenonului/autoleveling-ului isi reseteaza temporar memoria de erori.Calculatorul se afla in partea st spate sub mocheta din portbagaj exact langa claxonul de la alarma.NU mai dati informatii eronate,vb numai daca sunteti cunoscatori ptr ca in loc sa ajutati omul,mai tare il derutati!O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta ma refeream. Apare mesajul acesta (LIGHTS FAILURE) cand pui contactul daca ai senzorii de leveling cu probleme.

post-16022-0-90142900-1301485458_thumb.j

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut, asta iti apare tie, ca ai maxidot....si Skoda Superb. La Passat B5,5 nu zice nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde mai exact in portbagaj ca m-am uitat si nu am gasit nimic, eventual niste poze se poate atasa?

Parghiile de plastic de pe bascule sunt in perfecta stare de functionare.

Se mai pot repara acesti senzorii? Ei practic functioneaza ca niste traductoare.

Multumesc frumos de informatii.

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca a intrat apa in senzori nu se mai pot repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dai jos mocheta ce acopera aripa din stanga.Nu-i pusa la vedere.Nu umbla la ea ca umbli degeaba!Vezi ca la tine mai mult ca sigur este vreun senzor de pe bascule.Pana nu pui Vag-Comul pe ea nu ai ce sa-i faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de informatii, dar aveti idee cat costa acesti senzori si de unde ii pot cumpara? Eventual ceva de calitate.

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!