Jump to content

Instalare ulterioara de pachete optionale - Passat B7


vtdesign
 Share

Postare recomandată

Spune cum ai rezolvat, asta e rostul forumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Hayate said:

Spune cum ai rezolvat, asta e rostul forumului.

stiu ca asta e forumul dar nu a fost munca mea si nu cred ca este normal sa zic eu. sper sa poata zice el si sa ajute si pe alti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum functioneaza incalzirea in parbriz? dar fara rezistentele prin geam, am vazut la un passat 2013,  incalzire parbriz, dar nu are acele firicele prin parbiz, are ceva atasat de marginea parbrizului? Se poate monta usor?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista. Daca nu avea acele firicele parbrizul era schimbat cu unul simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cr3ativ3 nu ai dreptate. Eu am incalzire in parbriz fara acele firicele metalice si functioneaza excelent, chiar mai bine decat cea cu firicele metalice (am avut pe un ford si stiu cum functioneaza). 

Ca mod de functionare e tot pe acolo doar ca nu are firicele metalice ci o foita metalica laminata intre foile de sticla; ma gandesc ca asta este motivul pentru care este mai eficient sistemul.

Ideea e ca nu se observa absolut nimic doar semnalul GPS este blocat aproape total (am o camera de trafic care nu reuseste sa-si gaseasca sateletii neam - cum o indepartez putin, spre geamurile laterale, functioneaza perfect).

Spor !

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/5/2017 at 11:20 PM, polyy88 said:

stiu ca asta e forumul dar nu a fost munca mea si nu cred ca este normal sa zic eu. sper sa poata zice el si sa ajute si pe alti

Si atunci de ce ai mai postat aici si ai cerut ajutor ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, mihai p said:

@Cr3ativ3 nu ai dreptate. Eu am incalzire in parbriz fara acele firicele metalice si functioneaza excelent, chiar mai bine decat cea cu firicele metalice (am avut pe un ford si stiu cum functioneaza). 

Ca mod de functionare e tot pe acolo doar ca nu are firicele metalice ci o foita metalica laminata intre foile de sticla; ma gandesc ca asta este motivul pentru care este mai eficient sistemul.

Ideea e ca nu se observa absolut nimic doar semnalul GPS este blocat aproape total (am o camera de trafic care nu reuseste sa-si gaseasca sateletii neam - cum o indepartez putin, spre geamurile laterale, functioneaza perfect).

Spor !

si eu am avut original incalzire pe ea dar a fost schimbat si pus fara incalzire. Eu ma miram dc nu se degivreaza si am fost la un dealer local de parbrize.

In codul parbrizului afli de care este scrie in colt jos unde e si firma. Cauti pe inernet  codul ala si vezi ce fel de parbriz este.

@mihai p de curiozitate poti sa-mi dai si mie codul (sau o poza) de la parbrizul tau ? sunt curios de modelul asta fara firicele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e schimbat (de vreo 2 ori).

O sa incerc sa fac si un filmulet cu viteza de dezgetare, la prima gheata mai consistenta.

Spor !

IMG_5272.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, mihai p said:

Si la mine e schimbat (de vreo 2 ori).

O sa incerc sa fac si un filmulet cu viteza de dezgetare, la prima gheata mai consistenta.

Spor !

IMG_5272.JPG

Nici al tau nu este incalzit din cate pare.

 

Mai jos un link cu descrierea codurilor de pe parbrize in germana dar puteti folosi google translate.

http://www.classic-autoglas.com/der-scheibenstempel-alle-codes-entschlusselt/9187

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e incalzit cu sistemul conventional cu firicele.

"IR-H/A" este codarea pentru sistemul cu foita metalica laminata . Mai exact "Infrared reflectiv heatable"

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IR e una, H/A e alta.

Exista parbriz doar IR.

Spor.

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, mihai p said:

IR e una, H/A e alta.

Exista parbriz doar IR.

Spor.

Inseamna ca si eu am ceva similar la a mea.

In descriere la nemti era "frontscheibe heizbar (drahtlos) und infrarot-reflektierend"  ceea ce in traducerea de balta a lui google inseamna "parbriz ce poate fi încălzit (fără fir) și în infraroșu-reflectorizant"

Inseamna ca nici ala de la parbrize nu stia exact cum sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am reusit sa fac rost de o diagnoza a masinii.

Din ce imi propusesem se pare ca ACC e prea costisitor si ce m-a oprit a fost pompa ABS care dupa spusele mecanicului este f greu de schimbat.

Asa ca as ramane la camera RVC, cornering lights, si parcare automata(am deja senzori fata spate).

Am atasat diagnoza. Vedeti vreo problema pentru retrofiturile de mai sus?

Multumesc

Log-WVWZZZ3CZEE017447.txt

Modificat de PDM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt probleme, cu retrofiturile de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

nu sunt probleme, cu retrofiturile de mai sus

 

RVC-ul am gasit de unde sa iau astept sa intre banii :)

Pentru cornering lights trebuie schimbate decat proiectoarele + cablaje si blocul de lumini sau este nevoie si de sau este nevoie si de calculator?

Pentru parcare automata reusesc la PLA2.0 sau nu este compatibil ABS-ul?

Multumesc pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BCM - trebuie verificat - codeaza cu proiectoare, vezi daca ai eroare de bec ars - daca da, suporta

Merge si 2.0 pe pompa ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut,

    Am un B7 din 2013 motor CFFB, si as dori sa montez incalzire in scaune exact ca cea originala (adik cu butoanele acelea in consola pe care eu nu le am).

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, roby79 said:

Va salut,

    Am un B7 din 2013 motor CFFB, si as dori sa montez incalzire in scaune exact ca cea originala (adik cu butoanele acelea in consola pe care eu nu le am).

 

Multumesc.

Ai gresit topicul. Cauta la prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu sistemul de monitorizare a presiunii in pneuri si azi dupa o verificare la reprezentanta apare unitatea J502 defecta (3AA 907 273 D).

Problema mea este ca la reprezentanta pretul ei este 1500ron (3AA 907 273 D Z10) dar pe cars-equipment,ebay etc am gasit pana in 100e variantele 3AA907273B, 3AA907273F si 3AA907273H. De ultimele 2 pe unele forumuri scrie ca ar avea component protection dar pe unele nu si nu stiu ce sa fac daca sa risc sa iau una. 

Are cineva mai multe cunostinte despre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, de allegro nu stiam. Incerc acum cu google translate sa vad ce si cum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

se poate sa-mi spuneti va rog la un B7 2011 variant,faruri fara xenon,  de ce exact am nevoie pentru retrofit faruri bixenon cu led oem?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ca sa respecți legislația ai nevoie pe lingă far cu led+ bec xenon+ modulul ridicator de tensiune,  spălător de faruri, modulul de autoleveling + senzori de înclinare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat vreun pic?

Ai cam tot ce-ti trebuie aici!

 

Modificat de dragos_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!