Jump to content

Harti navigatie (Touareg 7P)


dalex_c
 Share

Postare recomandată

Salut,

Sunt proaspatul posesor al unui Touareg 7P, 245 CP. Masina este super, chiar mai mult decat ma asteptam in unele privinte. Singurul lucru care ma nemultumeste este harta de la navigatie. Este foarte slaba, cu foarte putine informatii. Ii lipsesc strazi, localitati din Romania..etc.

A facut cineva un update la aceasta harta? Se poate face cumva?

Multumesc anticipat de info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o poza la aparat sa vedem ce model este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este sistemul original de pe el.....nu cred ca ajuta o poza.....Specificatiile din dotarea masinii sunt:

Radiosistem de navigatie "RNS 850", receptor radio digital DAB ,ecran color si computer de bord Premium cu display color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hartile sunt preinstalate in aparat din cate stiu eu. trebuie doar activate la dealer, contracost (un pachet de activare)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

sunt si eu foarte interesat intr-un eventual update pentru navigatie.

Sistemul este RNS-850.

Dealerii din Bucuresti nu au disponibile informatiile despre un eventual update

Daca are cineva info despre modul de lucru, cost etc - ne-ar fi de mare ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nici eu nu inteleg de ce am dat o gramada de bani pe ceva complet inutil... In Romania am impresia ca navighez in desert, nu sunt disponibile nici macar toate orasele, de strazi nici nu are sens sa discutam...

Din cate am inteles singura varianta ar fi... un GPS clasic + 1k EUR daca vrei sa folosesti display-ul din bord !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sistemul de navigatie a fost gandit de cei de la VW mai mult pt vest.

De ex. in Austria au toate ,,satele si catunele,, detaliate pe strazi si obiective turistice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am facut update de navigatie la versiunea 2012, e foarte completa harta are si cladiri 3d in romania plus toate orasele satele si comunele. Update-ul dureaza 2 ore si are nevoie de un cod de activare generat dupa seria de sasiu a masinii.

L-am cumparat de pe okazii.ro la un pret muuuuult mai mic decat de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu anuntul pe okazii.ro, dar nu influenteaza in vreun fel garantia masinii acest update?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles eu absolut deloc, tipul de pe okazii mi-a aratat pe tester ca licenta pentru hartile 2012 se adauga, practic ramamne si licenta cu care a venit masina in memoria rns-ului si in felul asta oricand poti reveni la hartile originale, iar hartile 2012 le poti incarca de cate ori vrei atata timp cat licenta e in memorie vor merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles eu absolut deloc, tipul de pe okazii mi-a aratat pe tester ca licenta pentru hartile 2012 se adauga, practic ramamne si licenta cu care a venit masina in memoria rns-ului si in felul asta oricand poti reveni la hartile originale, iar hartile 2012 le poti incarca de cate ori vrei atata timp cat licenta e in memorie vor merge.

Pai stai asta inseamna ca trebuie incarcate de cineva? Da-mi si mie pe pm un link ceva, la cine ti le-a facut.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neo Andersson

ti-am dat PM, cel care mi-a facut update-ul mie s-a ocupat de tot, codul de activare si incarcatul hartilor. practic a fost un serviciu complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci inteleg ca acest update este disponibil si la dealeri si pe okazii.ro ?

Stie cineva care sunt costurile in cele 2 variante ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neo Andersson

pe okazii unde l-am facut si eu este 450 ron, la dealer este 2,600 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspunsul prompt.

Pretul e OK, ramane sa vedem.

Exista oare cineva care a facut acest update la dealer ?

Banuiesc ca dpdv al hartii, nu este nicio diferenta, dar poate ne spune cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmat recomandarea lui Neo si am "altoit" softul de navigatie ( pe RNS850). Totul sa intimplat ca-n basme: Punctual, la locul stabilit, mi-a explicat ce urmeaza sa faca, cat dureaza, cat costa si sa intamplat intocmai. La urma am cautat o destinatie - un satuc obscur in judetul CJ cu numele de Petresti. Rezultatul a fost vreo 6 "feluri" de Petresti de pe aiurea. Am vizualizat una si am vazut stradutele din sat cea ce nu era cazul inainte ( inafara de Bucuresti erau doar marile orase si drumurile nationale). Am vazut si unele cladiri 3D in timp ce am traversat Bucurestiul. Am mai observat si o functie noua care parca nu era (poate ma insel) si anume: nivelul de zoom al hartii se poate seta la scara dorita. Inainte de update scara / zoom-ul hartii se schimba in functie de viteza de deplasare si chiar daca la un moment dat o schimbai rotind butonul ea revenea, dupa cateva secunde, la scara pe care o considera optima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neo Andersson

este o mare diferenta la harta, versiunea 2012 are absolut toate satele si comunele la nivel de ulita, pana si alea neasfaltate sunt pe harta si in plus are si cladiri 3D in orasele mari din Romania. Eu am verificat pe Bucuresti si sunt cladirile importante gen Ateneul, Teatrul National , Universitatea, Mall-urile, etc.

Robert : voi verifica si eu optiunea cu ZOOM-ul, dar sincer nu mai stiu cum era inainte de update, poate cineva cu harta 2011 sau 2010 ne spune cum e la el.

Unde ai facut update-ul? La tipul care ti l-am recomandat eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi (inca) nu am facut update de harti am observat si eu ca zoom-ul nu mai e "automat", adica sta setat unde l-ai fixat. Eu cred ca aceasta modificare a aparut in urma modificarilor facute cu VAG COM-ul (green menu, VIM, activare blutetooth).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate seta pe automat daca apesi butonul cu lupa. Va aparea un "A" mic linga lupa.PS eu am Green menu activat de cateva luni dar nu am observat acest "A"

Modificat de RobertS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze am gresit in postul de mai sus, nu este buton cu lupa. Un semn mic in forma de lupa apare cand e pe "auto" suprapus peste butonul din dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut update-ul de navigatie. Varianta 2012 inseamna o imbunatatire consistenta fata de cea din 2011. In afara de gradul de acoperire mult imbunatatit, in vers. 2012 functioneaza si pentru Romania preselectia de benzi, ce se poate vizualiza pe bordul masinii. Acest lucru era functional doar pentru tarile din Vest in versiunea 2011.

Realizatorul operatiunii este un tip superOK, foarte amabil si proactiv. Totul s-a intamplat exact asa cum mi-a explicat.

Astept acum update-ul 2013 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am avut un drum de bucuresti si am facut si eu update la aceeasi persoana. Foarte ok recomand cu caldura. Versiunea 2012 detaliata are toate satele pe drumul de c-ta se vedeau pe harta pe langa autostrada. Iar in bucuresti stie tot acuma prima data cand mi-a zis fatuca sa o iau prin tunel(pasaj) era sa nu inteleg heh dar la a doua strigare m-am prins.

Dureaza 2 ore juma pt ca sunt vro 25 de giga de instalat plus activare etc. In cta acuma imi arata si mamaia normala nu mai e offroad nav.

In concluzie merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intretimp am facut si eu update la navigatie, merge excelent, este foarte detaliata, am fost surprins cand am fost pe cateva drumuri neasfaltate pe care le avea trecute. Deci recomand, tipul care face updat-ul este serios si mi se pare totusi un pret mai mult decat acceptabil fata de pretul cerut de reprezentanta(2400 ron). Pentru cei interesati le pot trimite datele de contact prin PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde vezi ce varianta de harta ai ? noi avem masina luata recent si am venit pe navigatia masinii din Germania , am tot folosit-o prin Bucuresti si ne-a dus la fix , permanent 3 variante de alegere ruta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!