Jump to content

Curatare interior auto


florin03
 Share

Postare recomandată

Esti pe drumul cel bun, incearca sa iti convingi prietena sa va luati un alt aspirator ca ala nu mai e bun, si iti iei unu karcher la 250 de lei care trage si apa, are 1400 w dar iti spun sincer ca trage mai bine decat philipsul meu de 1800 de w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muale

    21

  • florin03

    17

  • c0sminel

    13

  • zanga_style

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Esti pe drumul cel bun, incearca sa iti convingi prietena sa va luati un alt aspirator ca ala nu mai e bun, si iti iei unu karcher la 250 de lei care trage si apa, are 1400 w dar iti spun sincer ca trage mai bine decat philipsul meu de 1800 de w.

pai si asta trage apa,si mai si sufla aer:)) gred ca l-ai confundat. si e tot karcher

post-102088-0-44739700-1337022878_thumb.

Modificat de c0sminel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitasem ca ai si aspirator :P, daca poti sa faci niste poze inainte si dupa cu interiorul, ar fi indicat sa pulverizezi solutia, agiti cu o perie dupa care extragi solutia, dupa care pulverizezi apa pe scaune si tragi apa cu aspiratorul, in felul acesta clatesti scaunul, eu asa am procedat. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitasem ca ai si aspirator :P, daca poti sa faci niste poze inainte si dupa cu interiorul, ar fi indicat sa pulverizezi solutia, agiti cu o perie dupa care extragi solutia, dupa care pulverizezi apa pe scaune si tragi apa cu aspiratorul, in felul acesta clatesti scaunul, eu asa am procedat. Bafta.

am reusit sa fac doar sezutul de la bancheta ca ploua prin bucuresti,

post-102088-0-79837300-1337176570_thumb.

post-102088-0-34260700-1337176683_thumb.

cand o sa fie mai frumos o sa fac si restu.oricum mai am de facut 2 masini cand plec acasa si o sa fac poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanga_style

Eu folosesc Meguiar's APC pt interior in diverse dilutii in functie de murdarie.

@C0sminel, aspiratorul pe care il ai este bun doar pt aspirare si de suflare dupa ce iti speli motorul, nu are puterea de a trage din tapiterie, solutia impreuna cu mizeria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zanga_style iti spun eu ca are putere, eu am folosit un aspirator uscat de 1400 de w care tragea doar la 30% din capacitatea lui si iti spun sincer ca in vas se vedea apa murdara, cei drept nu trage cum trage un puzzi dar pentru hobby este foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanga_style

Daca se foloseste duza pt spalare da, trage lichidul din tapiterie. Pt ca daca ai vazut difera mult duza pt spalare si cea de aspirare. Foarte importanta este limpezirea dupa ce se extrage solutia impreuna cu murdaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat acea duza si iti zic si eu ca trage 70% din solutia care o bagi in tapiterie(am masurat inainte de a pulveriza si ce am gasit in aspirator la terminare) si nu ma intereseaza sa injecteze solutia ca o dau manual,doar sa o extraga si in plus la puzzi injecteaza solutia si dupa si o trage(unde este timpul de actionare a solutiei?) oricum e bun puzzi dar trebuie sa treci de mai multe ori la unele pete

zanga_style---cat te costa acea solutie si de unde o iei? ce solutie recomandati pentru piele?

Modificat de c0sminel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanga_style

Foarte bine ai facut ca ai luat si acea duza! asa da! mai sunt si altele in afara de puzzi tot de la karcher, deci sistemul este in felul urmator ca sa te fac sa intelegi si luam exemplul tau,puzzi. Are rezervor unde fie pui apa pt limpezire, fie solutia deja gata preparata. Prima varianta este pui solutia in recipient, faci injectia dar cu functia de aspirare oprita si lasi sa actioneze, dupa care se trage solutia murdara, iar a doua varianta pe care o folosesc eu, in respectivul rezervor pun apa curata, injectia o fac manual cu vermorel, aspir solutia, dupa care vin si limpezesc cu injectie-extractie, dar acelasi lucru il poti face si tu, inectia si limpezirea manual si trebuie sa iasa bine!

APC-ul de la Meguiar's il cumpar de pe un site din anglia si costa 19lire fara transport si are 3.8litrii concentrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa am facut si eu am dat solutia cu un pulverizator cu presiune,am lasat,am aspirat,am dat cu apa,si iar aspirat.si a iesit f bine.eu am luat pulimax 4.5 l concentrat si sunt foarte multumit.cand o sa am nevoie de solutie o sa incerc si de asta.o sa te contactez poate dam comand amandoi si injumatatim transportul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanga_style

Ma bucur, fi convins ca, calitatea Meguiar's nu se compara cu Ma-Fra! Importanta fiind calitatea produselor cand doresti sa oferi calitate! De ex in atelierul meu nu am absolut nici un produs Ma-Fra. Cat despre comanda, da-mi un pm cand doresti produsul si in functie de necesarul meu, putem face o comanda.

Modificat de zanga_style
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema a fost ca sunt mai bune decat ce gasesti in comert la noi.fara sa fii informat de alte posibilitati de comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanga_style

Asta asa este! Posibil sa gasesti APC-ul si pe cateva site-uri romanesti care aduc astfel de produse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, am incercat la masina mea diferite solutii de curatat, cu grija, nedistrugand nimic de pe ea. Ideea este ca si-au facut treaba multumitor, repet, fara sa distruga. Am incercat pentru scaune si bancheta inclusiv asta de la Arexons si 1. nu mi-a ajuns decat pentru o curatare 2. nu mi-a scos nici o pata.

Nu sunt adeptul folosirii Coca-colei pe cauciucuri sau alte improvizatii de prost gust.

P.s. Nu ma spal pe corp cu Biocarpet sau alte chestii, deci nu insista pe aceasta tema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanga_style

:) buna asta cu biocarpet-ul si chiar partea cu Coca-cola, chiar ma bucur ca unele persoane sunt cu picioarele pe pamant. Florin in cazul tau, tapiteria ta are nevoie de o solutie dedicata, un aspirator injectie-extractie si un operator de detailing bun pt a avea un rezultat bun. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind la subiect, poate facem un top al produselor, puse pe categorii?

Va surade ideea? Mie unul mi-ar face placere sa nu mai stau sa cumpar 70 de produse pana sa descopar ca produsul X este apa chioara si ca mai bine cumparam direct produsul Y.

Poate ne ajuta si un moderator la faza cu topul.

P.s. Cu ce anume as putea sa scot niste pete de la ceva motorina si, cred eu, ca a fost candva niste cafea?? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanga_style

Nu exista un produs care sa fie cel mai bun! Cel mai bun produs este care te multumeste pe tine, nu este o regula sa mutumeasca un produs pe toata lumea. Cel mai bine, inainte de a cumpara ceva, intreaba aici detalii despre respectivul produs, ca sa nu mai faci incercari aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand ar trebui sa ai un aspirator care trage apa pentru ca degeaba ai tu cea mai buna solutie de curatat daca solutia ramane tot acolo, la urmatorul strop de apa pata va aparea in locul respectiv, deci in primul rand un aspirator umed-uscat /injectie extractie, eu unul nu am gasit alta solutie mai buna de curatat inafara de pulimax de la mafra iar in functie de mizeria pe care o ai poti sa o diluezi cum vrei tu, 1:20- 1:10 1:5 (sincer nustiu cat este minimu dar nu a-si cobora sub 1:4)iar pulimax de la mafra poate fi folosit si pe post de apc (balamale, contraaripi,motor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin , cate solutii a-i testat pana sa ajungi la rezultatul ca pulimax e cea mai buna?

mi se pare greu sa faci clasament la cate solutii sunt; la cate tipuri de pete sunt ...situatii si situatii. dupa cum a spus si zanga_style, produsul trebuie sa te multumeasca,asta nu inseamna ca este cel mai bun.

dilutia recomandata de producator trebuie respectata. daca sunt pete incapatanate se pot folosi solutii speciale de pete sau mai treci odata peste pata cu aspiratorul,agiti cu o perie moale. o solutie prea concentrata iti poate creea probleme in loc sa le rezolve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zanga_style

Muale, am zis ca produsul cel mai bun, e cel care te multumeste pe tine! Pana la urma majoritatea fac acelasi lucru, baza o au aceeasi, e simplu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat destul, pulimax, apc, sonax pentru tapiterie (autoinen.....)biocarpet, vanish, am incercat si cateva cu spuma din supermarket si pulimax mi s-a parut cel mai bun pentru petele pe care le aveam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

biocarpet si vanish nu prea merg folosite in aspirator pt ca fac spuma. trebuie clatit mult dupa ele si folosit in vas agent antispumare.

asta daca facem o treaba calumea....altfel merge sters cu microfibra si gata treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos si eu tapiteria de pe bancheta spate(doar sezutul) si le-am pus la spalat in masina de spalat(ca erau pline de cola si nu mai stiu ce) rezultatul a fost exceptional.Dar intrebarea mea e cum as putea sa scot tapiteria de pe spatarul din spate(ca are lipita mocheta pe interior la portbagaj) si cum as putea sa le spal si pe cele de pe fata(am incalzire in scaune si cred ca firele de la incalzire sunt lipite de tapiterie).Oare daca le scot afara si le dau cu jetul risc ceva?Pot apara ceva probleme la airbag-uri sau mai stiu eu ce alte probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu jetul de la spalatorie auto? are putere si iti va despica tesatura.

la incalzire,daca speli cu injectie-extractie sau vanish,adica fara umezire excesiva,nu vei avea probleme. daca bagi la masina trebuie sa NU bagi si rezistentele de incalzire (cand desfaci vezi daca sunt pe burete sau pe tapiterie)

la airbag nu apar probleme daca le scoti mufa (cu bateria deconectata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa speli si scaunele cu presiune dar nu asa de aproape, eu am spalat la transit bancheta pentru ca am varsat lapte pe ea, am scos bancheta, am pulverizat pulimax 1:5 cu un pulverizator clin si am lasat sa actioneze 3-4 minute dupa care am dat cu aparatul de presiune de la 50-60 de cm distanta, dupa care am agitat iarasi solutia cu un burete si cu o perie dupa care am bagat iarasi presiune dupa care am turnat o galeata de apa pe ea si am lasat-o la uscat 2 zile, a iesit ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!