Jump to content

Discuri frana ovalizate a treia oara!


Markos
 Share

Postare recomandată

razvan_andrei82

Am postat in mai multe topic-uri pentru ca vroiam un raspuns cat mai prompt inainte de a le trimite pe garantie, fapt ce inseamna montarea altor discuri pana ce le verifica pe acestea.

Nu-mi amintesc sa fi intrat in vreo balta cu discurile incinse...nici nu prea a plouat in ultimele luni prin zona moldovei:) si sigur nu am spalat masina dupa un drum mai lung (pentru ca stiam de riscuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. discurile noi se pot ovaliza la cupluri diferite de strangere a prezoanelor(mai ales cand se strang foarte tare si diferit), si a murdariei pe interiorul rotii cand se aseaza pe disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Va anunt cu bucurie ca am rezolvat problema vibrarii la franare. Asa cum va povesteam pana acum, indiferent de marca de discuri si placute noi montate pe masina si indiferent de stilul de condus abordat, vibratiile reapareau. Am incercat alezarea la strung, chiar repetata, dar fara rezultat. Dupa nervi si bani cheltuiti, am observat ca ambii butuci aveau urme de lovitura de ciocan. Gratie "meseriasului" care mi-a schimbat rulmentii. Aveam butucii "ovalizati". Indiferent de marca discurilor sau a placutelor, ajungeam iarasi la ovalizare. Am fost la strung pentru alezarea butuculor si a discurilor. Bineinteles, problema a revenit. Am cautat intens pe net si am gasit informatii despre o masinarie pe care o vazusem la altii, mai exact era recomndata de cei de la EBC pentru rezolvarea vibrarii discurilor. Acest aparat (Pro Cut) alezeaza discurile de frana direct pe masina (se demonteaza roata, etrierul si placutele) in functie de "bataia" pe care o are atat discul, dar mai ales butucul. Gasiti informatii de Pro Cut pe net, chiar filmulete.

Operatiunea a durat in total 45 minute si a costat 200 lei pentru ambele parti. Garantia acordata: 10.000 km. Tipul cu care am discutat se numeste Iustin si are un atelier in Bucuresti(4Turbo cred ca se numeste firma), in incinta autogarii Filaret. Telefonul lui este 0769181238.

Dupa alezarea discurilor, am montat un set nou de placute. Asa este recomandat. Este recomandat inclusiv dupa alezare, dar si la fiecare set nou de discuri de frana. Eu am montat de la baietii cu aparatul placute EBC Blackstuff care au costat 120 lei. Puteam sa aleg altceva, sau puteam sa vin eu cu placutele, dar am citit despre EBC si m-am gandit sa incerc. Nu imi pare rau. Aceste placute au un strat abraziv care ajuta discul sa capete mai repede decat in mod normal forma placutelor.

Imi doresc ca ce am spus sa nu fie catalogat ca reclama, ci doar informatie pentru colegii care se confrunta cu problemele pe care eu le-am rezolvat de 4000 km si sper ca definitiv. Chiar uitasem de vibratiile la franare, noroc cu e-mail-ul forum-ului, care mi-a reamintit... :emthup:

Bineinteles, nu trebuie sa uitam de sfaturile turor colegilor care au postat pana acum: placute noi cu discuri noi sau alezate, lichid de frana inlocuit la 2 ani cu aerisire repetata dupa 1000 km, evitarea baltilor dupa franare, evitarea udarii discurilor la spalatorie pana se racesc, scoaterea cu prea a butuculor la schimbarea rulmentilor, curatarea perfecta a suprafetei butuculor la montarea discurilor, evitarea ramanerii cu piciorul pe pedala de frana la semafor dupa franari mai puternice etc. Atat imi amintesc acum. :icon_cheesygrin: Daca mai sunt si alte atentionari, las colegii sa le mentioneze.

Va tin la curent cu subiectul, mai ales daca revin vibratiile la franare. Eu sper ca nu se va mai intampla. :icon_bounce:

Drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am tot rasfoit si eu topicul asta...ce se intampla daca ramai cu piciorul pe frana la semafor dupa o franare puternica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Un singur lucru se intampla sigur: se aprind stopurile rosii din spate. Restul sunt speculatii si ne putem doar da cu parerea. Ma gandesc ca daca discurile sunt inrosite, caldura se transmite prin placute la etrier, fierbe lichidul de frana, se fac vapori si temporar nu mai ai frana pentru ca vaporii sunt compresibili spre deosebire de lichid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.asa ma gandeam si eu!ca se aprind stopurile.

2.tre sa fii nebun sa ajungi sa faci asta in oras :icon_geek:

3.am spalat masina dupa mers normal prin oras.a iesit aburi din disc cand a fost data cu solutie,si chiar si la clatire.si nu s a intamplat nimic. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut...aceeasi problema o am si eu la golf 4 1.9 tdi...imi vibreaza urat de tot volanul stg-dreapta la franare...

am schimbat 4:- seturi de discuri de frana+placute

                       -capetele de planetara dinspre cutie

                       -bucse directie

                       -bucse bara stabilizatoare

                       -amortizoare

                       -butuci roti fata+rulmenti

                       -anvelopele

                       -jantele

si tot am jocul la franare...mi-au mai ramas doar portfuzetele de schimbat..  le-as schimba dar sunt foarte scumpe(780 lei cu butuc si rulment inclus noi pe o parte,iar second undeva la 250 lei).....exista probabilitatea sa fie portfuzetele cauza?a mai schimbat cineva portfuzetele?

Modificat de maryus1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maryus1984 , am aceeasi prob. ti-am dat pm cu nr. meu de tel. sa mai schimbam niste pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost si eu la service si mi s-a spus ca am discurile ovalizate si trebuie schimbate..la fel si placutele de frana...Ce imi recomandati? marci, dimensiuni? am vazut ca sunt pline sau ventilate , care este diferenta?va multumesc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu mi-am montat marca Jurid si placute si discuri,ca sa descopar acuma ca placutele pe partea stanga joaca in etrier...iar la franare sunau de parca oprea trenul in gara...de parca ar freca fier pe fier...eu nu pot sa recomand Jurid...multi monteaza Ferodo sau TRW(dintre cele cu pret rezonabil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de multe ori si montarea discurilor se face deficitar. teoretic asa ar trebui facuta operatiunea.... 

 

plus folosirea de spray ceramic sau de cupru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt mecanicii de romania filmuletul asta e SF...multi nu se deranjeaza sa curete discurile de frana de amprentele lor unsuroase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Unsuroase si eventual si cu nisip, pilitura de fier si altele prin unsoarea aia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floro_st205

Marius , portfuzetele nu au nici un "rol " in vibratiile de la franare .

singurele vinovate pot fi : 

- butucul rotii

- discuri 

- pivoti (pivoti suspensie sau capete de bara)

daca partea de suspensie ai shimbat-o (brate ,pivoti ,bielete directie ,etc) iti ramane sa iei un ceas comparator si sa masori jocul axial al butucilor si al discurilor  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal...butucii si rulmentii i-am schimbat pe ambele parti,capetele de planetare le-am schimbat,si si pivotii...dar ce am descoperit joi la masina e ca pe partea stanga imi joaca placutele in etrier...auzeam eu ca in timpul mersului la gropi aveam un sunet metalic si tot nu stiam de unde provine...pe partea dreapta placutele sunt fixe in etrier,dar pe stanga placutele joaca si am impresia ca si etrierul se misca usor...inca nu miam dat seama daca e din cauza placutelor sau a etrierului,sa fi ramas etrierul blocat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floro_st205

chiar daca ar ramane etrierul blocat ,nu poate provoca vibratii . 

proba simpa : gasesti 50 metri de strada cu asfalt fara gropi (dificil in Romania dar nu imposibil) , bagi 1-a si-i dai pina pe la vreo 15-20 km/h apoi piciorul in frana ca si cum ai avea un perete sau prapastie in fata , apoi studiezi urmele pe asfalt (ca cei din CSI :D ) , daca sunt egale la lungime ,daca vreo roata franeaza mai devreme sau mai tarziu fata de celelalte iar daca ai vreun etrier care nu culiseaza bine in situatia asta ai mai multe sanse sa-l descoperi daca ramane blocat sau nu .

 cum am mai spus , pune un ceas comparator pe butuc si discuri  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Cred ca mai degraba ti-a stricat filetul la port-etrier cine ti-a umblat pe-acolo. Trage masina intr-o parte cand franezi? Trage sa te scoata de pe drum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trage intr-o parte la franare...franele leam verificat la un tester si sunt egale pe ambele roti...doar ca la o apasare mai usoara a franei si mai indelungata volanul trepideaza stanga dreapta...masina a fost verificata la mai multe serviceuri si nimeni nu a descoperit ceva defect nici la directie si nici la franare...eu am descoperit ca imi joaca placutele pe stanga si foarte usor si etrierul,filetul mi s-a stricat la  portetrier si am facut filet nou mai mare ,iar un strungar mia facut niste suruburi exact ca si cele originale...avand in vedere ca la directie nu am nimic intrucat am schimbat aproape tot,discurile de frana leam schimbat de 4 ori...m-am gandit ca poate tremuratul volanului sa fie de la jocul placutelor in etrier si de la jocul etrierului...intrucat in momentul franarii probabil placutele se misca pe discul de frana si ating usor marginea discului care e mai iesita in relief fata de baza discului si astfel genereaza o vibratie a placutei de frana care mi se transmite in volan...mi se intampla doar la franare,nu si in mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zicetimi si mie daca la o apasare a etrierului dinspre exterior spre interior( spre centrul discului de frana) aveti joc la etrier,daca simtiti ca se misca?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salut,

 

Nu are voie sa se miste etrierul in sine.Probabil tu ai pistonasul blocat.Cu toate astea,ajungand la vorba colegului de mai sus cu tot cu pistonas blocat,nu are voie sa iti vibreze cand pui frana.

Am avut si eu pistonas blocat,dar pe spate si nu mi-a ovalizat discul.Singurul lucru care mi l-a facut,a fost sa-mi toceasca placuta de frana si putin mai mult din disc.

Eu cand am avut pistonasu blocat,dupa un mers de sa zicem 5-10km,nu puteam sa tin degetu pe disc,ma ardeam practic.

Asa ca am demontat etrieru,implicit pistonasu am schimbat garniturile si aia a fost.

Eu mi-am schimbat discurile singur(toate 4),da n-am facut ce ziceau aia in filmulet.Am luat niste smirgher cu putin wd-40 si am curatat umpic,da nu ce face ala acolo,mai bune decat noi. :D

La tine cred ca e problema din butuc sau din etrieri.

 

Noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucii i-am schimbat cu tot cu rulmenti pe ambele parti...dar am vazut ca imi joaca placutele pe partea stanga,si si etrierul daca-l apas mai atre(etrirul poate ca joaca din cauza ca mi s-au dus filetele la portetrier,si am facut alte filete mai mari si alte suruburi la un strung)...dar totusi ma gandesc ca placutele nu ar trebui sa joace...si mie mi se incalzesc discurile foarte tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Daca ramane vreun pistonas blocat, incepe sa miroasa foarte tare a ferodou dupa un drum de doar cativa km. La mine dupa 10 km, pe timp de iarna, cand am oprit in benzinarie nu stiam de unde pute a ''ambreiaj'', asta e mirosul...si am constatat ca venea de la roata mea de pe spate, dar o uitasem cu frana de mana trasa cateva ore in parcare. Am aruncat niste zapada sa mai racesc discul(proasta alegere, stiu, dar a fost ok) si am mai tras frana de mana tare de cateva ori si si-a revenit. La mine poate a ramas parghia aia blocata, cine stie. 

 

@marius: ai verificat pana la urma discurile si butucii? Poti duce intai discurile la un strungar, dar cand le pui la loc sa cureti bine suprafetele de contact dintre butuc si disc ca altfel l-ai indreptat degeaba ca ti-l face la loc. Poti verifica si jantele la vulcanizare ca sa vezi daca sunt in regula si sa le scoti din ecuatie, dar desigur, mai raman si cauciucurile in discutie. Daca ai discul bun, jantele echilibrate, ai schimbat intre ele rotile fata-spate si tot mai face asa, atunci trebuie verificati si butucii, poate a capiat vreunul de la o groapa ceva. 

 

De asemenea, daca ti se misca etrierul nu e normal deloc. E posibil ca cine ti-a facut prezoanele alea noi pentru etrier sa fi lasat umarul ala prea scurt, sau poate e prea subtire, nu stiu ce sa-ti zic exact, trebuie verificat mai bine ce e acolo. Colegul @lupo_bv a reusit sa faca un mecanism cu care a verificat discurile si butucii de strambaciuni...nu mai stiu exact topic-ul, dar da-i un pm si sunt sigur ca o sa-ti raspunda. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si butucii si rulmenti pe ambele parti,discurile leam schimbat de 4 ori(am verificat  sa fie curata partea de montare),am schimbat 3 seturi de roti,acuma am jante de vara fara batai cu anvelope noi,am schimbat amortizoarele,flansele,rulmentii,capatele de planetare interior,exterior,toate bucsele,coloana de la volan...nu am absolut nici o bataie sau joc la volan in timpul mersului,dar totul se schimba cand pun frana...volanul incepe sa trepideze stanga dreapta,de-mi scutura toata partea din fata a masinii....am verificat placutele si am vazut ca au joc pe stanga fata,ele suna si la gropi...am miscat de etrier si am vazut ca  si acesta misca pe stanga...pe dreapta si placutele si etrierul stau drepte...azi sper sa ajung la mecanic sa-i arat cum misca placutele,,,poate s-a dilatat etrierul fata...habar nam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floro_st205

daca ai schimbat butucii ,rulmentii si discurile ,ai verificat macar o data daca sunt toate montate bine si in tolerantele constructorului ? exista si defecte de prelucrare sau montaj . nu degeaba insist cu acel comparator pe butuci si discuri . e destul ca la montaj sa nu fi centrat bine rulmentii in portfuzeta sau butucul in rulmenti mai ales daca montajul s-a facut " a la romania" (cu ciocanul) sau chiar cu o presa . daca nu ai de unde sau la cine sa apelezi pt un ceas comparator sa stii ca unul cu tot cu talpa magnetica se gaseste la mai putin de 200lei sau chiar mai "moca" prin piata de vechituri pe la "mosulici" . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 i-am verificat  cu ceasul comparator...pe partea stanga mi-a iesit o bataie de pana la 0.02( sau 0.2)(ceea ce am inteles ca e ok)...in schimb pe dreapta mi-a iesit o bataie de 0.06(sau 0.6)(ceea ce nu e foarte ok)...dar avand in vedere ca jocul in volan nu il am si in timpul mersului,si doar la franare,si mai ales ca am schimbat si butucii si rulmentii la presa,m-am gandit ca poate fi ceva doar la sistemul de franare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!