Jump to content

Scaunul soferului nu mai ramane fixat


nistea
 Share

Postare recomandată

Buna.

Am un passat din 2001 si scaunul soferului nu mai ramane fixat si acum clapeta de care tragi inainte sa il dai in spate sau in fata se trage foarte usor ca si cum ceva nu ar "prinde" acolo.

Vreau sa rezolv problema cat de repede si daca se poate, singur.

Ce ar trebui sa fac?

Nu as da scaunul jos pentru ca nu am mai facut-o si are airbag si mi-e frica sa nu imi sara pe afara :icon_cheesygrin: .

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa-l rezolvi, pana nu vezi ce s-a intamplat acolo. Stai linistit, scoti mufa de la airbag, fara probleme - eventual sa scoti borna inainte - e cel mai sigur asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. imediat ma duc sa vad care e problema, desfac pe acolo ce pot si revin :)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o problema la sina din mijloc pentru ca numai sare la loc bucatica din fier care intra in gaurile alea sa fixeze scaunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru inceput incearca sa bagi ulei pe la mecanisme, inclusiv la cablu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi problema o am si eu dar la scaunul pasagerului, trag de maneta sa il mut, se muta, dar maneta nu se mia lasa complet in jos, trebuie sa o ajut eu cu mana. Astept si eu sa treaca anu nou si sa dau scaunu jos si sa vad ce pot face. Daca maneta nu e complet jos atunci scaunul se misca putin daca te zgaltai in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am problema semnalata de Eto la amandoua scaunele cand sunt coborate la maxim, la mine sunt lasate la maxim tot timpul... Cand sunt ridicate la maxim nu se misca deloc. Le-am desfacut o data in vara si am descoperit problema, doar ca nu am putut-o remedia. Sunt niste nituri sau bolturi cu sigurante la capete, care s-au uzat foarte tare si acuma au un joc de aproximativ 1mm. Atasez o poza din pozele din DIY-ul asta, al lui Cosmin.

Datorita faptului ca scaunele au un astfel de joc, la trecerea peste vreo panta (stil tranbulina) am impresia ca suspensiile masini cedeaza, sau aceeasi senzatie care o avem toti cand se opreste liftul din coborare. Senzatie foarte naspa, de aia ma deranjeaza.

In poza de care vorbeam au fost deja incercuite niturile respective cu rosu si notate cu 1.

dsc01286l.jpg

Inlocuire bolturilor respective ar putea remedia problema... dar de unde sa le iau?

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La scaunu meu nu conteaza daca e ridicat la maxim. Maneta aia nu mai merge inapoi numai daca o impingi cu mana, si asa parca freaca de ceva cand o imping in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauti un strungar meserias, si ti-le face dintru-n material mai tare,daca nu gasesti noi,pentru Victoras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Edy

Noi sigur nu gasesc, ma indoiesc ca s-ar vinde la bucata. M-am gandit la dezmembrari, dar cine iti da bolturile fara scaune? Am sa vizitez un strungar daca nu vand masina pana in vara.

Eto, nu cumva ti s-au rupt ceva arcuri prin spalatorii? Acolo trag baietii de scaune cat pot, le imping in fata si in spate ca nebunii. O multime de membri s-au plans de asta, si eu am patit asa la celelalt passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca dupa ce am scoso de la spalatorie am vazut, posibil.... dupa ce vin de la ski il demontez sa vad despre ce e vorba.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

salut. si eu am aceeasi problema la passat. scaunul nu imi sta fixat pe pozitia orizontala. m-am uitat sub el iar pistonul care trebuia sa impinga boltul in gaurile sinei de pe mijloc nu mai functioneaza. stie careva vreun remediu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza-l de pe masina si vezi ce nu e bine.

Uite aici ce e sub scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Remediere blocaj scaun sofer.Se demonteaza scunul de pe sina,se da pe spate,se scoate siguranta de blocaj si se scoate boltul de blocaj .Se curata bine cu benzina,la mine era vaselina murdara amestecata cu praf si nu mai culisa boltul,curatat tot foarte bine uns cu vaselina in locasul boltului,montat la loc merge foarte bine.Sper sa va ajute pe cei care aveti probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost mai norocos,am folosit un spray degripant,am dat doua fasuri si a luat-o fara sa mai demontez scaunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am incercat asa cum m-ati sfatuitdar nu a mers. nu stiu cineva de unde cumpara acel mecanism?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria dezmembrari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care dezmembreaza, in cel mai fericit caz, o sa iti vanda scaunul complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt rupte clemele alea de la tubul prin care trece sufa cel mai probabil se rezolva cu degripant dat unde trebuie. Am rezolvat asa 3 scaune

In poze e un sistem de blocare de pe passat (cel mai probabil se intalneste pe mai toate modelele). Degripantul trebuie dat in zona incercuita cu rosu. Apoi trebuie sa vezi daca tubul incercuit cu albastru e fixat la locul lui. Si al treilea aspect si poate cel mai important, tubul prin care trece sufa (se vede sufa) trebuie sa aiba celel 2 urechi intre pentru a se fixa bine pe manerul de deblocare. Daca e rupta o ureche se misca si nu se poate face deblocarea (e acelasi principiu ca franele de la bicicleta pentru cine a umblat)

post-26988-0-53644500-1359022908_thumb.j

post-26988-0-92497500-1359022921_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare. Vin si eu cu o mica problema destul de frustranta pentru pasagerul din dreapta. Scaunul pasager face o miscare sus-jos destul de enervanta. Am bagat un ochi dedesubt si am observat ca lipseste o patina din plastic si cred ca de acolo vine si acel joc. Am facut si un mic video sa se poata vedea ce si cum. Trebuie demontat scaunul si sa caut o patina de plastic sa o pun la locul ei?

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum face trebuie ambele patine. Chinul este mare fara sa scoti scaunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

In primul rand,va urez LA MULTI ANI.Am si eu o problema la scaunul din dreapta in sensul ca a fost dat la maxim in fata si acum nu pot sa il dau inapoi,ceva s-a blocat.se pare ca in spalatoriile auto mai mult ne facem probleme decat sa scapam de ele.poate ma ajuta cineva cu un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

probabil s-a rupt sufa de la cuiul blocant de pe sina lui. sau il actioneaza prea putin fara a iesi din orificiu.la cea din urma poti regla cuiul dintr-o siguranta. uita-te sub scaun si verifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat problema.la spalatorie cand mi-a inpins scaunul in fata a prins un cablu care statea foarte strans pe clapeta de deblocare si nu puteam sa ridic de clapeta.am desfacut o bucata de plastic pe care erau niste mufe si am reusit sa eliberez clapeta.acum functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!