Jump to content

Cum imi pregatesc masina pentru iarna?


Amy
 Share

Postare recomandată

Dar cu ce te deranjeaza gheata? Las-o acolo .Daca intr-adevar vrei sa scapi de ea ia o galeata de apa si toarna peste... si se duce.De dat jos cu o racleta sau cu altceva nu te-as sfatui....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Am o intrebare banala:cum se scoata lichidul de parbriz de la VW Jetta 2008? Vreau sa-l schimb cu cel de iarna (-30grade) si nu reusesc. Am tot incercat cu diverse furtunase cu diverse grosimi dar, fiind foarte moi nu se incadreaza, nu se ,,muleaza" dupa  coturile pe care le face acel furtun de supraplin si prin care se face alimentarea cu lichid. Rezervorul meu  acum, e aproape plin cu lichid de vara si ,parca nu as tine neaparat sa-l pierd folosind stergatoarele in continuu pina la golirea rezervorului. Nu exista nici o rezolvare? Sau poate numai dand contraaripa jos, ceea ce mi se pare o mare, mare prostie!! Astept pareri si sfaturi ...

Multumesc,

Mircea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca scoti furtun din duze si pui in sticla, nu pierzi lichidul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai foloseste din el pt ca deocamdata e cald :), daca e de ala ieftin da pana iese tot pe parbriz, spalator far...n-are nimic.posibil sa aiba si sita, de aia nu intra furtunul, la golf e sita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sita e sus, ar trebui sa o vada...

Alta varianta: te duci si cumperi 1l de lichid concentrat si torni in vas.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa te chinui sa-l scoti dai scoti scutul sau proiectorul de pe partea vasului de lichid de parbriz, scoti pompa de pe vas si colectezi tot ce curge. Nu stiu insa daca merita efortul indiferent de ce solutie folosesti. Eu merg pe sonax si tot nu plang dupa el.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru opinii! Bineinteles ca nu plang dupa 3-4 litri de lichid (nici nu stiu exact cati intra!). Intrebam doar, intrucat la toate masinile prietenilor/rudelor bidonul se afla sus, usor accesibil. Mare bazaconie la proiectare lui asa jos , chiar in spatele spoilerului! Nu am sita vizibila, furtunul intra pana aproape de rezervor dar flexibilitatea sau spatiul limitat face sa nu intre in rezervor.  Oricum, am inceput ,,marea golire", in sensul ca de fiecare data cand trebuie sa merg cu masina spal parbrizul din abundenta, asta pana la un nivel acceptabil la care voi turna peste lichid de iarna. Si ,cu siguranta nu va fi din cel cu 6-10 ron/5litri care sa inghete la -2-3grade!. Apropo, care aveti o parere despre Mastercare sau Prisma , care a-ti folosit si v-a placut? Sau Sonax, desi e ceva mai scump...

Modificat de Pimlico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca si cel din selgros la 16 ron 5litri e bun mai ales cand e vreme nasoala si speli parbrizul foarte des. Din ce scrie pe el rezista la -40 grade si pot spune ca e destul de bun.

Am folosit si azi iarna asa ceva si acum am acelasi tip doar ca l-am amestecat cu alt lichid de vara sa nu mai golesc bidonul mai ales ca nu sunt sanse de inghet prea curand. Eu merg in continuare tot pe ala pentru ca nu face cartofi prajiti altul mai scump :D si nici nu cred ca afecteaza ceva pe la masina.

Pentru vara am folosit mai multe feluri si nu am vazut diferenta intre cel din selgros/real la 5litri cu 4 ron sau altul cu 20 ron 2 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonax sau la fel de bun si cel din Lidl.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel din Lidl contine metanol, care in timp ataca vopseaua si lamele stergatoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit cadou de la motul 5L de lichid parbriz, ieri am fost la midocat pt inspectia de iarna. Acestia au testat tot pana si lichidul de parbriz. Pe cutie stiu ca era scris -30 grade, defapt acesta tinea pana la -18.

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Work in progress :D

- schimbat cauciucurile

- înlocuit lichidul (JetXpert, din ăsta folosesc tot timpul şi nu am avut probleme până acum)

- ceruit caroseria

- tratat geamurile

- verificat densitatea la electrolit, este ok dar nu cred că o să mă treacă iarna, o schimb când o cădea

 

Urmează săptămâna viitoare:

- o inspecţie  pe sub maşină să văd dacă a intrat pe undeva rugină şi să repar

- ceruire podea (se găseşte ceară specială pt aşa ceva la Praktiker)

- ceară în praguri (idem mai sus)

- să mă uit prin spatele apărătorilor dacă nu s-a strâns ceva pământ pe acolo şi implicit atacuri de rugină

- densitatea lichidului de răcire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- tratat geamurile

- ceruire podea (se găseşte ceară specială pt aşa ceva la Praktiker)

- ceară în praguri (idem mai sus)

Cum si cu ce tratezi geamurile?

Ceara cum se aplica? Dar in praguri cum se baga?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine suna cam asa:

 

la golf: - rotile de tabla cu gumele de iarna, stergatoarele non-aero de iarna, schimbare lichid spalat parbriz (un bidon de 5l si un furtunas si golesc tot recipientul) completare antigel, ceruire cu ceara solida turtle wax

la t5 - rotile de tabla cu gumele de iarna, schimbare lichid parbriz, ungere suplimentara usa laterala culisanta, completare antigel, ungere chedere usi spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum si cu ce tratezi geamurile?

Ceara cum se aplica? Dar in praguri cum se baga?

Mersi

 

Pentru geamuri am folosit asta

http://www.amazon.co.uk/Abro-Anti-Exterior-Glass-Repellent/dp/B004P3RCG8

Găseşti pe la Bricostore. Folosire: se curăţă şi degresează bine geamurile, se aplică 2 straturi cu o lavetă, se lustruieşte bine (aici am folosit o lavetă pentru geamuri care nu şi-a prea făcut treaba, am observat pe întuneric nişte dâre, o să corectez azi cu metoda bunicii-ziarul). Lustruirea este esenţială pentru rezultatul final.

 

Ceara pentru podea

http://www.nigrin.de/de/produkte/nach/produkt/nigrinperformance_unterboden_wachs_farblos

Este la spray, se aplică foarte uşor

Cel pentru praguri este similar numai că are şi un furtunel. Pe unde se bagă? Încă nu am descoperit, nici nu am căutat, dar dacă există spray-ul, trebuie să fie şi gaura pe unde se bagă :10[1]: .

 

 

.. ungere chedere usi ....

Na că asta uitasem :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pimlico eu am folosit/folosesc PRISMA  concentrat -70grade in combinatie cu Scheiben...ala galben original de la Skoda pentru miros.Ala galben original mi-a inghetat in duze... :dry:

 

lupo_bv detaliaza un pic cu ceara aia de podea.O dai efectiv pe dedesubt? Eu am protectii plastic sub masina dar as putea s-o dau pe praguri. Necesita vreo operatie speciala? Se poate da si prin alte parti?

Cat costa acel spray cu ceara pentru podea? Se depune ca o pojghita?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lupo_bv multumesc. O sa caut sa vad daca gasesc pe la ceva magazin inainte sa vina vremea rea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus maşina pe un canal şi am dat cu spray-ul peste tot pe unde era tablă vopsită, inclusiv pe praguri. După ceva timp ceara aia care este destul de fluidă, se solidifică şi rămâne ca o pojghiţă cum ai spus tu. Dezavantajul este că adună praful şi o să ai pragurile jegoase tot timpul (la mine la culoarea galbenă se vedea ca dracu, dar la tine probabil că nu se va observa mare lucru), asta este, avantaje şi dezavantaje. Mă gândesc că poţi da protecţiile jos şi apoi să le pui la loc. Costul spray-ului cred că este în jur de 30 lei, nu-mi mai amintesc exact.

Ca şi deosebire, ceara care se bagă în praguri este ceva mai fluidă şi nu se întăreşte aşa tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e foarte buna ceara aia de la Nigrin...eu o folosesc pe suruburi\capete de suruburi nu nu rugineasca ,sa le pot desface usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu uitati silicon la chedere, eu am luat de la selgross un recipient care seamana cu crema de pantofi, cu un buretel in capat.

este suuuper util iarna cand usile tind sa se sudeze de caroserie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-chedere curatate si tratate (ulei siliconic, glicerina boraxata sau solutiile dedicate de la Nigrin, Sonax, etc)

-anvelope de iarna , dressing pt cauciuc

-geamuri curatate, solutie anti-ploaie

-lichid de la stergatoare

-verificat antigel

-in portbagaj pus spray dezghetat, racleta, manusi

-ceara pe caroserie

 

cand se ingroasa gluma (incep ninsorile), am in portbagaj si lanturile si o lopata mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia - pregatirea de iarna consta in :

- cauciucuri de iarna

- stergatoare noi fata + spate

- baterie de acumulatori noua (nu am chef sa ramana fara curent de sarbatori sau cand iti e lumea mai draga)

- lichid parbriz

 

La Superb

- jante tabla ci cauciucuri de iarna

- lichid parbriz

- intamplator - revizie de 60 k  KM.

 

La Polo

- lichid de iarna

- nimic altceva :), merge si asa daca nu ninge. Daca ninge merg cu celelalte 2 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceara pentru podea se curata normal la orice spalatorie sau necesita si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare, pt prezoane cand schimbi rotile de iarna e bun wd40 sa dai putin pe ele inainte sa le pui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf: - rotile de tabla cu gumele de iarna, stergatoarele non-aero de iarna, schimbare lichid spalat parbriz (un bidon de 5l si un furtunas si golesc tot recipientul) completare antigel, ceruire cu ceara solida turtle wax

 

De ce, care-i avantajul? N-am mai auzit de schimbarea stergatoarelor iarna pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!