Jump to content

Rechemare VW pt. update de soft la modelele cu motor 1.6 TDI si 2.0 TDI intre 2009-2012


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

8 hours ago, Dragos-Ionut said:

Daca spune-ti ca avem dovezi ca afecteaza performanta , de ce nu ne strangem cativa si sa apelam la instanta? Am muncit pentru masinile astea si acum vin si isi bat joc de noi.

Nu-ti trebuie acest update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alin_irimiaAi experimentat pe piele ta problema asta? Eu inca nu am avut ocazia sa folosesc VCDS-ul dupa update. :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe forum la Ross tech au scris citiva membrii despre problemă și deocamdată s-au cerut de Uwe scanuri inainte si după update ca să vadă ce au modificat cei de la VAG. Ideea e ca nu mai merge nici adaptation nici basic settings. Aici am gasit discuția :http://forums.ross-tech.com/showthread.php?9060-Advanced-Measuring-Values-grayed-out-!/page2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu ma gandesc sa il fac , decat daca sunt obligat , dar atunci voi apela la un back`up al soft`ului vechi ca sa revin la el , exact cum ati si recomandat.

Modificat de Valentin
eliminare quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.01.2017 at 19:25, Ungureanuion a scris:

geovwB7 - Nu te mai agita , nu accepta update-ul ca e posibil sa ai probleme cu masina , multi se plang dupa update ... Nu te lua dupa nimeni care zice ca nu treci TUV-ul , astea sunt doar aberatii ... Mari aberatii !!! 

Ion, nici eu nu vreau sa fac update-ul ,dar din pacate in Germania iesti obligat sa il faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut update-ul, inainte sa fac asta am vb. cu seful de servis de la reprezentanta vw Frankfurt timp de 30 minute in care mi-a explicat toate amanuntele pe hartie si mi-a aratat pe calculator poza cu poza  ce inseamna acest update.In final am inteles despre ce este vorba. Ia-m spus si eu ca am vb. cu o cunostinta  si ca acest update afecteaza performantele motorului,dupa care imi raspunde el..nu stiu ce informatii aveti dar noi ca si reprezentanta vw nu putem sa stricam autoturizmele afectate cu problema asta,finca oamenii au platit o masina cu performantele care stau pe cartea masini si talon, am crezut ce mi-a spus finca aici un test  sa vezi puterea motorului si altele costa 300 sau 400 euro in care iti arata exact performantele masini (am sa fac si testul pentru linistea mea). am testat masina dupa update  ieri pe strada in orasi pe autostrada si pe ceva munte in urcare si nu am vazut nici o schimbare trage la fel de bine ca si inainte singurul lucru care am observat este mai zgomotoasa in rest nimic alceva  din cauza ca pe injectoare se instaleaza ceva nu stiu cum sa le spun in limba romana. In rest nu stiu ce sa va recomand cel putin la mine nu este nici o diferenta la motor ramane la intelegera fiecarui cum vede acest update eu sant lamurit si linistit.                                 

Modificat de geovwB7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/25/2017 at 5:59 PM, Ungureanuion said:

Al Bundy , pana nu vor face un soft fara sa afecteze cu adevarat masina si performantele ei , nu va exista " obligatia" de a accepta update-ul , da , va exista peste cativa ani aceasta " obligatie" , ca atunci posibil dupa multe masini care sunt pe post de cobai acum , sa reuseasca sa faca un soft care chiar nu va afecta nimic la masina , inclusiv performantele , iar atunci o duc de drag la update , momentan dupa update cad injectoarele , cad egr-uri , cade calculatorul masinii , deci cine vrea sa riste , eu imi stiu drepturile si nu sunt obligat de absolut nimeni sa fac acest update , cine se "sperie" asa usor de niste vorbe sa se duca linistiti la update , fiecare alege cum sa cheltuie banii lui , eu nu il cheltui cu firma VW pentru greselile lor ! 

Obligatia update-ului exista in tarile normale, pentru ca mergi cu o masina care nu intruneste normele de poluare declarate de producator. Deci trebuie sa intri in legalitate pentru circulatia pe drumurile publice.
Iar ca sa intri in legalitate, VW iti ofera solutia update-ului. Cealalta alternativa ar fi sa o tragi pe dreapta si sa te judeci cu VW, pt. ca ei sunt vinovati pt situatia asta.

Poate abia atunci ar constientiza mai multi ceea ce a facut VW si in ce pozitie dificila isi pun clientii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geovwB7 - Daca tot ai fost nevoit sa faci update-ul poate ne mai ti la curent pe viitor( 6 luni asa) daca apar probleme cu masina , injectoare , egr , turbina si ce  mama ei o mai cadea de la update ! Sper totusi sa nu ai probleme , dar poate ne ti la curent ! Ziua buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ion,eu am un prieten la porsche Romania si el mi-a spus ca in urma update-lu nu iti afecteaza nimic, informatile pe care le ai cred ca sant gresite, aici si pe internet fiecare posteaza ce ii convine si ce nu ii convine dar nu a venit nimeni cu ceva concret si nu va zice nimeni nimic repet in germania vw nu se joaca cu autoturizmele la oameni ca le pateste autoturizmele de noi aici sant legi care se respecta si care se iau in considerare inainte sa fac update ma-m informat bine in romania am vb pe aici in stanga in dreapta si tot asa. La injectoare pe sus pe unde vin conductele sau ce vine iti pune niste chesti sa iti dea mai putina motorina nu stiu cum sa la numesc am hartia de la ei cu ce au facut acolo la filtru de aer iti pune inca o sita sa purifice mai bine si dupa iti regleaza chipul sa recunoasca toate astea aplicate la motor atata tot nimic al ceva asta inseamna update eu cel putin asa am inteles din pozele prezentate si explicatile de acel maistru la service. tot asa eram si eu cu inima cat un purice dar ma-m interesat unde trebuie si am facuto,aici sant reguli stricte daca nu faci update nu iti mai da tuv si iti da si placuta rosie direct (placuta: in germania sa circuli in orasi iti trebue de la politie in urma certificatului de inmatriculare in care iti spune daca poti sa circuli cu masina in orasi, in urma inspectiei tehnice de poluare si primesti placuta verde pentru orasi si ori unde,placuta galbena si rosie iti interzice sa circuli in orasi ,nu mai in afara orasului cam asa sta treaba cu placuta)  am sa tetin la curentcu ce se intampla cea ce nu cred,  eu circul zilnic cam 50 de km multa  bfafta daca  e sa  faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geo ai intrebat tu personal la TUV sud ? Au spus ei ca nu primesti verificarea fara update ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am vb cu un ispector neamt de la TUV si au spus ca cei care primesc instintare acasa sa faca update si refuza nu mai primesc TUV si daca o fac si ii opresc politia si ii verifica in baza de date cu masina problema le da placuta galbena sau direct rosu 

Modificat de lupo_bv
QUOTE MESAJ ANTERIOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geovwB7 

Solutii sunt,trebuie doar sa le cauti .Intreaba inspectorul neamt  cum obtin TUV cei cu dpf off .

Poti face update ,te inregistreaza in baza de date ca ai facut ,apoi daca nu iti comvine pui softul vechi prin rescriere sau prin inlocuire ecu si rescriere secventa immo.

Gata stesul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se face acest update, nu exista o solitie de resetare,de revenire la vechiul soft?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa il salvezi. Exista in ultimul pachet 12.2016 de fisere sgo pt odis engineering de la erwin. 

Cred ca special le-au bagat acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

tur...

Se gaseste softul avut anterior dar sunt doar 50% sanse sa-l mai poti pune,ca alternativa pui alt ECU 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat tot, lucrurile sant clare mai devreme sau mai tarziu trebuie facut update aici in germania, in romnia poate se mai trece cu vederea la ITP  mai cu o spaguta  mai ca ofii ca o pati nu stiu.Cert este ca aici nu merge asa treaba, astia nu fac manari ca ei nu au fost invatati asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun . Am facut azi revizia (cica super oferta de la 11 milioane la 7,8 milioane !!! un ulei si niste filtre) . Au mai gasit 2 oringuri de la o teava de la turbina (12 lei + manopera 94 lei) .

Dupa revizie facem testul la injectoare si dpf  . Softul de testat injectoare ia fiecare injector si il tureaza de la 1000 la 3500 ture de cateva zeci de ori pana il calibreaza ca timp si cantitate injectie cel mai optim . Apoi il tine constant la 2000 ture cam 20 secunde si trece la urmatorul injector . Terminat testul si a dat ok . Apoi DPF era ok, asa ca am trecut la update . Prima faza a montat plasticul ala in filtru (un rahat de plastic cu o sita - doamne ce prosti ne cred !!!! ii zic lu mecanicu ... asta e ca sa nu intre sobolanii ?!! - el zice ... nu ca sa nu intre fulgi de la vrabii ):: ) si 3 cacaturi - bucati de cauciuc pe conductele de motorina, zice contra vibratiilor .Faza 2 - instalat softul - 3-5 min !!! Cum ma atat ? ... da altele dureaza 1 min altele 30 min  !!! (posibil in functie de versiunea de soft de la care se face update )

ok testat caruta ... ce sa simti diferenta ? ulei proaspat , filtre noi 112k km ...trage f bine . Parca, parca acclerarea se face mai brutal la prima ciupitura de pedala ... dar asta mai trebuie testat, posibil sa fie senzatia placebo  .

Ajuns acasa zic sa fac un test cu vag sa vad daca mai citeste modulul 1 . Si normal ... citeste :

Monday,30,January,2017,16:15:27:58836

                Address 01: Engine
Control Module Part Number: 03L 906 023 FS
  Component and/or Version: R4 1.6l TDI   H43 9978        vechi        Component: 1,6l R4 CR td H43 9196     
           Software Coding: 00194036032401080000
            Work Shop Code: WSC 00028
                      VCID: 7CFD9F05F70EB3C1333-8029

Advanced Identification/FAZIT
     Serial number: VWZCZ000000000
     Identification: SJ8-FST
     Revision: --H43---
     Date: 17.05.11
     Manufacturer number: 0014
     Test stand number: 0098
Flash Status
     Programming Attempts(application): 2/2/2
     Successful Attempts(application): 2/2/2
     Programming Status: 00000000
     Flash Date: 17.01.30
Misc.
     Hardware number: 03L 907 425 C
     Workshop System Name: J623
     ASAM Dataset: EV_ECM16TDI02103L906023FS
     ASAM Dataset Revision: 003014
Car Info
     Chassis Number: WVWZZZ3CZCPxxxxxxx
     Engine code: CAYC
VCDS Info:
       Labels: 03L-906-023-CAY.clb
       Readiness: No script available
       ROD: EV_ECM16TDI02103L906023FS.rod
 

2017-01-30 14.23.31.jpg

2017-01-30 14.25.13.jpg

2017-01-30 14.25.18.jpg

 

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, nu mai citeste parametrii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste si parametrii fara probleme !! Chiar m-am uitat la dpf at are incarcarea si la valorile injectoarelor .

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema nu e la toate motoarele. La Ros tech au scos acum update-uri pentru unele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scodita100 spune-mi si mi-e ce inseamna parametrul asta, Component and/or Version: R4 1.6l TDI   H43 9978        vechi        Component: 1,6l R4 CR td H43 9196   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e dupa cuvantul vechi, e versiunea de soft care o avea masina inainte de update-ul de la reprezentanta, adica 9196, iar cea noua e 9978.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/30/2017 at 7:31 PM, skodita100 said:

citeste si parametrii fara probleme !! Chiar m-am uitat la dpf at are incarcarea si la valorile injectoarelor .

Ai folosit interfata originala?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian locked şi unlocked this topic
  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!