Jump to content

Montare inchidere din telecomanda


axy_
 Share

Postare recomandată

Am un golf 4 din 2000 si nu are inchidere din telecomanda,are doar inchidere centralizata din cheie.am cumparat din bazar cu 50 lei un modul cu 2 chei care se numeste "CARUB" dar nu stiu cum sa il montez.am schita dar nu prea inteleg unde sa leg firele.astept o parere.multumesc

post-76333-0-49108200-1328807617_thumb.j

post-76333-0-44980000-1328807624_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu ceva de genu pe masina

miam schimbat cateva la instalatie nu mai am baterie la telecomanda daca nu uit maine ma uit sa vad cum sant legate

si incerc si telecomanda sa vad daca merge

eu miam schimbat instalatia la usi pt geamuri sant curios

daca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul defapt este o alarma. Prima data vezi pe ce stie sa inchida/deschida alarma, pe minus sau pe plus. Dupa aia cauti firele de la IC a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cutie scrie " Keyless Entry System" nu zice nimic de alarma,adica ei vor sa spuna ca e doar modul de inchidere din telecomanda...eu nu am alarma pe masina,vreau doar sa fac sa se incuie din telecomanda usile,am geamuri electrice la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o schema de la Carub. Pe firele de semnalizari sa pui diode.

post-22869-0-94431000-1328819115_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si tu schema de la thunder ca e la fel si e si topic cu instalarea ei pe G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@axy

Rosu simplu se leaga la borna 30.

Negru+ Galben cu dunga negra+Galben se leaga la (-)

Verde se leaga la firul Galben cu dunga albastra (pentru inchidere usi si geamuri)de la sistemul de inchidere(in usa sofer)

Alb cu dunga neagra se leaga (pentru deschiderea usilor) la Verde cu dunga rosie de la sistemul de inchidere(in usa sofer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da unde e borna asta 30 ca nu o gasesc nicaieri am legat la un fir rosu gros de sub relee acolo is vreo 5 fire rosii

nu gasesc unde sa leg firul alb care e pt inchiderea masinii..am reusit sa il pun doar pe cel alb\negru la firul verde\rosu si se deschide dar cel alb l-am legat la cel galben\albastru si nu se incuie,is 2 fire de fapt galben\albastru si le-am legat la fiecare si tot nu se incuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Borna 30 este + permanent si se afla in spatele releelor.Cred ca ai legat-o unde trebuie!

NU cel alb trebuie legat cu galben cu dunga albastra ci cel VERDE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr simulezi si tu usa inchisa? Adica ai actionat acea limba din broasca? se leaga cel verde ca sa ridice si geamurile.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am actionat acea limba,dar dinauntru de la buton se incuie,dar din telecomanda,nu, cel verde il leg impreuna cu cel alb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am actionat acum acea limba si s-a inchis din telecomanda,unde leg firul verde ca se se ridice geamurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@axy

Verde se leaga la firul Galben cu dunga albastra (pentru inchidere usi si geamuri)de la sistemul de inchidere(in usa sofer). Verde se leaga singur NU IMPREUNA!! cu cel ALB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah am inteles acum leg doar verde fara cel alb,multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare

Mi-am cumparat un modul inchidere centralizata si as vrea sa il montez pe un VW Golf 4. Am atasat schema unitatii. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde gasesc firele in bord la masina de care sa leg inchiderea?

post-59957-0-93227000-1386105005_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

este cineva care sa-mi dea ceva indicatii pentru fire inchidere deschidere usi,care sunt acelea si de unde sa le iau?? e s disperarea mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare baieti...am si eu o nelamurire....miam pus si eu inchidere din telecomanda(fara alarma) carub cu cheie briceag..(masina are inchidere centralizata si geamuri el)

dar nu dau de capat...

semnalizarile nu le-am legat inca ca nu am avut rezistente si ce culori au firele de pe masina la semnalizari(la modul is 2 maro

nelamurirea mea cea mare e ca am legat plusul la borna 30,am legat massa impreuna cu galben si galben/negru

am legat si firul alb/negru cu firul verde /rosu din portiere sofer(de la actuator usa)

am legat si firul verde cu galben /albastru tot din usa sofer..

    problema e ca nu se inchid la apasare de pe telecomanda..le pot doar  deschide din telecomanda..(am testat cu usile inchise...

    in modul se aude releul cand fac comanda si pe inchis si pe deschis...dar nu pot deschide...

    din cheie si din butonul de pe usa functioneaza fara probleme...

 

trebuie sa montes neaparat si firele de semnalizare ca sa functioneze pe deschis...?   ms pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie rezistente si nici diode, le legi pe semnal stanga si dreapta, dar nu de asta nu functioneaza.

 

 

firele la care tb sa te legi sunt : verde/rosu (corect) si galben/verde (pentru inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

galben/verde e tot in usa sofer (langa  verde/rosu)?

deci,eu al legat alb/negru de verde/rosu  si  verde de galben/albastru...sa inteleg ca nu e correct sa leg  verde de galben/albastru?

 

ms de ajutor ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verde trebuie lagat de galben /verde diin broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negru/alb si negru/verde sint firele de la semnal stanga/dreapta a masinii. Acolo legi tu firele maro ale alarmei

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de ajutor am legat semnalizarile si firele deschis-inchis si totu e ok...problema e ca telecomanda actioneaza de la distanta destul de mare 100m..si as vrea sa reduc raza...ce as putea face...?

(eu stau la et 6 si pot deschide fara probleme..ma tem sa nu deschid din greseala,fara sa stiu...)

sa izolez antenna cu banda aluminiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!