Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010


alexbitzu
 Share

Postare recomandată

Ai codat si pe engine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    30

  • Al Bundy

    19

  • spido

    18

  • adiradu

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, am codat pe engine si pe steering wheel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ordinea operatiilor a fost asa:

 

1. montare manete

 

2. codare in engine (inca nu era facut nimic in steering wheel), cu eroarea urmatoare:

6082 - ROD - Unknown Error Code           - 00 [036]          Intermittent - Not Confirmed - Tested Since Memory Clear             Freeze Frame:                    Fault Status: 00000001                    Fault Priority: 6                    Fault Frequency: 1                    Mileage: 89617 km                    Date: 2031.14.24                    Time: 07:36:40

3. codare in steering wheel, fara erori, dar operatia aceasta a generat in engine o alta eroare in loc de cea anterioara:

6118 - ROD - Unknown Error Code           - 00 [037]          Not Confirmed - Tested Since Memory Clear             Freeze Frame:                    Fault Status: 00000001                    Fault Priority: 2                    Fault Frequency: 1                    Mileage: 89617 km                    Date: 2031.14.24                    Time: 07:37:45

Ultima, cea cu 6118, apare doar in momentul in care pun pe ON butonul de la cruise control. Aici e ceva buba, doar ca eroarea nu am gasit sa fie documentata pe undeva...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai trebuie tras un fir de la manete la ECU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la calc de coloana de volan pana in ecu, cu toate ca doar la passat era problema asta, la jetta firele sunt trase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

din pacate, nu la toate Jetta 6 - exista si exceptii - am gasit fara fir tras.

 

adiradu -  fa o scanare cu un VCDS original si o sa vedem imediat daca eroarea este de la lipsa firului sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea stiu cum sa ajung la un VCDS original aici in Tm.. :(  

 

Eu am scanat cu release 12.12.0, s-ar putea ca intr-o versiune mai noua sa fie mai multe info despre eroarea de la mine.

 

Variante nu-s decat doua: ori e maneta busita, are vreun scurt ceva, ori lipseste firul. Asa ca volanul oricum trebuie dat jos si atunci voi vedea daca e firul acolo sau nu.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incredere in cei care-ti spun ca mai trebuie tras un fir. Am facut operatia asta acum 2 luni cred si la fel am patit ca si tine.

 

citeste de aici: http://vwforum.ro/topic/92837-golf-6jetta-montare-volanairbagcomenzi/?p=2539053si ai sa vezi de unde pana unde trebuie tras firul. 

 

Spor la tras fir.

 

Data viitoare da un search pe forum si dupa codul tau de eroare... cu siguranta ca au fost altii inaintea ta care au intampinat aceeasi problema; in cazul de fata eu.

Modificat de claudellus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am demontat din nou volanul si banuiala s-a confirmat: in mufa de la manete lipsea exact firul de pe pinul 5. Am tras acel fir pana la ECU, relativ usor, ma asteptam sa fie mai complicata operatiunea :)

 

Totul merge perfect acum si fara erori.

 

Multumesc de ajutor si sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Am vazut  ca ai  cauta sa iti instalezi  tempomat + comenzi pe volan .

Eu  am fost astazi si am facut o scanare cu VAGCOM si  seria Part No SW: 5K0 953 507 AS am vazut  ca o  ai  si  tu,Ai reusit  sa montezi comanzile pana la urma?

Ai  achizitionat doar 

                                   1. grup maneta tempomat  - 5K0 953 513 N 

                                   2. calculator coloana ce ar trebui sa suporte atat tempomat cat si comenzi pe volan: 5K0 953 549 B 
                                  3. volan cu comenzi de GTI  - 5K0 419 091 
sau  a mai  trebuit  ceva?
Intreb si  eu  ca sunt  nou  pe aici si putin ajutor..nu  are de ce sa strice...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU intreba in mai multe topic-uri despre aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut,

 

Am vazut  ca ai  cauta sa iti instalezi  tempomat + comenzi pe volan .

Eu  am fost astazi si am facut o scanare cu VAGCOM si  seria Part No SW: 5K0 953 507 AS am vazut  ca o  ai  si  tu,Ai reusit  sa montezi comanzile pana la urma?

Ai  achizitionat doar 

                                   1. grup maneta tempomat  - 5K0 953 513 N 

                                   2. calculator coloana ce ar trebui sa suporte atat tempomat cat si comenzi pe volan: 5K0 953 549 B 
                                  3. volan cu comenzi de GTI  - 5K0 419 091 
sau  a mai  trebuit  ceva?
Intreb si  eu  ca sunt  nou  pe aici si putin ajutor..nu  are de ce sa strice...

 

 

plus volanul multifunctional achizitionat, sa aibe si cablajul din volan pt comenzi. Deci, in majoritatea cazurilor ai nevoie de 

 

- Volan multifunctional

- calculator coloana Highline - suporta comenzi volan

- cablaj volan multifunctional

- grup manete - cine nu are tempomat, etc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut, de curand am cumparat un Golf 6 Break 1.6 diesel 2011 luna 02 si nu am pilot automat, am gasit pe aliexpress : http://www.aliexpress.com/store/product/For-VW-Golf-6-MK6-Cruise-Control-System-Handle-1K0-953-513-G/1270066_32255138675.htmlas dori sa imi ziceti si mie daca este buna sa o pot comanda si cum se poate monta.

 

 

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,e ok maneta.Dupa montare trebuie activata cu vcds.Exista Diy...cauta un pic.

S-ar putea sa ai nevoie si de firul suplimentar.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexu, vezi ce-i zici la om sa cumpere.... ca nu-i bine.... nu merge la el.

 

Va salut, de curand am cumparat un Golf 6 Break 1.6 diesel 2011 luna 02 si nu am pilot automat, am gasit pe aliexpress : http://www.aliexpress.com/store/product/For-VW-Golf-6-MK6-Cruise-Control-System-Handle-1K0-953-513-G/1270066_32255138675.htmlas dori sa imi ziceti si mie daca este buna sa o pot comanda si cum se poate monta.

 

 

Multumesc .

 

din pacate la masina ta, nu merge codul de mai sus - tu ai grup de manete, nu maneta separata, adica asa ceva http://www.aliexpress.com/item/Volkswagen-VW-OEM-2011-Golf-6-MK6-Cruise-Control-System-Stalk-handle-5K0-953-513-S/1891099150.html?spm=2114.40010508.4.78.Wckbvp

 

NU trebuie tras fir, este tras la modelul tau - doar montaj, activare si atat (daca suporta calculatorul de coloana - nu stim codul tau, dar mai mult ca sigur suporta)

 

sa faci o scanare, sa vedem exact ce ai pe masina si ce iti trebuie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au! Scuze-citisem inainte de 01.06....deh ,mai greu cu cititu' dupa sarbatori!

Asa e cum a zis Florin.Mea culpa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, cam asa este... i-am dat toate datele, deci stie si ce sa-si cumpere acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaa si La Multi Ani! tuturor colegilor de pe aici(si moderatorilor...sa nu ma certe de OT)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, Multumesc Spido.

La multi ani.7

 

- cu ce sa fac scanarea si cu ce sa fac activarea ? :D

De montat o sa caut un tutorial ceva.

Alexu, vezi ce-i zici la om sa cumpere.... ca nu-i bine.... nu merge la el.

 

Va salut, de curand am cumparat un Golf 6 Break 1.6 diesel 2011 luna 02 si nu am pilot automat, am gasit pe aliexpress : http://www.aliexpress.com/store/product/For-VW-Golf-6-MK6-Cruise-Control-System-Handle-1K0-953-513-G/1270066_32255138675.htmlas dori sa imi ziceti si mie daca este buna sa o pot comanda si cum se poate monta.

 

 

Multumesc .

 

din pacate la masina ta, nu merge codul de mai sus - tu ai grup de manete, nu maneta separata, adica asa ceva http://www.aliexpress.com/item/Volkswagen-VW-OEM-2011-Golf-6-MK6-Cruise-Control-System-Stalk-handle-5K0-953-513-S/1891099150.html?spm=2114.40010508.4.78.Wckbvp

 

NU trebuie tras fir, este tras la modelul tau - doar montaj, activare si atat (daca suporta calculatorul de coloana - nu stim codul tau, dar mai mult ca sigur suporta)

 

sa faci o scanare, sa vedem exact ce ai pe masina si ce iti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu VCDS, Odis, Vas, Delphi, Autocom.....s.a.m.d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On ‎06‎/‎04‎/‎2015 at 1:48 PM, adiradu said:

Am continuat investigatiile, ma ambitionez sa fac singur lucrarea... :)

In rezumat, lista de piese ar fi urmatoarea:

 

- calculator de coloana, cod 5K0 953 569E

- set comenzi volan stanga-dreapta, coduri 5C0 959 537A si 5C0 959 538B

- calculator comenzi volan cod  5K0 959 542C

- set manete, stanga lumini + CC, dreapta stergatoare + BC, cod 5K0 953 513 S

 

Este completa lista?

Oare este nevoie si de cablul pentru airbag, cod 5K0 971 584 C sau il pot folosi pe cel existent?

 

In momentul de fata volanul este cel din imagine:

 

WP_20150406_07_49_30_Pro.jpg

 

 

 

 

Ai reusit pe volanul din imagine sa montezi comenzile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe volanul ala aproape sigur nu merg montate comenzi, trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un volan cu comenzi la mana a doua, este in jurul la 300 lei.... asa ca, te sfatuiesc sa iti cauti si  o sa gasesti cu siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La un Golf 6, pe modulul 16-steering wheel am codul 5K0 953 507 AS. Imi puteti spune daca pot monta tempomat fara a schimba coloana eventual si ce anume tb sa achizitionez? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al e codul software, ne intereseaza hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!