Jump to content

Problema oglinzi electrice


ender
 Share

Postare recomandată

Am studiat schemele un pic.... vad ca la cele cu geamuri electrice pe fata, vine comanda de la buton, in calculatorul de usa si mai departe in rezistenta.

la cele cu oglinzi electrice si geamuri manuale - banuiesc, ca nu fac precizarea, comanda are legatura cu butonul de dezaburire a lunetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Glacius

    12

  • F l o r i n

    9

  • dic

    6

  • Al Bundy

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum spuneam, motorasele oglinzilor si rezistentele de incalzire sunt conectate direct in calculatorul fiecarei usi.

Din butonul de comanda, comenzile de selectie oglinda/oglinzi si miscare oglinda/oglinzi se duc direct in calculatorul usii sofer si apoi acesta prin CAN bus trimite informatia de miscare a oglinzii si calculatorului de la usa pasagerului.

Comanda de incalzire oglinzi se duce din butonul de pe usa soferului ... la modulul confort care apoi probabil prin CAN bus spune celor doua calculatoare de usi sa incalzeasca oglinzile. Aceasta comanda se face cu un +12v care vine din siguranta 5 pe un fir negru/albastru si se duce in modulul de confort pe un fir alb/maro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Montat am oglinda si nu mi place cum s vede, nu e originala , e ceva de pe ebay la 10£ ..se vede lupa..un pic, cea originala avea imaginea reala..trec peste culoarea albastra care o are. O sa mi iau 2 oem cum se zice ..macar sa vad ca lumea. Nici sa vreau nu am putut sa iau originala jos fara sa o crap:))) ...si cand am pus pe cea noua mai sa mi stric mecanismul ..caci trebuie sa apesi un pic sa intre n cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa mi confirme cineva daca ooglinzile OEM pentru skoda octavia an fabr 2000 sunt identice si se potrivesc de la vw passat aceasi perioada? Intreb pentru ca doar asa am gasit OEM.

Modificat de Glacius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu sunt identice si nu se potrivesc..... difera piciorul de pe stalp....plasticul acela negru, sub forma de triunghi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sticlele merg... daca masinile au amandoua volanul pe aceeasi parte... altfel difera la dimensiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sticla ma intereseaza, am luat aftermarket si se vad lupa, nu mai incalzesc..am gasit oem de vw passat . Thnx, daca nu se potriv..le duc inapoi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
florin71_skoda

Salut,

Ma puteti ajuta si pe mine cu un cod original pentru o sticla de oglinda dreapta ? Sau cu un sfat ?

Am sticla de la oglinda dreapta putin crapata si am luat decizia sa o schimb. Am comandat una la un distribuitor si mi sa oferit una poloneza la pretul de ~20 lei, insa m-am trezit ca am primit o oglinda mica, cu toate ca a fost cautata dupa seria masini. Am returnat oglinda si am cerut una mare, insa de data asta mi sa spus ca nu exista decit pe original si costa 200lei.  Asa ca m-am apucat eu de cautat pe net oglinda, insa sunt asa de multe variante, de nu mai stiu ce sa aleg. Asa ca am ajuns la concluzia ca ar fi mai bine sa o caut dupa codul original, chiar daca o sa cumpar o chinezarie, dar sa fiu sigur ca mi se si potriveste la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-o jos pe cea veche si vezi codul de pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Am incercat eu sa o dau jos, dar aveam impresia ca se sparge mai tare si nu am insistat, ca sa nu ma trezesc ca ramin fara ea. Dupaia am vazut aici pe forum un filmulet cu unul ce a folosit o surubelnita si ieri mi-am luat inima in dinti si pina la urma am reusit sa o dau jos. Dar din pacate nu are cod pe ea. Pe plastic scrie doar 8 34 104 si mai exista o eticheta aproape stearsa , pe care am reusit sa deslusesc un 83374. Am cautat pe net si doar dupa ce scrie pe eticheta am gasit un post mai vechi pe ceva gen ebay, cu o oglinda SH, dar fara alte detalii. Doar ca este de pe o skoda octavia din 2003 (adica ca si a mea)

Intre timp am mai sapat pe net si am gasit ceva siteuri unde erau si scheme in explozie, dupa care am luat si coduri PR a masini mele ca sa vad ce zice fiecare, si pina la urma am tras concluzi ca as avea nevoie de codul 1U1857522H. Posibil sa se potriveasca si 1U1857522M, dar nu sunt foarte sigur, ca pentru asta apar si niste PR-uri care eu nu le am pe eticheta.  Practic este acelasi cod, insa are fie H la coada, fie M.

Problema este ca am cautat si azi dimineata pe net si se pare ca in Ro sunt foarte multi care vind varianta 1U1857522J pe post de 1U1857522H. Si de data asta avem acelasi cod, insa unul este cu J la coada si este oglinda mica, pentru carcasa de 120mm, iar ce-mi trebuie mie este cu H la coada, adica sticla de 170mm pentru carcasa de 190mm. Pe urma uni precizeaza daca este oglinda mica sau mare, dar majoritatea nu spun nimic si dau doar codul (sau echivalente de la TYC, Alkar, sau altii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Am rezolvat problema.

Avind codul original plus dimensiunile oglinzi si a carcasei, am reusit sa aflu mai multe coduri echivalente. Avind codurile respective, am reusit sa-mi cumpar o oglinda BLIC 6102-02-1221522P la imensa suma de 25 lei. Montajul l-am executat eu.

Oglinda se pare ca este cu 2-3milimetri mai scurta fata de aia originala, dar daca nu stii, nu se vede.

Modificat de florin71_skoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

      Confirm si eu, daca mai intereseaza pe cineva la aceasta data ca la octavia 1 din 2002 oglinzile se incalzesc chiar daca nu e dezaburirea de pe luneta activata. Am verificat astazi dimineata.

Totodata vin si eu cu o problema, oglinzile mele la masina specificata mai sus au o plaja de reglaj foarte aiurea, in sensul ca nu pot fi reglate pentru o persoana mai inalta. incerc sa le duc mai in exterior sa pot vedea mai mult din benzile alaturate dar tot vad jumatate din masina mea si foarte putin din banda alaturata, pe ambele parti. In schimb daca le reglez pe inchis aproape ca se pliaza, se inchid foarte mult.

Eu am 1,78cm inaltime, scaunul este reglat cam pe la mijloc longitudinal si pe inaltime si abia vad in oglinzi. Am atasat si cate o poza deschise la maxim si inchise la maxim, facute din punctul din care vad eu.

Exista posibilitatea sa le reglez altfel decat electric, sa scot sticla si sa mai misc pe acolo ceva? Presupun ca trebuie sa aibe un punct central si de acolo sa mearga electric in toate directiile. Si teoretic in punctul acela central ar fi reglate pentru o persoana de statura medie, cum e si cazul meu. Daca se urca in masina mea cineva mai inalt ca mine nu are nicio sansa sa vada ceva.

Am incercat sa le misc cu mana, sa apas pe marginile sticlei dar se misca tot in limita reglajului electric. Mentionez ca oglinda cu totul e deschisa la maxim, nu am obiceiul sa le pliez.

Orice sfat este binevenit si multumesc anticipat ptr ajutor!    

Ps: Masina a fost victima unei talharii care s-a lasat cu oglinda stanga si geamul stanga fata sparte. Cea albastra care este acum este tot piesa originala, mi-as fi pus intrebarea daca nu cumva privine de pe o masina de UK, dar si cea din dreapta care este originala a masinii are exact acelasi unghi de vedere.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai asta cred ca e problema. Pe original cea de pe partea soferului face un unghi mai mare cu caroseria decit cea din dreapta, pentru ca soferul nu sta fix intre ele ci mai apropiat de cea din stinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Dv, soferul sta in stanga, dar problema in cazul meu este ca ambele oglinzi au unghiul mort foarte mare, adica chiar deschise la maxim tot sunt bagate prea spre interior (Poza 3-4), iar daca incerc sa le reglez catre interior vin foarte mult ( poza 1-2). Si ambele oglinzi sunt OEM, doar ca cea din stanga vine de pe alta masina. Sunt curios sa vad o masina asemanatoare cu a mea din interior, poate asa sunt ele si nu am ce face. Am incercat sa ma uit de afara la cea care apare in poza mea parcata, dar de afara nu prea imi dau seama. In schimb la aceea parca stau oglinzile mai drepte, ale mele parca sunt ciulite in jos, ma refer la oglinda intreaga, nu la sticla. Trebuie sa demontez sa vad ceva coduri de origine.

Modificat de pasu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie ambele de Anglia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! 

Cum pot afla ce model de oglinda se potriveste la Octavia 1 (2008) ? 

Am pe cineva care a ramas fara oglinda stanga si cea din dreapta nu mai incalzeste. As vrea sa cumpar oglinda stanga (electrica si incalzita, completa) si geamul de la dreapta (cu incalzire) si nu stiu de unde sa incep. 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ceea ce cauti e codul de piesa, avem un topic care se ocupa de asta:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru atentionare. Ma uitasem doar in sectiunea Octavia 1... Am cerut acolo informatii pe baza VIN-ului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i problema - intrebarea nu era offtopic dar acolo ai mai multe sanse sa fii ajutat pentru ca sunt activi mai multi utilizatori care au acces in ETKA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!