Jump to content

Centura de siguranta


mol1970
 Share

Postare recomandată

Sa nu-l fi dezactivat cu VCDS din greseala.

Vezi mufa de sub scaunul soferului sa nu fie iesita de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e iesita nicio mufa pe sub scaun. Care este mai exact? Nu de alta, dar e intr-o zona unde nu prea stiu cum as putea sa ajung usor. cu VCDS nu am umblat niciodata pe masina. De fapt, cu niciun soft, cu nimic. Ce ar mai putea fi?

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este langa sina din dreapta a scaunului, acolo dai o parte din mocheta inspre fata si o sa vezi o mufa mica , neagra , cu 2 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma uit maine sa vad exact mufa si daca de acolo este sau nu. Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treci pe la mine si ne uitam. eventual activam si ceva functii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci m-am uitat mai atent, nu am cum sa ridic de nicaieri mocheta,este de la un cap la altul pe sub scaun, nu am gasit niciun capat de care sa prind, iar alte mufe nu vad decat cele care se vad in poza (cu firul albastru) si una in stanga care este doar mufa fara sa duca undeva in jos, dar nu se vede vreun alt capat, o alta mufa care sa se imbine..

@nervoss: mai multe detalii? cand si unde am putea sa ne intalnim?

post-76116-0-78898100-1333137879_thumb.j

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

In urma un soc nu foarte mare, am incalecat o bordura la vreo 50 - 60 km/ora si am sparta baia de ulei, s-a blocat centura dreapta, nu se mai retrage.

Tot de atunci imi ramane la bord aprins martorul airbag si semnalul de pe maxidot cu "Airbag faile".

Acum merg asa cu ea dar as vrea sa remedies problema. Noua nu am gasit pe niciun site dar probabil ca e foarte scumpa deorece la dezmembrari e vreo 300 de lei.

Am desfacut sa vad si are si un sensor cu o mufa galbena. Am inteles ca nu se poate repara si doar inlocui.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca a detonat capsa, nu ai ce sa ii mai faci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1. Capsa centura are legatura cu lacasul unde intra centura de langa frana de mana? La mine centura a iesit normal de acolo doar ca nu se mai trage la loc.

2. Daca imi apare martorul airbag aprins in bord probabil de la centura exista riscul ca in caz de impac sa nu se declaseze?

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. capsa este in stalp, in mecanismul ce asigura retractarea centurii cand o desfaci. Cupla de langa frana de mana este pasiva, nu are nicio legatura.

2. Nu, airbag-urile se vor declansa. Insa e posibil sa calculeze altfel parametrii de deschidere ai airbag-urilor. In mod normal este o ordine de declansare a masurilor de protectie la impact. intai se va declansa centura ca sa fixeze bine pasagerul in scaun , iar dupa cateva clipe se va declansa si airbagul. Astfel se asigura eficienta maxima. Plus ca fara centura , airbag-ul iti cam sparge moaca.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are deja eroare de crash data, si sigur are, nu se mai declanseaza airbagurile la impact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sterg la diagnoza pana sa schimb centura apare iara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai crash data, nu se sterge la diagnoza. Doar rescriere de soft in modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am facut o diagnoza si am urmatarele coduri de eraore:

1214 - eroare necunoscuta

00654 - circuit aprindere, tensioner centrura sofer

00655 -  circuit aprindere, tensioner centrura pasager

 

Ideea e ca centura sofer nu e blocata dar apare si ea pe eroare. La service mi-a spus ca trebuie sa le inlocuiesc pe amandoua.

Nu inteleg ceva, poate ma lamuriti voi. Daca caut sa cumpar ambele centuri e sufficient doar partea cu rola sau trebuie si mecanismul in care intre dintre scaune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA si tu o diagnoza cu VCDS, posteaza erorile complete si apoi vedem ce este de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am facut o diagnoza si am urmatarele coduri de eraore:

1214 - eroare necunoscuta

00654 - circuit aprindere, tensioner centrura sofer

00655 -  circuit aprindere, tensioner centrura pasager

 

Ideea e ca centura sofer nu e blocata dar apare si ea pe eroare. La service mi-a spus ca trebuie sa le inlocuiesc pe amandoua.

Nu inteleg ceva, poate ma lamuriti voi. Daca caut sa cumpar ambele centuri e sufficient doar partea cu rola sau trebuie si mecanismul in care intre dintre scaune?

 

cel mai probabill, amandoua sunt declansate - dar asa cum ti-am zis si bundy, fa o diagnoza cu un tester VCDS sau VAS, sa avem informatiile complete. Asa iti zice doar parte din defect.

 

cuperi centura - partea cu rola... si centura propriuzisa... nu si priza, dintre scaune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problema. Am cumparat de la dezmembrari ambele centuri cu 560 lei si am mai dat inca 180 lei manopera si diagnoza. Neatentia se plateste!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Imi puteti confirma daca acest cod: 1Z1858471C FCN  este pentru lacatul de la centura de siguranta la octavia 2 MY 2008 ? De cateva saptamani imi tot bipaie martorul cum ca nu as avea centura pusa, desi o am pusa tot timpul. Am observat ca are un joc centura in acel lacat. Se poate inlocui cu una de pe golf 5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, @loghy

  Am incercat sa pun  de pe un golf 5 dar nu potriveste la prinderea din șina scaunului.

  Daca intereseaza pe cineva  pretul unui lacat, la reprezentanta costa ~220 RON.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema cu martorul de la centura. Bipaie si cu centura introdusa însă am observat ca dacă apas doar putin pe acel plastic rosu (care da centura afara) se opreste. Ce pot face? Nu vreau să dezactivez nimic, port centura însă mă omoară acel bipait.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doarmarius, scoate mufa de la centura de sub scaun. Eu asa am facut pana voi gasi la dezmembrari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand noua - SH gasesti o gramada, dar nu stii cat te va tine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poti ajuta cu un cod? Cum se numește piesa care-mi trebuie? :huh: Lacat? Capsa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cristian_Alex83
On 21 aprilie 2016 at 8:28 PM, doarmarius said:

Am si eu o problema cu martorul de la centura. Bipaie si cu centura introdusa însă am observat ca dacă apas doar putin pe acel plastic rosu (care da centura afara) se opreste. Ce pot face? Nu vreau să dezactivez nimic, port centura însă mă omoară acel bipait.

 

am aceeasi problema imi suna centura si se aprinde si martorul cand este pusa 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!