Jump to content

Ulei A3 8L


Tracto
 Share

Postare recomandată

Ce ulei recomandati si eventual folositi pe Audi a3 8l ? M-ar interesa pe motorul de 1.6 8v . Ce vascozitate si ce produs/producator ?

Putem deschide acest topic nu numai pentru intrebarea mea ci si pentru continuarea discutiei pentru alte motoare/membrii. Pe aceasta arie nu exista o asemenea discutie !

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine am pus aral blue tronic 10W-40.E ieftin si mi se pare ca merge mai bine decat cu castrol Magnatec.Am cod APF.Are doar norma 505.00.Nu e chiar OK dar merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am avut 5w-40 acum am 10w-40 si nu observ nici o diferenta. Puteti merge pe amandoua pentru cei interesati !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la A3-ul meu folosesc Mobil 1 5w50 Rally formula si se comporta excelent. Il recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu la A3-ul meu am pus ulei MOTUL 8100 X-Cess 5W40. Problema este k intre doua schimburi pentru prima oara papa ulei. Am facut schimbul la 112.000 si acu are 119.000. In 7000km a trebui sa completez uleiul de 2 ori, un litru per completare.

 

De la ce ar putea fi? Nu am nicio eroare...ce trebuie sa verfici?

 

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat uleiurile ? Ce a avut inainte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uleiul asta de pe la 80 si ceva de mii. pana atunci a mers pe costrol edge parca. pe vremea aia nu era a mes, era a unui prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fan_stiinta

vapsoil, norma 507 00, 5w 30

Modificat de fan_stiinta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Edge 5W30... pica pe specificatiile din cartea service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fan_stiinta

iata un link util legat de uleiurile AUDI => http://www.audi.ca/etc/medialib/ngw/ca/model_year_2011/youraudi.Par.0025.File.pdf/audi_technialservicebulletin.pdf


 


 


Totodata as vrea sa va intreb ce credeti despre uleiurile VAPSoil? Aceasta marca de ulei este OEM (Volkswagen Audi Partners for Service), INSA cand am intrat in calculator la reprezentanta sa vad ce uleiuri sunt recomandate pentru masina mea (cea din semnatura), acolo scria doar CASTROL. Chiar si pe busonul de la ulei scrie tot CASTROL.


Modificat de fan_stiinta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!