Jump to content

Roti/jante/anvelope Fabia


Akebono
 Share

Postare recomandată

Salutare,

fabiutza mea a venit din fabrica cu cauciucuri de 165/70/14" si janta de tabla. Incep sa se cam uzeze si ma ghindeam sa le schimb. As vrea sa imi pun 175/70/14" sau chiar 175/65/14" dar nu stiu in ce fel imi va afecta masina si daca se pot monta pe jantele existente sau trebuie sa cumpar si jante noi.

Mentionez ca nici o varianta nu este trecuta in talon, deci probabil va fii si un RAR. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

fabiutza mea a venit din fabrica cu cauciucuri de 165/70/14" si janta de tabla. Incep sa se cam uzeze si ma ghindeam sa le schimb. As vrea sa imi pun 175/70/14" sau chiar 175/65/14" dar nu stiu in ce fel imi va afecta masina si daca se pot monta pe jantele existente sau trebuie sa cumpar si jante noi.

Mentionez ca nici o varianta nu este trecuta in talon, deci probabil va fii si un RAR. Va multumesc.

- jante noi nu ai dc sa cumperi pt ca te mentii pe 14 ( se pot monta pe cele existente diferite latimi si baloane in anumite limite pt care au fost gindite si jantele )

- influente la indicatiile vitezei,stabilitate,confort,consum...etc ( scrie peste tot )

- iti recomand pt confort varianta de 70 balon sau daca vrei stabilitate mergi pe 185/60/14 adica oficiale din talon.

Oricum poti pastra pt ITP gumele vechi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales intre confort si stabilitate 185/65/14 si sunt multumit si de stabilitate si de consum. +sa marit un pic garda la sol cu aproximativ 2.5cm si nu mai iau toti bolovanii :)

Modificat de TRAIANPUIU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales intre confort si stabilitate 185/65/14 si sunt multumit si de stabilitate si de consum. +sa marit un pic garda la sol cu aproximativ 2.5cm si nu mai iau toti bolovanii :frigbaitata:

Motivul principal pentru care vreau si eu sa iau alte cauciucuri este cresterea garzii la sol dar ai cistigat doar vreo 0,45 cm la inaltime...vezi asta:

http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

Atentie: acum ai viteza reala pe vitezometru de la bord.

Eu as inclina catre 175/70/14 cu precautii privind viteza de la bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comform calculului din tabel reiese un cistig de inaltime de 18mm . Eu am masurat garda la sol cu 185/60/14(cauciucuri uzate mai aveau 2mm profil) dupa aceea cu 185/65/14(cauciucuri noi ;) )masurat din nou diferenta aproximativ 25mm.

post-21713-1204358423_thumb.jpg

Modificat de TRAIANPUIU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine in talon am asa 165/70/14 si 185/65/14

vreau sa stiu care e cea mai mare dimensiune cu tot cu schimbare de jante pe care o recomanda skoda sau orice altcineva fara a influenta distrugerea masinii (bucse, planetare, arcuri, telescoape...)

vreau un RASPUNS CLAR nu pareri si sugestii din burta si pe auzite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia se pot pune: R14 - 165/70R14 81T sau 185/60R14 82T (astea le am eu pe masina), R15 - 185/55R15 81T sau 195/50R15 82T si R16 - 205/45R16 83V. Informatiile provin de la fabricant, din Skoda ECC - Certificate of Conformity.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Traian

- nu ai scris in comparatie cu ce dimensiuni ai avut inainte....am facut comp cu dimensiunile standard 165/70/14.

- chiar si asa din calcul ai 18 mm la diametru total iar tu cistigi de fapt d/2 la inaltime=> 9 mm

- nu contest ce ai spus tu...daca ai masurat concret, e bn ca e mai inalta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia se pot pune: R14 - 165/70R14 81T sau 185/60R14 82T (astea le am eu pe masina), R15 - 185/55R15 81T sau 195/50R15 82T si R16 - 205/45R16 83V. Informatiile provin de la fabricant, din Skoda ECC - Certificate of Conformity.

Eu am in talon si 205/40R17 82H,le folosesc vara,au o stabilitate extraordinara in curbe singurul inconvenient e ca au balonul mic si scutura putin pe gropile si denivelarile de pe la noi,dar la drum lung se comporta f. bine.La o intoarcere f. stransa la 180'(care nu o poti lua decat cu viteza mica),freaca putin,in rest numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri dar am gasit un tabel interesant pe net pe care il atasez. Cauciucurile de 165/70/14" au ca echivalent 195/60/14" ceea ce ma face sa ma ghindesc ca sunt cele noi sunt mult mai late si tottusi echivalente. Se potrivesc oare pe jantele vechi?

PS: pentru cei interesati de mai multe informatii despre tot ce tine de masini am gasit acel tabel pe un site foarte util si interesant dupa parerea mea: http://www.carbibles.com iar tabelul se gaseste aici: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

post-22192-1204497343_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe jantele originale de 14 ce fel de cauciucuri se pot pune ca dimensiune?185/65/14 stiu sigur dar ma gandeam la ceva mai late.

A reusit careva si alte dimensiuni pe cela de tabla de 14? ma refer de 195 sau exact cat pe cat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
pe jantele originale de 14 ce fel de cauciucuri se pot pune ca dimensiune?185/65/14 stiu sigur dar ma gandeam la ceva mai late.

A reusit careva si alte dimensiuni pe cela de tabla de 14? ma refer de 195 sau exact cat pe cat

in concluzie, pe jante de tabla 6j se poate pune cauciucuri 165/70/14 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru un aspect mai sportiv dar si pt. ca diferenta de bani era mica eu am comandat masina cu 195/50/15.

Acum masina merge pe 195/55/15 pentru un talon care sa absoarba mai bine drumurile noastre, chiar daca tolernata de -3/+3% fata de original a fost depasita.Poate ca vitezomaetrul nu mai indica corect dar in rest nu am alte probleme.

Referitor anvelopa care intra pe janta de 6x14, exista un minim si un maxim admis.O sa caut si am sa postez.

post-15613-1215448541_thumb.jpg

post-15613-1215449005_thumb.jpg

Modificat de VVV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

165/70/14 nu intra pe janta de 6.

Intra doar pe janta de la 4j la 5,5j.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jante Sprint cu latimea de 6 '' pe care le-am incaltat la Compexit asta iarna cu cauciucuri 165/70/R14. Nu am avut nici o problema. Cand s-a incalzit vremea am revenit la cauciucurile de vara 185/60/R14. Ambele variante de dimensiuni sunt mentionate in talonul masinii. Tot acolo este mentionata varianta optionala 195/50/R15.

Modificat de fabro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mers merge, dar nu este recomandat.

Datele de mai sus le-am luat dintr-un catalog de corespondenta janta/anvelopa care trebuie sa fie in dotarea oricarui service roti.Cind faceti o astfel de operatie rugati-i sa va arate ce scrie negru pe alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gindit sa schimb ceva la masina.Janta neagra desi da bine cu culoarea galbena a masinii nu prea se vede modelul clar asa ca m-am oprit la un model cu finisare antracit.Cind sint gata am sa pun si poze.

post-15613-1215629134_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

o intrebare am si eu,pe fabia mea 1.9 tdi am jante de 14 185 pe 60 dimensiunea lor este scrisa si in talon dar am vazut ca pe capacul de la rezervor scrie ca pentru motorul meu trebuia sa am r 15 195 pe 50,mai trebuie omologate la rar jantele pe 15 daca le pun?:|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ai voie sa circuli doar cu dimensiunile trecute in CI.

Am intilnit cazuri in care din comoditate RAR-ul nu a trecut decit un tip de dimensiuni in carte...se remediaza cu o hirtie de la dealer-ul oficial in care sunt trecute toate dimensiunile prevazute din constructie pentru respectivul autoturism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
o intrebare am si eu,pe fabia mea 1.9 tdi am jante de 14 185 pe 60 dimensiunea lor este scrisa si in talon dar am vazut ca pe capacul de la rezervor scrie ca pentru motorul meu trebuia sa am r 15 195 pe 50,mai trebuie omologate la rar jantele pe 15 daca le pun?:|

Primesti amenda si iti este retinut certificatul de inmatriculare.

Detalii gasesti aici:

Dimensiunile noilor anvelope trecute in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut onorati fabiotzi,

Ca un incepator in ale forumului, sper sa nu fiu prea stresant pentru veterani si intreb: jante de tabla 5x112 pe 15 cu et 45 dar cred ca una este et 37 se potrivesc pe fabiutza din semnatura?

Multumiri anticipate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu. la fabia 1 ai nevoie de jante 5X100, 5X112 e pentru octi 2, golf 5, passat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu la fabia mea jantele de 14 cu 185/60/14. jantele sunt de tabla si sunt putin ovalizate si nu stiu daca renteaza o roluire si doresc sa va intreb, nu stiti pretul unei jante de aluminu? Doresc sa cumpar jantele originale cu care vine fabia elegance ca imi plac cum arata.

LE: am modificat dimensiunea rotilor.

Modificat de bogdan_cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica corectie: cred ca ai 185/60R14. Despre jante iti recomand sa intri la un dealer si sa iei un catalog de accesorii chiar si pentru fabia 2 si sa vezi exact ce iti place. In catalogul de accesorii este si lista de preturi.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!