Jump to content

Upgrade etrier frana spate


theoane
 Share

Postare recomandată

Saptamana aceasta am intampinat ceva pb la masina mea referitor la eliberarea manetei de la frana de mana. Parghia ce actioneaza asupra pistonasului etrierului ramanea blocata.

Cauze pot fi:

- cablu frana de mana uzat (nu intru in detalii)

- parghia blocata.

Mentionez ca la frana de picior nu am probleme.

Am facut ceva sapaturi pe net si am dat peste acest link:

http://www.clubgti.c...ad.php?t=207880 (sper sa nu fie pb la postarea lui)

Pb la mine s-a rezolvat, am curatat cu wd40 parghia de la etrier si acum nu se mai blocheaza.

Daca va apucati de treaba incercati sa bagati niste degripat in burduful ala mic ce face legatura intre etrier si cablu.

Ideea este ca trebuie comandate 2 arculete care pot fi de vw sharan, sau alta masina.

Va trebuie 2 tipuri de arculete: pt partea stanga si pt dreapta (au coduri diferite).

Pretul lor este 10 lei bucata (cel putin asa le-am gasit eu in Galati la Zetec) dar vin pe comanda si dureaza ceva timp.

codurile sunt: 7M0 615 295

7M0 615 296

sau: 1KO 615 295

: 1KO 615 296

Voi reveni cu pareri despre modificare o data ce voi primi piesele (sambata)

post-28711-0-18054700-1326875018_thumb.j

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta. La mine era una din tije blocata, tija aia pe care culiseaza partea stanga a etrierului fata de partea dreapta. Nu stiu exact cum se numesc. Este una sus si una jos.

Le-am marcat in poza. A trebuit desfacut etrierul, scos surubul respectiv. Cand a fost scos, s-a rupt. A trebuit data o gaura pe partea opusa si scos afara. Dupa ce a fost scos, a fost sudat, uns bine cu vaselina si pus la loc. Gaura a fost acoperita tot cu ajutorul sudurii.

LE: placuta din interior, ajunsese la fier, in schimb, cea din exterior, era buna. Si eu am crezut ca e din cauza la parghie, am uns-o cu toate alifiile :)), dar singura modalitate s-o repar a fost cea de mai sus.

post-56805-0-92168000-1326890974_thumb.j

Modificat de vs91mrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Am un Bora alh. Ieri mi sa blocat roate spate stanga din cauza franei de mana. cand mai uitat la etrier am observat ca nu am arcu acela care trage inapoi sistemu. oare ce o fi problema? cineva are sau nu la masina accea arc postat si in poza anterioara.

Modificat de rigo17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul e doar de upgrade. El nu se afla pe clapita aia de la etrier, din fabrica.

Modificat de vs91mrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum a spus si vs91mrc, arcul din fabrica nu este, il montezi tu ca sa scapi de pb.

Mie azi au venit piesele, maine le montez :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum a spus si vs91mrc, arcul din fabrica nu este, il montezi tu ca sa scapi de pb.

Mie azi au venit piesele, maine le montez :icon_bounce:

am montat azi pe arcurile, se monteaza foarte usor fara alte modificari.

Efectul: frana de mana mai tare si parghia nu se mai blocheaza.

Am scapat de pb.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am aceeasi problema. De unde pot comanda acele arculete ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la reprezentanta.

In urma cu mai mult de un an am facut si eu aceast upgrade, inspirat de niste articole de pe unele forumuri VW straine.

Tipul de le reprezentanta, care mi-a vindut arcurile m-a si intrebat, ce fac cu ele si unde le montez !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema asemanatoare la roata stanga spate,imi ramane etrierul blocat si imi uzeaza fff repede placuta de frana , nu mai stiu exact care dintre ele, dar am schimbat si set de garnituri la el si degeaba.Intrebarea e daca acest upgrade ar functiona si la masina mea,Vw passat 2001?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

in principiu daca toul e ok, nu are pt ce sa-ti trebuiasca acel arc, cablurile in ce stare sunt?

daca scoti din urechiusa aia cablul de otel nu revine la nomal parghia aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai tin minte exact ce si cum dar zilele astea am sa desfac si am sa vad ce si cum,intrebam preventiv ca in caz ca se potriveste solutia si la mine as adopta-o si eu.Oricum am sa revin cu feedback .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

theoane de cand caut codurile de la arcurile alea .. !!! stima si ms mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

M-ai salvat. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

astazi mi-au venit si mie arculetele le-am comandat de la reprezentanta au costat 27.5 ron amandoua , mai tarziu o sa le montez , revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat arculetele si pot sa zic ca, sa intarit maneta de la frana de servici si imi sta si parghia sus datorita arcului otelit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu le-am montat acu vreo 2 sapt.

am dat 24ron pe ele la un magazin local.

am avut ceva de munca sa le montez, dar acum parghia revine la loc si am scapat de roti franate!

Pt. a le monta le-am tensionat ianinte si le-am legat cu o sarma.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu de la reprezentata arcurile, codurile 1K0 615 295 si 1K0 615 296, dar am observat o diferenta intre ce am eu si cel din poza primului post care este montat pe etrier. Deocamdata nu am incercat sa le montez. Poate sa-mi spuna cineva daca are la fel cum am si eu si daca merg montate?

 

 

post-112432-0-96434300-1403115137_thumb.

 

 

Multumesc.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca sunt la fel, cel putin din poze, numai ca nu sunt arcuite precum apare in pozele cu ele montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza din primul post, unul din capete este drept ... am navigat putin si am gasit si modelul colegului pus tot pe un etrier de G4, numai ca sta un pic altfel. In concluzie, ambele variante sunt bune.

 

post-56805-0-51723100-1403163753_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Oare nu a fost montat altfel din greseala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o poza cu arcuri ca ale mele, montate pe skoda, deci cred ca se potrivesc; din cauza ca au acea indoitura, spre deosebire de celelalte, cred ca o sa trebuiasca sa le presez ceva mai mult ca se le pun in locasurile lor, dar asta inseamna ca o sa ridice mai cu putere culisele. Sper sa treaca ploile si sa le montez cat mai repede si revin cu detalii.

 

 

post-112432-0-17082400-1403193820_thumb.

 

 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am montat si eu arcurile la etrieri dar am schimbat si cablurile de la frana de mana; sper sa nu mai am probleme cu mersul infranat, altfel ar insemna sa schimb etrierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile le comprimi o tura inainte de montaj.

Verifica si daca se misca liber culisele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

de unde si ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!