Jump to content

Curatare interior auto


florin03
 Share

Postare recomandată

Nu o speli la masina ca ramai fara incalzire.

Montatape masina merge spalata cu aspirator umed.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muale

    21

  • florin03

    17

  • c0sminel

    13

  • zanga_style

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

marius1982.11

Muale, ai demontat vre-odata tapiserrie de pe scaun?

georgematasa, incalzirea ramane pe buretele scaunului, nu pe husa, deci merge la masina, teoretic, daca scoti tijele metalice, altfel o faci franjuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, da.

Eu am raspuns colegului care a zis ca e prinsa, nu ma intereseaza cum e de obicei.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a scurs un bidon de ulei in portbagaj, in repartitorul de celuloza din jurul rotii de rezerva.

L-am frecat cu detergent de vase si nu iese (a si tras putin ulei nu doar la suprafata, cu toate ca are textura luciosa).

O idee de produs degresant cu care pot scapa de urmele de ulei de pe repartitor si tabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina,dupa care la spalatorie cu solutie si multa apa dar cu buretele este cam greu ca ramane miros in el poate gasesti unul SH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dau cu benzina ca nu mai scot mirosul in veci. Oala de sub roata am curatat-o ok dar tot a ramas putin unsuros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Nu da cu benzina, "nu acoperi mirosul de ceapa cu cel de usturoi".

Foloseste un degresant cum este Bilt-Hamber Surfex -HD. Nu e pe baza de solventi, e sigur pentru toate suprafetele masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Supermafrasol ( iti dau eu ca am o sticla plina) , doar sa nu afecteze materialul textil, nu stiu exact cum e la tine.

Pe tabla nu sunt probleme.

Nu da cu benzina ca o sa miroasa a locomotiva mult timp...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un produs de la Einszett plastic deep cleaner pe care-l folosesc la praguri. O sa incerc cu el, e destul de puternic. Pe tabla nu face probleme, vedem daca face ceva celulozei. Numai ca nu-l am in buc... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,baieti!

 

Am si eu o problema cam mare...am varsat vreo 15 kg de lapte in portbagaj si tot s-a scurs in spate prin bancheta si a ajuns jos pe mocheta pe locul din dreapta...dupa ce am scos tot laptele am spalat cu apa si detergent de vase sa scoata cat de cat grasimea de la lapte,dupa aia am spalat cu vanish pana am ametit...dar degeaba...miroase a lapte desi am spalat de vreo 5 ori...cu ce sa mai spal ca sa iasa mirosu? Imi trebuie o solutie care sa acopere mirosu,nu stiu. As incerca si cu Biocarpet!

 

P.S.

Am lasat si masina deschisa vreo saptamana de dimineata pana seara!

Modificat de Pepssi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie o solutie care sa elimine, nu sa acopere mirosul. altfel versi o sticla de cws si gata! :P . din pacate pe la noi nu e asa simplu sa faci rost de ele de la hypermarket. poate gasesti biokleen printr-un petshop. da, am scris bine, solutia se foloseste sa scapi si de mirosul de urina.

exista solutii cu enzime ce "mananca" resturile de materii organice, lapte in cazul tau, si scapi de miros. dar inainte de a le folosi trebuie sa speli bine tot : mocheta din portbagaj, mocheta de pe podea (vezi sa nu se fi scurs si sub, in pasla fonoizolanta), bancheta si cat de mult poti buretele.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bancheta am spalat-o si mocheta din portbagaj,dar mocheta de jos de la picioare nu am scos-o ..am spalat tot cu apa..laptele  baltea acolo..a trecut prin tot pana la tabla cred..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in cazul asta trebuie sa scoti afara mocheta(scaune, plastic praguri, consola centrala) cu totul si sa schimbi antifonul, care probabil e tot plin de lapte. gasesti in dezmembrari. cam greu sa speli ala si sa mai ramana intreg, adica integru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pentru tapiţerie ce soluţie recomandaţi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Eu am incercat Letherique si Pulimax. Dintre acestea, Letherique mi s-a parut mai bun. Trebuie sa precizez ca am tapiteria din piele si Letherique pe langa faptul ca va curata bine tapiteria, are capacitatea de a reconditiona pielea, facand-o mai moale si mai rezistenta. Totusi, pentru cele mai bune rezultate, recomand sa apelati la o firma de detailing auto. Eu am incercat aici si vreau sa spun ca interiorul a iesit ca nou. Nu stiu ce solutii folosesc, dar rezultatele sunt excelente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai patit cineva sa se imbacseasca asa de tare materialul acela dintre geam si tabla usii din fata incat sa scartaie de fiecare data cand il deschid?? Vad ca se si zgarie si in catva timp va fi tot mai rau banuiesc. Exista vre o solutie? Sau doar demontare si curatare?? A mai facut cineva asta?

Am marcat cu linie rosie la ce ma refer

 

post-136115-0-26485400-1404226584_thumb.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pune praf. Carpa uda pe o surubelnita lata si cureti.

Dar poate nu de acolo scartaie, asta vezi dupa ce le cureti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc, ai idee de la ce altceva ar mai putea fi? Sistemul de parghii care ridica geamul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de unde/cum se aude.

Daca e metalic sau de sticla ce freaca in nisip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit chestia asta la un alt tip de masina, atingeau clemele metalice de pe tabla usii care tineau chederul exterior de tip perie (de la baza geamului) de sticla geamului, sigur e iti freaca geamul de ceva metalic, nu exista nisip sa faca chestii deastea fiindca acela cade

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic, sunetul imi pare chiar de nisip care freaca sticla (dar nu am mia vazut asa ceva). Nu cred ca ar fi imposibil ca mizeria sa se depuna in cederul ala (care pare dintr-un material ca mocheta care retine mizeria, nu de cauciuc mat cum e la cealalta masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa folosesti un aspirator cu o perie subtire si vezi daca se rezolva problema.

 

La chederul din exterior te-ai gandit? Chederele care nu sunt tratate au tendinata de a face geamul sa scartaie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la care cheder te referi? LA acesta?

post-136115-0-43299100-1404907127_thumb.

 

Sau acesta? post-136115-0-52420200-1404907135_thumb.

 

Nu stiu ce perie as putea sa pun la aspirator. Plus ca praful ala e foarte imbibat acolo, nu cred ca iese nici cu un aspirator de 10 00 de W :D

 

Mentionez ca zgomotul s-a redus semnificativ aplicand metoda de mai sus cu carpa si surubelnita, dar mai scartaie atunci cand partea superioara a geamului ajunge in zona chederelor. Oricum urmele de zgarieturi de pe geam sunt verticale si cam pe mijlocul geamului deci nu cred sa aibe legatura cu chederul ala lateral.

 

Mersi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederul ce inconjoara geamul cand e inchis. pe 4 laturi.

daca nu se remediaza, verifici si internele usii, macaraua.

aspiratorul nu prea are ce sa faca acolo...

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!