Jump to content

Farurile cu xenon OEM nu fac secventa de reglare


helldriver
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 22 ore, Hayate a scris:

4b0907503

Multumesc pentru informatie !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
florin71_skoda

Salut,

Masina: Skoda Octavia Break din 2003 cu motor 1,9TDI  ASV de 81kW

Anul trecut am avut un accident si mi-am spart un far pe dreapta. Pina la urma am cumparat 2 faruri noi marca Depo ca de mai mult nu am avut bani. Am mutata becurile, electronica si motorasele de pe cele vechi pe astea noi si le-am pus sus. De reglant insa nu am reusit sa le reglez bine nicicum.

Farurile bateau prea jos si daca le reglam manual, dupa ce luam si puneam contactul ma trezeam ca bateau prea sus. Le aduceam inapoi sa bata bine si dupa ce luam si puneam contactul ma trezeam ca iar bat prea jos.

Zilele trecute am primit un VCDS 12.12 si am incercat sa vad ce-mi da. Din pacate nu am reusit sa accesez modulul 55-Xenon_Range . Se comporta ca si cum eu nu as avea acel modul. Am intrat atunci la 39-Right_Light si la 29-Left_Light , dar nu am reusit sa fac mare brinza. Momentan vad ca am erorile urmatoare:

-------------------------------------------------------------------------------
Address 29: Left Light        Labels: 1U0-941-651-29.lbl
   Part No: 1U0 941 651 
   Component: EVG GDL + AutoLWR   0002  
   Coding: 00005
   Shop #: WSC 31480  
   VCID: F0EFB64BB056489EE43-4B00

2 Faults Found:
01344 - HID (Xenon) Headlight 
            16-00 - Signal Outside Specifications
01344 - HID (Xenon) Headlight 
            37-10 - Faulty - Intermittent

-------------------------------------------------------------------------------
Address 39: Right Light        Labels: 1U0-941-651-39.lbl
   Part No: 1U0 941 651 
   Component: EVG GDL + AutoLWR   0002  
   Coding: 00005
   Shop #: WSC 31480  
   VCID: F0EFB64BB056489EE43-4B00

1 Fault Found:
01345 - Ignition Module for HID Headlamp (N195) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent

-------------------------------------------------------------------------------

Informati Suplimentare:

La farul din dreapta am avut ceva probleme si inainte, in sensul ca daca ploua nu mi se aprindea xenonul din prima. Trebuia sa-l tin alimentat 1-2 minute dupa care sa-l sting si reaprind de 2-3 ori dupa care o ia, dar crestea in intensitate lent. Cind afara este soare, o ia din prima.

La farul din stinga, cum l-am desfacut de prea multe ori, am reusit sa rup o "clema" care pride becul D2S si de atunci cind dau cu masina prin gropi mai patesc  sa clipoceasca., sau chiar sa se stinga becul (daca-l sting si reaprind se aprinde din prima)

Cam ce as putea sa fac ca sa-mi rezolv problemele ?

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Scuze, am gresit topicul. Am postat la Pasat B5 in loc sa postez la Skoda. Din pacate vad ca nu-l mai pot edita ca sa-l sterg. Intre timp am postat si in topicul de Skoda. Rog un moderator sa stearga postul gresit. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verifica care este starea becurilor si a calc de far - plus senzorii de level - atata timp cat ai aceste probleme, nu o sa lucreze leveling-ul.

La modelul tau de masina, nu exista 55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Bună ,

  Am următoarea problema : am faruri cu xenon Si îmi bat jos , cam la 3 -4 m dr mașină . Pe testat îmi dă desfectiune la cei doi senzori g76 si g78 .

Întrebarea e : se pot ridica mecanic farurile Si sa rămână asa , far a schimba acei senzori? Momentan nu sunt dispus sa îi schimb .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ramai asa cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, emil.ss said:

Bună ,

  Am următoarea problema : am faruri cu xenon Si îmi bat jos , cam la 3 -4 m dr mașină . Pe testat îmi dă desfectiune la cei doi senzori g76 si g78 .

Întrebarea e : se pot ridica mecanic farurile Si sa rămână asa , far a schimba acei senzori? Momentan nu sunt dispus sa îi schimb .

Se pot ridica dar cel mai probabil vor fi reglate aiurea si vei deranja ceilalati participanti la trafic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cam trebui schimbate . Nu e nici o sansa sa se repare ? Sa se curețe ?.

Dacă ridic farurile cu senzori stricati , dar cu aparat , va deranja pe cei din fata dacă nu circul încărcat ? Sau din cauza seniorilor se vor ridica ele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din reglajul manual nu cred ca se pot rica suficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles . Atunci nu e un lucru bun . Stii cumva cât costă noi sau la mana a doua ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In jur de 300 ron bucata OE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fie sănătoși ...si sa ma aștepte la magazin ..:)) dacă nu găsesc la mana a doua ..o sa fac reglare manuală cat se poate Si dacă nu îmi convine o sa trec la planul B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa schimb cu cineva care are faruri normale ....se pare ca nu-ti permiti aceasta dotare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este o variantă mai buna ce ai spus tu . Si nu neapărat ca nu mi-o permit , da Si ca nu am nici spălător de far ( cred ca a schimbat bară cu una fără ) si nu sunt cu mult mai bune decât un bec de clasa premium care costa 160 de lei setul de 2 bucăți .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
19 hours ago, emil.ss said:

Bună ,

  Am următoarea problema : am faruri cu xenon Si îmi bat jos , cam la 3 -4 m dr mașină . Pe testat îmi dă desfectiune la cei doi senzori g76 si g78 .

Întrebarea e : se pot ridica mecanic farurile Si sa rămână asa , far a schimba acei senzori? Momentan nu sunt dispus sa îi schimb .

cumpara macar la mana a doua - este pana in 100 lei un senzor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.Am 2 faruri cu xenon de b5.5.Vreau sa le montez in locul celor vechi dar nu vreau sa pun levelingul.Am înțeles ca ușerul Sorin Sorin a făcut modificările necesare pt a le putea regla din interior.Ma poate ajuta cineva cu topicul,ca eu unul nu il găsesc.Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar sa schimbi motorasele din ele cu cele de la farurile cu reglaj maanual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,multumesc.Si la fire nu trebuie umblat?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

buna ziua, va deranjez si eu cu o problema, dupa schimbarea senzorului defect din fata trebuie stearsa eroarea din calculator si reinvatate pozitia zero?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca nu se conecteaza vcds pe xenon range la passat b5.5 sanse maxime sa fie calculatorul ars? ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau probleme la cablaj, alimentare, etc  - pe acestea le verifici intai

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat. Calculator in regula, siguranta moarta, senzor nivel spate, montata invers parghia de vreun meserias, dupa cateva chinuri reglat manual, invatat calculator si sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aceea ti-am zis sa verifici alimentarea, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!