Jump to content

Nu mai pot deschide din telecomanda


Catutzi
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am o mica problema: mi-a murit bateria, am schimbat-o si acum nu mai pot deschide masina de telecomanda briceag. De inchis o pot inchide din telecomanda, doar ca nu o mai pot deschide.

Cu cheia de rezerva nu am nici o problema: pot inchide si pot deschide.

La un service mi s-a spus ca se poate rezolva doar ca trebuie sa vina cineva care nu era disponibil in ziua aceea.

Banuiesc ca din moment ce se poate rezolva, o pot face si eu.

Ma poate ajuta cineva? Masina este Golf Plus 2006.

Multumesc anticipat.

PS: baietii de la service au incercat re-sincronizare, degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apesi butonu sa o inchizi masina merge din orice pozitie..sau de la departare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mers si de la aproximativ 2-3 metri sa o inchid. de la o distanta mai mare nu am incercat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e din telecomanda.... Led-ul lumineaza cand apesi pe deschis ? daca nu, desfa-o si curata placa cu alcool izopropilic - poate butonul face ceva mofturi....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catutzi care baterie ti-a murit? bateria masinii sau a telecomenzii?

Modificat de dudu
renunta la bold... stim cu totii sa citim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurelian_bln: initial bateria de pe masina mi-a murit. intre timp am reusit sa o resuscitez cu cabluri. dupa aceea am observat treaba cu butonul de deschidere de pe telecomanda.

nu am observat daca se aprinde sau nu led-ul de pe telecomanda. voi incerca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte importand daca se aprinde led-ul. Daca nu se aprinde - problema e din switch-ul de pe placa telecomenzii - se poate incerca o curatare a lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu fii ramas si fara baterie la telecomanda. cand se termina bateria, telecomanda iti da voie doar sa o inchizi ca sistem de siguranta. schimba bateria la telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E na, de unde ai scos treaba asta?

Daca merge doar la inchidere, atunci are butonul de deschis cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur....dar vezi ca al nostru coleg nici macar nu-si cauta cheile, sa verifice daca se aprinde sau nu, led-ul...asa ca ne racim degetele degeaba... i-am zis de ieri sa verifice....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pentru intarziere

am verificat si intr-adevar led-ul nu se aprinde cand incerc sa deschid din telecomanda.

o voi desface si ii voi schimba bateria si eventual voi curata contactele.

va tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am zis.... Cumpara un spray de curatat contacte - cu alcool izopropilic. Desfa telecomanda, scoate placa din ea....si spal-o bine cu spray-ul respectiv. Apasa pe buton, in acest timp. Daca ai noroc, scapi doar cu atat.

Spor !

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu rezolvarea:

am schimbat bateria si bineinteles ca a mers. nici nu a trebuit sa mai curat contactele. ramane totusi ciudat faptul ca puteam sa inchid din telecomanda dar nu puteam sa mai deschid din telecomanda.

pentru cultura generala, bateria telecomenzii pentru golf plus (ed 2005) este Panasonic CR2032 de 3V.

Multumesc celor care m-au sfatuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scapat. Foarte interesanta faza cu bateria - poate avand tensiune buna bateria, trece peste o mica rezistenta a butonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate bateriile de telecomanda VAG Suntr echipate cu baterii CR2032 de 3V. EU am schimbat-o pe a mea, preventiv, la vreo 3 ani. Scazuse distanta de la care actiona cam cu 30%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate.... cele mai vechi au 2 mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SCuze daca nu postez bine!...De ce nu mi se deschid usile de pe dreaptadin telecomanda - vw golf 5- 1,9 tdi ...de multe ori nici din panoul de la usa soferului, chiar daca apas in mod repetat...orice eroare ar fi, in cazul in care ar fi stearsa ...revine iar aceasta problema..nu se deschid. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele usi?

Ai geamuri electrice si pe spate ?

Ce eroare aveai la diagnoza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Semnalez si eu problema, aceleasi simptome, din telecomanda se putea inchide masina si puteam deschide doar portbagajul, deblocarea usilor era posibila doar cu cheia.

Am inlocuit bateria cu una marca GP (3 ron la Germanos) si acum nu mai sunt probleme.

Pentru inlocuire poate ajuta prezentarea de aici http://www.riskin.org/vwkey/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o problema cu inchiderea din telecomanda ...se inkid toate usile in afara de cea a soferului.Iar la deshidere ramane blocata usa soferului !Stie cineva ce se poate face?Telecomanda licare la apasare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica manunchiul de fire, dintre caroserie si usa. Daca acolo totul e ok, trebuie data jos yala, refacute lipiturile de pe placa si curatat motorasul - colectorul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De cateva zile am achizitionat un Golf V 1.6 FSI si are urmatoarele inconveniente :

- am 2 chei briceag identice; de pe o cheie nu-mi functioneaza inchiderea si deschiderea remote ci doar din butuc (se aprinde LED-ul de pe ea dar nu face nimic); i-am schimbat bateria telecomenzii si tot nu vrea - trebuie resincronizata / inrolata ?

- masina cica are alarma dar nu e activata din fabrica ?!?! - cum pot vedea daca are si eventual activa alarma ?

Imi zice cineva si mie procedura de resincronizare telecomanda sau nu o pot face singur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SE face cu VCDS. Si tot cu VCDS vezi daca ezista alarma OEM , te uiti pe modulul 46.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca fara interfata nu pot sincroniza telecomanda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca procedura cu o cheie in contact si cealalta in usa soferului, nu mai stiu exact pasii care trebuie facuti, dar nu sunt sigur ca o sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!