Jump to content

Intrebari despre amenda radar si reguli


adrianTNT
 Share

Postare recomandată

Actul normativ de baza privind amenzile nu e Legea 203/2018, ci ORDONANŢĂ nr. 2 din 12 iulie 2001 privind regimul juridic al contravenţiilor.

 

Iar Legea 203/2018 nu modifica decat al 1 art.4.

 

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

..up! Veneam ieri cu golf3 dinspre oltenita, eram "la consum"- cu 80/h pe relantiu si am facut semn unui coleg cu golf4 sa ma depaseasca.. Dupa asta, in fața mea- la vreo 50 de m vad ca ii iese lui in fata dintre alte masini un polo de politie care..il opreste. Mă sa fie...Opresc si eu, curios de treaba asta.

Baiatul ala cica l'a luat cu radarul ca avea..120!!! Măi cum dracu, zic eu... Aia erau IN MERS!!

 

INTREBARE- de pe un vehicul in mers ei pot folosi radarul?? venind DIN CONTRASENS??

 

..la final, ăia au scris in pv ca baiatul avea 121.. deci o suta douazeci si unu!!! de km/h...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. intrebarile anterioare:

 

1.Poti sa ai permis de BH, sa iei amenda in TM si sa stai in chirie in CJ, pe Ghiseul.ro platesti amenda catre Primaria Oradea (in exemplul de fata), nu mai trebuie copie de trimis pe mail/posta si listari la imprimanta, iti vine electronic dovada platii in caz de nevoie dar pe Ghiseul.ro aceasta se trimite automat cf serie nr PV completat in formularul de achitare online.

 

2.Da, te poate lua radarul si politia sa nu te opreasca atunci si iti vine acasa si da amenzile inca mai vin prin "posta" la fel ca si documentele oficiale: permis conducere, buletin,etc si dupa caz trebuie sa semnezi la primire.

 

3.Radarul portabil masoara distanta/timpul de revenire al laserului (sau ce o mai fi) intre persoana ce il foloseste si obiect si se deduce viteza, teoretic poate indica si in miscare si de obicei sunt calibrate/facute si pt situatii de genul, detalii nu stiu, nu sunt pe domeniu, daca oricine e prins si crede ca vrea sa isi faca dreptate nu se semneaza PV (daca e) si se merge in instanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3. semnarea PV nu inseamna recunoasterea faptei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pe tipizat,unde semnezi, zice ca ai luat la cunostinta si ca ai primit PV. Dar daca nu esti de acord cu ce scrie acolo? 

 

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se semneaza procesul verbal ( semnarea in rubrica de luat la cunostinta) care fix asta inseamna, eventual chiar cu obiectii mentionate.

Semnarea lui nu inseamna recunoasterea faptei, ci strict ca i s-au adus la cunostinta abaterile pentru care ar fi fost sanctionat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnarea PVCC  inseamna:

 

 

OG2/2001

Quote

Articolul 26(1) Dacă agentul constatator aplică și sancțiunea, iar contravenientul este prezent la încheierea procesului-verbal, copia de pe acesta se înmânează contravenientului, făcându-se mențiune în acest sens în procesul-verbal. Contravenientul va semna de primire.

Quote

(3) În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deși prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia se face de către agentul constatator, în termen de cel mult două luni de la data încheierii.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
On 23.01.2022 at 15:50, KRAKEN a scris:

..up! Veneam ieri cu golf3 dinspre oltenita, eram "la consum"- cu 80/h pe relantiu si am facut semn unui coleg cu golf4 sa ma depaseasca.. Dupa asta, in fața mea- la vreo 50 de m vad ca ii iese lui in fata dintre alte masini un polo de politie care..il opreste. Mă sa fie...Opresc si eu, curios de treaba asta.

Baiatul ala cica l'a luat cu radarul ca avea..120!!! Măi cum dracu, zic eu... Aia erau IN MERS!!

 

INTREBARE- de pe un vehicul in mers ei pot folosi radarul?? venind DIN CONTRASENS??

 

..la final, ăia au scris in pv ca baiatul avea 121.. deci o suta douazeci si unu!!! de km/h...

cum a ramas pana la urma? A facut contestatie la PV?

cum merge golf 3-u

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!