Jump to content

Diferente intre modelele DS de la Ferodo


toni
 Share

Postare recomandată

Sunt in pragul schimbului de placute + discuri frane asa ca ma vad nevoit sa imi aleg ceva.

Intrebarea mea e ce diferente sunt intre modele DS? Adica mi s-a propus Ferodo FDS, nu stiu codul exact dar le-am gasit la ei pe site, si stau si ma intreb ce model sunt DS2000 sau DS2500 sau exista si un DS simplu, DS3000 e exclus. La Ferodo pe site pentru masina mea codul este FDS1463 (fata).

Discurile cu siguranta vor fi Ate PowerDisc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci nu te supara daca sunt offtopic si iti recomand si placute ATE :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma supar, chiar astept orice sfat. Cei la care am vorbit a zis ca nu aduc Ate PowerPad cum as fi vrut eu, ci decat Ate stock (normale). Diferenta intre Ate stock si FDS-urile astea e de 100ron (360 fata de 260).

Mi s-a mai propus in alta parte Ferodo FCP, astea chiar ca nu stiu ce e cu ele, dar oricum sunt prea scumpe fata de ce vreau eu (sunt 163E).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba-l pe cwr daca aduce el... eu la el mi-am pus powerdisc ate si el le-a comandat.

(0723377666 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no offence insa in oferta de la augsburg care am primit-o...discuri ate powerdisc + discuri spate normale ate si placute spate faceau 10 mil....iar oferta mare era de 20 mil...daca te uiti atent observi ca am omis placutete fata ate powerpad care in oferta apar cu 10mil (ZECE MILIOANE)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ate powerpad 10mil?! Mi se pare enorm.

Eu de la Augsburg am primit asa:

- Ate Powerdisc 212E/set (iar mare, eu am ofera de vreo 440ron, sper sa fie corect, trebuie sa confirm totusi).

- placute Ferodo (nu stiu de care) - 80E/set

- placute originale Seat - 110E/set

Acum referitor la subiect: acele DS Performance se pare ca sunt DS2000, cam ce as vrea eu, nici stock dar nici "racing".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea e ce diferente sunt intre modele DS? Adica mi s-a propus Ferodo FDS, nu stiu codul exact dar le-am gasit la ei pe site, si stau si ma intreb ce model sunt DS2000 sau DS2500 sau exista si un DS simplu, DS3000 e exclus. La Ferodo pe site pentru masina mea codul este FDS1463 (fata).

daca nu gresesc, codul FDS1463 este pentru Ferodo DS Performance si sunt "street".

DS2000-DS3000 sunt "Motor Sport".

Eu mi-as lua placute de frana Axxis Ultimate, dar n-am gasit inca in tara :blink:

Tin aproape de tine :) deoarece si eu trebuie sa-mi schimb discurile + placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acele FCP (mi-am adus aminte ca zicea ceva si de un H) sunt de fapt DS2500. Codurile ar fi de genul FCP ... H sau R; H=DS2500, R=DS3000

M-am cam lamurit care e treaba si cu Ferodo-urile astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu puneti placute sport pentru se incalzesc foarte greu si sunt ineficiente pe strazie noastre (numai dupa 5-10 frine violente ajung sa frineze bine). Cind sunt reci sunt foarte abrazive si papa repede discurile.

Eu recomand perechea ATE PowerDisk + placute ATE normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eneder > placutele ferodo racing de strada cum le-a numit edie NU necesita incalzire. Sunt placute mai "abrazive" daca se permite catalogarea ce NU se recomanda cu discuri de frana standard. La placute racing de strada recomand discuri adecvate de la ferodo , ATE Powerdisc, Zimmerman perforate si putem sa mergem si la mai scumpe.

Cazuri am avut cu clienti care nu au cumparat si discuri dar au dorit placute FDS. Dupa maxim 10.000km nu mai aveau discuri de frana si cumparau si discuri noi.

In romania importatori sisteme de frana raman urmatoarele firme

- Augsburg international . Livrare rapida (7-14 zile) pret mediu spre mare .ATE, Ferodo, Zimmerman, Brembo etc.(mai toate posibile)

- Autototal - preturi bune - produse ferodo si ATE pe stoc mereu !. Livrare la comanda in 4-5 saptamani (dar sigure)

-Colina Motors - Ferodo racing. nu mai stiu modeleul dar este un DS mai rautz. nu cere incalzire dar sunt doar modele fara senzor de uzura si cam cel mai agresiv posibil pentru frane. Ei le aduc totusi pentru echipele de raliu CNR dar merg vanzarile bine si spre clienti de strada

- Pitstop Tuning (ex compania unde am lucrat eu 2 ani). Importa si ei din germania Ferodo, Zimmerman , Brembo. Livrare greoaie 5-6 chiar 7 saptamani. Pretul cel mai bun. La ei este singurul loc unde poti sa iei discuri de frana perforate FERODO.

Cam asta e momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am interesat la Augsburg pentru un set de discuri Zimmerman sau ATE Powerdisk acum circa 2 saptamani.

Pretzul pe care mi l-au comunicat pentru un set de discuri fatza ATE Powerdisk era de 125 EUR cu tot cu TVA. Dimensiunea 256 x 22 mm, insa probabil pretul este acelasi pentru marimi mai mari netinand cont de material, n-ar fi prima data.

Pentru placutze nu prea stiu inca ce sa aleg, cred ca tot ATE sau Ferrodo.

:) begin

Desi am frane complet stock si nu franez exagerat, chiar relativ putin as spune mi-au mai ramas din discuri doar 20mm iar dimensiunea minima acceptata ar fi 19mm. Deci 2mm uzura in doar 46.000 km si 4ani. Placutzele inca sunt groase dar probabil s-au intarit in timp.

;) end

O sa ma interesez la ceilaltzi pentru un set de Brembo sau Zimmermman si va spun ce rezultate am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbiti si cu Nicu de la Racing Nick pentru Zimmermann si Ferodo DS 2500. Are preturi foarte bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma situatia s-a schimbat complet. Am comandat discuri Zimmerman perforate si placute Ate stock. Preturile pe care le avea inainte erau pentru diametre de 288mm iar eu am 312mm; mare problema cu specificatiile la masina mea, nu ma crede nimeni cand zic ca am frane asa mari si 180cp si nu 150cp. Asta e. As fi luat DS-urile alea dar saream peste buget.

Sa vedem ce iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma crede nimeni cand zic ca am frane asa mari si 180cp si nu 150cp

vroiai sa zici 225cp in loc de 150cp, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma crede nimeni cand zic ca am frane asa mari si 180cp si nu 150cp

Eu te cred mane, si Octavia I RS are la fel !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Akebono cred ca vroia sa zica ca oamenii se gandesc la motorul 1.8T de 150CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!