Jump to content

Modificari VW Polo 6R (Tuning)


Lvu
 Share

Postare recomandată

Cam piperate preturile..La primul kit exterior au crescut pretul de la 3660 RON la ~4000 RON..cat despre suspensie si arcuri, de asemenea mi se par mari preturile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de noile faruri cu LED de la Dectane, DayLine?

Sunt disponibile in 2 variante:

- crom: post-67777-0-04501800-1332744860_thumb.g

- black: post-67777-0-76825200-1332744946_thumb.g

Arata super, se pot compara cu cele OEM, si nici pretul nu e foarte mare. Functioneaza atat cu becuri H7, cat si cu H1...

P.S. A nu se considera reclama, nu ma ocup cu comertul, doar le-am vazut pe un forum si mi-au placut :)

Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prteurile sunt cu adevarat piperate la kit-urile de suspensie dar, dar sincer e o prostie sa schimbi doar arcurile sau doar telescoapele..

Ploape polo 6r:

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro/tuning-exterior/pleoape/ploape-faruri-originale-mattig-csr-made-10821159.html#poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce zici ca e o prostie sa schimbi doar arcurile ? Avand in vedere ca intaresti si telescoapele ca sa nu se uzeze prematur. Nu le pun ca sa merg cu ea pe circuit, ci pe strazile noastre, deci nu vad cu ce ar dauna, mai ales ca nu o las decat un pic. Fata ar fi lasata pana la 13 cm de sol si spatele la 16 cm de sol. Eu zic ca e suficient de ridicata incat sa nu am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un amortizor sport este alta presiune fata de unul normal. Rigiditatea nu e data doar de arc. Daca combini un amortizor normal cu un arc mai scurt si mai dur acesta scurteaza cursa amortizorului care nu va mai lucra in parametrii normali. De asemenea e posibil ca presiunea din el sa nu faca fata rigiditatii date de arcuri si sa se consume mai repede. De ce pe echiparile sport vin cu alta suspensie completa. Altfel puneau doar arcurile si gata...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca pana la un drop de -30 mm,se pot monta arcuri sport fara a schimba amortizoarele stock in conditii de folosinta normala.Noi vrem doar sa o coboram putin sa arate normal,nu asa cocotata ,in nici un caz sa o transformam intr-o masina sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact si oricum eu am de gand sa merg la cineva sa-mi intareasca si telescoapele. Tot am repetat chestia asta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drop de 30mm, merge cu amortizor stock sport, nu cel obisnuit. Peste 30 trebuie schimbat si cel sport cu ceva si mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego - Exista cod OEM 6RO 071 677,pentru Polo 6R suspensie normala,nu sport,am verificat la Porsche Ro,scrie clar nu Polo Cross sau GTI ! -25 mm fata si -30 mm spate

Modificat de B 06 FRE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un amortizor sport este alta presiune fata de unul normal. Rigiditatea nu e data doar de arc. Daca combini un amortizor normal cu un arc mai scurt si mai dur acesta scurteaza cursa amortizorului care nu va mai lucra in parametrii normali. De asemenea e posibil ca presiunea din el sa nu faca fata rigiditatii date de arcuri si sa se consume mai repede. De ce pe echiparile sport vin cu alta suspensie completa. Altfel puneau doar arcurile si gata...

corect !!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu s-au stresat sa faca o diferenta intre motorul de 1.6 75 CP si cel de 105 CP, nu cred ca s-au stresat sa puna alte telescoape daca ceri suspensie mai joasa cu 2.5 cm ;) Asa ca stati linistiti, nu are nicio legatura, mai ales daca si intaresti telescoapele. Sunt de acord cu voi daca e sa pui suspensie sport care sa ti-o lase pana la 5-10 cm de pamant, dar astfel nu cred ca are relevanta telescopul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uau ... am intrat in dubiu. Eram hotarat sa iau eleronul 6R0 071 646 GRU

post-4613-0-60025700-1332841752_thumb.jp post-4613-0-06038100-1332841761_thumb.jp post-4613-0-52598500-1332841779_thumb.jp post-4613-0-22284600-1332841793_thumb.jp post-4613-0-03635000-1332841806_thumb.jp post-4613-0-52995700-1332841816_thumb.jp post-4613-0-26253600-1332841824_thumb.jp post-4613-0-09171700-1332841831_thumb.jp post-4613-0-89122800-1332841837_thumb.jp post-4613-0-65024100-1332841844_thumb.jp

Acum a aparut si asta http://www.magnatuni...o-6R-Eleron-SFX de care ati scris voi si parca as merge pe varianta asta.

post-4613-0-64849000-1332842306_thumb.jp post-4613-0-47065800-1332842318_thumb.jp

PS: eu am suspensie sport pe masina. Cand mai merg pe la PBV1 am sa compar inaltimea masinii mele cu una din showroom, ca parca nu prea este o diferenta fata de suspensia stock.

Pe masina din primul set de poze este un set de arcuri H&R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun, cand ai timp sa ne intalnim sa vad si eu cum e suspensia sport si cat e de lasata fata de a mea ?

Cat despre eleron eu zic ca arata mai bine cel original..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cam fi trei care am vrea pedale.

http://shop.ahw-shop.de/vw-golf-4-1j/innenausstattung/pedalkappen-und-fussstuetzen/tt-edelstahl-pedalkappen-golf-iv-4-bora..?c=970

Nu ar fi mai bine sa incercam sa le cumparam de aici ?

Imi plac farurile cele negre.

As fi interesat de praguri replica Golf V GTI/Polo 9N3 GTI. Nu am vazut pe nicaieri, dar asta mi-ar placea sa pun pe masina.

Daca gaseste careva foot rest pentru noi sa dea de veste. Sunt interesat. Il iau pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vedeti ca transportul de pe AHW e 22 de euro pentru cam orice greutate pana pe la 20 de kg parca.

Asa ca, decat sa platiti fiecare 22 de euro pentru transport faceti o singura comanda de 3 seturi, si impartiti cei 22 de euro la 3...! Nu ma intrebati de unde stiu... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in sensul asta era si comentariul meu.

Preturilor alora li se mai aplica ceva adaus-uri (VAT, TVA, vama)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope! Ala e pretul final.

LE: S-ar putea ca footrest-ul de A1 sa se potriveasca la Polo 6R...

stainless-steel-pedal-caps-and-footrest.jpg

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer ma indoiesc. Nu gasesc acum poze cu locul respectiv, dar am sa fac deseara o poza si am sa o pun aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare mai ingust decat spatiul si parca mai lung. Imi aduc aminte ca am vazut chiar DIY cu adaptarea unuia de Golf Gti 6 (daca nu ma insel) dar naiba il mai gaseste acum.

Si eu daca gasesc o solutie il iau pe loc :)). Asa ca primul care afla sa dea de veste, oferim seriozitate :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A intrebat cineva ca idee la reprezentanta cam cat ar ajunge eleronul (6R0 071 646 GRU) ?..

inca o chestie cum vi se pare cel dupa GTI ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de daylights pe polo ? Cum mie nu mi-a mers treaba cu proiectoarele (neserios neamtul) ma gandesc serios sa-mi pun daylights..

DUN: Pun cateva poze pentru tine :D

Fredy: Am gasit poze cu stopurile si grila de jos facuta cu portocaliu

PS: Am gasit si o poza cu lumina in torpedo (eu deja mi-am pus, multumita lui Cristi), o poza cu modificarea de stopuri, sa ramana doar L-ul si o poza cu footstep-ul cuiva..

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care au esapamentul ascuns nu au in plan o modificare pentru a iesi cu el in spate ? ex sa faca schimb de bara + toba cu cei care nu ii preocupa ca au teava iesita in spate (1.4 , 1.2 TSI, 1.6 TDI 90 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fi interesat, dar nu cred ca se potriveste toba..fiind diferenta intre benzina si diesel, in plus costurile ar fi mult mai mari decat daca i-as face iesirea. Am vorbit cu B 06 FRE si el si-a facut iesirea ca la GTI cu 500 RON pentru ca a trebuit modificat destul, la mine probabil ar fi undeva la 300-350 RON. Daca as schimba bara, m-ar costa revopsitul + tipsurile si lucrarea pentru evacuare gen GTI

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum ar fi interesant de probat ce efect sonor produce o intersanjare de tobe diesel cu benzina. varianta ieftina ar fi de creat un decupaj in bara spate, taiata teava si sudata o iesire dreapta, cam ca la cielo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!