Jump to content

Golf 6 - Tempomat - fabricat dupa 01.06.2010


alexbitzu
 Share

Postare recomandată

Ma ajuta si pe mine cineva, va rog, cu un cod de tempomat si pret (eventual si manopera daca se stie) pt un golf 6 2011? (mentionez ca am gasit in acest forum niste variante, dar acum nu stiu care este cea mai actualizata, mai ales ca am auzit ca exista complicatii de la 2010 incoace)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    30

  • Al Bundy

    19

  • spido

    18

  • adiradu

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

din 01.06.2010 nu se mai monteaza manete separate ci se schimba ambele, sunt intr-un bloc comun. Si calc de coloana de volan e mai ciudat, in sensul ca am vazut highline cu comenzi pe volan dar care nu suporta tempomat.

Alexbitzu , ce cod are calculatorul tau de coloana de volan ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum precizeaza si Cristi aici, problema pare sa fie generala la toate VAG, deci nu strica sa fie citit acest topic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din 01.06.2010 nu se mai monteaza manete separate ci se schimba ambele, sunt intr-un bloc comun. Si calc de coloana de volan e mai ciudat, in sensul ca am vazut highline cu comenzi pe volan dar care nu suporta tempomat.

Alexbitzu , ce cod are calculatorul tau de coloana de volan ?

N-am nici cea mai mica idee. Am masina de 4 zile. Unde ar trebui sa ma uit? Stiu doar ca e produsa in 2011.

LE: mi-am dat seama ca cea mai buna solutie este sa te contactez pe tine direct si poate ne vedem sa discutam.

o zi frumoasa

Modificat de alexbitzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede la o interogare a adresei 16 steering wheel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat ieri la PBN sa intreb cat costa tempomatul cu tot cu montaj. Raspuns: 495 RON ("maneta") + 125 ora de manopera fara TVA (mi-au zis ca nu ar trebui sa dureze mai mult de 1 ora jumate). Nu am intrebat ce presupune montajul.

Dupa un mic calcul rezultatul este: 730 lei cu tot cu TVA

O zi frumoasa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau oare voie sa vii cu maneta cumparata din alta parte? Pp ca "hoti" cer o manopera mai mare..asa mi-au spus mie cand am vrut sa pun senzori de parcare. Daca ii cumparam de la ei, manopera era cu 100 ron mai ieftina. Insa umflasera pretul senzorilor.

Modificat de Claudiu CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai spus data de fabricatie a masinii? te intreb, ca nu cumva sa fi confundat cu ce e sub data de iunie 2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le-am zis ca data de fabricatie e 2011.

Modificat de WVWZZZ
15. Butoanele Reply si Multiquote ("citat") ajuta în momentul în care se doreste citarea unui pasaj din alt post (propriu sau apartinând altcuiva), pentru a face referire la el. Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat si eu la Porsche Bucuresti Aviatiei si mi-au spus ca montajului de tempomat este de 250 ron TVA inclus iar costul piesei poate fii determinat doar dupa o testare la ei (daca este necesara sau nu inlocuirea calculatorului de coloana).

Insa, fiind prima data cand merg cu masina intr-un service pentru o lucrare (are doar 6400km), mi-au spus ca verificarea electrica (pentru tempomat) ar fi gratuita (garantie inca valabila). Insa i-am precizat ca as vrea sa imi verifice si o roata fata dreapta pentru ca se aude un sunet ciudat. Pentru asta verificarea ar fi undeva la 80ron. E mult e putin?

Multumesc pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors de la o verificare la PBN in vederea instalarii tempomatului.

Rezultatele sunt urmatoarele:

1. Cost total: 2000 RON.

2. Observatii: exista o problema la activare. nu au nu stiu ce cod de 4 cifre pe care il pot lua doar de la fabrica vw. (asta ar mai costa 80 de euro)

3. senzori de parcare: 1600 RON doar cu semnal acustic, nici o afisare pe RCD, doar pe spate, pe fata aparent nu se poate instala (asta o sa scriu si in thread-ul de senzori de parcare)

Concluziile le trageti voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca ai calc de coloana compatibil, nu stiu ce cod le mai trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cost total: 2000 RON.

Probabil cu tot cu calculator.

3. senzori de parcare: 1600 RON doar cu semnal acustic, nici o afisare pe RCD, doar pe spate, pe fata aparent nu se poate instala (asta o sa scriu si in thread-ul de senzori de parcare)

Inseamna ca nu sunt cei originali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenea cu care am vorbit a subliniat in nenumarate dati ca sunt senzori ORIGINALI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca sunt originali si se comanda si centrala pentru ei si buzzer-ul nu vad de ce nu ar aparea pe ecranul RCD. Poate nu stie despre ce vorbeste.

Asa mi-a zis si mie unul ca nu se pot, sub nicio forma, pune stopurile de pe R pe alte modele...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la ce nivel tehnic au nu ma mira,la ei daca nu este plug n' play nu se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stimati colegi din Timisoara :

Ma adresez voua cu rugamintea de a ma ajuta si pe mine in vederea instalarii unui tempomat pe masinuta din semnatura.

In primul rand, trebuie o interogare a adresei 16 steering wheel pentru a vedea daca suporta tempomat sau nu; in al doilea rand,daca totul e OK ce coduri sunt necesare pt blocul de manete.

Am fost la Qark Motor si m-a luat ameteala :eek: cand mi-au spus pretul : ~ 900 lei (maneta+manopera) + interogarea cu VAG-ul.

Din ce am citit pe forumul dedicat Golf-ului, se poate si mai ieftin....

Daca masina este in garantie,pot cere o diagnoza gratuita pentru a afla daca se poate instala tempomat?

Va multumesc si astept cu mult interes posturile voastre! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca e in garantie, poti cere ajutorul oricarui coleg de pe forum care face diagnoze, LA reprezentanta nu o sa-ti spuna niciodatra ce coduri au calc de pe masina. Posteaza codul aici, ma intereseaza versiunea Hardware, cat si cea software, si vedem daca suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu diagnoza vag as putea sa te ajut, am acces la o interfata ross-tech originala. Asta in caz ca nu ingheata laptop-ul :)

Modificat de danb1974
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca propunerea ramane valabila pana vin temperaturi :frigbaitata: mai "omenesti", sunt nerabdator...

Te rog, lasa-mi nr. tau de telefon pe PM ca sa putem lua legatura. Multumesc mult deocamdata ! :beer:

@Al Bundy

Iti multumesc si cum primesc informatia, o trimit pe PM (sau sa o postez?). :salut:

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posteaza-o aici, ca poate mai sunt si altii interesati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@AlBandy

Am facut diagnoza, dar sunt novice si nu stiu exact ce te-ar interesa; asa ca postez ce apare la adresa 16 in care sper sa ai toate informatiile pt. a vedea daca se poate pune tempomat.

Address 16: Steering wheel (J527) Labels: 5K0-953-569.clb

Part No SW: 5K0 953 507 AS HW: 5K0 953 549 C

Component: Lenks.Modul 007 0080

Revision: -------- Serial number: 90422JHM0003K

Coding: 5080040000

Shop #: WSC 00028 028 00024

ASAM Dataset: EV_SMLSNGKUDS A05001

ROD: EV_SMLSNGKUDS_VW36.rod

VCID: 810D0137A199

Cu aceasta diagnoza am gasit si cateva erori pe care te-as ruga sa le "traduci" mai pe intelesul meu.

01305 - Databus for Infotainment

004 - No Signal/Communication - Intermittent

00469 - Infotainment Databus in Single Wire Operation

011 - Open Circuit - Intermittent

00934 - Electric Window Motor; Rear Left (V26)

005 - No or Incorrect Basic Setting / Adaptation

00856 - Radio Antenna

011 - Open Circuit - Intermittent

00821 - Antenna 2 for Radio (R93)

011 - Open Circuit - Intermittent

03138 - Input AUX IN

011 - Open Circuit

01044 - Control Module Incorrectly Coded

000 - -

Ultimele 4 erori le-am cauzat eu cand am instalat o interfata pt. USB si Ipod (banuiesc).

Pot sterge toate aceste erori fara a afecta ceva?

Multumesc mult! :salut:

:Driver:

post-20129-0-96094400-1329847081_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, le poti sterge linistit.

Modulul tau fiind un MIDLINE se poate monta tempomat fara schimbarea acestuia.

Cred ca si primele 2 erori au aparut la demontarea HU de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog, ma poti ajuta cu codul manetei si eventual de unde as putea face rost?

Acest modul suporta comenzi pe volan?

Scuza-ma, ce inseamna HU ? :icon_redface:

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!