Jump to content

2.0 TDI, inlocuire termostat


stegosaurus
 Share

Postare recomandată

Doresc sa schimb termostatu la un TDI de 2.0, seria BKD, astfel intreb

-la acest tip de motor ce trebuie sa se mai inlocuiasca (preventiv) cand se umbla sa se inlocuiasca termostatul? (ce recomandati)

-la ce temperatura e normal sa deschida/inchida acest termostat?

-cine a mai schimbat recent asa ceva cat l-a costat, cat a durat, si unde a facut operatiunea?

-necesita interventie la reprezentanta sau este o operatiune usoara care merge efectuata si la un atelier auto anonim? (e risc sa nu asambleze totu la loc corect? etc)

-sa pun doar piesa originala sau sunt ok si merci aftermarket (care e recomandata, care e de evitat)?

-daca puteti sa indicati un manual sau o documentatie unde gasesc mai multe date despre aceasta operatiune, schite, poze etc ..

Rog raspundeti doar cu referire clara la acest timp de motor, sau serii similare/asemanatoare de 2.0 TDI.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TDI BKD are acest termostat exact intre alternator si admisie, acolo intra un furtun de 3/4'' cred intr-un stiutz care este prins pe blocul motor prin 2 suruburi cu cap hexagonal de 10 mm. Se scoate colierul de pe furtun, se trage/roteste usor de stiut care este un pic curbat si inauntru se gaseste acel termostat.

Regards,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara OEM ca e foarte important pentru motor, sa lucreze cum trebuie termostatul. Daca nu OEM, mergi pe BEHR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul termostatului este 03G121113(25 euro pe original).mai trebuie o garnitura 038121119B(2 euro pe original).Altceva nu mai trebuie mai nimic....bineanteles un litru antigel si unul de apa distilata care se pierd la schimbarea termostatului.

post-64586-0-58841500-1323508358_thumb.g

post-64586-0-17060100-1323508369_thumb.j

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ramaneti ontopic si sa faceti referire STRICT la inlocuirea termostatului la acest tip de motor.

Pentru alte pareri despre incalzire/racire, sunt ENORM de multe topic-uri active.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pus o poza cu localizarea termostatului de pe motorul meu(conform cu descrierea oferita de Jeunderscore). Ca sa ai acces la el trebuie sa demontezi Intake Malfoid Flap si EGR.

Termostatul original la Seat in TM costa cca 125 ron. Manopera e dublu.

post-82454-0-59161800-1324997875_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

 

Imi puteti spune la motorul CAGA daca este normal sa imi ajunga temperatura la lichidul de racire abia dupa 40 km la -5*C afara la 90*C? Acul sta undeva la 70*C, depinde de drum si modul de conducere. Eu banuiesc ca nu functioneaza termostatul. Daca este asa imi puteti spune unde este pozitionat? Mersi

Modificat de silvester11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este pozitionat la fel ca mai sus, doar ca difera putin..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Mihai.Nechifor

In afara celui OE ce marca mai recomandati pentru termostat? Beru si behr nu fac ptr CBAB, doar Wahler. Sa merg pe aceasta marca sau mai bine iau OE?

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru 70-100 de lei mergi pe OE. Celelalte sunt la ghici si e prea mica suma sa merite riscul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat Wahler acum vreo 6-7 ani si merge perfect si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu wahler la b5,5 shimbam in fiecare an. Am comandat OEM azi, 120 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am schimbat la BKD termostatul si acum ajunge in sarcina pe climatronic la 95-96. E normal ? mi se pare mult stiind ca bkd urile au probleme cu chiulasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut! La golf 7 150 cp automat sunt doua termostate? Dacă îmi puteți spune unde ar fi localizate! Am cumpărat doua, unul l-am schimbat iar celalalt pe care nu îl găsesc este gen ca cel de 1.9 tdi! Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!