Jump to content

Rechemare VW pt. update de soft la modelele cu motor 1.6 TDI si 2.0 TDI intre 2009-2012


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Ajung eu in 1-2 zile. Si a mea e afectata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a-ti primit vreo hartie acasa ca eu am sunat la midocar si aia habar nu aveau de chemare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la Seat si se pare ca am scapat. Am mai citit pe net, cica la Seat doar masinile fabricate intre martie si septembrie 2009 ar fi afectate. Ceea ce nu inteleg eu este de ce? Adica au vazut problema la Seat din 2009 si au tinut-o pt ei, sau nu vor sa recunoasca ca si alea din 2010 ar putea avea probleme... nu stiu, mi se pare cam dubioasa chestia asta... Daca ma duc la un dealer VW sigur nu o sa puna amortizoarele alea gratis, dar nu ma deranjeaza sa platesc, numai sa fiu sigur ca este ok masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspuns de la AUTOCLUB Timisoara:

"Buna ziua,

Autovehiculul cu seria de sasiu comunicata de dumneavoastra este afectat de actiunea de imbunatatire a produsului 23K2.

Pentru a beneficia de acesta actiune gratuita din partea fabricantului, va rog sa ne contactati in vederea efectuarii unei programari la numarul de telefon 0256206056.

Pentru alte detalii va stam cu placere la dispozitie."

......deci si a mea este afectata. Zilele urmatoare voi face programarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Stiti cumva intra si motoarele 2.0 CR?

Presupun ca vrei sa intrebi daca motorul tau e afectat de rechemare...asta trebuie sa intrebi la un dealer. Daca in general motoarele 2.0TDI common rail sunt afectate, e o chestie la care probabil ca nu vei gasi raspuns ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar pentru motoarele disel sunt rechemarile? intre ce ani - de ex. un Passat 2007 poate fi chemat pentru asa ceva? Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate fi rechemat si e doar pentru motoarele diesel cr intre 2009-2012, scrie si in titlu mare cu semnul exclamarii la final :rules:

Ca sa fii singur, acceseaza si scrie VIN-ul masinii http://www.volkswage...ufaktionen.html

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, am verificat si eu pe site-ul de mai sus si nu este nevoie sa ma prezint cu masina din semnatura pentru remedierea defectiunii aparute si discutate aici insa am primit mesaj si confirmarea de la firma importatoare ca trebuie sa schimb o alta componenta. Prin urmare ....urmati calea cu verificarea pe site-ul afisat aici a VIN-ului masinii voastre. Sanatate tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai acelasi motor ca al meu, iar eu sunt afectat. Nu te increde in linkul ala/cunostintele tale de germana. da o fuga si intreaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acum ma aflu la pbn pt revizie, iar masina mea tiguan 2.0 tdi nu este afectata de rechemare. Deci nu se aplica la toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scrie in carte... tip motor. la modelele vechi erau formate din 3 litere de tipul "ALH", "BXE" etc, iar la cele cr sunt din 4 adica "CBAA", "CBAB", etc. A mea spre exemplu este un B7 2.0 Cr tip "CFFB" si nu stiu daca sunt afectat de chemare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu ai motor CBAB de ce raspunzi cu

Deci nu se aplica la toate

cand eu ii raspundeam unui coleg cu acelasi motor ca al meu? :)

Si oricum, mi se pare ciudat ca un motor CBAB din 2008/06 sa nu fie afecat, iar altul identic din 2009 sa fie...

Si-a montat cineva amortizoarele alea sa vedem si noi cum arata?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu nu ai fost sa iti faci ? ..........eu imi fac programare pe 14.02, sa impusc mai multi iepuri deodata, cand fac drumul de Timisoara............sper sa se duca zapada pana atunci ca e dezastru pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o pre-programare. Adica mi-au bagat-o intr-o baza de date, mi-au comandat piesel, urmeaza sa fac programarea efectiva de comun acord cu ei, pentru ca am avut ceva conditii cu privire la ora executarii. Obligatoriu, doresc sa fiu de fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta informatie am alat-o pe aria B7, postata de colegul dinu_s, caruia ii multumesc. Imi cer scuze ca dublez topicul, dar sunt sunt convins ca sunt multi colegi cu masini afecate care nu au habar de aceasta actiune si nu citesc sectiunea B7 sa afle de ea.

Azi VW a anuntat in Germania una dintre cele mai mai actiuni de rechemare din ultimii ani. E vorba de vreo 300 mii de masini din toata lumea, numai in Germania se estimeaza ca sunt ca. 105 000 masini care trebuie sa se intoarca in service. E vorba de modelele Eos, Golf, Jetta, Passat, Scirocco, Tiguan si T5 echipate cu motoare 2.0TDI. Se pare ca cauza sunt coloane de injectie cu scurgeri de motorina. Problema cica se remediaza in ca. jumatate de ora.

Aici e articolul in germana: http://www.spiegel.d...,809425,00.html

Pe pagina VW se poate verifica daca masina ta este rechemata, prin introducerea VIN-ului: http://www.volkswage...ufaktionen.html Deocamdata din cauza foarte multor useri care incearca sa afle daca trebuie sa duca masina in service, serverul este supra-solicitat.

PS. Skoda si Audi sunt si ele afectate (Octavia produse intre 2009 - 2011, Superb intre 2009 - 2011, Yeti din 2010, Audi A3).

Pentru mai multe detalii click pe sageata care va va duce la topicul de pe sectiunea B7.

Masina mea, productie 2009, cod motor CBAB este afectata. Lucru confirmat atat de situl din germania cat si de reprezentanta VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa fi de fata cand se face lucrarea ? pentru ca stiu ca nu te lasa sa intri in atelier in momentul lucrarilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt afectat si sunt in germania cu masina. Am scris vin pe sit mi-a aparut id 23k2 deci sunt afectat deci o sa ma duc la ei...sa vedem acum cum ma inteleg cu limba:) Revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

f. util linkul, multumesc!

eu am verificat vin-ul si nu e afectata, lucru "confirmat" si de PBN deoarece pana acum n-am primit nicio notificare de la ei.

jetta 2.0 tdi cr ridicata in nov 2011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si cele 2.0 tdi common rail???????

f. util linkul, multumesc!

eu am verificat vin-ul si nu e afectata, lucru "confirmat" si de PBN deoarece pana acum n-am primit nicio notificare de la ei.

jetta 2.0 tdi cr ridicata in nov 2011

Mie nu imi merge linku :(

Pentru cei cu skoda .....http://www.octinfo.com/index.php?p=vin_en ...verificat de mine merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate sa fi de fata cand se face lucrarea ? pentru ca stiu ca nu te lasa sa intri in atelier in momentul lucrarilor.

Asta depinde de la service la service. Oficial, nu-i voie, insa depinde cum te descurci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

mie-mi merge si acum.

daca doresti da-mi vin-ul aici sau pe pm si verific eu pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian locked şi unlocked this topic
  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!