Jump to content

City Insurance - RCA


MRC
 Share

Postare recomandată

Andrei daca o persoana are un RCA valabil la orice societate autorizata nu are cum sa piarda in instanta. Tot ce poate fi obligat sa plateasca sunt daune morale in eventualitatea unei plangeri penale la accidentele mai urate.

Esti cam contrazis de realitate...Vezi cazul lui Irinel Columbeanu detinator de carte verde emisa in Germania, valabila in Romania, cu sentinta de despagubire pentru daunele provocate unui camion al unei firme din Romania.Daca nu plateste asiguratorul, plateste vinovatul.

Daunele morale (daca sunt cerute) sunt platite tot de asigurator.In limitele asigurarii, Deja s-au platit daune morale pentru decese si vatamari corporale in Romania (Generali).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muale

    14

  • raducu_bc

    8

  • zdf_auto

    7

  • dlbogdan

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Diesel nu pot sa discut cazul d-nului Columbeanu pentru ca e un caz pe care nu il cunosc.

Cat priveste ce tipuri de daune se despagubesc pe polita RCA le gasesti in josul politei tale RCA. Se refera strict la vătămări corporale şi deces pe de o parte si pagube materiale pe de alta parte in limita sumelor precizate pe polita. Nu se despagubesc prin RCA daune morale. Daunele morale sunt cerute de victima de obicei in accidentele grave cu vatamari corporale si deces pentru a isi retrage plangerea penala in urma caruia vinovatul poate fi condamnat. Pagubele legate de deces si vatamari corporale(spitalizare etc) sunt acoperite de RCA dar in plus victima poate face si o plangere penala prin care sa solicite aceste daune morale. De obicei aceste situatii se rezolva pe cale amiabila printr-o intelegere in fata notarului.

Pentru despagubiri pe RCA asiguratul e acoperit in limitele trecute pe polita (in momentul de fata aceste limite sunt 5 mil eur pt vătămări corporale şi deces si 1 mil eur pt pagube materiale.

La orice societate are o persoana RCA-ul nu poate fi condamnat legal sa plateasca altceva din propriul buzunar cu exceptia cazului in care pagubele depasesc aceste sume !

In cazul semalat de Andrei in care despagubirile oferite de asigurator sunt sub pretentiile victimei aceasta il poate chema in instanta pe asigurat dar el e acoperit conform legilor din Ro prin polita RCA in limita sumelor de mai sus. Astfel daca instanta confirma ca mai trebuie achitata o diferenta aceasta va fi imputata automat asiguratorului chemat ca parte responsabila civilmente si in niciun caz asiguratului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel nu pot sa discut cazul d-nului Columbeanu pentru ca e un caz pe care nu il cunosc.

Cat priveste ce tipuri de daune se despagubesc pe polita RCA le gasesti in josul politei tale RCA. Se refera strict la vătămări corporale şi deces pe de o parte si pagube materiale pe de alta parte in limita sumelor precizate pe polita. Nu se despagubesc prin RCA daune morale. Daunele morale sunt cerute de victima de obicei in accidentele grave cu vatamari corporale si deces pentru a isi retrage plangerea penala in urma caruia vinovatul poate fi condamnat.

Cazul d-lui Columbeanu e de notorietate, l-am indicat tocmai pentru ca poti sa gasesti usor informatii din presa on-line.

"Daunele morale" asa cum tu le descrii mai sus...nu fac obiectul unei plangeri penale. Plangerea penala o faci atunci cand s-a savarsit un fapt penal, in speta, in cazul de fata o vatamare corporala din culpa. Pentru a evita o astfel de plangere penala, faptuitorul (vinovatul) se poate intelege cu victima, adica se "impaca" in schimbul unei sume de bani pentru a se declara un numar mai mic de zile de ingrijiri medicale decat limita penala. Miza acelei sume de bani este de obicei evitarea condamnarii penale care poate fi fie amenda penala fie inchisoare cu sau fara executare.

Despagubirea RCA pentru cazuri de invaliditate si deces au ca ratiune tocmai un efect reparator al daunelor morale provocate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarta-ma dar nu pot fi de acord cu tine. Da-mi voie sa iti explic unde cred eu ca gresesti.

Nu exista asa ceva ca vinovatul sa se inteleaga cu victima pentru a declara un nr mai mic de zile de ingrijiri decat limita penala asa cum scrii tu mai sus.

Prin plata unei sume si ajungerea la o intelegere se retrage plangerea penala sau in faze incipiente nu se mai depune plangerea deloc, n-are nici o treaba cu declararea zilelor de ingrijire care apropo nu se declara ci se constata printr-un certificat medic-legal eliberat de catre un medic.

Numai bine! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te iert cu placere pentru simplu motiv ca nimeni nu s-a nascut gata invatat...unii au fost nevoiti sa invete din practica pe propria piele.

Plata unei sume pentru intelegeri cu victima e o practica la ordinea zilei. Mai exact, victima face o chemare la conciliere cu vinovatul prin intermediul unui avocat. Daca cei doi se inteleg mai departe lucrurile se simplifica... ( sa nu uitam si la infractiuni grave de genul viol se practica impacari intre parti in urma carora nu se mai incepe (continua) urmarirea penala).

In mod evident, numarul de zile de ingrijiri medicale in urma unui accident este inscris de un medic legist intr-un certificat medico-legal pe baza evidentei vatamarii si a documentelor medicale in legatura cu aceasta. In cazul unei impacari intre parti, certificate de victima, e din nou o practica a trecerii unui numar de zile de ingrijiri medicale sub limita impusa de inceperea urmaririi penale.

Evident, in cazuri foarte grave in care victima a zacut in spital cu acte medicale peste 60 de zile, impacarea nu-l mai ajuta pe vinovat sub aspectul urmaririi penale, medicul legist nu poate maslui o internare cu un numar certificat de zile peste limita penala. Si atunci organul penal se autosesizeaza din raportul medicului legist in vederea inceperii urmaririi penale.

Oricum discutia noastra nu are legatura cu City Insurance.

Discutia initiala este legata de faptul ca un asigurat RCA vinovat poate fi chemat in instanta de un pagubit (in cazul in care despagubirea nu s-a produs in limitele legale) atat individual cat si in solidar cu firma de asigurari RCA. Si poate chiar fi obligat sa plateasca diferente de despagubire in functie de viciile despagubirii respective.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! Principiul pe care il invoci este unul legal si suna ceva de genul "intelegerea partilor inlatura raspunderea penala". Nu mai intru in detalii, e bine ca ne-am inteles :)

Intamplator intermediez destule negocieri intre victime/avocati/vinovati . Daca vrei te pot pune in legatura cu un amic avocat specializat in spete de acest gen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am facut si eu azi asigurarea la City Insurance,am platit 310 ron pe 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma tenteaza si pe mine sa-mi fac o polita la City Insurance avand in vedere modul in care celelalte firme de asigurari cresc preturile cum le vine pe chelie. In momentul de fata daca as vrea sa-mi fac RCA pe un an de zile as da aproape la fel de mult cat dau pe CASCO.

Ultima oara cand mi-am facut asigurare implinisem 25 ani si eram bun bazat ca mi se face o reducere dar intre timp marisera limita de varsta la 30. Pana ajung la 30 o sa o mareasca la 35 probabil si tot asa. Azi mi-au cerut la aceeasi firma 440 ron in conditiile in care acum 6 luni am dat 260. Pe un an ma costa 750 ron. Mi se pare un pic exagerat avand in vedere ca de 7 ani de cand am carnet si masina nu am avut nici un eveniment. Pe baietii astia nu-i controleaza nimeni? Pot creste preturile asa cum le tuna lor? Inteleg ca e un serviciu dar totusi e unul obligatoriu, ar trebui sa intervina si statul prin unele reglementari altfel in ritmul asta la anu ajungem sa dam 2000 ron pe an.

In fine, deviez. Stiti cumva daca au o filiala City Insurance si in Iasi? Pe site-ul lor nu vad nimic. Daca nu au nu cred ca imi pot face asigurare la ei, daca se intampla sa am nevoie de polita nu pot trimite pagubitul sa se duca pana in Bacau unde au sediu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum o saptamana mi-am reinnoit polita, 351 lei am dat, norma de pe asigurarea veche fiind B2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi numai am VW :) userul a ramas asa ca am zis sa postez ceva util.

Astazi am ajuns si eu la dilema voastra sa fac sau nu la CITY si dand diverse telefoane am aflat de la CSA ca toti asiguratorii sunt obligati sa isi prezinte numarul de petitii si situatia lor...mai pe scurt :) :

http://www.carpaticaasig.ro/Informatii-petitii.aspx

http://www.omniasig.ro/informatii_solutionare_petitii.html

http://www.generali.ro/contact/sugestii-si-reclamatii (informatia este disponibila in josul paginii)

si desigur CITY

http://www.cityinsurance.ro/petitiile-reclamatiile

De la 550 cat am platit pe 6 luni la GrupAMA ...cu ei ajung la 310 , nu sunt genul sa imi fac ieftina doar sa scap , nu am avut nici o dauna cauzata din vina mea pana acum , insa daca va fi o data cazul chiar nu vreau sa fiu injurat...totusi macar unii sa se mai gandeasca la ceilalti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut asigurare RCA la City Insurance si zilele trecute am primit acasa citatie de la tribunal pt ca se pare ca ei refuza sa-l despagubeasca pe cel pe care l-am lovit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi-ne si noua te rog Adriana daca stii ce motiv invoca cei de la City de i-au refuzat omului despagubirea sa ne facem si noi o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...Greu de zis. Am fost la sediul central si am stat de vorba cu un jurist foarte recalcitrant care imi repeta intr-una sa fac o intampinare catre tribunal si sa atasez o copie a asigurarii rca valabila in momentul accidentului si sa stau linistita ca probabil suma va fi achitata pana la data cand au procesul (in noiembrie). L-am intrebat de ce au refuzat sa se prezinte la infatisarea trecuta si mi-a zis ca nu a fost nicio infatisare ci au fost chemati la conciliere, dar nu mi-a spus de ce nu s-au dus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

asiguratorul isi rezerva dreptul sa te despagubeasca pina la o anumita suma,mai mare sau mai mica in funtie de asigurator,in cazul in care esti implicat in accident soldat numai cu pagube materiale sa apunem si tu ai o asigurare care despagubeste maxim 5000 euro sa spunem, reparatia la masina avariata costa 20.000 de euro sa spunem asiguratorul tau plateste numai 5000 euro si restul o sa ii scoti tu din buzunar in urma uni proces pe care o sa il pierzi 100%,pentru ca asiguratorul unde ai tu polita aia ieftina de rca scrie undeva cu litere si cifre marunte ca el se obliga sa plateasca in caz de accident o anumita suma. si atunci ai sa vezi de ce iti trebuie un rca cit de cit ok,pe strazi nu mai circula dacii din 1980 sa iei caroseria de la fier vechi,si sa pui chit cu lopata mare,ai norocu sa lovesti un S500 asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai citit limitele de deapagubire pentru 2012-2013?

1 mil e pt daune materiale si 5 mil e pt vatamari.

Toti asiguratorii RCA au aceleasi praguri. Nu exista situatia descrisa de tine decat daca avariezi un intreg showroom mercedes :).

Ea este foarte clar reglementata de CSA.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Ceea ce multi sustin aici este o prostie. Asiguratorul este obligat sa dezdauneze pagubitul. Au ei niste norme si niste proceduri, dar care nu trebuie neaparat urmate. Va explic ce se intampla in concret. Ma loveste x cu rca la firma y. Paguba este de 100. Asiguratorul imi deschide dosar de dauna si fie imi repara masina la un service z cu care are contract fie imi plateste `cat considera el de cuviinta`. Eu sincer recomand ca sa reparati masina in orice service doriti, si apoi sa chemati in judecata persoana vinovata sa achite contravaloarea reparatiilor. Va sugerez sa apelati la un expert judiciar care sa constate printr-o expertiza starea autoturismului, si care sa o anexati. Contravaloarea reparatiilor va fi platita de catre asigurator, el fiind partea responsabila civilmente. Asadar daca paguba mea de 100, la un service ma costa 200 si o achit, pe temeiul obligatiei de a face (cea mai simpla varianta a unei judecati) mi se vor restitui banii, dobanda legala, cheltuielile de judecata si daca se cere in instanta si despagubiri pentru lipsa de folosinta a autoturismului. 90% dintre asigurati nu stiu legislatia, si nu se complica. Fac ceea ce li se zice, si mai mult scot bani din buzunar pentru repararea pagubei produsa de altul. Asiguratorul daca `refuza` plata, o refuza intotdeauna verbal, niciodata in scris, deoarece sunt constienti de faptul ca nu au nici o sansa, si sunt obligati conform contractului aleator de asigurare(in care nu se stie in concret intinderea prestatilor existand sanse egale de castig sau de pierdere) la plata.

Toata lumea face referire la dreptul american, cand vine vorba de orice. Diferenta dintre ei si noi, este ca ei se judeca pentru orice, iar noi suntem mai `timizi`.

Nu va lasati calcati in picioare de firmele de asigurare. Toti platesc, este o chestiune de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu v-as ruga sa nu va faceti RCA la City Insurance. Firme de genul asta ar trebui sa dea faliment si sa ne lase sa traim mai linistiti.

Multi spun ca isi fac asigurari ieftine si cand lovesc pe cineva, in afara faptului ca i-au dat de lucru accidentatului cu mersul pe la asigurari si service, mai are parte si de nervi si poate de o gaura in buget, fara ca omul sa aiba vreo vina.

Am fost lovit in bara spate (si a rezultat o indoire usoara si vopsea luata) de un tip cu asigurare la City Insurance si la constatare, inspectorul din Iasi facea pe viteazul si nu voia sa imi dea nicio despagubire. Un om de caracter execrabil si un hot. S-a purtat urat, la intimidare si insinua ca poate nici nu ne-am lovit acum masinile. Masina pe care o conduceam, o Corsa, mai avea 2 stersaturi pe bara spate si s-a legat de lucrul asta, ca el nu poate sa dea despagubire, ca bara spate nu era perfecta. Ideea lui geniala era sa ma duc sa imi repar eu urmele care erau si apoi imi da si el deviz de reparatie. Dupa un mare scandal, a dat hartie ca eu sa suport 50% din valoarea vopsitului. Am ramas fara cuvinte...la propriu. Cica se da ok pentru reparatie totala, 50% sau deloc. Asa o fi legea? Am fost la service sa imi dea deviz de reparatie si a ramas uimit omul ca trebuie sa scot din buzunar 50%.

E vreo cale legala sa ma iau de asigurator? Politie cred ca e prea tarziu. Protectia consumatorului poate face ceva? Exista alta modalitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa faci o reclamatie la CSA, protectia consumatorului... oriunde. Macar sa se trezeasca cu 100 de reclamatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Omniasig am vazut si 10% vopsit din piesa avariata, asa ca.... .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa naspa sunt astia? Eu am avut pana acum vreo 3 polite RCA la Ciopartica si acum mi-am facut la astia din motive subiective. Toate politele au fost pe cate 6 luni si din fericire n-a fost niciodata nevoie sa dau Rca-ul, dar in schimb imi trebuie Rca-ul altora cel putin 1 data la 6 luni. Daca s-ar inaspri putin modalitatile de testare la obtinerea permisului de conducere, nu s-ar mai opri toti dobitocii in noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se pare ca nu sunt chiar atat de naspa cei de la City Insurance. Am primit decizia de la tribunal: au platit despagubirea  :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu au fost naspa pentru tine dar in mod sigur nu asta spune si cel pe care l-ai lovit tu atata timp cat a fost nevoit sa ajunga in tribunal !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel pe care l-am lovit si-a reparat masina pe Casco si a facut manarii cu firma la care avea Casco, asa ca eu nu consider ca a fost naspa pt el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!