Jump to content

Problema inmatriculare 2012/auto din Romania


vtoderoiu
 Share

Postare recomandată

eu m-am saturat de ei

am facut cu 70 de lei o procura cu drept de folosinta si reprezentare cu proprietarul de la care am luat masina , pe termen nelimitat

si nu inmatriculez masina pe numele meu pana nu se limpezesc toate legile si se pune ordine in tot

este un haos total in administratie perioada aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tavitara

    35

  • DragosR

    21

  • bossake

    12

  • Razvan_911

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

S-au spalat pe maini si cei de la ANAF Gaesti. Au renuntat sa mai caute ei si vor trimite maine dimineata o adresa la ANAF Bucuresti. Rvident cum suntem in anul 2013 nu se poate trimite decat prin posta si raspunsul nu se poate primi decat prin acelasi mod..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am saturat de ei

am facut cu 70 de lei o procura cu drept de folosinta si reprezentare cu proprietarul de la care am luat masina , pe termen nelimitat

si nu inmatriculez masina pe numele meu pana nu se limpezesc toate legile si se pune ordine in tot

este un haos total in administratie perioada aceasta

Cum ramane cu rca (+casco), pe numele cui se fac? cu talonul "instrainat catre: ..." nu e nicio problema ? Probabil aceasta este cea mai convenabila rezolvare pentru moment... Eu i-am vandut masina mamei mele, deci nu ar fi o problema sa circul cu ea asa pentru tot restul vietii, insa sper sa nu existe probleme la o eventuala oprire a politiei sau dauna pe asigurare.

S-au spalat pe maini si cei de la ANAF Gaesti. Au renuntat sa mai caute ei si vor trimite maine dimineata o adresa la ANAF Bucuresti. Rvident cum suntem in anul 2013 nu se poate trimite decat prin posta si raspunsul nu se poate primi decat prin acelasi mod..

Bataie de joc, deci sansele sa se obtina acea adeverinta fara deranjului fostului proprietar care a achitat taxa sunt aproape 0...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fostul proprietar nu are nici o treaba. Poti sa te duci si cu chitanta de la taxa de inmatriculare in dinti sa le-o arati. Atata vreme cat nu ai adeverinta conform careia acea taxa NU a fost recuperata nu poti inmatricula masina la politie.

Adeverinta se elibereaza de ANAF-ul de care apartine noul proprietar al masinii (cine a luat-o in evidenta la FISC indiferent ca e persoana fizica sau juridica) la sucursala de care acesta apartine.

Imaginati-va un scenariu in care ati cumparat o masina de la o persoana care s-a mutat din tara sau mai rau... a decedat. In cazul asta ce s-ar mai putea face daca ANAF-ul de care apartii nu e in stare sa caute o masina intr-o baza de date?

Oricum, cine are de cand sa cumpere o masina in aceasta perioada sa nici nu se gandeasca la asta daca proprietarul nu ii inmaneaza si adeverinta magica. Exista 2 situatii posibile in caz contrar:

1. Statul va juca ping pong cu tine pe la toate ghiseele posibile pentru obtinere

2. Vezi punctil "1" plus platirea din nou a taxei in cazul in care fostul proprietar si-a recuperat-o in instanta.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin_balan, bine ar fi sa fie asa, eu astazi am sunat la anaf si mi-au spus clar ca trebuie sa am aceasta dovada de la fostul proprietar, care trebuie sa se duca la sediul din localitatea de domiciliu. Ei cica nu elibereaza dovezi pentru altcineva. Am incercat la alte persoane, dar tot la fel. Din ce citesc mai sus vad ca si pe tine te-au trimis la sediul de care apartine proprietarul care a achitat taxa.

O sa mai incerc si maine, poate reusesc sa rezolv ceva. Va tin la curent. Atata alergatura pentru niste prostii de hartii...Foarte complicat era sa aiba cei la politie o baza de date unde sa verifice daca taxa a fost restiuita sau nu...

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o baza de date la nivel national dar angajatii de la ANAF Gaesti cel putin gabar n-au sa o foloseasca. Pentru Unicredit in cazul meu exista ~18.600 de pozitii si ei nu stiu cum sa caute exact o masina.

Daca se cumpara masina de la o persoana fizica e mult mai simplu de verificat.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niste cretini... cumperi masina recuperata de la leasing si apoi te duci sa il cauti pe ala care nu a platit ratele masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc din suflet, maine o sa ma duc la anaf din localitatea de domiciliu. O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut @nclsamy310

eu , pentru a nu avea probleme , am procedat in felul urmator :

- asigurarea pe numele vechiului proprietar ( valabila pana la sfarsitul lui 2013 ) - i-am platit-o eu

- pe talon NU am trecut instrainat catre ....

- pe cartea de identitate am trecut la birourile de acte numele meu , dar o tin acasa cum e normal , am si o copie facuta anterior fara numele meu pe carte

- am facut procura cu drept de folosinta si de reprezentare oriunde , pe termen nelimitat

pot deci folosi masina legal , pentru politie ea apartine vechiului proprietar dar in realitate mie

nu ma duc sa o declar la finainte , si voi plati o amenda + penalizari cand va fi o lege ok ca sa o pot trece pe numele meu , am acceptat asta

tot acest circ pentru doar ... 5200 de euro cat imi cere mie statul sa inmatriculez o masina din 2006 ( cu valoare reala de 6000 - 9000 euro fucntie de nr de km ) , cumparata din tara , cu vama si toate taxele platite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, tavitara. multumesc mult pentru raspuns. din pacate eu am apucat sa scriu pe talon "instrainat catre..." insa in cazul incare nu o sa rezolv cu declaratia de nerestituire a taxei, o sa il dau pierdut si imi fac unul nou ca sa nu am probleme. Am declarat-o deja la financiar, dar cred ca se poate trece inapoi fara mare bataie de cap. Stiam ca pe carte scriu ei la politie, nu? Mie nu mi-a scris nimic la biroul de acte.

Foarte greu era sa bage si ei o taxa care sa tina cont intr-adevar de poluare, nu de vechimea masinii, daca e noua sau sh, verde sau neagra...etc. Acum cu toata agitatia asta...putin probabil sa mai reuseasca sa multumeasca pe cineva... Daca nu se schimba nimic o sa fie tare greu pentru cei care vor sa vanda masini mai vechi de 2007 pentru care nu s-a platit taxa...

Modificat de nclsamy310
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , daca puteti sa ma ajutati si pe mine putin pentru ca sunt confuz! Urmeaza sa cumpar o masina inmatriculata in romania in 2004, deci nu a fost platita "taxa de mediu" daca o inmatriculez pe numele meu trebuie sa platesc taxa? sau se procedeaza normal fara acea taxa de poluare? STIMA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. Platesti. Eu am fost cu cartea masinii din semnatura la fisc si mi-a cerut peste 10.000 de lei noi (PESTE 100 DE MILIOANE IN LEI VECHI). Mentionez ca masina mea nu e adusa de afara si a fost inmatriculata in romania din reprezentanta skoda romaneasca in 2004. ultima data a fost inmatriculata in sept 2011 dar nu a platit taxa atunci pt ca se percepea doar pt masinile aduse de afara.

Modificat de aurelian_bln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta se intampla din cauza vechii taxe? O sa incerc si eu maine la fisc sa vad ce si cum! merci de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, ca mie mi-au calculat dupa taxa din 2011... taxa care a fost suspendata in 2012. din 19 ianuarie vor calcula dupa legea noua asta in caz ca au stabilit ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da , datorita taxei de prima inmatriculare care a revenit automat de la 1 ianuarie

si pe care noul executiv se lauda ca o va inlocui cu un timbru de mediu

care poate e anual pentru toate masinile , dupa cum se speculeaza

ce va fi insa vom vedea , guvernul actual incearca sa isi revina din euforia castigarii algerilor si sa incerce sa vada ce trebuie facut in tara

stirile de pe net se contrazic, nimeni nu stie nimic exact

poate fi mai rau sau mai bine ...

Ministrul Mediului, Rovana Plumb, a declarat, joi seară, că proiectul timbrului de mediu va fi prezentat în Guvern, cel mai probabil, săptămâna viitoare, iar apoi va urma o dezbatere publică legată de această taxă care ar urma să o înlocuiască pe cea de primă înmatriculare auto.

"Ministrul Rovana Plumb a mai cerut o amânare pe această temă, pentru că e foarte importantă", a spus Dragnea.

Întrebat de jurnalişti dacă există totuşi un termen în care noul sistem de taxare a proprietarilor de vehicule să intre în vigoare, vicepremierul a răspuns doar : "Noi sperăm cât mai repede".

În aceste condiţii, taxa de primă înmatriculare şi taxa de primă vânzare auto rămân încă în vigoare, o decizie fiind amânată şi în şedinţa de săptămâna trecută a Guvernului.

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne scrii si noua la cat ti-au calculat ticalosii maine. Chiar sunt curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teorii care circula acum referitor la ce urmeaza :

Prima variantă analizată este introducerea unui impozit pe masini, calculat pentru fiecare autoturism în parte, în funcție de cât de mult poluează.

Acesta ar urma să fie achitat anual de toți șoferii și se va numi timbru de mediu.

A doua variantă analizată propune păstrarea actualei taxe de înmatriculare, eventual micșorată, dar și achitarea unui impozit anual pe poluare, după modelul practicat în câteva state europene.

A treia variantă analizată este impunerea unui impozit anual în funcție de noxe, de vechime și de capacitatea cilindrică. Birul s-ar adăuga la impozitul achitat anual.

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traim intr-o tara ANORMALA.

Azi am fost sa inmatriculez masina, cumparata second hand si inmatriculata in 2008 prima data. Dupa ce am strans un milion de acte de la diferite institutii mi-am facut curaj si m-am dus la inmatriculari.

Cei de la inmatriculari Bucuresti mi-au ras in fata si mi-au spus ca desi am toate actele ok, nu am celebra adeverinta prim care trebuie sa dovedesc ca taxa auto nu a fost restituita cu ajutorul instantei de judecata de primul proprietar.

Respctiva lege a fost publicata in monitrul oficial pe 10 ianuarie 2012 si la scurt timp a fost suspendata si reactivata la 01.01.2013.

Desi le-am dus copie dupa chitanta obtinuta de la primul proprietar cu taxa de poluare platita aceasta nu a fost indeajuns. Practic ei vor adeverinta ca sa ii suga de bani pe cumparatorii masinilor celor ce au recuperat in instanta taxa de inmatriculare.

Exista ceva mai EXECRABIL decat o lege care are astfel de principiu la baza?

PS: Am depus si de adeverinta si pana o primesc expira 30 de zile de cand am cumparat masina si sigur nu voi mai putea sa mai merg cu masina dupa aceasta perioada.

Multumesc semnatarului legii D-lui fost Presedinte al Senatului Vasile Blaga pentru faptul ca reuseste sa isi bata joc de mine!

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riscurile nu sunt asa mari chiar daca depasesti termenul de 30 de zile. Lasa talonul acasa si iei amenda doar ca nu il ai la tine (asta daca scrie pe talon ca masina a fost instrainata. Daca nu scrie chiar nu ai stres)

Din cate stiu hartia aia de la fisc care sa ateste ca nu s-a recuperat taxa de poluare iese foarte repede 1-2 zile.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu vreau sa risc nimic iar doamna de la ANAF Sector 1 mi-a spus ca dureaza 30 de zile deoarece e din alt judet masina.

Numai fericire!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În vreo două sectoare e rapid. În rest, la termen. Și eu aștept hârtia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu astept la sectorul 6 insa incepand de luni in fiecare zi ii sun, pana se satura de mine si imi dau celebra adeverinta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miercuri s-a spus ca se va prezenta proiectul de lege referitor la noul timbru de poluare

apoi va urma traseul negocierilor , dezbateri publice , etc , dar vom afla macar idee care va fi urmarita

intre timp , singura " stire " de ieri legata de acest subiect :

Proprietarii de vehicule înmatriculate înainte de anul 2007 ar putea fi scutiţi de la plata taxei de primă vânzare auto, suspendată pe parcursul anului trecut, dar reintrată în vigoare începând cu acest an, premierul Victor Ponta afirmând că taxarea acestui tip de maşini reprezintă "o aberaţie".

"Trebuie să încercăm să îndreptăm aberaţiile, iar prima dintre aberaţii era referitoare la maşinile de dinainte de 1 ianuarie 2007, înainte să intrăm în Uniunea Europeană. Deci, are omul o Dacie care face 300 euro şi plăteşte o taxă de 3.000 euro, sigur că e o aberaţie", a spus Ponta la RTV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!