Jump to content

Problema inmatriculare 2012/auto din Romania


vtoderoiu
 Share

Postare recomandată

salutare,

intalnesc o mare problema: am cumparat o utilitara din 2008 (deci taxa poluare a fost platita deja) de la o firma de leasing.

Am mers la inmatriculari si mi-au cerut O ADEVERINTA EMISA DE FINANTELE vanzatorului din care sa reiasa ca pentru acest auto a fost platita taxa poluare (desi reiese foarte clar din cartea de identitate).

Nu pot sa fac rost de acest document intrucat firma de leasing de unde am cumparat-o nu cred ca ma poate ajuta.

Ati mai auzit de asa ceva? Cineva ma poate ajuta sa obtin o asa adeverinta sau vreun sfat ?

Mentionez ca inmatriculez in Bucuresti.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 181
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tavitara

    35

  • DragosR

    21

  • bossake

    12

  • Razvan_911

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iti solicita acea adeverinta intrucat este posibil ca primul proprietar sa fi actionat statul in instanta pentru recuperarea taxei. Daca primul proprietar si-a primit banii inapoi (in instanta) atunci vei fi nevoit sa platesti tu taxa, chiar daca este inmatriculata prima data in tara dupa 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect cu cei care si-au recuperat taxa, in plus a fost o perioada cand nu s-a platit taxa la masinile noi, cu motoare pana in 2000 cmc si euro 4 + 5.....trebuie platita taxa inclusiv la acele masini..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taxa de poluare NU a fost platita pentru auto NOI (euro4 motor max 2000cmc) luate din romania incepand cu 1 decembrie 2008 si pana in 31 dec 2009 (a mai fost chiar o derogare ulterioara de inca o luna) . Deci mare atentie daca vreti sa cumparati o masina fabricata/inmatriculata in aceasta perioada .

de asemenea masinile achizitionate in sistem leasing si pentru care a fost platita taxa poluare, NU sa recuperat taxa 100% deoarece nici o firma de leasing nu a putut cere recuperarea taxei platita dealtfel de utilizator, iar utilizatorul nu putea cere recuperarea taxei pentru o masina asupra careia nu era proprietar ci avea numai un drept de folosinta (utilizator).

Intradevar inca nu se stie exact care e formularul de la ANAF prin care se probeaza plata taxei, cine poate introduce cererea pentru eliberare, si unde (de sx . bazele de date ale anaf jud. vrancea nu vad daca taxa sa platit la bacau) ? La noi la Cta politia nu inmatriculeaza decat ce se mai aduce din afara cu taxa noua, celelalte inca se mai asteapta ...

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skodita: ai idee daca exista o baza de date nationala a ANAF in care sa poata fi consultata aceasta informatie? Eu am vrut sa platesc eu inca o data taxa si nu au acceptat spunand ca legea nu prevede posibilitatea ca taxa poluare sa poata fi platita de mai multe ori.

Foarte ciudat. Daca ai mai multe info te rog sa ma informezi si pe mine.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista dosar la politie cu toate documentele depuse in 2008 cu ocazia primei inmatriculari.

Firma de leasing stie sigur daca acea masina are platita taxa de poluare pentru ca utilizatorul a platit la banca in contul firmei de leazing si nu la administratia financiara(am un leasing in derulare si stiu ce vorbesc, in iunie 2006 eu am platit aceasta taxa).

Cand ai cumparat masina trebuia sa le soliciti celor de la leasing dovada platii taxei.

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei de la leasing sunt dispusi sa-mi dea dovada platii taxei insa POLITIA NU ACCEPTA DECAT ADEVERINTA EMISA DE ANAF in carese specifica ce si cum ! Am mentionat acest lucru in primul post, nu cred ca are rost sa comentam pe langa.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista dosar la politie cu toate documentele depuse in 2008 cu ocazia primei inmatriculari.

Firma de leasing stie sigur daca acea masina are platita taxa de poluare pentru ca utilizatorul a platit la banca in contul firmei de leazing si nu la administratia financiara(am un leasing in derulare si stiu ce vorbesc, in iunie 2006 eu am platit aceasta taxa).

Cand ai cumparat masina trebuia sa le soliciti celor de la leasing dovada platii taxei.

pai ce taxa ai platit tu atunci daca tot stii foarte bine ca la acea data nu exista aceasta taxa auto . Taxa auto e trecuta pe factura (de regula prima odata cu taxele de inmatriculare) si este platita de firma de leasing cu bani tai . Taxa sa platit incepand cu 1 ian 2007 .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in tara cum este? la fel in toate judetele este nevoie de astfel de adeverinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi problema o am si eu.Masina este la a 2-a transcriere a dreptului de proprietate.Cei de la Finante dau din umeri si nu sunt in stare sa imi raspunda la solicitarea scrisa pe care le-am transmiso.

Mentionez ca sunt din Pitesti si am vandut masina in Focsani.Stat incompetent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU am incheiat leasingul saptamana trecuta. De la politie cica trebuie adeverinta ca fostul detinator (leasingul) a platit taxa de poluare(acum exista 2 variante, una ca au platit taxa de poluare alta ca nu au recuperato, care adeverinta trebuie habar nu am). De la leasing mi-au dat o adeverinta cu care cica ii reprezint la ANAF. M-au directionat catre Administratia Finantelor Publice Str. Roma Nr.7, Sector 1. Zis si facut. Am fost acolo si mi-au spus ca OTP Leasing, firma unde am fost cu leasingul a fost pana in 2008 la ei si dupa aceea a fost preluata de ANAF, sediul de pe Sebastian, nr. 88 deci in concluzie sa depun o cerere la ei cum ca s-a platit taxa de poluare si ca nu s-au recuperat banii si apoi sa ma duc la ANAF unde sa fac o cerere pentru ca nu s-a recuperat taxa de poluare. Am fost in alta zi, am facut cererea la AFP si apoi fuguta la ANAF. La ANAF surpriza ca cica nu ei elibereaza adeverintele si sa ma duc la AFP. II zic domne' am fost la AFP mi-a zis sa vin la tine, chiar nu exista nici o cerere care sa ateste ca s-a platit si nu s-a restituit taxa asta? Intr-un tarziu scoate cererea tip. O avea dar probabil ca nu prea avea chef sa o dea la lume stiind ca or sa aiba de lucru daca o sa le-o adresez. Am completat si cererea asta, mi-au dat nr de inregistrare (sa nu uit trebuie sa aveti copie la cereri ca nu va dau foita cu nr de inregistrare ci pun stampila cu nr de inregistrare si pe original si pe copie ca sa stii si tu ce nr ai avut).

Cam asta am patit pana acum...

Daca mai stie cineva ceva asteptam comentariile cu nerabdare.

Modificat de snowball111
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica ai rabdare, din 2013 se baga taxa. s-a amanat. momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie, doar pentru cele anterioare anului 2007, nu pentru toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amanarea este doar pentru taxa de prima inmatriculare, nu si pentru taxa de poluare, si adeverinta care demonstreaza faptul ca s-a retras taxa sau nu, cica e ceruta de politie si nu prea are treaba cu legea. Oricum dupa cum ai zis si tu mai avem de asteptat sa vedem ce se intampla cu legea. In momentul de fata cica luni se aproba ordonanta de urgenta sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista dosar la politie cu toate documentele depuse in 2008 cu ocazia primei inmatriculari.

Firma de leasing stie sigur daca acea masina are platita taxa de poluare pentru ca utilizatorul a platit la banca in contul firmei de leazing si nu la administratia financiara(am un leasing in derulare si stiu ce vorbesc, in iunie 2006 eu am platit aceasta taxa).

Cand ai cumparat masina trebuia sa le soliciti celor de la leasing dovada platii taxei.

pai ce taxa ai platit tu atunci daca tot stii foarte bine ca la acea data nu exista aceasta taxa auto . Taxa auto e trecuta pe factura (de regula prima odata cu taxele de inmatriculare) si este platita de firma de leasing cu bani tai . Taxa sa platit incepand cu 1 ian 2007 .

Am gresit cand am tastat anul platii taxei.

Cine imi poate spune daca s-a platit taxa de prima inmatriculare la cumpararea unei masini pe leasing in anul 2008 , lunile aprilie - iunie?

S-a platit, eu am un contract in derulare pentru o masina achizitionata in leasing in luna mai 2008, motor 1,4l euro4-taxa speciala prima inmatriculare 535,36lei + TVA 101,72lei=637,08lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare poate mai stupida.Poate si altcineva in afara de proprietar sa depuna formularul pentru testarea nerestituirii taxei de poluare? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

( Doru, decat proprietarul poate depunde cererea respectiva la anaf. Poti si tu dar cu imputernicire. )

Cica s-ar amana legea un an de zile dar nu am gasit pe nicaieri de cand. Ca normal s-a votat dar ar trebui sa publice ceva in monitorul oficial... Mai astept pana vineri cred, ma inarmez cu mult curaj si refac drumul la DRPCIV. Revin cu rezultatele.

Succese!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu lamuriri.Azi am inmatriculat o masina si nu au mai cerut nicio hartie.

De ieri a intrat in vigoare derogarea si azi era full la inmatriculari in Targoviste unde trebuie a inmatriculez eu masinile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

care stiti cum va fi de la 01 Ianuarie? Cumperi o masina care a fost inmatriculata in RO inainte de 2007 si trebuie sa platesti taxa poluare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt curios cum va fi dupa 1 ianuarie , stie cineva exact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nici primul ministru Ponta, a zis ca asteapta propuneri de la Ministrul mediului, Rovana Plumb. Dupa 1 ian., vreo cateva zile cred ca inmatricularile vor fi blocate pana se clarifica problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o masina cumpara in leasing pe 2 ani in 2006 si apoi inmatriculata de cel care a facut leasing-ul pe firma sa in 2008 , se considera ca e inmatriculata in 2008 sau in 2006 , din punct de vedere al taxei pe care ar urma sa o plateasca un viitor cumparator al masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!