Jump to content

Upgrade etrier frana spate


theoane
 Share

Postare recomandată

De la GabiVVX de pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau la orice magazin/dealear dupa cod. Pret aprox 8-10 lei bucata.

LE: Codurile sunt in primul post din acest topic.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu le-am luat de la reprezentanta skoda au costat 25 de lei dar tot trebuie sa cureti culisele cu vaselina si pistonasu de la etrier ca sa isi faca treaba bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva daca acele arculete care se monteaza la etrier cat trebuie comprimate?

Am schimbat discurile si placutele pe spate si vreau sa montez acele arculete dar am vazut ca acele urechiuse care vin prinse pe etrier sunt departate una de alta.Oare or trebui comprimate mai mult de atat.

Daca m-ati putea ajuta cu o poza cum vin montate ar fi super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand vei avea arcul si etrierul in fata o sa te elucidezi rapid.

eu le-am montat in 15min, cu masina urcata pe o bordura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am montat foarte ușor, nu cred că trebuie comprimate o tură, ele se comprimă când tragi frîna și apoi revin. Sper să nu greșesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

O problema asemanatoare am si eu. De ceva timp tot am probleme cu frana de mana. Nu stiam de ce nu mai tine cum trebuie. La ultimul control tehnic am fost respins pentru ca roata stanga spate era nitel blocata. Mecanicul mi-a improvizat un arc si am reusit sa trec de control apoi. Asta a fost in noiembrie trecut. Cam intr-o luna trebuie sa trec din nou de control.

Cu aceste arcuri montate poate fi vreo problema la controlul tehnic? Daca vreau sa pun etrier nou, acesta vine cu asemenea arcuri? Sau trebuie puse totusi preventiv?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 4 nu a fost echipat pe original cu aceste arcuri, ci doar Sharanul.

 

In mod normal, etrierul nu trebuie sa se blocheze daca este in stare buna. Ar trebui sa verifici culisele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

7H0 615 295A
7H0 615 296

Modificat de Bogdamn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu le-am montat in 2 minute in ambele parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Unde gasesc si eu arcurile acestea pt etrieri?nu mai revine clablul de tot pe partea dreapta.Am dat etrierul jos,am curatat bine,a mers cateva zile si iar nu mai revine de tot.Trebuie sa misc cu cheia de cateva ori apoi isi revine dar nu pt mult timp..Vreau sa le iau si eu,dar cum cer la magazin,sau sa le caut pe la dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul post...dar si cu 2 posturi mai sus ai codurile lor...te duci si ceri codurile alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms.Azi m.am dus cu codul de mai sus si am dat comanda la un magazin de piese auto care costa 20 lei ambele arcuri si ma duc luni dupa ele sa le iau.Cand le montez mai trebuie sa fac ceva modificari?Cum vin montate? Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era un topic de 50 pagini, intelegeam de ce ti-ar fi lene sa rasfoiesti un pic. Numai pe pagina asta sunt 6 poze cu arcurile montate, ca sa vezi cum vin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa ma ajuti bine,daca nu,nu imi mai raspunde la probl mele.O sa ma uit mai in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema.Multumesc de coduri, Meseriasii au venit doar cu shimb etrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De multe problema e si de la cablul repartitor care pleaca spre roata,blocat/intepenit.Recomand ca in primul rand sa verificam daca cablul merge fara a intampina probleme,mai apoi verificam cum merge mecanismul de la etrier.Daca ambele sunt ok atunci schimbam arculetele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am comandat si eu arcurile la reprezentanta, vin luni.

 

Acceasi problema si la mine pe stanga spate; cablul e ok, levier ok, ramane doar etrierul ....

 

Sper ca arcul sa rezolve problema ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Gti sa te uiti bine la arcuri cand le primesti sa fie diferite,unul de stanga si altul de dreapta.Eu le.am comandat si erau ambele de dreapta,iar pt partea stanga a trebuit sa fac mici modificari ca se se potriveasca..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai... Pe spate : cablu frână de mana, culise, cilindrul de frână ruginit. Verificați astea. Arcurile ajuta dar nu sunt necesare dacă una din cele enumerate sunt nașpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut operatiunile astea inainte sa montez arcurile,dar nu a durat prea mult si a inceput iar sa nu mai revina de tot,doar daca trageam cu mana,asa ca i.am pus arcurile si am scapat de problema.

Crezi ca le puneam asa de capul.meu fara sa aflu cauza?Nu e prima data cand fac lucrurile astea,le.am pus ca sa nu arunc banii pe un etrier nou si daca nu le gaseam de cumparat ,tot rezolvam problema..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
briliantul_hd

Salut,va rog ajutati-ma si pe mine,de unde pot face rost si eu de arcuriile alea aditionale pentru etriere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa iei de la orice magazin auto sau te duci la reprezentanta Skoda sau wolkswagen sunt in jur de 30 de lei ceri arc pt etrier spate golf 5 eu asa am cerut la reprezentanta Skoda si mi-au adus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciao,

 

Au venit arcurile, le-am montat, etrierul stang a ramas la fel de greu de utilizat....

 

Solutie: schrott, etrier second functional, schimbat, pastrat arcurile ca sa ajute si acum toata lumea este fericita :)

 

Concluzie: arcurile ajuta, dar nu rezolva problema unui etrier deja blocat (sau care se blocheaza)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!