Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010


alexbitzu
 Share

Postare recomandată

Salut
Un prieten a decis sa isi monteze pe masina CC ci comenzi pe volan. Este vorba de un golf 6 VIN: WVWZZZ1KZBP019001 are acum montat computerul de coloana de mai jos. Puteti sa imi ziceti si mie ,va rog , de ce are nevoie (cu coduri ) sa poata sa isi puna comenzi pe volan si cc.
Va multumesc anticipat

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels: 5K0-953-569.clb
   Part No SW: 5K0 953 507 AS    HW: 5K0 953 549 C
   Component: Lenks.Modul   007 0080  
   Revision: --------    Serial number:  90422JFN0010L
   Coding: 5080040000
   Shop #: WSC 00028 028 00304
   ASAM Dataset: EV_SMLSNGKUDS A05001
   ROD: EV_SMLSNGKUDS_SE36.rod
   VCID: 010E1D2B901AAD3652-8054

No fault code found.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    30

  • Al Bundy

    19

  • spido

    18

  • adiradu

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

alt calculator de colana - un Highline - plus volanul multifunctional si cablajul aferent.

foloseste functia search si o sa gasesti toate codurile necesare - le-am postat de multe ori.

calculator de coloana 5K0 953 549 B 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Ovidiu Laurian

Salutare colegi, lamuriti-ma si pe mine ce e cu semnul exclamarii din poza, apare langa simbolul tempomatului. A aparut din senin si nu stiu sa-l scot. Tempomatul este pe off, nu am umblat la el fiind in oras si apare doar in timpul rularii si cateva secunde cand pun contactul. In manual nu am gasit nicio informatie despre acel semn de exclamare. Multumesc anticipat !

16939118_10212070114256525_2342046142343891253_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca e o defectiune in sistemul de CCS si acesta nu functioneaza. Fa o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.Am si eu un Golf VI 2.0 TDI 2012 combi si vreau sa montez o maneta tempomat.Am facut o interogare cu VAG-ul la adresa 16 steering wheel si mi-a dat codul 5K0953507 AF.Cred ca este codul ptr.calc.de coloana.Vreau sa aflu daca este compatibil cu tempomatul si care este codul lui ??? Care este urmatoarea etapa???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ala e codul spirei..il gasesti la advanced id.

In functie de codul ei..o schimbi sau nu.In principiu suporta cam toate..

Cumperi manetele,le montezi..codezi corespunzator..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tot la adresa 16 steering wheel? Conteaza daca e automata sau manuala?? A mea este automata.

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,pe 16.Nu are importanta manuala/automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut.diagnoza.Mi -au dat  datele astea.Care este codul calculatorului de coloana, daca pot sa montez tempomat si ce cod trebuie sa aibe

IMG-20180322-WA0000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5k0953549A e codul calc coloana.Posibil sa fie nevoie sa-l inlocuiesti..

 

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, spido said:

5k0953549A e codul calc coloana.Posibil sa fie nevoie sa-l inlocuiesti..

 

Daca asa e este nasol..Poate mai este totusi o speranta si  mai vina un coleg cu vreo idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi idee, nu toate suporta CCS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea si eu sa instalez tempomatul pe masina mea un golf 6 variat din 2011 in acest sens va rog sa imi spuneti daca se poate fara sa mai schimb calculatorul de coloana.

Calculatorul de coloana are codul 5K0 953 549 C

Iar grup maneta tempomat  - 5K0 953 513 L (5K0 953 507 AS).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu e necesar inlocuirea spirei/calculatorului.

Manetele sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

detin un golf 6, 2.0 TDI an 2012 si incerc sa montez CC dar nu reusesc sa fac codarea din VCDS. 

am urmatoarele coduri:

spirala: 5KO 953 549 D

grupul de manete: 5KO 953 507 AH (5KO 953 513 M)

Volanul e cu comenzi. 

Am incercat sa codez si in engine imi accepta codarea dar pe Steering wheel imi da eroarea cu out of range.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insemna ca nu suporta TEmpomat(CC ) Trebuie alt calculator de coloana din pacate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 549D nu suporta CCS.

Inlocuieste-l cu 549Bsau E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Bună tuturor.

O întrebare: se poate pune tempomatl de pe un golf 5 pe un golf 6, complet cu tot cu manetă, spirală si calculator coloană?

Abele au comenzi pe volan. G5 e fabricat in 2008 (masina nevestei, nu are a nevoie de CC) iar g6 in 2011. Mă tem că g6 e modelul la care trebuie si calculator de coloană, model highline iar g5 confortline. Nu am făcut încă o interogare cu vcds, săptămâna viitoare o să merg la cineva să-mi spună exact ce si cum, dar aș vrea să stiu daca pot să fac schimbul de la o mașină la alta!

Merci tuturor!

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de pe Golf 5 pe golf 6 ... asta ai vrut sa scrii, banuiesc. Nu, nu merge - la Golf 6 2011 ai grup de manete, ai calculator de coloana intergrat in spira, etc. Deci, nu le poti muta de la unul la altul.

La Golf 6 - trebuie scanare sa vedem daca calculatorul de coloana suporta tempomat sau necesita si inlocuirea acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu poti face mutarea de la Mk5 2008 la Mk6 2011.Sunt complet diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, ok, am înțeles. Aveam si eu un semn de îndoială ca nu merge mutat cu totul, dar na, hai să va întreb si să ma conving. Vechiul proprietar la un moment dat vroia să instaleze dar a renunțat ca am achiziționat eu masina. Vechiul proprietar fiind si un bun prieten, spunea că a fost la cineva in Timișoara cu treaba asta si ca trebuie manetă, modelul mai scump care are in dreapta si maneta de la ștergătoarele de geamuri, dar mai spunea ceva de spirală, dar nu stia exact nici respectivul care a facut interogarea cu vcds. De altfel nu stia nici daca spirala vine impreuna cu calculatorul de coloana sau separat. Mă rog o să ma conving cand voi merge si o să public aici exact ce scrie ca si o informație in plus. Masina, golful 6 pe care vreau să montez tempomatul are următoarele dotari: bi-xenon, cornering si auto leveling, spalator faruri, senzori ploaie si lumina, comenzi pe volan, bluethoth, media RCD 510, computer de bord, piele, plafon panoramic, dublu climatronic, hill hold, webasto!

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba  grupul de manete  si se verifica daca spira volanului suporta ccs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are comenzi pe volan...aproape garantat nu suporta tempomat - dar vedem exact ce trebuie, cand ai scanarea de pe modulul 16.

lista eu zic ca i-am facut-o mai sus........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin am citit despre asta că, dacă are comenzi pe volan nu se poate doar cu manetele si trebuie si spirala+calculator, dar au fost cazuri si cand sa putut.???? Chiar nu intaleg logica asta a celor de la vag. Din experientele voastre, cei care va ocupați vu asta, cam la ce preț ar ajunge manetele + Spirala si calculatorul de coloană?

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna la @D@ny și întreabă-l exact de costul preturilor. Calculator nou în jurul la 450-500 lei parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!