Jump to content

Motorina: de care, de unde, de ce


ender
 Share

Motorina: de care, de unde, de ce  

225 voturi

  1. 1. Motorina: de care, de unde, de ce

    • PETROM
      16
    • ROMPETROL
      22
    • OMV
      126
    • MOL
      43
    • SHELL
      1
    • AGIP
      3
    • LUKOIL
      11
    • alta
      2


Postare recomandată

nu stiu ca eu de cand am vazut culoarea motorinei de la petrom nu mai bag de la ei, decat daca raman in pana langa o statie petrom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 388
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • shkoda

    39

  • sebica79

    28

  • godaro

    26

  • alexander

    26

Top Posters In This Topic

io cred ca singurul loc care ar putea face astfel de analize ar trebui sa fie laboratoarele anpc (opc) sau daca ei nu nu au tehnologia necesara atunci sigur au un partener care are un laborator autorizat.

azi daca nu uit o sa dau un telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am cautat, asta e cea mai completa+detaliata lista. http://rompetrol.ro/oil_gas/products/index.html

Si apropo' de sulfuri: am inteles ca la motoarele tdi pd e bine sa le dai cat mai putine - euro 4, conform listei. dar tot sulfurile fac bine la turbina -asigura ungerea. Pe de alta parte, in 2000 cand e fabricata a mea, nu cred ca exista euro 4. deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sulful din motorina nu are proprietati lubrifiante!!! Cu atit mai putin in cazul turbinei care este unsa prin presiune de ulei.

Indiferent de tipul motorului, cu cit continultul de sulf este mai mic cu atit la ardere rezulta mai putine particule care pot bloca traseul admisiei si evacuarii (EGR, galerie admisie, VNT, supape ...)

Daca va lasa buzunarul (oricum Euro 4 costa mai putin decit benzina Super, iar motorul Diesel este mai economic decit Otto) bagati cea mai scumpa motorina de pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, sper sa nu radeti...Motorul meu nu este PD si pana acum am bagat DOAR OMV EURO 3... As vrea sa incerc EURO 4, credeti ca este vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu poti baga linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzumesc...O sa pun la urmatorul plin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare...Am facut plinul cu EURO4 de la OMV si se simte diferenta fata de EURO3...Cel putin la mine, masina e mai nervoasa putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat EURO4 de la OMV si am fost dezamagit. In schimb cu EURO3 merge cel mai bine (de la MOL)

Si oricum, daca motorul este EURO3, de ce sa pun motorina EURO4?

Presupun ca exista un reglaj al injectiei ...??? in functie de tipul de motorina folosit??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei tot mol euro3 pun si eu, insa am fost nevoit sa pun petrom (n-am gasit mol si nu eram din zona + ma grabeam f tare) si parca mergea mai bine (mai "nervoasa").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu personal sunt fan Rompetrol de cand am vazut ca si OMV tot de la ei iau motorina . Cateodata knd raman fara mai pun de la Petrom k este aproape de scoala.

Faza e ca diferente prea mari in comportamentul masinii nu am simtit nici intre provenienta motorinei cat si de caracteristicile ei (E3/E4) .

Cel mai des bag EURO 4 , imi fac si eu datoria fata de planeta si poluez mai putin :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pagina petromului www.petrom.ro, la capitolul produse petroliere apare un nou sortiment de motorina: Super ECO Euro-Diesel.

Aceasta motorina are 10 ppm sulf, adica de cinci ori mai putin sulf decit motorina Euro 4 (50 ppm), in rest aceiasi calitate.

A vazut cineva la pompa aceasta minune?

Daca da inseamna ca suntem mai tari decit multe state europene, care cu greu comercializeaza Euro4 (ca sa nu mai vorbim de americani - saraci folosec inca 350-500 ppm)

Poate vedem si noi in curind BioDiesel :up:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de povestea cu continutul de sulf .. Dc nu scot direct motorina cu 0% sulf ? Ce rol are sulful in ardere ? vad ca de la euro 2 incoace doar cantitatea de sulf scade la diesel ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cred ca e mai complicat de scos, de aia si motorina cu continut mai mic de sulf e mai scumpa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sulful ajuta la ungerea mecanismelor injectiei (pompa, injectoare etc)

In principiu nu e buna motorina cu mai putin sulf pe motoare vechi ... cum e al meu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau al meu! :x

:lol: :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu vreau sa fiu acuzat de plagiat :salut: , avand in vedere ca exista un poll referitor la benzina, dar simt ca este necesara o discutie si despre motorina, avand in vedere ca exista un numar foarte mare de utilizatori de motoare diesel. Ca sa deschid valsul, la super mashinutza mea din semnatura, bag motorina Euro Diesel (se zice ca ar fi model Euro 3) de la benzinaria OMV de langa casa. Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat OMV. Passat-urile companiei folosesc motorina de la OMV in baza recomandarilor dealerului si a experientei personale :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la primul plin si pana acum (17k km) am bagat numai Euro 4 de la Rompetrol. Masina merge f. bine si astept prima schimbare a filtrului de motorina sa vedem ce impuritati gasesc acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu alimentez cu motorina de la petrom si nu am avut probleme in functionarea motorului.am mai auzit pareri cum ca la petrom nu ar fi calitate la motorine.daca aveti date concrete despre asta va rog postati.dar sa fie ceva real si daca voi ati patit ceva cand ati alimentat de la petrom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am votat Petrom.. am inceput cu motorina city apoi euro si acum super euro.. fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei pun Euro Diesel de la OMV ( identica Rompetrol Euro Diesel + aditvi p3 ) . Nu am avut nici un fel de probleme pana acum referitoare la carburant si la OMV imi plac si benzinariile ( look,magazin etc )!

N-am testa niciodata motorina MOL dar am auzit lucruri bune despre ea ..

Petrom are motorina buna dar am alergie la angajatele lor comuniste .. :pirat:

Shell nu stiu. Agip nu stiu . LukOil nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am votat si eu OMV....pun motorina super diesel sau cum ai spune si sunt super multumit dar cred ca ma lasa maf-ul si nu mai trage ca de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma roade asteptarea iernii. Atunci o sa se "aleaga graul de neghina" :pirat: Am mai avut experiente triste cu motorina facuta gel. Sincer de la OMV n-am apucat sa pun in timpul iernii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!