Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

da, motoras electric, balamale, buton (pt inchiderea automata) la Variant......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am achizitionat masina nu apareau ca optiuni diferite era prezentata doar in pliant si specificat (doar cu kessy) iar cand am intrebat la ridicarea masinii s a ridicat din umeri si atat.

Intre timp am mai dat un search si am vazut ca se poate face daca am voie sa atasez  link aici o voi face ulterior.

Nu e Variant deci e mult mai simplu portbagajul se ridica singur dupa deblocare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

m-am hotarat. imi pun piele after. ma costa 1100 euro - si o fac identic cu cea de pe High Line. Producatorul mi-a oferit garantia ca iese identica cu cea de pe fabrica (aceleasi cusaturi, totul identic). Doar ca avantajul meu o sa fie ca pe High Line piele e doar pe fetele de la scaune. Pe spatarele scaunelor si pe tetiere e vinilin si nu piele!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. Acum, trebuie vazut si cum se comporta in timp.

 

asteptam cu interes pozele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se va concretiza in 2 sapt cand vine pielea.

am garantie 2 ani la lucrare. este piele originala ceea ce imi pune, ce vine cu certificat de comformitate. si-a mai pus cineva piele after pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ answer

Daca e de incredere, importator / executant, pielea after market , in toate exemplele mele din 2005 pana in prezent a fost peste cea de origine.

Eu iau de la www.autoequipe.eu, piele, accesorii, ata, etc...

Sincer am urmarit promotii la Fiat 500 ( rosu si negru, forata si standard).

Am luat nappa negru + maro si am facut la B 6 gen R line, R 36. La acea vreme era singura varianta OEM, intre timp au aparut si alte culori.

Pentru b7 cred ca e nevoie de 12 mp cu usi si spate tot din piele ( spate de scaun)+ tetiere.

La B7 tetiere fata ( fata piele - lateral pvc, spate pvc tetiera integral, + umeri pvc) varianta OEM.

Este net avantajul piele aftermarket, referitor la constructia integrala.

Se folosesc doar piesele de plastic de la tapiteria panza.

Marele avantaj este si partea cu rezerva de material , nu trebuie sa cumpar o husa de minim 2500 lei pentru o piesa din reprezentanta!!! Asta in cazul unei daune, si va fi sigur la culoare!!!

Un singul lucru nu inteleg la optiunea ta, scaunele de piele de HL sunt ca la CL, CELE MAI PROASTE SCAUNE DE LA O MASINA DE BUGET 30000 euro!!!

Scaunele Sportline de la B6 cele cu textil sunt perfecte pentru retrofit. Eu personal nu as baga bani in retrofit pe scaune de B 7 ci de B6 sportline.

De fapt am si facuta-o cumparand piele deja , rosu de la Fiat 500( forata si standard).

Sunt in cautare de scaune B6 dar am vazut numai cazaturi la scaunul soferului, pana la urma o sa repar buretii la unul ca nu gasesti ceva ok . Pe mine nu ma intereseaza cum arata estetic , ci doar tehnic, stare bureti, mecanisme , etc.

Spor si cauta poze pe net cu scaune de B6 si vezi ca au alta personalitate fata de B7.

Opinia mea, poate ca datorita faptului ca am stat tot timpul in scaune Recaro OEM, sau am investit mult facand retrofit la Recaro OEM ( Recaro OEM sau after market, a nu se intelege scaune sport tip " recaro"!!)

Singurul lucru bun tehnic la scaune de B 7 este avansarea tetierei spre cap.

Nici unul dintre scaunele recaro , cu tetiera, varianta integrala , au distanta mare intre ceafa si tetiera .

In afara de cele ce circuit, la cele de strada sunt obositoare la ceafa.

Te simti aiurea la cele de strada daca stai cu capul lipit, invariabil " cand te dai la masina" strangi bratele si te apropii de volan.

Deci si la Recaro exista neajunsuri! Cred ca ar fi hidoase rau cu tetiere mari ca la B7!!

Tie trebuie sa-ti placa, daca toate decurg bine lucrarea este de invidiat, mai ramane sa te intelegi tu bine cu scaunul !! ( scaunul masinii, desigur )

Toate bune!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

iti multumesc ptr raspuns. Sincer, m-ai incurajat foarte mult cu aceasta postare (in sensul ca fac un lucru bun). Eu voi pune pielea cu cei ce au siteul pieleauto.ro

Am optat sa nu pun piele si pe usile laterale (mie personal nu imi place cum vine pielea pe usile laterale si chiar imi place cum e acum).

Intr-adevar scaunele de la Comfortline sunt identice cu cele de la HighLine, astfel ca va fi usor de pus pielea.

De altfel, mie imi plac foarte mult scaunele de acum.. mi se par ok, asta nu o consider o problema.

Singura diferenta ptr care am optat fata de pielea OEM ptr Passat HighLine este ca am pus in loc de piele Vienna -> am pus piele Milano (este pielea de pe Audi).

 

Multumesc si astept si parerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Negresit daca nu ai incalzire in scaune OEM poti sa o faci acum, este usor , scaunul este normal fara " fente sport" care complica lucrurile.

Climatronic + kit gasesti aici pe forum , oem, daca ai nevoie de sfaturi , contacteaza-ma!

Desigur si pe scaune spate, baga doar rezistentele si faci ulterior, consola , butoane.

Sunt scaune clasice la care cred ca poti pune si rezistiv , gen WaECo MSH 60 , pentru ca nu sunt presate de traverse de sarma.

O sa verific la sfarsit de saptamana, totusi iti recomand carbon , datorita incalzirii rapide (curent dublu).

Daca nu ai buget baga doar rezistente fata + spate acum , restul mai incolo.

Toate bune!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci din nou de raspuns. 

am scaunele incalzite pe fata. pe spate nu e cazul sa bag, nu prea merge nimeni in spate, decat f rar.

Spune-mi daca ti se pare aiurea ca nu pun piele pe usile laterale si ce parere ai despre pielea audi milano.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pielea am folosit-o o singura data la un Audi Q7 4.2, facut OEM -V12. (Ce vremuri!!! Prima livrare de V12 la Bacau iar eu am facut din aceeasi familie 4.2 ca V12, SCHEMELE AU APARUT IN ELSA DUPA EXACT 11 LUNI !!) Proprietarul (socrul) mi-a permis sa ma uit la original de la 1m !! Nu am urcat macar in original! Asta a fost singura documentare, oricum a fost primul fara defecte, cu central electric master original si LED pe spate, lucru care nici macar fabrica nu-l facuse).

Combinati 2 culori , foarte Ok, ceea ce mi-a iesit mie mult mai tare ca la V12 OEM au fost tetierele cu multimedia, fata de acele " cutii originale" .

Alegere OK la piele!!

Atentie la rezistenta carbon, la descoasere, oricum se descoase totul pentru elemente plastic din structura si sabloane, nu recuperezi decat husele textile facute bucati.

Cred ca e ok sa faci si usile , este portiune mica, nu este acea complicatie ca la B 6 pe usile spate cu cusaturi pentru curburi.

Poti sa faci si aici ceva deosebit , o cusatura de design, am vazut lucrari ok facute de piele auto.ro la saloane la prieteni din Bucuresti pentru masini de prezentare.

Poti face simulare de cusaturi, tipul scaunului iti permite, daca era vorba de B6 sportline erai limitat.

Trage un ochi la www.vilner.eu , in Bulgaria.

Poti face un retro cu cusaturile alea in romburi, este doar alegerea ta!!

Spor la cautat!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt curios cât de complicat si de costisitor este sa imi adaug suportul pt telefon. Nu am nici o pregătire în această direcţie alta decât existenţa butoanelor specifice pe volan. De asemenea mă gândesc sa-mi montez o camera monitorizare trafic si nu am idee dacă există ceva care se integrează uşor cu Passat. De exemplu sa fie montată în spatele oglinzi retrovizoare si sa se poată ascunde cablul de alimentare sa nu atârne pe parbriz. Dacă aveţi idei sau recomandări vă sunt recunoscător. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare. daca am rcd 510 si vreau sa cumpar sh un rns510.. e greu de montat rns510?

 

rns vine insotit de antena de gps? sau cum se face?

merci frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, RNS510....cel mai furat navi si pentru ce? Navigatie in Bucuresti? :))

 

Vezi ca am mai scris despre asta, am vazut si reportaje la TV, in fiecare noapte in orice oras mai maricel in Germania, se fura multe RNS510... Sunt asa de cautate ca se fura si la comanda: http://vwforum.ro/topic/85102-cum-se-dechide-un-b7-incuiat/?p=1696228

 

Daca-l iei SH, macar verifica (daca poti?) sa nu fie altul care plange dupa el, ca poate-i vei impartasi soarta ;) Ia gandeste-te, cum se face ca-s asa multe RNS510 SH pe piata? Nu cred ca se desparte nimeni de bunavoie doar ca sa-si faca "upgrade" la o chinezarie sau downgrade la 315...Sigur, o sa zici ca vin din dezmembrari....da, exista baieti specializati care "dezmembreaza" noaptea RNS-uri prin parcari...

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu inteleg de ce un RNS510 SH la vanzare trebuie sa fie "de furat"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea era alta.. Daca am rcd510 e greu de schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare. daca am rcd 510 si vreau sa cumpar sh un rns510.. e greu de montat rns510?

 

rns vine insotit de antena de gps? sau cum se face?

merci frumos.

 

ai un trim - care e clipsat - de scos, plus 4 suruburi torx.

 

antena GPS ii pui una universala

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus piele pe ea after. am facut-o exact ca la high line (alcantara + piele). a iesit perfect!!!!!!!! revin cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept poze cu interes, am studiat putin scaunele de B7 ( HL si CL), sunt diferite dar extrem de putin in comparati cu B6.

In proportie de 99% imi iau scaune de B6 sportline textil si le fac cu piele ca si tine, incalzire fata/ spate.

Trebuie sa studiez spatarul banchetei spate, daca e identic sau trebuie transferat, la B7 scaunele se rabateaza din portbagaj.

Ai facut si fetele de usi? La cine in final in Bucuresti? Pret? Feedback de la tine vis a vis de calitate piele / manopera?

Ai avut incalzire pe care ai transferat-o?

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si eu votez pentru tapiteria sportline, de B6... desingul scaunelor de piele de la B7,  nu are niciun farmec.

 

Adi, daca totusi vrei sa pui piele pe ele, eu as cauta sa imbunatatesc designul lor, sa mai arunc un ochi si la alte marci - modele italienesti in special, care arata in mare fel.... cand vb de desenul si croiala pielii, de pe scaune.

 

e pacat sa le faci ca cele OEM, daca tot bagi ceva bani in ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine :icon_thumleft:

Unde s-a executat lucrarea?

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata surprinzator de bine, dar pentru mine Nappa e piele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!