Jump to content

City Insurance - RCA


MRC
 Share

Postare recomandată

In urma scumpirilor RCA-urilor, mi-am facut asigurare la City Insurance, pe 6 luni. Bugetul alocat era 300 RON, am dat 290.

A auzit cineva de ei?

Din 2012, la mai multe firme de asigurari s-a introdus criteriul varstei. Anul trecut am platit la Astra pe 6 luni @250 lei, acum e 500.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muale

    14

  • raducu_bc

    8

  • zdf_auto

    7

  • dlbogdan

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

exact asa mi sa intamplat si mie! de la 252 la 548 la astra....si am ales city insurance cu 232 lei pe 6 luni! Sper sa nu fie vreo teaapa! Important este ca ai rca si daca esti atent poti sa eviti multe accidente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi este si mie frica sa nu fie vreo teapa, de asta am si postat aici. Oricum, in trafic is foarte atent. De un an de cand am masina nu am avut niciun incident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noi sa fim sanatosi, macar nu e carpatica.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai probleme, aceiasi asigurare tip RCA mi-a fost oferita de colegul Paul Mihalache pe un an, City Insurance - 557 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu zic sa nu va faceti griji din privinta celor de la City , sunt ei noi pe piata din Romania , dar ca si carpatica sau euroins sigur nu sunt :)) ..... eu zic ca e OK .....RCA sa aveti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rca-12luni la masina din semnatura B2 - 557lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ohne_zucker_06

Si eu mi-am facut luna trecuta tot la City. Decand cu scumpirile de la 1 ianuarie , trebuia sa dau 270 parca cea mai ieftina, pe la 6 luni , tot Carpatica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am gasit cea mai ieftin asigurare la city 696 lei. Deja la alte firme cum ar fi omniasig 2200 lei, BCR 23400 lei deja este nesimtire.... cel putin atat trebuie eu sa platesc ca am 23 de ani.

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

CITY Insurance este autorizata de catre CSA (Comisia de Supraveghere in Asigurari) sa faca RCA in Ro, deci daca au indeplinit criteriile de autorizare puteti opta fara griji pentru politele RCA de la aceasta societate.

Numai bine! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde sa nu fie o noua Carpatica la ce preturi au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pentru ca sunt autorizati nu inseamna ca si despagubesc. A fost cineva lovit de un posesor de asigurare la city insurance? Cu ce service-uri (din Cluj, de exemplu) au conventii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti in linkul asta http://www.cityinsurance.ro/daune-asigurari/daune-auto centrele lor de dauna din tara. Pentru lista de service-uri suna la biroul lor de daune din Cluj.

Pentru a vedea cum platesc te sfatuiesc sa intrebi direct la doua-trei service-uri pe care le au in lista de decontare directa, ei stiu cel mai bine cum platescsi iti pot spune situatia corecta si reala ca sa-ti poti face o opinie.

Numai bine! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_leca

Mergeti linistiti pe city Insurance. sunt noi pe piata, dar cu un capital imens, preturi f ok, pt ca sunt la inceput, f seriosi, pt cei din bucuresti care au ghinionul sa se foloseasca de asigurare, au sediul de daune, pe dorobanti, langa maseratti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al3xandru1228

luni mi-am facut asigurare la ei. a fost totul ok.i-am ales datorita faptului ca la astar unde sunt asigurat de 2 ani mi a crescut rca cu 100 lei. ceea ce mi se pare mult, tind seama ca nu am avut niciun eveniment in 2 ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@raducu_bc: asta nu inseamna ca daca sunt autorizati de CSA sunt si ok cei de la city, si cei de la EUROINS sau Carpatica sunt autorizati, si ati vazut cum "despagubesc"? Eu am avut marele ghinion de a fi lovit de un sofer care avea RCA la EUROINS si nu doresc nimanui sa pateasca ca mine, mai ales sa aiba si RCA-ul la EUROINS. Toti cei pe care ii cunosc spun ca isi fac RCA la cea mai ieftina companie ca nu este el beneficiarul, dar ar fi bine sa va ganditi inainte sa faceti RCA la o asemenea companie, nici voua nu v-ar conevni daca ati fi lovit de unul care are la EUROINS, numai atunci o sa va dati seama de asta.... Daca nu ar mai face nimeni la ei nu ar mai exista, ar da faliment... Eu unul nu am avut niciodata la EUROINS , mai ales acum dupa ce am avut de-a face cu ei... Chiar daca o sa fie mult mai ieftin fata de o alta comapanie, ceea ce sigur o sa fie, ca sunt cei mai ieftini de pe piata, dar tot nu o sa-mi fac la EUROINS.... NU EUROINS!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Solomon

Eu nu ma risc cu astia ...City :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect de acord cu tine dar nu toata lumea gandeste asa din pacate. Nu trebuie condamnati nici cei care aleg cea mai ieftina polita indiferent de societate (sunt foarte multi oameni care nu isi permit altceva decat cel mai ieftin RCA si ala in rate daca se poate, gandeste-te ca e mai bine ca avea acel RCA la Euroins decat sa nu fii avut RCA deloc si sa trebuiasca sa te judeci cu vinovatul PF), trebuie condamnati cei care pot face ceva privind sanctionarea societatilor de asigurare care nu despagubesc corect si totusi nu o fac. Atat timp cat cei ce trebuie sa ia masuri "dorm" nu vad o normalizare prea rapida a lucrurilor.

Eu vorbeam strict din punct de vedere legal atunci cand o societate este autorizata CSA asiguratul nu are de ce sa isi faca griji. Pagubitul ar trebui protejat prin masuri luate impotriva rau platnicilor de catre organele abilitate.

On topic - inca nu am auzit ca cei de la City sa aiba probleme la despagubiri de genul celor relatate de tine.

Numai bine! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma risc cu astia ...City :exclaim:

Si cu ce ai putea sa te risti tu? In cel mai rau caz risca sa aiba probleme cel caruia ii dai polita in caz de accident...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius Solomon

Si daca nu isi poate repara masina cu asigurarea aia (firma nu despagubeste) ... ce se intampla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe cineva in familie care a beneficiat de o polita City si au fost foarte ok la acceptul de plata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu isi poate repara masina cu asigurarea aia (firma nu despagubeste) ... ce se intampla ?

In cazul acesta, pagubitul poate sa te dea in judecata pt a-si recupera prejudiciul creat de tine, iar sansa de a castiga este de aproape 100%. De aceea nici eu nu va recomand sa va faceti RCA la cei care ofera cel mai mic pret.

Allianz Tiriac, BCR/Omniasig, Groupama, Generalli, sunt cateva dintre companiile serioase de pe piata asiguratorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce sa te dea pe tine in judecata atata timp cat ai RCA la o firma agreata? Sa dea firma respectiva in judecata (City insurance in cazul de fata) sau cei care au aprobat-o pe piata asiguratorilor agreati. Nu vad ce vina are cel care si-a facut polita la ei.

Eu unul, intotdeauna am ales RCA-ul cel mai ieftin, fiindca merg prudent si in aproape 15 ani nu l-am folosit niciodata. Daca nu ar fi obligatoriu, eu nici nu mi-as face asa ceva, mi-as asuma riscul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei daca o persoana are un RCA valabil la orice societate autorizata nu are cum sa piarda in instanta. Tot ce poate fi obligat sa plateasca sunt daune morale in eventualitatea unei plangeri penale la accidentele mai urate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In anumite situatii, societatiile care iti ofera asigurarea RCA la un pret mai mic, in cazul unei eventuale daune iti despagubeste doar o anumita suma pe care o considera ei, urmand ca restul sa platesti din buzunar in cazul in care nu ai CASCO. In acesta situatie, cel pagubit poate sa te dea in judecata pt a-si recupera restul prejudiciului. Tu esti cel care ai provocat dauna - deci implicit vinovatul, cel la care ai facut RCA-ul este doar asiguratorul si asta nu inseamna ca esti acoperit 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!