Jump to content

Cum imi pregatesc masina pentru iarna?


Amy
 Share

Postare recomandată

eu am anvelope Dunlop SP Sport FastResponse 195/50 R15 si jante de aliaj.pt iarna daca imi iau jante de tabla oare e mai bine sa iau de 14".si daca da atunci ce dimensiuni trebuie sa aiba anvelopele?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

slowdriver: eu cred ca de 15 sunt sificient de subtiri, nu stiu daca merg pe 14.

dudu: masina e in garantie, nu cred ca ar fi probleme de furtunase, poate daca masina nu ar mai fi in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ dustangel : merg si de 14 , dar e pacat sa uratesti masina 5 luni cat tine iarna la noi :)

Un alt lucru important, care nu s-a scris aici ar fi o racleta, pt gheata de pe geam, si eventual o .... matura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 luni e mult spus ca tine iarna la noi :) 2 ninsori si 3-4 sapt :)

bine ca mi-ai amintit, chiar uitasem de maturica :D iarna trecuta dadeam cu mana jos zapada de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine in Tm, da, poate 3-4 sapt :), la mine in Sb .... azi la 8 erau 0 grade, iar in martie mai ninge de obicei de 2x. :) mai stiu prieteni care in lipsa maturii foloseau mana care, nu e convenabila, sa recunoastem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am cumparat Dunlop Winter Sport M3 si acum vine partea cu montatul...aveti idee unde pot monta aceste anvelope la preturi acceptabile?

Am sunat la reprezentante dar e cam mult, a mai montat cineva prin alta parte?...Recomandati-mi va rog daca stitu vreun service ok

Multumesc si scuze daca am postat aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la schimbarea anvelopelor pe aceeasi janta (205/55/16") e in jur de 120 ron cu tot cu spalat janta, echilibrat, azot (asta in sectorul 3 pe str. Fizicienilor)...a treia oara cand schimb la baieti si sunt f multumit! :))

daca ai deja anvelopele pe jante de otel e undeva la 35-40% din pretul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucuri, lichid de parbriz, dus in masina cablurile de curent, sufa si sprayul de dezghetat, verificat densitatea la antigel si starea bateriei si n-ai treaba pana la primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt o gramada in Bucuresti, specializati.

http://www.samaservice.ro/

Nu la Sama! Sunt scumpi de parca ar face opera de arta nu altceva. Doar am inlocuit rotile (am jante+anvelope de iarna) si a costat cat nu face. Recomand insa o vulcanizare cu masini bune de echilibrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verificati daca la echilibrare calibreaza aparatul pt. roti de 15, altfel echilibrarea nu e buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I second that. La Sama din oras imi cereau dublu si un pic fata de urmatoarea vulcanizare foarte ok din oras, unde de altfel am si mers. De altfel si curtea la ei era cam goala, doar 2-3 masini de la CEZ, pe cand in toate partile era coada pana la colt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu cauciucurile cu cele de iarna, pe jante de tabla. Am observat ca prezoanele s-au potrivit, de la jantele de aliaj. Am facut bine, sau pot aparea complicatii datorita materialului din care sunt fabricate (atat jantele de tabla, cele din aliaj si prezoanele, care nu stiu din ce sunt)

Ca lungime, nu au fost probleme.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus prezoanele de la jantele de aliaj la jantele de tabla. S-au potrivit, dar nu mi-a spus nimeni nimic de vreo electroliza. Sa inteleg ca sunt mai multe tipuri de prezoane? Dar daca fac electroliza cu jantele, de ce nu fac si cu discurile in care se insurubeaza. Mie mi se pare un mit. Dar, totusi, sunt dispus sa accept argumentele solide care stau in spatele lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am zis asta omului pe un alt forum, si da, e cat se poate de problematica treaba si in butuci. Daca mai e nevoie sa dau vreo roata jos (doamne fereste) am sa fac o inregistrare cu paraitul prezoanelor la a mea.

Anul asta inca a fost mai bine pentru c-am rotit intre ele cauciucurile in vara si n-au stat decat 4 luni nedesfacute, dar anul trecut cand am trecut pe rotile de iarna dupa un an a trebuit sa vina un flacau mai solid sa dea la manivela sa le desfaca. Nu i-am lasat cu cheia pneumatica de frica sa nu le rupa - am mai asistat si la evenimente de-astea.

Oh well, ai sa asisti la prima mana la asta cand vei da jos jantele de aliaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci ce sa inteleg? Ca:

1. Prezoanele pentru tabla merg sau nu merg si cu aliaj?

2. Prezoanele pentru aliaj merg sau nu merg si cu tabla?

Adica nici unul din cele doua tipuri de prezoane nu merg si pentru celalalt material?

3. Daca dai cu unsoarea cuproasa de care vorbeste Ripper_sko mai apare problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca prezoanele sa fie dintr-un material inert impreuna cu materialul jantei. Asta inseamna de obicei janta de otel cu prezoane de otel si janta de aliaj cu prezoane dintr-un aliaj care imi scapa, nu sunt foarte bun la chimie sa-mi explic care-i ala.

Unsoarea aia o folosesc instalatorii unde imbina fitinguri de alama cu fitinguri de otel cu rezultate bune, adica alea nu se acopera de oxid si mai pot fi desfacute ulterior. In principiu asta o gasesti cel mai lesne la noi, dar sunt si anti-seize compound disponibile in oferta pe la diversi producatori. Nu stiu despre pret si disponibilitate. Stiu insa ca cel putin cel de la Loctite e tot o unsoare pe baza de cupru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu n-am avut nicio problema. iarna jante de tabla cu cauciucuri de iarna si aceleasi prezoane si vara jantele din fabrica de aliaj cu cauciucuri de vara. si deja sunt la a 3-a iarna cu cauciucurile remontate. :angry:

zic ca iti faci griji degeaba. mergi cu incredere pe aceleasi prezoane. n-ai probleme.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandesc si eu. De prezoane de aluminiu nu am auzit (iar, si astea se infileteaza in fuzeta de fier), iar janta de aliaj intra in contact si cu fuzeta si cu axul rotii si nu am auzit sa se lipeasca vreo janta de aliaj de fuzeta de fier. In cel mai rau caz, prin contactul celor doua metale s-ar produce microdescarcari electrice care ar duce in timp (foarte lung), la corodarea, si erodarea celor doua metale. Imi aduc aminte de o poveste a profului de chimie, in care un dulap de rafturi de aluminiu, a fost asamblat cu suruburi de fier, iar dupa multi ani s-a destramat din cauza ca se mancasera suruburile de tot. Nu stiu daca e fictiune sau nu. Eu cred, pana la urma, ca nu e cazul sa ne facem probleme.

Despre p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de antigel trebuie la Skoda?Ca nu gasesc dracul ala de carte si trebuie sa completez!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam nivelul scazut la antigel si am dat o fuga pana la Dealer-ul de la Craiova.

7,5 RON - juma de kil de antigel.

Am completat si gata!

Si care ma gandeam ca sa vezi filosofie pana gasesc acel tip de antigel....! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!