Jump to content

Passat 1.6 TDI Submotorizat?


dax
 Share

Postare recomandată

On 4/1/2016 at 10:52 AM, Ungureanuion said:

Tu aberezi sincer , ce spui tu , ca e motor mai mare si ALT CUPLU ??? Eu ma dau cu 1.6 TDI al meu oricand cu tine cu 1.9 TDI , cred ca ai cuplul mai mic tu la a ta , @skodita100 cred ca e mai in masura sa ne lamureasca ce cuplu are 1.9 TDI al tau de 105 cp si 1.6 TDI cu 105 cp , eu din ce stiu la 1.6 e acelasi cuplu ca cel de 2.0 , daca gresesc scuze !

daca pt tine 250 = 320 , atunci ai dreptate!

Ati condus 1,9 116 cai? , este pe si passaturile vechi, dar daca te dai cu A4 2005-2008 simti ca merge. Dar mai mult de euro 4 nu poate :)

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yuk   Citeste intai textul meu , apoi sa scrii ! Uita-te la ce 1.9 fac referire !

Aberati mult @calin.g  @bitang  ! Masina trage la turatii mici asa cum scrie la 1700 turatii chiar incepe sa sa infinga zdravan ! Calin sigur ai condus o masina depasita de sub 2200 ture e moarta ... Pot confirma cei ce au aici Passat 1.6 105 cp daca e moarta masina sub 2200 turatii ... Oricum sunt sigur ca vorbiti doar pt ca nu aveti motorul asta pe masina personala , daca il aveati si mergeati zilnic cu el cu siguranta il laudati (comparativ cu 1.9 ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Ungureanuion said:

@yuk   Citeste intai textul meu , apoi sa scrii ! Uita-te la ce 1.9 fac referire !

 

aaa stiu, la 1,9 105 cai, ala de de rup axele cu (s)came, se strica injectoarele siemens si alte belele adevarate. Propos: este CR sau PD ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Ungureanuion said:

@yuk   Citeste intai textul meu , apoi sa scrii ! Uita-te la ce 1.9 fac referire !

Aberati mult @calin.g  @bitang  ! Masina trage la turatii mici asa cum scrie la 1700 turatii chiar incepe sa sa infinga zdravan ! Calin sigur ai condus o masina depasita de sub 2200 ture e moarta ... Pot confirma cei ce au aici Passat 1.6 105 cp daca e moarta masina sub 2200 turatii ... Oricum sunt sigur ca vorbiti doar pt ca nu aveti motorul asta pe masina personala , daca il aveati si mergeati zilnic cu el cu siguranta il laudati (comparativ cu 1.9 ) 

Sigur ca da,ai dreptate.Eram pe punctul de a lua Golf 6 cu motorul asta dar pana la urma am ales Jetta din 2008 1.9(bls) si chiar nu-mi pare rau cu toate ca diferenta de pret nu era mare.Ma rog,eu mi-am spus niste opinii dupa ce am condus masini cu aceste motorizari si in functie de aia am facut o alegere la ce mi se potriveste mai bine,nu era nici o lauda cu referire la 1.9.Pana acuma 0 probleme cu el.Asemenea sa aveti parte si cu 1.6.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dinamica e mult mai buna la passat 1.6 tdi pt ca este in 6 trepte si sunt mai scurte . Intradevar poate 1.9 smunceste mai tare dar imi place mai mult cum urca 1.6 tdi ca o benzinara

Si nu e aceasi treaba cu 1.6 pe jetta si passat pt ca pe passat este in 6 trepte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este asa de laudat motorul asta de 1,6 de ce din aceasta toamna este scos din fabricatie, doar cativa ani a supravietuit, este un motor de tranzitie, o modificare a unuia de 2,0 l cel de 110 cp care in scurt timp, a fost inlocuit de 1,6 105 cp ramanand in paralele cu cel de 2,0 l de 140cp si 170cp. E foarte costisitor si slab,cedeaza EGR-ul sub 80k, nu mai spun de injectoare, vedeti cati plang dupa ele. La un 1,9 pd in afara axului cu came care costa cat un EGR de 1,6 nu vad ce sa pice asa usor, de injectoare nici nu poate fi vorba nu am auzit pana acum si deja sunt la peste 300k. rulate, care au confirmat. Aceasta generatie CR este cea mai slaba generatie de mortoare din istoria VW, poate urmatoarea sa fie mai convingatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se intampla cedeaza EGR sub 80.000 ? Pai eu am 180.000 si la masina nu s-a schimbat decat pompa de apa pe garantie la 90.000 km , ca incepuse sa curga ...Deci iar vorbiti din basme ! 

Ce zici ca cedeaza injectoarele ? Pai eu merg la test cu masina mea , la injectoare , am 180.000 km si merge ca una noua din magazin :) , fara a se schimba /umbla vreodata la injectoare :)

Si ma rog , de este cea mai slaba generatie de motoare ? Ca eu nu vad problemele acestui motor sincer vorbind :) Cred ca e slab tare pentru ca nu e pe Jetta (ta) Calin ? :biggrin:  Mai descretim fruntile si noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o legatura ca eu nu am acest motor, numai un nebun ar mai cumpara acelasi model de masina de la 1,9 la 1,6CR, daca e sa schimb pentru motorizare as alege la aceasta ora 1,8 tsi,  sa traga liniar asta e motorul ideal, de rupe scaunul pana la 6000 ture, nicidecum aceasta generatie de 1,6CR, poate aia noua de apare de 2,0l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ma faci nebun?? Am cumparat ce am vrut .cand o sa ai tu masina ca amea mai vorbim .p.s eu am avut ca a ta si nici sa nu mai aud. Am avut probleme cu volant,ax came tacheti batea ca toti dracii .sincer sa ti spun inainte am avut un golf 4 1.6 16v 105 edition si pot spune ca mia parut rau dupa el pt ca jetta era mai varza la toate capitolele mai putin aspectul care era frumos pt ca era neagra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pe tine te-am facut nebun, vorbeam in cazul meu, sa schimb aceeasi platforma cu 1,9 tdi la 1,6 CR mi se pare cea mai mare teapa, nu merita diferenta de bani, daca fac o schimbare apoi sa fie alt concept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile la mana a doua sunt oricum o loterie. Poate a lui ungureanuion a fost condusa numai pe drumuri lungi, autostrada si nu a avut probleme cu egr, dpf infundat pe cand poti lua una cu f putin km facuti numai in oras aglomerat si sa ai problemele amintite mai sus. Eu zic ca fiecare are experienta lui personala cu ceea ce detine sau a detinut. Personal avand experienta cu amandoua motorizarile 1.6 si 2.0 eu tind spre motorul mare ptr masina mare, exact cum 2.5 a fost scos de pe touareg... Big car BIG muscles :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 tdi nu are ce cauta pe passat exceptand ratiunile de fiabilitate dar imo nu se descurca cu greutatea caroseriei , un logan de 1.6 este mai rapid 

cine doreste achizitionarea acestei motorizari ar face bine sa testeze si variantele de 2 L inainte 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu auzi ca el face oricand [cenzurat] cu 1.6-ele lui pe passat? si te lasa in spate? Ungureanuion e pilot de raliu si se tine dupa orice masina cu passatu lui 1.6 tdi, e un monstru al soselelor, pe vopseaua lui de haion se reflecta doar steme de Mercedes Benz si Bmw, ca nu mai zic de Haudi, toate raman in spate.

 

cum ii este permis acestui om sa trolleze de 2 pagini incoace? ma intreb oare.

 

discutia este foarte simpla, cand te intrebi daca o masina este subomotorizata, trebuie sa ai un termen de comparatie dupa cum este si logic si moral. Si atunci compari passatul cu masinile din clasa ei, si cu motorizarile cu care vine echipat. Si atunci te intrebi este submotorizat passatul cu motor de 1.6 tdi fata de 2.0 tdi turbo, sau 2.0 tdi biturbo, sau ce alt motor se mai pune pe passat  (3.6 benzina) normal ca este submotorizat, ce atata filosofie fara sens. Iti iei limuzina cu cel mai mic motor posibil, asta fac firmele si flotele, nu o persoana intreaga la cap. A ca ti-ai luat passat sh cu cel mai mic motor posibil sa iei niste optiuni, asta e altceva. Si sa stii si tu, ca sa nu ramai dezinformat, 1.6 tdi nu este deloc fiabil, incepand de la injectoare, continuand cu spanul de la pompa de inalte, si terminand cu egr-ul, astea sunt 3 din putinele probleme care apar.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....si eu am 1.6 tedei.

In nici un caz nu este submotorizat. Aaah!.... ca nu se compara cu 2.0 asta e altceva.

Legat de ce spunea deenman ca au probleme cu pompa de inalte sau cu injectoare  si cele 2.0 au avut probleme de genul asta deci nu e specific 1.6.(daca citesti topicul dedicat pt pompa sunt mai multi cu 2.0 raportat la nr de masini).

Intr-adevar sunt momente cand vrei sa faci o depasire in rampa si nu poti, cand iti trebuie o distanta mai mare sa faci o depasire in viteza dar nu putem spune ca e submotorizat doar ca asta e limita la 1.6.

Depinde la ce ne raportam cand comparam (si 2.0 putem spune ca e submotorizat fata de motoare mai mari).

Colegu "vitezoman" foloseste motorul la turatii mai mari si se simte altfel si chiar are dreptate cand zice ca are "zvâc". (turatii mari=turatii normale, mai sunt si colegi care merg cu a 5a cu 60 in oras si se plang ca nu trage, ca nu are putere si ca e submotorizat).

Concluzia mea: comparand cu celelalte motorizari 1.6 e la limita DAR nu submotorizat.

P.S. la final: am murit de nervi cand nu am putut depasi o corsa C cu 1.7 intr-o rampa - ce-i drept pierdusem din putere cu o frana.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 16 ore, deenman a scris:

 

cum ii este permis acestui om sa trolleze de 2 pagini incoace? ma intreb oare.

 

@deenman, nu-i mai usor sa folosesti functia report post sesizand moderatorilor ariei o neregula, in loc sa faci afirmatii gratuite? Nu de alta, dar astfel tu nu ramai cu intrebari fara raspuns iar noi putem intervene punctual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

1.6 tdi pe passat nu e submotorizat, doar e si atat, il conduc de 2 ani, deabia asteptam sa pice egr-ul sa il scot cu tot cu dpf si sa ii fac si soft, e drept acum la 143cp se simte altfel masina. Cred ca 1.6 a fost pus pe passat mai mult pentru consum, cu rabdare scoti si 4% afara, pe o masina de 1.5t e ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Apostu Ciprian
On 13.01.2012 at 14:45, rifflections a scris:

Eu am 1.9tdi care initial avea 105CP. Mai ales daca faci drumuri lungi extraurban nu ti-l sugerez sub nici o forma. Pe autostrada n-are absolut nici o problema insa pe drumuri nationale vei trage de motor ca sa poti face depasiri... Mi-am dat cu parerea pentru ca 1.6tdi e practic inlocuitorul motorului meu.

P.s. Daca totusi in bugetul tau nu se incadreaza decat 1.9 tdi atunci iti sugerez un soft moment in care lucrurile se vor schimba mult in bine.

Sal,o întrebare am și eu,am și eu un Passat b7 break, motor 1600 și aș vrea să umblu la soft,dar nu sunt sigur ce sa fac deoarece aud tot felul de păreri,ami poți da un sfat  in privința asta,ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Ce este recomandat intre 1.6 si 2.0 tdi Passat b7 d.t.p.d.v. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai postat deja in 3 topic-uri. Ai citit odata macar regulamentul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 04.04.2016 at 11:10 AM, Ungureanuion said:

@yuk   Citeste intai textul meu , apoi sa scrii ! Uita-te la ce 1.9 fac referire !

Aberati mult @calin.g  @bitang  ! Masina trage la turatii mici asa cum scrie la 1700 turatii chiar incepe sa sa infinga zdravan ! Calin sigur ai condus o masina depasita de sub 2200 ture e moarta ... Pot confirma cei ce au aici Passat 1.6 105 cp daca e moarta masina sub 2200 turatii ... Oricum sunt sigur ca vorbiti doar pt ca nu aveti motorul asta pe masina personala , daca il aveati si mergeati zilnic cu el cu siguranta il laudati (comparativ cu 1.9 ) 

Revin dupa 2 ani aproape de folosinta a passat-ului 1,6TDI Bluemotion cu 6+1 trepte si 105CP

"Ungureanuion" ma bucur sincer ca ti-ai spus punctul de vedere si DA pot sa confirm si eu masina nu este "sub-motorizata" trage bine sub 2200rpm pana la 1500rpm (sub 1500rpm nu prea e ok), eu personal nu am fost nevoit sa retrogradez in nici o situatie pentru a avea un plus de putere, mai ales in depasiri (trebuie sa ai idee sa conduci o masina in general), parerea mea este ca mai intai trebuie sa conduci o masina ca sa vezi cum se comporta si apoi sa afirmi ceva despre ea...

As mai avea multe de zis dar...unele comentarii ale mele au fost sterse de moderatori pe motiv ca sunt "off-topic" acum ceva timp. Sper sa nu mai deranjez pe nimeni acum.

PS: inca ma distrez pe seama logan-urilor, nu mi-a stat nici unul in cale :))))))))) indiferent de ce motorizare aveau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intocmai ca am condus Golf 6 cu motorizarea respectiva.Trage motorul dar prea constant pentru gusturile mele.Parca nu se mai simte cuplul asa bine ca la 1.9 pd.Incearca cu un Logan 1.6 16v dar sa fie condus cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A softat cineva acest tip de motor ? 

Din cauza unor noi reglementari , nu pot sa creez un topic nou desi sunt extrem de interesat daca a resoftat/softat/chipuit(sau alte termene) acest motor ! 

De ce intreb asta ? Am un passat 2010 1.6 TDI si da ... motorul este mic asa ca acum ceva timp am decis sa il softez ceea ce am si facut ajungand la 140 cai+dpf off ... 60k km de atunci si nici macar o problema , asta daca sunt curiosi .

Ei bine ... nu imi e de ajuns (poate prea multe filme fast and furious sau cine stie ) mai ales dupa experienta traita intr-un passat 2.0 TDI softat la 180 caluti jucausi si plini de energie. Credeti ca as putea sa merg mai mult de atat si totodata ce modificari as putea sa fac pentru a obtine o performanta a motorului mai mare ? Poate multi imi veti spune sa o vand si sa-mi iau altceva ... insa , nu pot sa fac asta avand in vedere dotarile care le am in masina si kitul R-LINE la care sa te tot uiti .

Sper ca un cunoscator sa imi ia postul in serios si sa primesc niste raspunsuri elocvente !

Multumesc frumos !

Modificat de Barcon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt firme de tuning de la care poti lua informatii concrete.

Tu ai " Stage 1 ", exista  2 si 3. Asadar se poate mai multi caluti , insa cu anumite modificari la motor (turbina, injectoare,etc).

Detaliile insa le poti afla,dupa cum am mai spus la firme serioare de tuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut,eu am 1.6 tdi dsg 7 si nu se simte fortata . O problema ar fi la drumuri de munte,deci urcari,daca masina e plina si ai si bagaje simti ca ar mai trebui caluti. In rest e chiar mai bine optimizat decit 2.0,pe asta il simti subturat mai des ma refer urban.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

din toate discutiile avute aici sa intelegem ca Neamtul nu a reusit sa scoata mai mult din acesta motorizare ? Am condus passat ci motor 1.6 an 2014, si ulterior am incercat si nissanul Q cu aceiasi capacitate cilindrica .Raportat la greutatea masinilor care este aproximativ egala , pun un mare plus in favoarea Q. Aici ma refer strict la impresii legate de motorizare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!