Jump to content

Rechemare VW pt. update de soft la modelele cu motor 1.6 TDI si 2.0 TDI intre 2009-2012


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

f. util linkul, multumesc!

eu am verificat vin-ul si nu e afectata, lucru "confirmat" si de PBN deoarece pana acum n-am primit nicio notificare de la ei.

jetta 2.0 tdi cr ridicata in nov 2011

Nu te baza pe ei sa-ti trimita vreo notificare...suna si cere sa-te verifice VIN-ul. Asta e singurul mod de a afla SIGUR daca esti afectat sau nu. Pagina de la VW spune (daca sitesti cu atentie!) ca nu trebuie sa te bazezi decat pe informatiile de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema. Sunt in germania cu masina am fost sa ii intreb..m-au programat pe loc. A venit mecanicul a luat cheia a bagat masina in service si eu am ramas la birouri sa intreb de schimbul de ulei cat ma costa...si nu cred ca a durat 15 minute si a venit mecanicul si a adus cheia. In acest timp m-am dus pana la masina sa iau cartea masinii si l-am intrebat daca e problema si razand a spus ca este o prostie. Din ce am vazut eu a dat capacul de la motor jos a dat si buretele si mai departe nu stiu.

179 euro ma costa schimb ulei. intrebare....ulei long live....adica urmatorul schimb se face la 30 000?

149 euro placute frana fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca eu nu am aceasta problema cu masina . 2.0 tdi 170cp fabricata in aprilie 2011

Modificat de Bogdan VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am unit topicul deschis de Valentin cu acesta. Era vorba de acelasi subiect!!! Va rog nu mai deschideti alt topic cand exista deja discutii pe aceeasi tema! Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

179 euro ma costa schimb ulei. intrebare....ulei long live....adica urmatorul schimb se face la 30 000?

Vezi ca o sa iti modifice si intervalul de schimb al uleiului in CB, daca mai ai masina in garantie si urmatorul schimb il faci in ro...sa nu pierzi garantia (daca nu ma insel, parca la 15k km tre sa dai pe la VW in Romania) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dear dinu,

am gasit raspuns , nu vad de ce sa nu-l gasesc.....am aflat ce si cum..motoarele 2.0 CR(140-170cp) nu sunt afectate de aceast recall...raspuns oficial VW(mail)

Buna ziua,

Stiti cumva intra si motoarele 2.0 CR?

Presupun ca vrei sa intrebi daca motorul tau e afectat de rechemare...asta trebuie sa intrebi la un dealer. Daca in general motoarele 2.0TDI common rail sunt afectate, e o chestie la care probabil ca nu vei gasi raspuns ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are VW motoare 2.0TDI dupa 2010/2011 care sa nu fie CR? Rechemarea oficiala spune ca "anumite motoare 2.0TDI" fabricate "intre 2009 - 2012"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are VW motoare 2.0TDI dupa 2010/2011 care sa nu fie CR? Rechemarea oficiala spune ca "anumite motoare 2.0TDI" fabricate "intre 2009 - 2012"...

Nu, dar poate rechemarea este doar pt 2.0 TDI cu 110 CP(CBDC)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresit.......sunt si motoare CBAB afectate.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am unit topicul deschis de Valentin cu acesta. Era vorba de acelasi subiect!!! Va rog nu mai deschideti alt topic cand exista deja discutii pe aceeasi tema! Mersi.

Am explicat foarte clar de ce am deschis acelasi topic in aria B6. Eu stiu 3 colegi care nu au aflat de aceasta rechemare de pe aria B7 pentru ca ei au B6 si nu au nici un motiv sa citeasca aria B7. Modelele afectate sunt fabricate intre 2009-2010 (adica doi ani jumate de B6) si 2011 (un an de B7). Pentru mine concluzia este clara: sunt mai multi afectati in aria B6 decat in B7. Cred ca putina flexibilitate nu strica, mai ales daca este in interesul forumistilor. Stiu regulile, dar uneori cred ca merita sa fie incalcate

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar se muta la general la Passat. Nu are rost un topic pe o arie si unul pe alta. Fac mutarea mai tarziu un pic (sunt pe tel acum si e dificil - e BB nu iphone :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gresit.......sunt si motoare CBAB afectate.

pe ce te bazezi cand spui asta?lucrezi la VW ?uite raspunsul oficial(a mea are cod CBAB):

Buna ziua domnule xxxxxxxxxx,

Va multumim pentru faptul ca ati apelat la serviciile dealerului Porsche Bucuresti Vest 1.

Am verificat in baza de date a producatorului Volkswagen, autoturismul dumneavoastra Volkswagen Passat CC cu seria de sasiu WVWZZZ3CZBExxxxxx nu este supusa acestei actiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu inseamna ca toate masinile cu acest tip de motor nu sunt afectate......dar mai poti incerca pe site-ul VW din Germania sau la alt dealer VW din tara.

.........si ma bazez pe faptul ca un coleg de-al nostru ( Valentin ), care acelasi motor ca al tau, este afectat de aceasta rechemare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dear dinu,

am gasit raspuns , nu vad de ce sa nu-l gasesc.....am aflat ce si cum..motoarele 2.0 CR(140-170cp) nu sunt afectate de aceast recall...raspuns oficial VW(mail)

pe ce te bazezi cand spui asta?lucrezi la VW ?uite raspunsul oficial(a mea are cod CBAB):

Buna ziua domnule xxxxxxxxxx,

Va multumim pentru faptul ca ati apelat la serviciile dealerului Porsche Bucuresti Vest 1.

Am verificat in baza de date a producatorului Volkswagen, autoturismul dumneavoastra Volkswagen Passat CC cu seria de sasiu WVWZZZ3CZBExxxxxx nu este supusa acestei actiuni.

Raspunsul primit de tine de la VW se refera numai la motorul instalat pe masina ta si nu la toate masinile echipate cu acelasi tip de motor. Hmm, ceva probleme de logica?! :icon_confused:

Eu sincer nu pricep de ce atata discutie pe tema asta. Postul initial s-a vrut doar un semnal de alarma, ca cei care au motoarele 2.0TDI intre anii respectivi sa-si contacteze dealerii. Ca acuma incercam sa deducem noi aici FIX ce motoare sunt afectate e alta mancare de peste. Nu foloseste nimanui si e si offtopic. :P

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat B6 motor 2.0 CBAB. Am verificat la TESS BV si la Porche Rom, raspuns : nu exista rechemare pt. masina dvs.

wvwzzz3czap005171

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dear dinu,

am gasit raspuns , nu vad de ce sa nu-l gasesc.....am aflat ce si cum..motoarele 2.0 CR(140-170cp) nu sunt afectate de aceast recall...raspuns oficial VW(mail)

pe ce te bazezi cand spui asta?lucrezi la VW ?uite raspunsul oficial(a mea are cod CBAB):

Buna ziua domnule xxxxxxxxxx,

Va multumim pentru faptul ca ati apelat la serviciile dealerului Porsche Bucuresti Vest 1.

Am verificat in baza de date a producatorului Volkswagen, autoturismul dumneavoastra Volkswagen Passat CC cu seria de sasiu WVWZZZ3CZBExxxxxx nu este supusa acestei actiuni.

Raspunsul primit de tine de la VW se refera numai la motorul instalat pe masina ta si nu la toate masinile echipate cu acelasi tip de motor. Hmm, ceva probleme de logica?! :icon_confused:

Eu sincer nu pricep de ce atata discutie pe tema asta. Postul initial s-a vrut doar un semnal de alarma, ca cei care au motoarele 2.0TDI intre anii respectivi sa-si contacteze dealerii. Ca acuma incercam sa deducem noi aici FIX ce motoare sunt afectate e alta mancare de peste. Nu foloseste nimanui si e si offtopic. :P

Prietene, probleme de logica ai tu cand ai spus ca e gresit si ca motoarele CBAB intra la aceasta revizie....eu am CC cu CBAB si mai am vreo cativa prieteni tot cu acest motor si nu este afectat de acest recall..so....offtopic esti tu cand spui ce spui la modul general...pls do not reply

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as citi threadul inainte sa postez ceva :rules: (Tip: cauta ce-a spus Valentin ;))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia chiar este inutila. Eu am CBAB si am fost programat pentru instalare. Probabil sunt ceva diferente chiar daca motorul are acelasi cod. De fapt stiu sigur ca sunt, dar nu stiam ca fac diferenta si aici

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat CC, 2.0 TDI 170cp, cod motor CBAB, achizitionat in august 2008, am primit notificare de la PBN ca masina trebuie dusa cat mai urgent la cel mai apropiat service autorizat VW, deoarce...surpriza, se incadreaza in lotul cu probleme.

O sa ma duc saptamana viitoare sa ma lamuresc exact cum sta treaba cu contragreutatile alea montate pe conductele de la injectoare, mi-e imi suna a treaba "romaneasca" RO%20flag.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Subscriu si eu: Passat CC 2.0TDI 140 CP (cod motor CBAB) chemare in service si o data cu revizia am primit hartie separata ca s-a solutionat problema cu conductele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu intelege toata lumea ca CBAB este un cod motor generic. Codul real individualizat, este codul VW de tipul 03L 906 022 F, G, BL, AG etc. TOATE sunt motoare CBAB. Vi se pare ca e vreo asemanare intre ele? Atata vreme cat au terminatia diferita, softul este diferit (implicit si ultima actualizare). Daca vreti sa discutati despre acelasi motor folositi codul complet de 9 caractere alfanumerice plus terminatia. Ve-ti vedea ca ajungeti mult mai simplu la o concluzie comuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu intelege toata lumea ca CBAB este un cod motor generic. Codul real individualizat, este codul VW de tipul 03L 906 022 F, G, BL, AG etc. TOATE sunt motoare CBAB. Vi se pare ca e vreo asemanare intre ele? Atata vreme cat au terminatia diferita, softul este diferit (implicit si ultima actualizare). Daca vreti sa discutati despre acelasi motor folositi codul complet de 9 caractere alfanumerice plus terminatia. Ve-ti vedea ca ajungeti mult mai simplu la o concluzie comuna.

Ei, exagerezi si tu acum. Ala e cod de ECU, nu de motor.

Insa in principiu ai dreptate, acelasi motor poate avea revizii diferite pentru fiecare piesa componenta, asa ca motoarele nu sunt chiar identice

Acum 2 saptamani mi-au pus si mie prostiile alea. Sper ca rezolvarea sa fie cu adevarat reala, ca dupa cum arata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit si eu topicul asta din intamplare si am bagat VIN`ul masinii si uitati ce mi-a dat site`ul inapoi

"15.12.11 23K2 A-Hochdruckleitung Tilger" traducere google translate "15:12:11 23K2-A high-pressure line absorber"

Imi poate spune si mie cineva ce inseamna ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian locked şi unlocked this topic
  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!