Jump to content

Passat 1.6 TDI Submotorizat?


dax
 Share

Postare recomandată

M-ar interesa achizitia unui Passat B7 in varianta 1.6 TDI (utilizarea masinii este 90% extraurban la drumuri lungi) si as vrea sa stiu de la cei care au deja sau au condus daca:

- masina se simte submotorizata

- se poate rula fara a simti motorul fortat pe autostrada cu 150-160 (ar fi interesant de aflat turatia in treapta a 6-a respectiv daca cutia e etajata mai scurt decat varianta de 2.0 TDI)

- masina se simte chinuita cu 4 oameni la bord

Din pacate nu am reusit sa fac un drive test cu 1.6, dealerul avea doar varianta de 2 litri, prin urmare contez pe feedback-ul de la voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina va fi condusa mai mult extraurban,mergi pe 2.0 cr , chiar si cel de 110cp, am condus o Skoda Octavia cu 1.6 cr tdi si nu prea mi-a placut in depasiri.Acum posesorii de 1.6 sper sa nu arunce cu pietre, este parerea mea, dupa un drum de 650km.

Mai bine faci un test cu acest motor si decizi, Passatul din cate stiu e mai greu .STIMA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.9tdi care initial avea 105CP. Mai ales daca faci drumuri lungi extraurban nu ti-l sugerez sub nici o forma. Pe autostrada n-are absolut nici o problema insa pe drumuri nationale vei trage de motor ca sa poti face depasiri... Mi-am dat cu parerea pentru ca 1.6tdi e practic inlocuitorul motorului meu.

P.s. Daca totusi in bugetul tau nu se incadreaza decat 1.9 tdi atunci iti sugerez un soft moment in care lucrurile se vor schimba mult in bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bugetul ar fi cam 24.000 si oricat am cautat/intrebar la dealeri nu avea nimeni B7 cu 1.6 TDI desi s-au vandut cateva bucati.

@rifflections: 1.9 tdi 105CP pe B6 am condus, mi s-a parut ca se misca ok in intervalul 0-160 pe autostrada si in oras. Pe nationale nu am condus, dar am simtit pe masina ca nu poti face depasiri ultra-rapide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru l-am patit si eu. Vroiam 1.9 dar ei aveau doar 2.0 la test

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci numai la 1.6TDI te-ai incadra care-i fix 24.000EUR fara cateva zeci probabil. Eu as merge pe aceasta motorizare, consumul este unul extraordinar dar nu stiu daca este atat de fiabil ca 1.9TDI care a fost un motor extrem de reusit! Daca vrei alta motorizare cred ca trebuie sa te orientezi totusi catre un alt model.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta comfortline 2.0 TDI este 24.417 la care se mai aplica de obicei ceva discount-uri, deci ambele variante sunt in buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca extraurban-ul e prin Romania nu prea te sfatuiesc...

Se mai discuta cred pe undeva pe aici despre 1.6TDI pe Superb...e cam acelasi lucru

Eu nu inteleg un lucru: din moment ce ai ales 1.6 TDI pe Passat se presupune ca ai renuntat din diverse motive la orice urma de sportivitate. In acest caz nu vad rostul acestui topic deoarece:

- cu siguranta va fi submotorizata

- o sa traga f greu incepand de la 2 pers + bagaje in sus

- este clar ca vei avea super-consum si siguranta oferita de marimea Passat-ului la care se adauga spatiul superior fata de golf, jetta sau modele similare

Nu vreau sa supar pe nimeni dar eu am 2.0 TDI 140CP+DSG pe un B7 Variant si consider ca, subiectiv vorbind, nu mi ar face nici o placere sa conduc B7 cu 1.6 TDI. Ar putea fi doar o alegere constransa de diversi factori.

Toate cele bune si succes la achizitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta comfortline 2.0 TDI este 24.417 la care se mai aplica de obicei ceva discount-uri, deci ambele variante sunt in buget.

Mai ai nevoie de vreo 2000euro pentru maruntisuri cum ar spre exemplu un full casco. Eu as merge pe 1.6TDI+mai multe dotari decat mai putine si 2.0TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti care spun ca 1.6TDI ar fi acelasi lucru ca si 1.9TDI se cam insala un pic. Chiar este inlocuitorul acelei motoprizari dar mai ales la turatii sub 2500 rpm sufera de o lipsa de cuplu chiar puternica. Eu am testat acel motor pe Octavia 2 Facelift , avand in familie inca un Octavia 2 dar cu motorizarea 1.9TDI de 105CP. 1.6-le se simtea mult mai lipsita de vlaga si cuplu, si numai la peste 2500 rpm isi revenea cat de cat si tragea mai bine intre 2500-3800 rpm.....La silentiozitate si consum nu sunt probleme. de asemenea aceste observatii sunt descrise si de catre altii pe forumurile Skoda, care de asemenea nu prea sunt multumiti la partea de reprize fata de 1.9TDI...

Eu precis as merge pe 2.0TDI la Passat care este o masina mai grea cu 200 kg ca si o Octavia. Nu stiu cutia cum este la Passat, ca la Octavia este cu 5 viteze foarte lungi care ajuta consumul dar nu ajuta reprizele.

Treaba ta ce vrei de la o masina, parerea mea este ca numai atunci merita ca cineva sa isi achizitioneze un passat cu aceasta motorizare care nu este deloc intersat de reprize, de mers cu multe persoane in masina, depasiri tiruri etc. Cine vrea sa parcurga simplu o distanta de la A la B in stil si siguranta ii este bun si aceasta motorizare, cine vrea cat de cat si altceva in afara de mers linistit, batranesc pe drumuri sa isi ia min. 2.0TDI sau min. 1.8TSI pe Passat. Parerea mea. Numai bine

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai mult merg pe autostrada, in afara Ro, unde pt mine conteaza mai mult sa pot merge cu 150-160 constant in conditii de confort, inclusiv acustic si consum redus. Pt mine mai putin conteaza partea de reprize daca nu sunt alterate semnificativ...si nici nu as vrea sa ajung la un deal cu 140 si sus pe deal sa ajung la 100 (cei care au intalnit dealuri lungi pe autostrazi stiu ce vorbesc) - iar cu inca 2 persoane in plus ajungi la 80 in varful dealului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu vei face mare parte din drumuri pe autostrazi la 150-160 e clar ca nu e destul 1.6. Mai bine mai faci un efort acum si iti iei 2.0 (orice varianta) decat sa regreti mai tarziu. Problema e ca motorul e mic pentru consumul urban, dar daca treci la viteze cum ai specificat, nu mai e asa de util si consumul o sa creasca proportional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai nevoie de vreo 2000euro pentru maruntisuri cum ar spre exemplu un full casco. Eu as merge pe 1.6TDI+mai multe dotari decat mai putine si 2.0TDI.

Ceeee? 2000 EUR casco in Romania?!? :eek: GROAZNIC!!!

Eu platesc in Germania nitel peste 600 EUR/an toate asigurarile masinii (B7 Variant, 2.0TDI, 140CP cu Casco full si asig. obligatorie). Pt. corolla (1.6 benzina) platesc vreo 400...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consider ca 1.6 tdi pe Passat ar fi ceva echivalent cu 1.4 aspirat pe Golf. Adica naspa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un B7 1.6 tdi pe mana un weekend , sincer am fost surprins de cum se misca masina , adica a fost peste asteptarile mele.Cutia este etajata foarte bine si consumul masinii este incredibil.In conditii de aglomeratie serioasa prin bucuresti nu sarea de 8 si un pic.Cat despre afara , autoastrada am facut-o cu 160-170, 4 oameni si bagaje si am scos un consum putin peste 6.Ceea ce mi se pare mai mult decat decent avand in vedere capacitatea motorului.Eu zic totusi sa incerci sa gasesti o masina de drive test pe la un dealer , dar personal , mi se pare un motor foarte echilibrat si in nici un caz nu este submotorizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as recomanda 1.6 TDI ca este BlueMotion Tehnology si consuma foarte putin.Acum intrebare:Are 6 trepte?As crede ca pe autobanda cu 140-150 nu depasesti 6L/100km,pt ca mie pe autobanda imi ia 6.1L/100km.Totusi merita sa incerci pentru ca eu unul daca as prinde un 1.6tdi ieftin si bun mi-as cumpara dar numai daca are 6 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa mai incerc un drive-test in Bucuresti cu B7 1.6 tdi, in Arad si Timisoara nici o sansa...

@blacka: merci pt feedback. Iti amintesti ce turatie aveai la 160 in treapta a 6-a?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte sa achizitionez passatul din semnatura am facut un test cu un 1.6 tdi. Am ramas surprins de cum trage motorul (am un golf 1.9 tdi). Cum zic si colegii de sus daca mergi cu viteze mari merita 2.0 tdi 140 cp desi e o diferenta de 1200(inainte era 700-800)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat 1.6 Tdi este tocmai o masina gandita pentru autostrada unde se merge cu viteza constanta si unde nu conteaza ca ajungi cu 10 secunde mai repede la 140km/h pentru ca 10 secunde la 100km nu inseamna nimic.

Motorul trage ok, cutia are 6 trepte si nu are nici o legatura cu cele de pe Octavia sau Jetta.

Problema la el este ca e galagios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă bucur ca s-a deskis acest topic...

M-a dat cu un B7 de 1.6 TDI si vreau sa va spun ca in oraș tragi de el....rau de tot. Nu poți face sprinturi de pe o banda pe alta, nu poți simți cum te baga in scaun un 2.0 de cel puțin 140cp.

Dacă se merge pe autostrada probabil c este ok...astăzi m-am întors din Austria si pe autostrada o jetta de 105cp mergea cu 190km/h.

Deci cred cA in afara orașelor motorul poate ajunge si la viteze mari, dar in oras sau pe județene ești direct un tataie într-o Lada 1500.

Sa mă scuze posesorii de 1.6 pe Passat, dar dacă ești sportiv in trafic nu merita sa te zgarcesti pt 1200 euro, in contextul in care dai 24000, cel puțin.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consider ca 1.6 tdi pe Passat ar fi ceva echivalent cu 1.4 aspirat pe Golf. Adica naspa.

Cred ca nu stii ce vorbesti,scuza-ma ca-ti zic,ce comparatie ai facut care nu are treaba una cu alta,lasa Golf-ul cu treaba lui si Passat-ul tot la fel,sau daca nu dute si fa-i un test drive cu un 1.6TDI si posteaza surprinderea ta la urma despre aceasta motorizare,ca aia de la VW nu de inconstientI o mai pun inca pe astfel de masina(inainte erea 1.9tTDI tot cu aceeasi CP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paparazzi: Nu prea sant de acord,compara atunci 1.9 110cp cu 2.5 tdi 110 cp ambele motoare pe aceeas masina, Caravele spre exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-as da cumva dreptate colegului Paparazzi,tehnologia noua e mai buna cred, un motor mic are multi cai si mult cuplu,economic si foarte putin daunator pentru mediul inconjurator. Eu am gasit un B6 1.6TDI CR din 2010 ieftin si sunt pe ganduri daca sa-mi dau Passatul cu 140cai pe una cu 105cai dar mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Paparazzi: Nu mai poate omul sa isi spun parerea ca se supara lumea.

Haide sa o luam pe specificatii:

Passatul de 1.6tdi: 105 hp si 1500 de kg, adica vreo 69 de cai pe tona. 0-100 in 12.20 s.

Golful de 1.4: 80 hp si 1150 de kg, adica tot cam 69 de cai pe tona. 0-100 in 13.90 s.

Golful de 1.6: 102 hp si 1157 de kg, adica 87 de cai pe tona. 0-100 in 11.30 s.

Sa zicem ca Passatul e intre cele 2 golfuri. Diferenta e evident la cuplu unde are un mare plus Pasatul. Cu toate astea, golf-ul de 1.4 iti da un sentiment naspa dar macar e 13.000. Nu as vrea o senzatie asemanatoare la 24.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi dau si eu ca părerea..din nou...

Decât sa iei un Passat de 1.6 TDI, cu 105hp, in aceeași bani, îți iei motor de 2.0, cu mai multe opțiune pe o jetta.

Într-adevăr , Passat este construit pe alta platforma, se conduce mai "elegant", sta altfel pe sosea...am încercat unul, insa dacă ai numai bani de Passat de 105hp, păcat sa dai, numai ca este Passat si ca , consuma 4 si ceva...

Indiscutabil , contează ce fel de pilot ești..., dar dacă îți place sa simți o accelerare, sa mă iertati, la 105hp pe Passat nu o vei simți.

Am o cunoștință si mi-a spus ca , cu 50litri a făcut 1200km, si îl cred pe cuvânt pt ca știu cum conduce.

Drum bun tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!