Jump to content

sunt de incredere alte filtre aftermarket?


Markos
 Share

Postare recomandată

salutare,

in cautarile si incercarile mele de a-i oferi masinii mele piese bune, dar nu neaparat scumpe, am gasit doi producatori de filtre;

este vorba despre Armafilt din Ungaria (http://www.armafilt.hu) si Starline din Cehia (http://www.starline-parts.com). Starline se lauda cu garantie extinsa pentru reperele comercializate si am gasit pe net informatia ca ar oferi ca echipare de uzina anumite componente pentru Skoda;

aceste marci le intalnim si in Romania, dar sunt de incredere, le putem folosi fara sa avem probleme cu masina? stie cineva, Skoda vine din fabrica cu repere Starline?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Starline..au filtre destul de bunicele....si preturi bomba.Eu mai dau,dar numai clientilor care vor ieftineala.Azi am dat un filtru clima de 406...30 lei. :lol: .Am mai dat placute de frana,tot asa ieftineala,si am un set de MB Sprinter..110lei,clientul e la al 2-lea set de starline si e foarte multumit pret-calitate.Nu recomand de la ei elemente de directie si rulmenti.

post-64586-0-21775000-1323254627_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RECOMAND MEYLE , sunt mai bune ca orice....bat chiar si mann filters..... mann are o poveste dubioasa pt cei care o stiu , inteleg la ce ma refer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GABIVVX,

Starline produce doar in Cehia, sau si in alta parte? Ai zis 'bunicele', inseamna ca nu te-au convins... :) S-a plans cineva de calitate sau vorbim doar despre neincrederea noastra intr-un brand nou si in preturile lor mici?

GABIVVX, tu vinzi Starline? Scuze de intrebare, sunt mai nou in familie.

salexutz,

Am folosit si eu Meyle. Si filtre, dar si placute si discuri de frana. Discurile s-au ovalizat (la Mondeo TDCI 2003), iar placutele mi s-au parut dure.

salexutz, zi-ne noua povestea despre Mann!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Markos,iti spun doar atat...limiteaza-te cand vine vorba de starline doar la filtre.Eu aduc marca respectiva doar cand clientul vrea ceva foarte-foarte ieftin.Adevarat au preturi imbatabile...dar calitativ nu se pot compara cu marcile premium.Nu cred ca sunt produse doar in cehia,cu toate ca arata destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GABIVVX,

Ce alte marci de filtre de buget imi recomanzi pentru SEAT TOLEDO 1L 1996, TDI 1Z 66kW 90 CP,

VSSZZZ1LZTR048246

Acum folosesc Mann W830/1 pentru ulei si UFI 23.417.00

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti mari producatori de filtre si alte subansambluri auto sau relocat si majoritatea au fabrici in china.

Dar calitatea este data de producator si nu de tara unde produce.

La golf 2 am incercat multe marci la filtre si nu au fost probleme.Mann, Hengs, Fiamm, Muller, etc.Dar la un prieten cu tir, de la un filtru prost a ramas in drum si a platit 1200 de euro, firma de transport, depanarea in Ungaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristianionut:

Era interesant de aflat ce filtre a folosit omul. Ca sa evitam si noi... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru ulei UFI 23.429.00(30 lei),filtru aer UFI 30.994.00(35lei)..cum iti par?UFI calitativ sunt socoteala maxima,pt masina ta sunt parfum.Ca fapt divers echipeaza vag cu sisteme de filtrare combustibil ,benzina si diesel UFI si SOFIMA.Sofima e un fabricant de filtre italian pe care UFI la acaparat.

post-64586-0-06430800-1323283661_thumb.j

post-64586-0-54685200-1323283765_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturi ok. cel de motorina (UFI 24.365.01 sau UFI 24.400.00) cat costa?

si inca o intrebare. sunt produse in china?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24.365.01 (45 lei)-24.400.00 (85lei).Nu trebuie sa va mai sperie faptul ca vedeti pe filtre..MADE IN CHINA,TUNISIA,EGYPT,AFRICA DE SUD,BOSNIA.Toate firmele mari au fabrici in toata lumea,se cauta sa se produca filtre si echipamente la costuri cat mai mici de productie.Filtrul de benzina original din poza e facut in china.Sunt multi si de aici de pe forum cu filtre achizitionate pe original..MADE IN CHINA,mai ales filtrele de combustibil care au ceel mai mare cost de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la mann ce am pe golf 4, avem asa: cel de aer e made in china, cel de combustibil e made in bosnia si filtru de ulei este made in germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o comanda de azi pt un Sharan,a vrut filtre ieftine;f aer,f mot,f ulei=83lei.Doar filtru de motorina pe un producator bun e in jur de 80-90lei.Filtru aer pt conditii grele cu burete filtrant

post-64586-0-50700100-1323356682_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine. Bine, cel de motorina nu este vopsit si are pe el doar codul, in comparatie cu alte filtre. In rest, par ok. Acum depinde cum se comporta in timp.

GABIVVX,

De filtrele Clean Filters ce stii? Eu am auzit ca ar fi tot de buget si ca firma este italiana. Dar cine stie daca sunt produse acolo si nu in China, sau cine stie pe unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a plans nimeni de filtrele Starline ca au cauzat probleme Gabivvx? Le-as incerca si eu macar o data. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La filtre,nu... niciodata.Azi am primit cadouri de la ei..o cana,o bricheta...chestii dastea minore.Si inca un pliant in care anuntau ca acum produc o gama larga de produse;becuri,bujii incandescente,curele de transmisie,cablu frana mana,racorduri de frana..etc..etc.Repet eu dau..numai daca omul vrea ceva ieftin..Au inceput sa se vanda foarte bine...si vad ca volumul lor de vanzari a crescut semnificativ.Cunosc multi meseriasi care sunt axati exclusiv pe ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de filtru de aer bardi ce stiti? :D e facut in ungaria si ieftin, dar oare cat de bun e?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cateva firme care se ocupa cu piese(furnizori maricei..)care comercializeaza produse cu ambalaj cu denumirea lor.Unix..produse unix,Bardi..produse bardi.De regula marea majoritate a produselor de genul asta sunt proaste calitativ...dar ce atrage la ele este pretul.Pana nu te arzi...stiti cum este....vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Criza criza, ieftineala, dar daca bulesti pompa de injectie de la un filtru prost sau un injector ?

Nu costa mai putin un filtru bun, decat o ieftineala pe moment si apoi regreti!?

Mai bine cauti un distribuitor cu preturi mai mici la aceleasi produs.

Deci daca nu te doare, nu te scarpina.

Folosesc pe 4 masini diferite ca ani de fabricatie aceeasi marca de filtre si nu sunt probleme.Injectoarele de golf 4 au acelesi valori ca acum 4 ani.Filtre mann si combustibil simplu petrom.

Modificat de cristianionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum va dati seama ca un filtru este bun sau nu? Eu cred ca abia dupa 20-30.000 de km poti sti, cand incepe sa pape ulei sau incep sa pice injectoarele si deja e prea tarziu...

In alta ordine de idei pe filtrele Knecht/Mahle scrie Made in Austria si presupun ca nu mint

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere MAHLE,sunt cele mai bune filtre de pe piata.Am cateva poze postate aici pe forum cu filtre mahle echipare de original pe MB si Focus rs.Eu numai mahle folosesc...inafara de filtrul de clima care am mai folosit si alte variante.Fac si ei in China,UK,.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca o sa raman la UFI.

M-ar tenta niste filtre mai ieftine, recunosc, dar ma gandesc sa nu fac vreo prostie. Asa ca, la urmatorul schimb sa il contactez pe colegul GABIVVX pentru filtre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ai vandut set rulment si au avut probleme? sau pe ce te bazezi cand zici ca nu recomanzi? Eu am nevoie de rulmenti pe spate ca imi huruie si e timpul sa ii schimb.

In plus au garantie mare 3 ani, este ceva, nu?

Rog pe cei care au folosit rulmenti de la ei (Starline) cu s-au comportat?

Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba cu garantie e cu dus si intors.... garantia inseamna daca e defect de fabrica si e montat la service rar.... daca dupa 1 an se strica si nu e defect de fabrica.....nu implica garantia....

Starline sunt ok calitativ pt un buget mic..... dar sincer pt 10-20 de lei in plus eu ti-as recomanda altceva la rulmenti....o firma care produce rulmenti ......

placutele de frana clientii mei au fost multumiti de starline, filtrele la fel ...mai ales daca faci revizia la 8-10k mi se par chiar f ok.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!