Jump to content

VW CC vs. Golf VI/VII vs. BMW E90


Centaurus
 Share

Postare recomandată

Salut !

As vrea in urmatoarele luni sa-mi schimb masina cu ceva mai "family car", avand in vedere ca a aparut in familie si un bebita :).

Masina care o detin in prezent este foarte ok din punct de vedere a placerii condusului, dar putin cam multa sportivitate pentru o utilizare zilnica.

Avand in vedere ca fac cam 20.000 km/an un motor pe benzina ar fi suficient, dar mi-as dori un diesel pentru cuplul generos, cosum sensibil mai mic si valoare de revanzare mai buna. Cutia dsg/steptronic este un "must" deoarece se va marge cu masina zi de zi in Bucuresti si o va conduce uneori si sotia. Ca si buget undeva la 28.000 Euro DDP. Configuratia masinilor ar fi urmatoarea:

- VW CC cu motor de 2.0/140Cp si echiparea de baza plus mici dotari (astept in martie lista de preturi),

- Golf VI GTD cu destule optiuni sau asteptat golf VII,

- BMW E90 motor de 2.0/184CP cu pachetul M neaparat (an 2009 - 2010).

Ce ati alege ?

Astept sugestii si pentru alte modele, motorizari. Am testat Mazda 6 facelift cu motorizarea 2.2/180CP si mi-a placut, dar nu suficient ca sa ma pot decide. In calcul ar fi si o Skoda Superb cu motorizarea 2.0/140CP 4x4 dsg dar as vrea un interior putin mai premium (am avut o Skoda Octavia RS 2.0/200CP si stiu care este calitatea fabricatiei la modelul ceh).

Multumesc anticipat,

Iulian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Centaurus

    12

  • Rave

    4

  • Bebeee

    3

  • GABIVVX

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dintre Passat CC si Golf, eu as merge clar pe Passat, are o linie foarte frumoasa dpmdv. La motor insa, n-ar strica 2.0TDI-ul de 170CP. La BMW nu mi-e clar, vorbim de SH? Daca te uiti si la masini SH, gasesti variante foarte bune in 28k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu aș merge tot pe CC. Cred că și peste 10 ani va fi o mașină superbă...

Doar că ideea de a lua modelul de bază, nu prea mă încântă. Întotdeauna, echiparea de bază e mai slab finisată.

Dacă îți dorești CC-ul, poate mai strângi un pic din ms dos și se mai adună ceva bănuți, pentru o echipare superioară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege CC-ul.

Nu vad rostul Golf-ului in lista asta deoarece tu cauti o masina de familie, + ca deja detii un Seat care este cam la fel ca Golf-ul.

La 28000 Euro de care dispui cred ca poti sa te uiti la o varianta de CC Confortline cu motor de 170 Cp cu DSG.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...nici una nu e masina de familie....eu am luat Passat Variant tocmai pentru ca merg cu scaune de copii in spate (de pe la 3 ani deja dau cu picioarele in tetierele din fata la Corolla - care sta ca loc in spate ceva mai bine ca Golful!). In plus, iti trebuie hatchback sau combi ca sa poti baga un carut de copii pliat in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru opinii.

Ice_2k

Daca reusesc sa ma incadrez la bani as vrea si eu motorizarea de 170CP, daca nu se poate rezolva usor cu un soft:). La BMW ma gandesc desigur la o varianta SH. Imi place foarte mult masina ta, dar cred ca una cu km decenti, tractiune integrala si dsg cam sare putin din buget. La o masina noua as mai castiga reducerea dealerului (undeva la 4% care insemna cam 1000 Euro) + cele 3 tichete (cam 1500 Euro) care la bugetul de 28.000 ar mai insemna un 2500 Euro in plus.

gHapciu

Echiparea noului CC nu este chiar saracacioasa din ce am citit. Vine in standard printre altele cu faruri bixenon, monitorizare unghi mort, etc. Ca optiuni imi doresc senzori parcare, RCD 510 si scune incalzite.

@DRI@N

Seatul se va folosi in sistem buy-back sau il voi vinde separat pentru a achizitiona o nou autoturism. Nu o sa tin decat o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un Passat CC cu motorul de 2.0 TDI 140 de cai in urma cu vreo 3 ani si sincer mi-a placut foarte mult, pozitia la volan este sportiva, scaunele sunt super, linia masinii seamana cu CLS/A7 (geamurile fara rama fac toti banii), dar la un pret mult mai redus...Portbagajul este decent, insa trebuie sa tii cont ca masina are 2 locuri individuale in spate, asta pentru o familie nu stiu cat de mult ajuta, mai ales daca ai un copil care la drum lung vrea sa se intinda (de ex) sau daca familia va fi mai numeroasa la un moment dat...Accesul la portbagaj este mult mai facil la un hatchback, poti incarca lucruri mai voluminoase datorita haionului (mai ales ca si bancheta spate este rabatabila) iar dimensiunile mai reduse te ajuta si la parcat in aglomerata noastra capitala..Optiunea unui Golf nu e deloc rea...mai ales in varianta GTD.Fiind fan BMW si detinand mai multe modele, o placere mai mare a condusului o vei avea doar intr-un hot hatch (dar vad ca detii deja unul) iar pachetul M nu ti-l recomand decat optic....(suspensiile M sunt foarte foarte dure cel putin la seria 5-ul pe care l-am avut chiar si cu jante pe 17" mi-a zdruncinat toti ficatii si telescoapele sport (au cursa mai scurta decat cele standard) le-am schimbat dupa 1 an de folosinta in Romania...deci daca vrei M paket va trebui sa renunti la confort in favoarea sportivitatii).

Daca totusi pui spatiul pe primul plan si totusi iti doresti o masina cu valente sportive si consum redus....ai putea sa te uiti la:

-Skoda Octavia RS 2.0 TDI Break (nou)

-BMW 320 d/ 520 d (184cp/177cp) Touring/X3 (SH)

-Audi A4 2.0 TDI (140cp-170 cp)/A6 2.0 TDI Avant/Q5 (SH)

E frumos Golf GTD si are performante sportive(cred ca si spatiul este suficient, masina fiind destul de practica, interiorul foarte sportiv (scaune/volan/pedale de exceptie) si o calitate a fabricatiei garantata..) + cutia DSG disponibila care face toti banii, dar daca ar fi sa imi iau o masina de familie noua acum si spatiul ar fi pe primul loc....cred ca m-as uita la OCTAVIA RS TDI DSG Break blue race.. :)

Succes in alegere!

post-79494-0-70184800-1329735049_thumb.j

post-79494-0-89559300-1329735053_thumb.j

post-79494-0-99437600-1329735098_thumb.j

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dinu_s

Spatiul in CC sau BMW cred ca este suficient la picioare daca stai pe bancheta din spate. Si in Leon am suficient spatiu in spate (pozitia in fata este aceea care nu este chiar comoda la drumuri lungi datorita scunelor prea profilate si a unui sezut cam tare). In portbagajul Leonului incape cariuciorul si cateva bagaje, dar parca se simte nevoia de spatiu putin mai mare, dar nu cu mult. Un portbagaj de 400l fata de 340l cat are Leonul ar fi suficient.

corad0

Multumesc pentru feedback in legatura cu bmw-ul. Raportata la suspensia M de pe bmw cred ca nici suspensia leonului cupra nu este chiar moale.

CC-ul se poate comanda atat cu 2 locuri individuale cat si cu bancheta spate de 3 locuri fara un cost aditional.

Varianta cu Octavia RS diesel este ok prin prisma spatiului, dar nu imi plac materialele de la interior (sunt clar sub golf si la cam la acelasi nivel cu seatul) si forma schimbatorului la DSG, plus ca la aceeasi configuratie RS-ul iese la un nivel de pret apropiat cu GTD-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparam suspensia GTI-ului (care cred ca e apropiata ca duritata cu al Leonului tau) si pot spune ca la BMW era cam cu 40% mai dura decat la Golf (masina era si mai "trantita" de pamant)

Golful ramane o alegere inteleapta prin prisma faptului ca materialele folosite la interior par dintr-o clasa superioara volan, bord ...etc...Am stat intr-un RS (2011) si sa stii ca materialele folosite erau chiar calitative...acelasi sistem de climatizare, RCD510.....posibil sa fie o treapta sub VW, nu contest... iti recomandasem Octavia break pentru spatiu (am mers o perioada cu o octavia break 4x4 si am fost foarte multumit de ea..) :) in rest cred ca e cam aceasi masina cu Golful (relativ... (motor, cutie, piese etc..) ) Golful banuiesc ca e mai manevrabil datorita suspensiei si dimensiunilor..

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E90 e seria 3 sau 5? Daca e Seria 3 spatiul in spate nu e chiar atat de mare. Adica e doar putin mai mare decat la un Golf. Prefer CC-ul dintre cele de mai sus sincer.

Golf-ul este ok ca spatiu doar pentru 2 persoane si un copil mic(3-4 ani). Dupa se simte nevoie de ceva mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce este Golful o optiune de vreme ce ai deja Leon. Spui ca-l vinzi ca s-a marit familia. Pai Golful nu are aceeasi capacitate la portbagaj si spatiu interior ca si Leon-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic Passat CC(din pacate nu mai este la configurator ca sa vedem si cam ce ti-ar itnra in buget, ce configuratie). O skoda Superb ar fi ok.. cu 28.000 E iti poti lua un Elegance 2.0 tdi 170 4x4 cu dsg.. Consider, dupa ce am "dat piept" cu ea, ca nu mai are o legatura prea stransa cu O2 in ceea ce priveste calitatea interiorului. Pot spune ca din unele pdv, mi se pare mai ok decat passatul. Si parca e Best deal/best buy .. primesti mult pt cat dai.

e90-ul e destul de mic ca spatiu, cel putin pentru pasagerii spate. Si mi se pare scump din multe puncte de vedere. E o masina faina, dar din punctul meu de vedere nu merita..

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat VarB7 BMT.CL2.0 TDI/170 CPCR,M6 Tractiune Fata, Motorina / 2.0l / 125kW/ 170CP, Manuala - 6 viteze, 4 Usi, Pret cu TVA 26.966,28 Total: 26.966,28

Passat Var B7 BMTCL 2.0 TDI/140 CPCR,DS6 Tractiune Fata, Motorina / 2.0l / 103kW/ 140CP, Direct Shift Gearbox, 4 Usi, Pret cu TVA 28.025,24

Se mai fabrica CC-ul? Eu la 28000E as merge pe una din astea doua, ambele sant CL si sant noi.

De acord si cu Andrei_Tdi, dar parca inima tot spre Passat trage. ;)

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ebi

Golful ar fi o optiune prin prisma faptului ca as avea avantajul unei cutii dsg, materiale mai calitative, consum mai bun, dar dpdv al spatiului ar fi cam tot pe acolo.

Recunosc ca imi este greu sa renunt la sportivitate, asta dupa ce am condus in ultimii ani masini cu oarecare valente sportive (octavia rs, mazda cx-7, seat leon cupra), dar cred ca "batalia" finala se va da intre CC si Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand CC si eventual cu motor pe benzina de 1.8. Este win-win, spatiu in plus, design frumos, sportivitate.

Nu stiu daca se poate cupla cu DSG sau doar cel de 2.0TSI.

Oricum motorizarile pe benzina sunt mai ieftine decat diesel, deci loc de ceva optiuni in plus.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Exeo te-ai gandit, pt mine o masina de familie trebuie sa fie obligatoriu un wagon/break, sedanurile sunt urate (parerea mea) si au deschiderea la portbagaj mica. Exeo nu e o masina noua ca platforma dar e un Audi b7 si la banii pe care ii ai poti sa-ti iei ceva cu dotarile care te intereseaza si motorul 2.0tdi 140 si dsg. Dar daca incepi sa compari si second-uri poti sa gasesti niste suv-uri in banii astia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te decizi pentru Passat 2.0 TDI te sfatuiesc sa iei in calcul doar 170 CP, la 140+DSG nu prea o sa ai parte de sportivitate la condus, e rezonabila motorizarea mai ales singur in masina dar altfel nu ai ce senzatii sa ai. Sigur, daca vrei 170 CP + DSG+ ceva optionale pretul o sa fie 30-31 k euro

Ai putea sa iei in calcul si o Jetta ma gandesc pt portbagajul mai mare decat la Golf.

Succes in alegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego

Daca as alege motorizarea de 1.8 sigur ar fi loc de mai multe optionale, dar nu stiu daca dpdv al consumului ar fi sub un 2.0 TSI. Nu am mers cu aceasta motorizare ca sa imi fac o parere, dar este de luat in calcul.

Master_Blaster

Exeo este o masina ok pret/caliate, dar nu ma atrage designul exterior asa mult. Stiu ca dpdv mecanic este vechiul a4 si aceasta este un lucru bun. Un SUV nu ma mai atrage asa mult, dupa experienta cu CX-7.

andrew2

Ideal daca as fi avut bani era un CC cu 2.0 TDI 170 Cp 4x4 dsg asta la modelul nou (facelift). Second am gasit ceea ce vreau dar pe modelul fara facelift. merita oare modelul fara facelift ?

Chestia care ma da putin inapoi la noul CC este fata care consider ca dpdv al designului au cam gresit-o, s-a pierdut din sportivitatea vechiului model.

Calin78

Nu imi este clar care este modelul E91LCI. Este varianta touring a lui E90 sau un pachet de tuning ?

Daca ma poti ajuta, multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello :)

E91 LCI e Seria 3 Touring Facelift :)

Imediat dupa lansare o sa apara si CC asa cum iti doresti tu, second cu putini km, asta daca poti astepta atat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai important lucru este sa o intrebi si pe sotia ta avand in vedere ca va conduce si ea masina. Poate o deranjeaza gabaritul unui Passat CC si ar vrea Golful care in Bucuresti este mai usor de manevrat, parcat, nu atrage privirile asa tare. Pentru o familie nu prea numeroasa este bun. Mai ales daca astepti GOLF 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bebeee

Salut Bebe !

O varianta touring nu prea imi place, sunt putine care arata bine.

Ca sa iau un CC facelift second cu putini km, motorizare, tractiune si optiuni ce imi doresc la un pret rezonabil ar trebui sa astept cel putin un an. Ma mai gandesc !

Ebi

Culmea este ca sotiei ii plac masinile mai mari, ea nici nu vrea sa auda de golf :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele enumerate de tine as alege clar CC-ul,avand in vedere masinile sportive pe care le-ai condus,eu zic ca se apropie foarte bine de ele,plus acele usi fara rame,un motor pe masura,niste dotari si ai o masina de vis.

Acuma depinde si de familie cat e de mare,cati km. faci pe an,prin oras mai mult sau extern?

A doua variana ar fi Superbul,pret calitate dotari foarte bun,parerea mea ca e bine peste Octavia.Aici nu mai poti sa te plangi de spatiu,iti ramane de dat si altii care nu au :D

Exeo este mai mic in spate cred si decat G6,porbagajul e de 460l,dar ai spus ca nu iti place exteriorul.

Honda acord si Subaru Legacy nu iti plac,sau vrei sa ramai fidel grupului VAG? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!