Jump to content

Rechemare VW pt. update de soft la modelele cu motor 1.6 TDI si 2.0 TDI intre 2009-2012


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

QNu poate fi rechemat si e doar pentru motoarele diesel cr intre 2009-2012, scrie si in titlu mare cu semnul exclamarii la final :rules:

Ca sa fii singur, acceseaza si scrie VIN-ul masinii http://www.volkswage...ufaktionen.html

am scris si eu aici VIN.ul masinii  acum si mi.a aparut  asa...scriu exact cum apare acolo  Datum 30.09.2015 , ID 23Q2, a ruckruf disel abgas EA189.ce inseamna asta , ma puteti ajuta ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca deschid linkul de la prima pagina si pun seria  apare ceva "evacuare diesel de apel invers" EA189  -   asa este traducerea cu google, este legat de scandalul noxelor? scrie 30.09.2015. Nu mai apare altceva.

 

Apel invers aka rechemare. Rückruf in germana este rechemare. Deci motorul tau e incadrat la rechemare pentru cazul EA189.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am primit nimic acasa.sunt in italia masina a fost inscrisa in ro, acum e in italia. ce sa fac sa ma duc eu la reprezentanta? ms

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vorba de dieselgate , eu voi merge numai daca ma obliga aia la ITP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca ajung sa fac itp.ul si  nu il face ca nu am ajuns la vw ? ce fac..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai simplu este sa mergi la orice reprezentanta(nu cred ca conteaza locatia atat cat este reprezentanta) iar acolo vei afla exact cand se va interveni asupra masinii tale. Stiu ca in Romania nu e nimic prevazut inca. ITP-ul nu are cum sa se lege de tine atat timp cat VW nu a iesit cu o solutie definitiva inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Va rog discutiile dspre dieselgate sa le continuati in threadul dedicat.

 

Dieselgate

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Ma intereseaza daca masina mea, o VW Jetta din 2011 cu VIN - WVWZZZ16ZCM032482 este afectata de rechemarea in service pt problema din 2012 cu injectoarele.

La verificare, pe linkul de pe pagina VW apare urmatoarea informatie - vezi poza atasament.

Nu imi este clar daca se refera la dieselgate sau la problema mai veche cu injectoarele. Ma puteti ajuta cu traducerea?

Multumesc,

VW.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da actiunea 23Q2 se refera la emisiile NOx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua!

Sunt posesorul unui VW Passat B7 care a fost achizitionat de nou si inca mai este in garantie. Am fost acum cateva saptamani la un service autorizat VW sa-mi faca o igenizare/tratament pentru climatronic si m-au intrebat daca doresc sa-mi faca update-ul de soft la motor pentru eliminarea soft-ului care pacaleste testele de poluare. I-am refuzat politicos si le-am spus ca vreau sa ma documentez.

Intrebarea mea este daca cineva dintre dumneavoastra a facut update-ul de soft si poate sa detalieze comportamentul motorului (este mai puturos, consuma mai mult combustibil sau alte aspecte negative).

Sunt obligat sa fac acest update de soft?

De asemenea, i-am intrebat daca nu sunt multumit de comportamentul motorului pot sa revin la setarile anterioare si bineinteles ca raspunsul a fost ca nu se poate.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nimeni nu sti ce efect are noul soft, dar ce pot face?

Pot seta EGR sa lucreze mai intens si sa creasca presiune din turbina.

Motorul cr 170 cp din anumite tari are 177 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Audi A6 C7 2.0 TDI 177 CP ( 82500 km. ) schimbat softul la reprezentanta Arad , ca diferente nu se simte nimic din punct de vedere al puterii si consumului . Mentinez ca am facut deja 5000 km. , mai multi in afara tarii si nu am de ce sa ma plang .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că ar trebui să discutăm si despre acțiunea de resoftare a motoarelor Diesel. A făcut cineva operația?Dacă da care sint impresiile privind consumul si puterea?Deși Vw da asigurări că nu se modifică pe forumuri si in revistele de specialitate sint multe opinii contrare.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am făcut resoftarea la un Passat b7 ,cumpărat in sep. 2014, de la reprezentanta , lucrurile stau cam așa ,softul inițial acționa doar in momentul in care erau verificate noxele si  făcea in așa fel încât emisiile de oxizi de azot sa nu fie afișate la valorile reale . Prin instalarea noului soft acestea vor fi citite la valorile reale numai ca in România ca si in alte tării europene aceste aceste emisii de oxizi de azot nu sunt citiți la verificarea noxelor,ci doar dioxidul de carbon, deci din punct de vedere al normelor de poluare euro 5 mașina rămâne la aceiași norma, euro 5, in rest acest soft nu afectează cu nimic alte caracteristici ale mașini gen consum sau putere, practic masina rămâne la fel doar ca in momentul in care este verificată dpdv al noxelor nu mai " păcălește" .in concluzie motorul rămâne la norma euro 5 si cu exact aceleași caracteristici ca si înainte.. Ce nu au știut sa mi răspundă reprezentanții de la service a fost la întrebarea : daca si in România peste un an doi aceste noxe de oxizi de azot vor fi citiți? Practi procedura este următoarea : esti întrebat daca esti de acord sa se facă aceasta resoftare ,completezi o fisa / declarație precum nu ai intervenit cu modificări la softul inițial, gen chip tuning sau anularea filtrului de particule, iar la final după instalarea noului soft ,undeva in zona roții de rezerva se lipește o eticheta care indica faptul ca masina a beneficiat de aceasta acțiune de schimbare a softului. Eu unul personal nu am sesizat nici un fel de modificări gen motor mai zgomotos( parca se aude un pic mai silențios ,dar nu pot confirma 100%), consum crescut sau putere scăzută 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam trasa de par explicatia lor pentru ca nu ar fi riscat atit doar pentru un parametru care nu conteaza in teste. Pentru motorizri de 1,6 la polo am vazut un filmulet in care se face o modificare mecanica la admisia de aer si update de soft. Daca era asa simplu de ce trebuia asteptat atit de mult pina la aparitia solutiei si mai ales de ce au fost motorizari pentru care dupa ce proprietarii s-au plins de cresterea consumului s-a suspendat aplicarea procedurii pina la gasirea unei solutii care sa nu duca la consum mai ridicat sau pierdere de putere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, crevio said:

Prin instalarea noului soft acestea vor fi citite la valorile reale numai ca in România ca si in alte tării europene aceste aceste emisii de oxizi de azot nu sunt citiți la verificarea noxelor,ci doar dioxidul de carbon

gresit, la Diesel se masoara doar cantitatea de funingine, nimic altceva. 

 

2 minutes ago, alin_irimia said:

Daca era asa simplu de ce trebuia asteptat atit de mult pina la aparitia solutiei si mai ales de ce au fost motorizari pentru care dupa ce proprietarii s-au plins de cresterea consumului s-a suspendat aplicarea procedurii pina la gasirea unei solutii care sa nu duca la consum mai ridicat sau pierdere de putere. 

pentru ca e foarte greu sa modifici un soft de motor , sa mearga impecabil in toate conditiile de functionare. drept dovada ca tot nu le-a iesit bine, daca au avut consumuri mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai acum lucreaza cu "materialul clientului" adica cu ce au de-a gata pe masinile noastre ca doar n-or fi dispusi sa cheltuie sume mari pe fiecare unitate, ca EU nu e SUA , incearca sa rezolve problema cit mai economic, altfel daca pretul nu era o bariera existau de mult solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La revizia pe care am facut-o acum doua saptamani, a fost actualizat softul si la masina mea. Am primit un certificat care atesta operatiunea si pe care il pastrez in masina pentru eventuale controale RAR in trafic /pentru momentul ITP / revanzarea masinii si mi-a fost lipit un sticker in lacasul rotii de rezerva. Ca "despagubire" am primit trei vouchere:

1. reducere 500 de lei la urmatoarea revizie

2. reducere 30% la achizitia unor piese originale 

3. discount 1.000 de euro daca doresc sa vand masina la o reprezentanta si cumpar alta

De atunci, am constatat urmatoarele: consumul a ramas neschimbat, iar masina trage la fel. Singura diferenta pe care am sesizat-o (sau mi se pare ca am sesizat-o) este ca motorul este mai silentios la ralanti. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Astazi am trecut pe la o reprezentanta Skoda sa ma interesez de ceva preturi pentru un schimb de distributie. Sunt detinator de VW Passat 2.0 TDI CFFB cu problema EA189. Dupa ce mi s-au oferit informatiile cerute am primit si invitatia verbala de rechemare in service pentru resoftare ecu referitor la EA189.

A onorat aceasta rechemare cineva?

Ce se intampla defapt in Romania la rechemare?

Scade puterea, creste consumul? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut DariusD cum ti se pare masina acum dupa update e adevarat de cea ce tot citesc ca creste consumul pierde din putere?Tu ai sesizat  ceva la a ta dupa update?

Eu am varianta 2.0 tdi bluemotion motor CFFB. LIMUZINA din 2012 si nu stiu ce efecte ar putea avea noul soft.

Astept si alte impresii de la altcineva care a facut update de soft.

Este vorba de softul de la noxe.

Multumesc frumos.

Modificat de devis25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28 august 2016 at 1:03 PM, Luciosu said:

Exista deja.

Imi dau quote singur. Citeste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În aria de B7 sunt colegi care au fost la resoftare și spun ca e OK, nu sunt plângeri legate de putere şi consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎10‎/‎7‎/‎2016 at 21:25, 89dam a scris:

A onorat aceasta rechemare cineva?

Exista impresii in topicul dedicat:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian locked şi unlocked this topic
  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!