Jump to content

Discuri frana ovalizate a treia oara!


Markos
 Share

Postare recomandată

tot ate normale am si eu si placute la fel tot de la ate ca sa nu fie discutii ca discul e mai (prea) dur si placuta mai moale sau invers si deja se simte o mica vibrare la franarile de la viteze mari. nu e anecdota deloc, asa face toate.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ondin,

cati km ai mers cu ele pana sa vibreze? crezi ca este vina ta sau nu sunt calitative?

ce imi recomandati in acest caz, sa cumpar ATE Power Disc sau cazul lui ondin este o exceptie?

Modificat de Markos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Problema aceasta cu discuri ovalizate am avut-o si eu de curand. Acum 2 luni am schimbat discurile si placutele de frana. Am optat pentru discuri ATE POWER DISC si placute ATE normale (le-am comandat conform VIN-ului masinii mele). M-am dus si le-am montat, dupa o saptamana si mai putin de 1000 km parcursi cu ele, au aparut semnele ovaliazarii pe care le stim cu totii :( Am mai mers circa o saptamana cu ele asa si m-am intors la magazinul de piese de unde le-am cumparat ca sa raportez problema si sa aflu ce rezolvare se poate gasi. Tipul de acolo a vorbit cu reprezentantul ATE si mi-a trimis o lista de lucruri (acte-hartii) de care trebuie sa fac rost pentru a le putea schimba in garantie. Am rezolvat actele si banii mi-au fost returnati pentru ca nu am mai vrut sa mai comand nici un fel de disc after-market. Am comandat discuri si placute originale VW si de o saptamana merg cu ele, neaparand nici un fel de problema pana acum (sper ca nici sa nu apara).

Atasez si lista de de acte necesare pestru schimbarea pe garantie a discurilor de frana, poate va va fi de folos si voua. Nu renuntati sa faceti tot posibilul pentru a va recupera banii de pe aceste discuri inacceptabil de slabe!!!!!

Numai bine all!

post-32426-0-45691000-1323258527_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat. In luna mai mi-am pus discuri ATE Powerdisc cu placute ceramice ATE. De atunci am facut cam 25.000 km si nu am nicio problema cu ele.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raducu_020,

M-ai blocat total. In primul rand pentru ca ma hotarasem sa cumpar si eu tot ATE. Insa dupa povestea ta... Vreau sa te intreb daca mergi sportiv, sau daca ai mers asa dupa ce ai schimbat discurile si placutele? Sau ai intrat prin apa, ai pus frana puternice? Incerc sa aflu daca problema este doar din cauza calitatii discurilor si placutelor ATE...

Sa ne tii la curent despre cum mai evolueaza situatia cu reperele OEM.

Si multumim frumos pentru informarea despre actele necesare garantiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Roger - eu nu am pus placute ceramice, am pus normale, dar tot ATE ...nu cred sa se fi produs din aceasta cauza ovalizarea, poate nu am avut eu noroc!

@Markos - Nu pot zice ca merg sportiv dar nici ca un lenes. Dupa ce am facut schimbul de placute - discuri am mers special mai incet ca sa evit franari bruste si supra incingeri, pentru ca stiam toate fazele astea. Nu a plouat toata saptamana aceia, nici frig si nici spalat masina....special! Cred ca discurile s-au ovalizat foarte repede, din a doua zi dupa montaj dar nu am realizat eu. Mai baniuesc ceva, ca discurile au fost ovalizate dinainte sa le montez, asa le-am luat (nu stiu daca e posibil asa ceva, dar tind sa cred si asta), pentru ca la prima tura dupa montaj, cu geamul meu deschis se auzea un scart-scart la fiecare tura a rotii, la viteza mica (semn ca placuta atinge undeva discul)...FARA SA FRANEZ, IN MERS!!...n-am bagat de seama, dar dupa o saptamana au inceput sa vibreze grav la franare si am fost sa vorbesc cu tipul care mi le-a vandut. Foarte ok, mi-a zis ca nu a mai patit asa ceva cu ATE , ci doar cu BREMBO o singura data...dar ca nu este nici o problema si ca le schimbam pe garantie...ceea ce s-a si intamplat.

Am mai auzit o "vorba" despre ovalizarea discurilor, pe langa cele multe pe care le stim cu totii. V-o spun si voua chiar daca o stiti deja si chiar daca poate nici nu e adevarata: ca discurile de frana se mai pot ovaliza cand lichidul de frana nu a fost schimbat la timpul necesar si au aparut in el bulele de aer. M-am gadit si la asta in cazul meu, dar facusem recent schimbul de lichid si nu a fost cazul de asa ceva! Lichidul de frana se schimba la 2 ani, eu asa stiu!

O sa va tin la curent cu evolutia si comportarea "franelor" oem.

Numai bine si aveti grija ce si de unde cumparati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut ideea asta cum ca ATE ar fi "varza" dar asta doar din auzite, pana am vazut ca si piesele originale sunt printre altele si ATE... :blink:

Daca ar fi asa rele nu cred ca VW, Audi etc etc s-ar pune din fabrica marca asta pe masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radu si ce firma sunt discurile OEM ?

Modificat de IONUTBLV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@IONUTBLV - Discurile OEM sunt JURID dar nu sunt sigur 100%, parca asa am vazut ca scria pe ele undeva mic pe langa toate inscriptiile vw-audi si codul lor oem. Placutele OEM sunt sigur PAGID si la fel sunt inscriptionate cu toate detaliile oem.

@alteacupra - Eu nu am zis despre nici o firma producatoate de frane, ca ar fi "varza". Doar ca am mai multa incredere, dupa cele patite, sa cumpar repere OEM, care sunt clar recomandate de producatorul automobilului (pe toate site-urile reprezentantelor scrie mare "FOLOSITI PIESE DE ORIGINE!")....chiar daca pe ele va scrie ATE sau alta firma ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai vezut undeva la o reprezentanta sa scrie;aveti si alternativa af.. :lol: Normal ca e interesul lor sa isi vanda produsele...din ce draq sa traiasca ,numai din vanzarea masinilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, dar nu despre asta era vorba in acest topic! :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era doar o paranteza.Oricum ma mira faptul ca aveti probleme cu discuri de frana de la producatori renumiti...ceva ceva nu iese la socoteala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi, 'ceva care nu iese la socoteala' cum zice GABIVVX, ar putea butucii?

Am discutat azi cu un mecanic caruia i-am prezentat situatia mea si a nervilor mei. Omul m-a intrebat daca am schimbat rulmentii. Da, i-am schimbat inainte sa schimb discurile si placutele de frana. Mi-a spus ca este posibil ca mecanicul respectiv sa fi batut in butuci pentru a scoate rulmentii si butucii nu mai sunt plani. Eu am vazut in vara pe ei niste semne de lupte cu ciocanul si am mers la strungar care a rectificat 'ranile' si a verificat cu ceasul comparator. Verdictul a fost ca sunt ok. De atunci am mai schimbat cele doua seturi de discuri.

Sa fie plauzibila teoria mecanicului cu care am vorbit ieri? Si chiar daca are dreptate, strungarul a rectificat problemele si a masurat cu ceasul planeitatea. Pica treaba cu butucii sau au in continuare probleme ascunse care nu se vad cu ceasul si d'asta mi se ovalizeaza discurile? Sau doar am nimerit discuri de slaba calitate?

Voi ce ziceti? Astept si asteptam si parerile unor mecanici de aici, de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lichidul de frana l-ai schimbat?....sa nu cumva sa aiba ceva bule de aer prin el, franele sunt aerisite calumea? ....zic si eu:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raducu_020,

Da, este schimbat odata cu montarea celor din urma seturi de discuri si placute. Atunci s-a facut si aerisirea. Dupa 500 km, am facut iarasi aerisirea.

Stiam si de recomandarea asta.

In afara de butuci, daca ce mi-a zis mecanicul se dovedeste a fi real si calitatea discurilor, sau a placutelor, eu nu stiu ce am gresit, sau ce ar putea fi de vina...

La tine cum merg OEM-urile? Cati km ai pana acum cu ele? :)

Modificat de Markos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iti las cateva date din programul de BMW

E60 2006-12 Repair kit, brake pads asbestos-free TEXTAR 4165 1 06/2010 34116767580

E46 2004-11 Repair kit, brake pads asbestos-free TEXTAR 1 34116761244

Sunt din un program de bmw la liber(nu mai intru in asap programul lor de original ca e mai complicat)

Eu PERSONAL am vazut scoase placute JURID de pe un 530DS/2008 masina adusa de un prieten al meu care in program avea specificatia de masina pt uz special;guvernamentala,politie..etc.Masina respectiva cand a fost cu ea la mecanic avea in plus multe chestii,aparatori extra sub masina,geamuri blindate....,si parcul din de de unde a fost achizitionata (impreuna cu cartea service si facturile cu toate service facute la zi la BMW) a specificat ca masina a fost TAXI de lux a unei firme ce se ocupa de excorta si de carat VIP).DECI SCOATE DIN CALCUL JURIDUL....e producator foarte bun.Iti postez o poza cu placute originale de bmw...JURID si inca cateva date in care BMW recomanda TEXTAR.Vorbim de BMW o masina mai speciala.Cred ca trebuie cautata in alta parte buba.

post-64586-0-40421100-1323501785_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raducu_020,

Da, este schimbat odata cu montarea celor din urma seturi de discuri si placute. Atunci s-a facut si aerisirea. Dupa 500 km, am facut iarasi aerisirea.

Stiam si de recomandarea asta.

In afara de butuci, daca ce mi-a zis mecanicul se dovedeste a fi real si calitatea discurilor, sau a placutelor, eu nu stiu ce am gresit, sau ce ar putea fi de vina...

La tine cum merg OEM-urile? Cati km ai pana acum cu ele? :)

Am 1000 de km acum, intr-o saptamana....sunt super si toate bune! ...oricum, mai incolo se va vedea, nu am iesit din oras, nu am mers cu viteza si nici vreo frana foarte brusca nu am pus.

Modificat de raducu_020
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu codurile corecte ale discurilor si placutelor de frana?

Seria caroserie: VSSZZZ1LZTR048246

Motor: TDI 1Z 66 kW

Vreau sa ma conving ca ce am cumparat pana acum a fost ok. Pentru ca azi am sunat la Seat (Barbu Vacarescu) si mi-a dat discuri pline pentru seria asta de caroserie... :grrrrrr:

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa seria de caroserie mie nu imi filtreaza bine pt ca e masina veche,insa o sa incerc sa fac alta treaba;Numar sasiu VSSZZZ1LZTR048246

Denumire model Toledo GLX

Model TO

Data fabricatie 27.06.1996

An 1996

Cod vanzare 1L28R1

Cod motor 1Z

Cod cutie viteze JXT

ai 3 sisteme de franare montate,al 3-lea iese din discutie pe ca sa montat tarziu in 1998 si e identic cu g4.Ce placute ai pe masina?

post-64586-0-75920600-1323690302_thumb.j

post-64586-0-49722900-1323690316_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele de acum, ca si cele alte doua seturi pe care le-am cumparat, sunt asemanatoare ca forma cu cele din dreapta si au dimensiunile 119,2 x 69,5 x 16,2 mm / 8,7 mm. Acum am Jurid 571969J

Modificat de Markos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai discuri pline grosimea placutelor e de 19 daca ai discuri ventilate grosimea e de 16.Mie imi da ca tu ai pe masina discuri ventilata cu placute grosime 16.Sistem franare LUCAS/TRW care sa montat pe masina de la numarul de sasiu 017000 tu avand 048246.Sper sa nu gresesc cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discuri ventilate de 256. Ce imi spui tu este corect, asa si am. Nu inteleg de ce de la Seat mi-a zis ca discurile mele sunt pline. De aici, m-am gandit ca discurile si placutele nu sunt cele care trebuie si din acest motiv se tot ovalizeaza... Dar este clar ca nu. Teoria asta pica deci.

GABIVVX, stii pe cineva pe forum care vinde piese originale Seat?

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara ! Este obligatoriu sa schimb si placutele din moment ce nu am mai mult de 1500 km de km le-am schimbat, intradevar sa mers cativa km cu discul ovalizat, maine vreau sa imi schimb discurile si vreau sa stiu daca ar fi vreo problema daca schimb doar discurile! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!