Jump to content

Centura de siguranta


mol1970
 Share

Postare recomandată

... se poate, dar chiar e indispensabil sa dezactivam avertizorul ... :lol: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danny nasul meu are 130 kg si o burta de milioane  :D si nu-l strange nici pe el, acum am vorbit. Tot nu inteleg.

Deci in alte masini nu ti se intampla asa ceva inteleg.

Ai incercat sa stai si pe locul din dreapta fata? E la fel ?

<{POST_SNAPBACK}>

adev. e ca nu am incercat sa stau pe locul din dreapta. ce ma supara e cand simt ca se strange in jurul abdomenului de parca e un sarpe..nu ma strange f tare dar e suparator. lsi burta nu am(prea mare). :lol: poate nu m-am obisnuit eu cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... se poate, dar chiar e indispensabil sa dezactivam avertizorul ... :lol: ?

<{POST_SNAPBACK}>

N-as putea spune ca e chiar indispensabil, dar nu m-ar deranja sa-l pot dezactiva :D . Oricum eu folosesc centura, dar in oras pentru drumuri de 5 min. maxim imi este oarecum peste mana sa o folosesc si nu cred ca exista vreun pericol major daca nu o folosesti in traficul din oras unde nu prea depasesti 30-40 km/h.

O ultima precizare pentru cei care nu poarta niciodata centura. Din cate stiu eu daca nu porti centura nu ti se declanseaza airbagurile din cauza unei posibile fracturi de coloana in caz de impact. Deci nu va bazati niciodata doar pe airbaguri, si degeaba aveti toata "flota" de airbaguri daca nu folositi centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dany: Exista persoane cu sensibilitati deosebite, se intampla si nu rar ...

Dar nu am inteles inca daca ai mai purtat centura pana acum si pe alte masini. Daca da, ar trebui sa ne spui daca te-a deranjat centura si inainte.

Daca nu, incearca sa faci cativa km in alta masina O2 si vezi daca e la fel de dranjant, poate totusi o fi de vina tensionarea centurii de pe Octavia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] nu cred ca exista vreun pericol major daca nu o folosesti in traficul din oras unde nu prea depasesti 30-40 km/h.

<{POST_SNAPBACK}>

Wrong! Erau pe net intr-o vreme si niste materiale de instruire a publicului, englezesti, care sustineau exact asta - chiar si la viteze mici, in traficul de oras, poti avea probleme f. serioase intr-un accident daca nu ai centura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mai purtat centura pana acum si pe alte masini.  Daca da, ar trebui sa ne spui daca te-a deranjat centura si inainte.

<{POST_SNAPBACK}>

am purtat centura si pe dacie unde nu mi se parea "sufocanta" cat si pe accentu pe care tocmai l-am dat pt octavie. la accent nici nu o simteam decat f un pic stransa..dar cu "stresul" condusului uitam de ea..aici nu e asa...chiar o sa ma pun in dreapta si sa vad cum este...cu alte masini nu prea merg....o sa incerc sa merg cu un prieten cu masina sa vad si va dau de veste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wrong! Erau pe net intr-o vreme si niste materiale de instruire a publicului, englezesti, care sustineau exact asta - chiar si la viteze mici, in traficul de oras, poti avea probleme f. serioase intr-un accident daca nu ai centura.

<{POST_SNAPBACK}>

Sustin ce spune aici s_c !!!

Cei de la Mercedes au facut niste teste pe aeroport cu o platforma cu o masina care platforma se deplasa cu o anumita viteza (pe o sina) si se oprea brusc (avea un opritor). Au pus in masina tot soiul de campioni de culturism (care au niste muschi la brate cum avem noi la gambe inmultit cu 2) si au facut experimentul cu masina sa vada la ce viteza pot sa se tina de volan cu bratele fara sa dea cu capu' in volan. Ei bine cel mai dur dintre ei a reusit sa reziste la 17 km/h !!! Peste aceasta viteza dadea cu capul in volan. Si este un campion de culturism nu un om obisnuit.

Daca mergi mai repede de 10 km/h ai nevoie de centura. Cine merge in oras sub 10 km/h??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin ce spune aici s_c !!!

Cei de la Mercedes au facut niste teste pe aeroport cu o platforma cu o masina care platforma se deplasa cu o anumita viteza (pe o sina) si se oprea brusc (avea un opritor).

<{POST_SNAPBACK}>

In situatii reale te mai ajuta un pic timpul de deformare a caroseriei care preia din impact.

Pentru @dany: pe Dacia centurile nu au dispozitiv de autoreglare (strangere) cu arc. Deci daca reglezi centura lejer asa ramane, pe cand la masinile astea noi centura tot timpul este un pic stransa.

Incearca dupa ce ai pus centura sa mai tragi un pic de ea si sa o lasi incet-incet inapoi. Nu o sa mai stea asa de strans.

Si vezi ca centura are un reglaj sus-jos in partea de sus de unde iasa. Pe mine erau zone in care ma deranja mai putin.

Eu am avut situatii in care mergeam cu o mana pe centura sa nu ma stranga chiar asa.

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatii reale te mai ajuta un pic timpul de deformare a caroseriei care preia din impact.

<{POST_SNAPBACK}>

Dar nu e neaparat nevoie sa existe un impact. Poate sa fie pur si simplu o frana brusca. Vezi exemplul nr. 1 din mesajul meu de pe pagina anterioara.

Eu, cand sunt la volan si in dreapta am un pasager incapatanat :)) , daca imi permit imprejurarile, ma joc putin cu o mica frana brusca, atat cat sa il sperii dar fara sa-l ranesc. Credeti-ma: are efect :)) Imediat isi pun centura :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am mai spus-o, vreau sa subliniez afirmatiile lui s_c si ale lui andREI si precizez din nou:

Marea majoritate a accidentelor in care centura este intr-adevar eficienta au loc la vitezele cu care mergem in oras, deci centura trebuie pusa mereu.

De multe ori la coliziuni relativ usoare nici nu se declanseaza airbagurile (daca avem! si daca functioneaza...) si centura de siguranta ne poate ajuta sa scapam intregi si mai ales fara capete sparte ceea ce mie personal mi se pare util ... :))

La viteze mari este evidenta pt. toata lumea necesitatea purtarii centurii, dar eficienta ei (ca si a airbagurilor), desi de necontestat in general, nu mai e chiar atat de spectaculoasa, asa ca trebuie sa ne bazam in primul rand pe elementele de siguranta activa, si pe ... constientizarea si respectarea legilor fizicii (care nu pot fi incalcate, cum foarte bine spunea undeva andREI).

@vladp: pai si in crash teste apare deformarea caroseriei ... deci ceea ce spui nu e un argument in favoarea neglijarii centurii sau a dezactivarii avertizoarelor ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru @dany: Eu am avut situatii in care mergeam cu o mana pe centura sa nu ma stranga chiar asa.

<{POST_SNAPBACK}>

exact asa sunt eu acum..din 2 in 2 min trag de centura sa fie mai larga....o sa ma uit sa vad daca are ceva de reglat. trag de ea la max aproape si dupa 5 min revine..nu ma strange f tare dar e deranjant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladp: pai si in crash teste apare deformarea caroseriei ... deci ceea ce spui nu e un argument in favoarea neglijarii centurii sau a dezactivarii avertizoarelor ...

<{POST_SNAPBACK}>

Nu am spus ca este un motiv sa nu se poarte centura de siguranta.

Eu de exemplu nu port centura pe drumurile de sat unde trebuie sa mergi cu 20Km/h si campul e gol.

Eu ma refeream la faptul ca testul facut in acel exemplu nu corespundea cu realitatea deoarece oprirea brusca este mult mai puternica decat una reala cu deformarea caroseriei.

Decelerarea prin opritor inseamna sa imparti 17Km/h la 1-5cm.

Decelerarea prin deformarea caroseriei inseamna sa imparti 17Km/h la vreo 20-30cm.

Daca faceti calculul o sa vedeti o diferenta destul mare.

Una ii sa te loveasca cineva cu maciuca in cap, alta e sa inveleasca maciuca in polistiren. Poate asa se intelege mai bine ca acel test era exagerat.

Daca faceau testul prin deformare ajungeau la 25-30Km/h in loc de 17Km/ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladp: ai dreptate, sorry, am inteles asta din prima, dar nu voiam sa se interpreteze altfel ... si sa nu se mai poarte centura ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vladp: ai dreptate, sorry, am inteles asta din prima, dar nu voiam sa se interpreteze altfel ... si sa nu se mai poarte centura ...  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Sincer eu nu cred ca cei care doresc sa-si dezactiveze avertizorul urmaresc prin asta sa nu mai poarte centura, ci mai degraba urmaresc sa nu mai auda sunetul stresant al avertizorului in acele situatii RARE in care nu folosesc centura din diverse motive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DarkOne: E posibil sa ai dreptate, dar daca dispare avertizorul situatiile "rare" se vor indesi din ce in ce mai mult. :)

... cam asa ar spune psihologii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DarkOne: E posibil sa ai dreptate, dar daca dispare avertizorul situatiile "rare" se vor indesi din ce in ce mai mult.  :)

... cam asa ar spune psihologii ...

<{POST_SNAPBACK}>

S-ar putea sa ai dreptate si tu, dar pana la urma cred ca tine de fiecare sa se protejeze cum crede el mai bine. Este adevarat ca pana la urma sunetul stresant al avertizorului s-ar putea sa te faca sa porti centura, lucru care cu timpul ar putea sa-ti intre in reflex, ceea ce nu e neaparat un lucru rau.

Si totusi mie de ce mi s-a spus din service ca nu se poate dezactiva avertizorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fericire eroarea (vroiam sa zic altfel initial) de a nu iti pune centura de siguranta afecteaza doar siguranta ta nu si a celorlalti. DE OBICEI.

Cum adica "DE OBICEI" ?? Simplu : s-a dat la Discovery un mic documentar in care aratau ca au fost rare cazuri dar au fost cand cei din spate nu au purtat centura si la impact de 60-70 km/h au ajuns cu corpurile lor peste cei din fata si le-au dat "capul peste cap" rupandu-le gaturile. De atunci oriunde merg cel din spatele meu ori isi pune centura ori coboara. Punct.

A... si mai e ceva de zis: Cand nu porti centura si are loc un impact ce declanseaza airbag-urile tu vei merge spre fata masinii mai mult decat ar fi trebuit si airbag-ul nu va lovi optim corpul tau (fata + piept) ci undeva pe la torace de obicei si te va rani peste ranirea din impact. In continuare nu reusesc sa ii inteleg pe cei care nu suporta centura. Pur si simplu nu pot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca ai tetierele ridicate cum vin cei din spate peste tine?ca mi se par destul de rigide tetierele. cei din spate ar lovi in scaun si eventual in tetiera ca mai sus nu prea e loc sa incapa o persoana..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A... si mai e ceva de zis: Cand nu porti centura si are loc un impact ce declanseaza airbag-urile tu vei merge spre fata masinii mai mult decat ar fi trebuit si airbag-ul nu va lovi optim corpul tau (fata + piept) ci undeva pe la torace de obicei si te va rani peste ranirea din impact. In continuare nu reusesc sa ii inteleg pe cei care nu suporta centura. Pur si simplu nu pot.

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca prin nepurtarea centurei de siguranta esti "smecher".. Nici eu nu ii inteleg pe cei care nu o poarta.. mai ales cei care au avertizare sonora pt. centura de siguranta si ca sa nu-i beep-uie in creieri, pun centura prin spatele scaunului... Ce mare lucru s-o pui prin fata scaunului, asa cum e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andREI are dreptate dany, in nenumarate accidente cei din spate (fara centuri) au venit ca niste ghiulele peste cei din fata distrugand in drum si tetiere si chiar scaune.

Atentie si la ce avem in portbagaj pt. ca la un impact frontal pana si o banala trusa de scule se poate transforma intr-o bomba cu fragmentatie, cheile actionand ca schijele ...

Despre obiectele mai mari si dense ... nici nu mai vorbesc, sunt niste berbeci foarte eficienti, chiar daca TOTI au centurile puse.

Asa ca pe primul loc in discutiile noastre despre siguranta as pune tot siguranta activa, poate deschidem un topic pe tema asta ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor de obiectele din portbagaj am vazut ceva la 5th gear de mi s-a ridicat parul din cap...

au facut diferite teste cu obiecte n portbagaj...la un test cu scanduri de lemn, scandurile aproape au decapitat papusile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce service ai intrebat?

Mergi la BradyTrade si se rezolva in 5 minute

Lucas

S-ar putea sa ai dreptate si tu, dar pana la urma cred ca tine de fiecare sa se protejeze cum crede el mai bine. Este adevarat ca pana la urma sunetul stresant al avertizorului s-ar putea sa te faca sa porti centura, lucru care cu timpul ar putea sa-ti intre in reflex, ceea ce nu e neaparat un lucru rau.
Modificat de lucas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la BradyTrade si se rezolva in 5 minute

Lucas

<{POST_SNAPBACK}>

Ce se rezolva ... lucas !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!