Jump to content

Nu mai pot deschide din telecomanda


Catutzi
 Share

Postare recomandată

nu este de la telecomanda - este o problema la yala soferului - trebuie data jos, curatat colectorul la motoras/motorase, refacut lipiturile si inlocuit si switch -ul - asta ca sa ii faci o reparatie completa.

 

cheie - una SH - 100 lei, lama noua plus taiat mecanic, cip, scriere, etc.... probabil pana in 200 lei. Deci, in total cam in jurul la 300 lei. Altfel, noua la reprezentanta, pe comanda.... destul de scumpa... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am desfacut broasca si am verificat firele pare totul in regula .Mapoti ajuta cu o poza sa vad cum se recondizioneaza colectorul motoraselor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfaci motorasul, il decapsulezi cu grija si cu smurghel fin cureti colectorul acestuia, la ansamblare ii dai un jet de spray de curatat frane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa cureti colectoarele la ambele motorase  - preventiv....  si sa ii schimbi si switch-ul (daca ai altul nou), daca tot e desfacuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am curatat pe amandoua si am refacut lipiturile dar la montare nu a mai deschis - inchis nici din cheie.Dupa remontare e deajuns sa folosesc cheia sau e nevoie de vreo procedura aparte?

Modificat de sumi1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu ai montat ceva bine.... din pacate trebuie sa o dai iar jos si sa vezi ce nu ai montat cum trebuie....  trebuia sa lucreze direct si din telecomanda si din cheie - tot asa, cel mai bine e sa o probezi inainte sa o montezi pe masina.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin se aude din telecomanda doar daca am swichul ca in poza.Cum ul pun la locul lui nu mai se aude nimic cand incerc sa inchid sau deschid cu telecomanda

post-91962-0-47162100-1416409188_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune-l cum trebuie la loc, sa nu stea cumva in pozitia apasat/usa deschisa.... cand il montezi si ai usa inchisa.

 

eventual da iar jos yala, sa vedem ce nu e pus cum trebuie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la mine merge sa descui/incui masina doar de la maxim 2 metrii, am inlocuit 3 baterii si degeaba.  De ce? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok pt moment l-am rezolvat se inchide-deschide din cheie si din telecomanda doar ca din telecomanda mai face nazuri nu merge mereu din prima(banuiesc motorasele ca sunt problema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la mine merge sa descui/incui masina doar de la maxim 2 metrii, am inlocuit 3 baterii si degeaba.  De ce? 

 

telecomanda este de vina - din pacate nu am gasit solutie de reparatie - doar inlocuita si o sa mearga.

 

ok pt moment l-am rezolvat se inchide-deschide din cheie si din telecomanda doar ca din telecomanda mai face nazuri nu merge mereu din prima(banuiesc motorasele ca sunt problema)

 

daca masina iti confirma vizual/acustic, dar nu lucreaza - atunci este o problema de la yala. Daca toate usile fac asa.... nu e ok.

 

daca nu confirma - poate sa fie problema de telecomanda.... sau din alta parte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la mine merge sa descui/incui masina doar de la maxim 2 metrii, am inlocuit 3 baterii si degeaba.  De ce? 

Daca si cu telecomanda 2 face la fel, trebuie inlocuit modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da confirma si inchide de fiecare data celelalte usi ,cea de la sofer mai face figuri dar nu mereu .A cam luat-o razna,o data mi-a ramas si ledul aprins de la butonul de blocare usi din masina.Posibil sa mai am si alte probleme ,sa fure curent pe undeva ca mi se mai reseteaza si ceasul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

dupa ce am inlocuit bateria la masina  nu mai functioneaza inchiderea centralizata din telecomanda pe partea stanga  si butoanele de pe usa stanga (inchidere geamuri , capac benzina , blocare usi,blocare geamuri,etc)

mentionez ca pe  partea dreapta fuctioneaza si inchderea centralizata din telecomanda si butoanele din usi.

astept pareri.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

 

Salut, la mine merge sa descui/incui masina doar de la maxim 2 metrii, am inlocuit 3 baterii si degeaba.  De ce? 

Daca si cu telecomanda 2 face la fel, trebuie inlocuit modulul de confort.

 

Din pacate nu mai am telecomanda 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

dupa ce am inlocuit bateria la masina  nu mai functioneaza inchiderea centralizata din telecomanda pe partea stanga  si butoanele de pe usa stanga (inchidere geamuri , capac benzina , blocare usi,blocare geamuri,etc)

mentionez ca pe  partea dreapta fuctioneaza si inchderea centralizata din telecomanda si butoanele din usi.

astept pareri.

multumesc.

Posibil ca modulul de pe usa stanga sa se fi defectat. De asta nu merge nici cel din spate, este legat la cel din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,la un T5 nu mai deschide /inchide din telecomanda la care functioneaza ledul da nu mai functioneaza ledul din usa sofer.Am facut diagnoza cu vas 5051A si nu am nici o eroare. Ce poate sa fie?.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

 

De vreo 2-3 saptamani incerc sa repar inchiderea din telecomanda la un Golf 4 si nu reusesc nicicum.
Am cateva intrebari punctuale:

1. Ledul rosu de pe telecomanda are vreo relevanta? De exemplu la B5.5-ul meu nu se aprinde, dar masina se descuie fara probleme.

2. Am incercat sa imperechez cu VCDS o cheie de la Passat pe Golf si invers. Nu am reusit. Intr-adevar, n-am verificat daca telecomenzile functioneaza pe aceesi frecventa.

3. Mai trebuie sa incerc sincronizarea manuala, dar in caz ca nu va merge nici asa, ce ar trebui sa schimb prima data? Modulul de confort sau telecomanda?

4. Cand comand telecomanda, trebuie sa aiba o serie anume, ca in cazul modulului de confort, sau poate fi orice fel de telecomanda atat timp cat functioneaza pe frecventa modului de confort?

Va multumesc anticipat!

 

Atasez un log pt modulul de confort. Mentionez ca tentativa de sincronizare a cheilor a fost facuta cand masina avea probleme cu switchul. De cand am reparat switch-ul, nu am mai incercat resincronizare cu VCDS.

 

Central Conv.        Labels: 1J0-959-799.lbl
   Part No: 1J0 959 799 AH
   Component: 4E Zentral-SG Komf. 0001  
   Coding: 04097
   Shop #: WSC 01317  
   VCID: 840D67E594FE3238854

   Subsystem 1 - Part No: 1J1959801C
   Component: 4E Tõrsteuerger. FS0002r  

   Subsystem 2 - Part No: 1J1959802D
   Component: 4E Tõrsteuerger. BF0002r  

   Subsystem 3 - Part No: 1J4959811C
   Component: 4E Tõrsteuerger. HL0002r  

   Subsystem 4 - Part No: 1J4959812C
   Component: 4E Tõrsteuerger. HR0002r  

2 Faults Found:
01179 - Incorrect Key Programming
            35-00 -  -
00943 - Heated Exterior Mirror; Driver Side (Z4)
            35-00 -  -

End 

Modificat de anothergxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincronizeaza cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. Led... care ? are sau nu, pe telecomanda ?

 

2. Passat-ul este dupa 2001 ? daca da, nu are importanta ca emit pe acceasi frecventa, nu se potrivesc - nu merg adaptate.

 

3. incerci cu o telecomanda compatibila - Golf pana in 2001... sau Passat B5, etc.

 

4. sa nu le amestecam... intai incearca cu o telecomanda compatibila si care sigur e functionala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Ledul de pe telecomanda de la Golf. Are ledul ala rosu, dar nu se aprinde nici sa-l bati. Am schimbat bateria

2. Passat b5.5 variant, de 2003

3. Mai bag o fisa azi cu sincornizare manuala si duminica inca o data cu VCDS

4. Ok, mersi

 

Multumesc pentru raspunsuri. Va anunt ce reusesc.

Modificat de anothergxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. Daca este cheia cu butoanele dreptunghiulare (sa zicem), are led... daca e cea pe oval, nu are.

 

2. nu merge cu aia de Passat B5.5 - cauta de Passat B5, pana in 2000

 

3. Incearca... dar eu zic ca degeaba, cu cea de B5.5

 

4. sa ai o zi buna ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are 2 chei nenorocirea aia de Golf. Nu mai incerc cu cheia mea, o sa incerc cu cheile lui.

stiu ca-s total offtopic pozele de mai jos, da' daca tot le-am facut, macar sa le postez undeva :)

 

 

post-106801-0-82180100-1432188857_thumb.

post-106801-0-73088400-1432188858_thumb.

post-106801-0-49570500-1432188859_thumb.

post-106801-0-08268600-1432188925_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

am inteles. Prinde o masina la care telecomanda sa fie ok si compatibila si incearca resincronizarea ei.

 

daca merge, inseamna ca modulul confort e ok, telecomanda e defecta.

 

daca nu merge, modulul e de vina. In blocurile de masura, pe 46, poti vedea daca receptioneaza telecomanda sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!