Jump to content

Photo

Ce parere aveti despre Touran ? Calitati si defecte

• Please log in to reply
163 replies to this topic

#81 adici

adici
  • Oraş:Turda
  • Model:Golf IV variant edition 1.9TDI 90CP ALH, Alb

Posted 22.04.2009 @ 11:41

Ma intereseaza daca pe randul al doilea de scaune incap 2 scaune de copii + 1 adult de talie medie?

Mersi

#82 cosmin1012

cosmin1012
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:VW
  • Model:Nu mai am
  • Motorizarea:Dauna totala

Posted 22.04.2009 @ 18:52

cati km are masina?

#83 sandu_l

sandu_l
  • Maşina:volkswagen
  • Model:touran 2009
  • Motorizarea:1.6 mpi 102 cp

Posted 29.05.2009 @ 22:42

Eu am de cateva zile touran 1.6 benzina.Cred ca nu am vazut pe forum motorul asta.La 102 CP,merge bine si are 5 trepte.

#84 adifox

adifox
  • Oraş:Timişoara
  • Model:Golf 6 Plus, Cross Touran
  • Motorizarea:2.0tdi cr 170cp

Posted 30.05.2009 @ 08:22

sa-l stapanesti sanatos, ai cumparat de nou touranul? eram curios cat costa pe criza asta o varianta de 102cp si ce echipare are.

#85 sandu_l

sandu_l

Posted 31.05.2009 @ 11:31

Multumesc.Da,e nou,a costat 17000,climatronic,lumini adaptive,RCD cu magazie si touchscreen,10 airbaguri,8 incinte acustice

#86 tanislav

tanislav
  • Model:GOLF MK4
  • Motorizarea:1.6 FSI 16V BAD

Posted 31.05.2009 @ 15:57

17.000 fara TVA, sau cu totul???

#87 exO2Driver

exO2Driver

Membri seniori

• Maşina:Audi
  • Model:Q3 Quattro
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 31.05.2009 @ 16:49

Pret foarte bun, la 17.000 nici una furata nu cumperi de noua "in vest"!
Se poate cumpara masina si fatra TVA? Daca nu, nu-i vad rostu de ce sa dea pretul fara TVA (doar daca face recama indirecta la VW)!

#88 sandu_l

sandu_l

Posted 31.05.2009 @ 21:52

Pretul exact,a fost de 17100,cu tva inclus,atat am platit.Era in stoc,undeva la Curtici,cu configuratia care am spus-o mai sus.Le puteti vedea si voi pe siteul vw,la masini cu livrare imediata.Imi place si sunt tare multumit.

#89 radural

radural
  • Oraş:Iaşi
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Touran 2006
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP+

Posted 08.06.2009 @ 10:42

Este o masina de familie spatioasa si confortabila de care sunt foarte multumit.Desi am masina de numai o saptamana as vrea sa cred ca este la fel de rezistenta ca fosta masina (Ford Galaxy 1.9TDI,116CP,AUY,6+1 VIT).La capitolul dotari sta bine:
-climatronic
-incalzire in scaune
-tempomat
-comp de bord mic
-comenzi pe volan
-4 electrice
-proiectoare
-spalatoare faruri
-etc
Pana acum in afara de lipsa rotii de rezerva(are kitul de pana dar...) nu am ce sa ii reprosez dar daca mai apare vreo nemultumire va comunic si voua.

Numai bine la toti si drumuri bune!

#90 Dodel

Dodel
  • Model:Touran
  • Motorizarea:1,9TDI 90CP

Posted 12.06.2009 @ 13:17

Am deja un an cu Touranul meu. Motorina, 1,9TDI.
L-am adus din Germania si m-a costat 10000euro (fara TVA, pe firma). Din 2005, cu 96000 km.
Sunt extrem de multumit...inca miroase a masina noua. Bine intretinut, cu carte la zi, de la reprezentanta vw.
Nu are chiar toate dotarile...cel mai tare ma deranjeaza ruloul acela peste porbagaj...adica lipsa lui. Inca nu am reusit sa-l gasesc. La capitolul "lipsuri" mai sunt farurile de ceata (proiectoarele), dar nu ma deranjeaza, pentru ca are toate dotarile de siguranta, inclusiv 10 airbg.
E o masina minunata...

#91 exO2Driver

exO2Driver

Membri seniori

• Maşina:Audi
  • Model:Q3 Quattro
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 13.06.2009 @ 09:29

Sant posesor de Touran de 2 luni si am facut 4000 km pana acuma, am luat masina noua, primele impresii dupa 2 luni;

Pro:
Foarte spatioasa
prin pozitia de sezut mai inalta nu este asa obositoare la drum lung, vad ca si nevasta (in luna 6. acuma) rezista foarte bine
foarte multifunctionala si practica varianta cu 7 locuri
ideala pentru drumuri lungi cu copii prin prezenta multor locuri de depozitat si a prizei de 12v in spate

Contra:
plasticuri foarte ieftine si sensibile la zgarieturi in interior
la viteze de peste 150km/h galagioasa de la vant (retrovizoarele?!)
izolare nesatisfacatoare la cele dizel, la turatii peste 2500rpm e galagioasa se simt bine vibratiile in interior
consumul cu 1 litru mai mult decat cel dat de producator (stilul meu de condus sau gumele de 225/17?!)
priza in portbagaj montata direct pe captuseala foarte sensibila
motorul de 1,9 105CP nu face minuni (cel putin la varianta Bluemotion), pentru cei ce nu pun baza pe consum recomand 140CP

Cam astea sant parerile deocamdata, masina perfecta inca nu s-a inventat dar atata timp cat concurenta nu ofera ceva mai bun ramane Touranul masina ideala de familie!

#92 tanislav

tanislav
  • Model:GOLF MK4
  • Motorizarea:1.6 FSI 16V BAD

Posted 13.06.2009 @ 11:02

Da..... sunt de acord cu tine la capitolul plastice....
avind in vedere ca la mine in portbagaj daca te uiti ai impresia ca masina are 5 ani, din cauza carutului :rolleyes:
dar si la capitolul zdomot tot ai dreptate, eu am fost si in service cu aceasta problema, si au spus ca nu e posibil asa ceva :wub:
dar ei ramin cu parerile lor si noi cu ale noastre.
bafta celor care au Touran sa nu ajunga prin service ca restul sunt detalii.....

#93 zookey

zookey
  • Oraş:Piatra Neamţ
  • Model:touran 2004
  • Motorizarea:1.9 TDi 105

Posted 22.02.2010 @ 00:47

Touran 2004 noiembrie, motor 1.9 TDI 105 caluti
Pro: -consumul (cel mai putin am resusit sa scot 3.2)
-spatiul
-usor de condus
Contra: - foarte zgomotos motorul
- prost antifonata
-la 90000 a cazut cutia de viteze din cauza unui defect de fabricatie
In general este o masina buna care isi merita banii.

#94 Nichitean

Nichitean
  • Oraş:Constanţa
  • Model:Touran 2007
  • Motorizarea:1.9 TDI

Posted 02.06.2010 @ 08:59

Acelasi lucru l-am vazut si la Touran-ul meu. Probabil ca asa e conceputa masina. La mine e limitata electronic la 170! Eu am cumparat-o de la o cucoana din germania si pe autoband asta a fost viteza maxima care am putut-o prinde. Ajuns acasa, m-am dus la service si mi-au zis ca e limitata.

#95 radural

radural
  • Oraş:Iaşi
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP+

Posted 02.06.2010 @ 09:32

Cei care nu sunt multumiti de cei 105 cp pot face o remapare(crestere de putere) si cu ocazia asta scapa si de limitare.

#96 milleryo

milleryo
  • Oraş:Târgu Jiu
  • Model:touran 2.0tdi
  • Motorizarea:2.o tdi 140 cp

Posted 10.06.2010 @ 12:06

salut!sunt nou pe forum.am un touran din 2004 cu 140 cp.sunt de acord cu voi in legatura cu materialele de bord..sunt de salba calitate.sunt curios ce viteza maxima poate atinge un touran cu 140 cai.astpet pareri de-ale voastre

#97 cristidracu

cristidracu
  • Model:Touran 2005
  • Motorizarea:2.0 TDI 140CP

Posted 17.06.2010 @ 21:28

Sal! De acord, calitate proasta la plastice, mi s-a decojit o parte din plasticu de pe manerele interioare de la usi(se zgarie f usor), cat despre viteza am trecut de 210km/h, cauciucuri vara, roti de 16".

#98 milleryo

milleryo
  • Oraş:Târgu Jiu
  • Model:touran 2.0tdi
  • Motorizarea:2.o tdi 140 cp

Posted 24.06.2010 @ 13:27

am vazut o emisiune pe net in care se facea comparatie intre touran, zafira si scenic si cei de acolo au depunctat foarte mult touran-ul din cauza materialelor de bord, in special ca erau ff zgariate(masinile erau second), si cred ca ata nu e o problema doar pt touran am vazut si la alte modele vw aceiasi problema.si in legatura cu viteza, la 140 cp se comporta foarte slab in comparatie cu un bora combi cu 116 cp.la 300 de turatii in treapta a 6a are undeva la 150 km/h, pe cand bora avea 170 km/h tot la 3000 in treapta a 6a.e adevarat ca este mai grea cu vreo 200 kg, dar are ceva cai in plus si totusi cred ca diferenta e putin cam mare

#99 Catalin Paun

Catalin Paun
  • Oraş:Galaţi
  • Model:Touran
  • Motorizarea:2.0 TDi 136 CP

Posted 03.07.2010 @ 11:54

Salut!
Am facut un drum curnad in afara RO, si subscriu la ce spunea un coleg mai sus vis-avis de zgomot motor, mai exact de la 2500 ture la 3000 e usor iritant zgomotul motorului ba unde pui ca este exact turatie pentru 130 km/h adica viteza de autostrada.
PRO:
-E super buna de familie ,spatioasa etc
-Se aseaza bine la drum
-Consum destul de bunut (cv in 6 tr)
-Poztie confortabila la condus drum lung si priveliste de ansamblu mare intrafic
-Fasneata in trafic (cel putin la mine)
-La viteza de 100 - 120 km/h e spur silentioasa (120 in tr 6 are 2100 ture perfetc ptr drumuri de RO)

CONTRA:
-UZURA rapida la accesorii din masina
-Zgomotoasa la turatii 2500-3000 (nu insupotabil dar jenant)
-Se aude putin curentul creat in jurul masinii
-FORTE foarte rigida

etc

#100 claudiu406

claudiu406
  • Oraş:Galaţi
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 13.08.2010 @ 17:28

am si eu un touran din 2006 cu motor de 2l 140 cp si masina mi-se pare destul de ok. am cumparat-o de vreo luna, adusa din germania si avea 122.000 km (numa bun ca avea distributia schimbata :icon_thumright:)
intradevar plasticul din interior e cam slab calitativ exceptie facand doar cel de pe bord care mi-se pare ok, alta problema o am cu sunetul...am doar 4 difuzoare si daca trec cu volumul de jumate incepe sa gajaie iar pe la nivelul 11-12 daca ascult o melodie mai cu bass se aude un zdrandganit in stalpul de la sofer, am observat ca pot evita problema daca setez bassul mai jos dar eu il tin pe maxim :D. capitolul performante ma incanta cel mai mult chiar daca masina are aproape 1.7 t nu se simte deloc pe drum asta...directia e foarte precisa si la viteze mari...ma rog cred ca are un rol destul de important si esp-ul...avand in vedere ca sunt un tanar de 19 ani caruia ii cam place viteza, asta fiind singura masina care am condus-o inafara de cea de scoala :D si sunt multumit de cat poate duce "frigiderul" (asta mi-au zis cateva persoane cand au vazut-o prima data :D)...cred ca voi care sunteti experimentati in ale sofatului sunteti si mai multumiti de ea :D

o singura nelamurire am...imediat dupa ce schimb viteza daca accelerez la maxim ii trebuie cativa metri pana "se trezeste"...am observat asta doar la vitezele 3 si 4 (la celelalte nu am incercat :D) si vreau sa stiu daca e problema sau asa trebuie sa fie :icon_thumright:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)