Jump to content

Montare inchidere din telecomanda


axy_
 Share

Postare recomandată

Am cautat Dar sunt nelamurit daca la USA trebuie Sa leg mufa mica cu firele verde SI albastru sau la mufa mare cu verde SI mov ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult ..... Ma SI apuc de ea ....

Mai o intrebare .... Firul alb pt semnalizari il leg la butonul de avarii la firul ..... ? Ms Inca o data....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il legi prin 2 diode la firele din prag, se duc la triplele din spate corespunzator pentru becurile de semnale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele negru/verde si negru/alb sint semnalele stanga/dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.


scuze ca  demult nu m-am uitat pe forum, a primit un virus pe calculatur si mia f+++t toate datele a trebuit sa reinstalez windowsu.


tabla galvanizata nici nu treee sa dai jos, cele doua fire sunt in mufa acela care se cupleaza la motorasul care actioneaza geamul din usa soferului, uitate bine , scoate mufa aia . vezi ca spre jos trebuie trasa siguranta mufei, si cum se trage in jos mufa incepe sa se indeparteze de motoras.


cat despre deschidere portbagaj pe firul rosu cu dunga neagra vine comanda pt deschidere, dar foarte slab(tensiune mai mica de 12 volti) si nu ajunge sa actioneze actuatorul care deschide portbagajul. ca sa funcioneze am montat un releu de protectie .


post-147674-0-08269600-1423406064_thumb.


 


Sper sa te ajute la mine asa functioneaza


 


Spor la treaba


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Uita-te prin topicul asta, cam la inceput am gasit cum trebuie legate firele, iar pt. deschidere portbagaj am pus eu o metoda care am folosit , si la mine functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

am montat si eu alarma, deschide/inchide, dar cand deschid din telecomanda se deschid si geamurile.

Am legat firul alb/negru la firul galben/albastru si firul alb la verde/rosu.

Imi puteti spune unde am gresit?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E setata pe electric sau pneumatic ?

 Se deschid pana jos sau doar putin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se deschid pana la jumătate și dacă închid se închid și geamurile.

nu știu cum sa o setez pe electric sau pneumatic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in manualul de instalare. O treci pe electric, acum este pe pneunamtic (vacuumatic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în schema nu îmi spune nimic de cum pot schimba de pe pneumatic pe electric. caut pe google sa vad cum pot face.

mulțumesc mult pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Indraznesc sa scriu aici pentru ca am o problema legata de legarea firelor inchiderii.. Ori eu sunt tont, ori n-am firele mentionate de voi in post-urile anterioare. Mai exact nu gasesc mufa / legatura de fire la care sa ma leg cu firele de la modul. mai exact galben/verde respectiv verde/rosu..

 

Am legat firul rosu si firele galben + galben/negru la borna 30 de sub bord, asa cum puteti vedea in poza :

 

jpzj3p.jpg

 

Am legat firul negru la minus (masa) -> poza :

 

rwl7k2.jpg

 

Mai departe, modulul functioneaza. Face click / click cand il actionez. Ledul indicator merge cand e "inchis" modulul.

Dar nu gasesc firele mentionate mai sus . Unii colegi ziceau de ceva mufa rotunda pe sub bord. Nu am gasit-o.

Altii ziceau in portiera. Am dat fata de la portiera jos, si am scos mufa care intra in motorul de la geam.

poze :

 

2w54zzq.jpg

 

2822rg5.jpg

 

Ma gandeam ca poate fi la mufa care se conecteaza la panoul de pe usa de la geamurile electrice / inchiderea masinii dinauntru - fara succes :

 

2eb5w91.jpg

 

 

Am dezizolat firul alb respectiv alb / negru.. astea stiu ca trebuie sa le conectez :

 

11iedlw.jpg

 

Mai jos atasez si schema modulului.. poate ma veti lamuri voi, avand clar experienta mai multa.

 

Va multumesc pentru rabdarea si nervii acordati. Sper sa putem rezolva problema.

 

2im12dh.jpg

 

 

Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

De astea vorbesti ?

 

jpfzoy.jpg

 

 

atunci inseamna ca firul alb/negru respectiv alb, (poza)  le conectez la cate unul din firele incercuite, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ai pierdut aici la treaba cu comanda pe minus . 

 

Sa inteleg ca firul galben si galben negru le pun impreuna cu firul negru de la modul, si le conectez la minus ?

 

Si restul de fire? imi raman o groaza de fire care raman in aer? Exceptand cel de la deschidere portbagaj ( care nu o voi face) si firele maro de la semnalizare.. restul nimic ?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza cu restul schemei, care arata ce trebuie sa faci cu cele 6 fire de inchidere centralizata.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat poza cu toata foaia data de ei. sper sa fie de folos. alta nu am..

 

ern0d5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci da, ai zis bine, firele galben si galben/negru le pui impreuna cu firul negru la masa. In felul asta se da comanda pe minus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma si duc la masina sa o montez. :))

 

Fac o lada de bere cand vii la Cluj!!

 

Iti multumesc mult pentru rabdare si timpul acordat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere! Inca ceva, daca in loc de firul alb conectezi firul verde, geamurile se vor ridica automat la incuierea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în schema nu îmi spune nimic de cum pot schimba de pe pneumatic pe electric. caut pe google sa vad cum pot face.

mulțumesc mult pentru ajutor!

Posteaza schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si am folosit schema B adica semnal negativ.

Am incercat mai multe variante de conectare a jumperilor, dar nu am reusit.

Am vazut ca, colegului @paul i s-a sugerat sa conecteze firele la mufa care intra in motoras, eu am legat la firele care se duc spre broasca usii.

Nu am gasit niciun fir galben/verde, e verde/galben, am legat la el si nu are nicio reactie.

Multumesc pentru interes.

post-82270-14240249617947_thumb.jpgpost-82270-14240249688216_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!