Jump to content

Ce parere aveti despre Touran ? Calitati si defecte


Forte
 Share

Postare recomandată

o singura nelamurire am...imediat dupa ce schimb viteza daca accelerez la maxim ii trebuie cativa metri pana "se trezeste"...am observat asta doar la vitezele 3 si 4 (la celelalte nu am incercat :screwy:) si vreau sa stiu daca e problema sau asa trebuie sa fie :))

din cate stiu eu, imediat dupa ce schimbi viteza, nu se accelereaza pana la podea, ca nu e sanatos pentru turbo. Se accelereaza normal pana intra turbo dupaia se poate accelera pana la podea.

si eu am un touran din 06, 2.0 TDI, 140 caluti. E recent adus, si am avut cateva probleme cu el deja. La scurt timp dupa ce l-am adus, turbo a facut figuri din cauza ca a fost subturat si a necesitat curatare la service. Stergatoarele s-au incurcat odata (habar nu am ce a avut) si s-a rupt ceva piesa din metal. Tot de la o vreme de cand il am, apare in bord o eroare : Emission Workshop. Trebuie sa il duc la un service sa vad ce are. Apropo service bun in Oradea stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut eu sunt nou pe aici.abia am cumparat un touran si eu(2004) dar nu am primit nici manual de intretinere si nici cd-ul de la navigatie.pot gasi pe undeva ca sunt paralel in materie de masini,am citit si m-am minunat cate stiti despre masini si vad ca sunteti informati,poate se lipeste ceva si de mine cu timpul.astept daca nu deranjez cateva sugestii.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primu rand bine ai venit in tre noi .in legatura cu cd pentru navi ai sa gasesti doar cu harta de

europa[fara ro]si nu o poti folosi in ro.daca mai ai ceva nelamuriri intreaba si iti vom explica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.azi pe la ora 10 am fost la un service auto si i-am rugat sa-mi faca si mie un calcul pt schimburi de filtre,kit distributie,ulei si pompa apa si cu manopera 450 lei a iesit aprox.1750 lei,voua cum vi se pare?mi-au scris asa ulei=270,f.ulei=27,f.a=56,f.m=97,f.p=35,kit distr.=500 si pompa apa=162 a si mi-au mai pus balama sup.stg=137 ca usa stg fata nu se inchide drept tebuie un pic ridicata.ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uleiu imi pare cam scump.ukei castrol edge 5 w40 pd[specificatie 505 01 merge 15000] la 5litri 170 ron eu de acesta folosesc si sant foarte multumit.ai nevoie de 4lit ulei,filtru aer sa fie mann [32 ron],f pol 40 ron,f ulei 22ron,kit distr de afara[cu pompa apa,role curea] 630 ron manopera 200ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu se compara preturile intre orase,asta e dar necazul este pe langa suma aia sau mai adunat inca vreo 300 lei adik:220 lei comanda pt inchidere si deschidere la geamuri fata(usa stanga fata)stanga si dreapta plus chederul(sper sa scriu bine)la geamul de la usa stg fata ca de cate ori lasam geamul deschis la maxim cand il ridicam imi iesea si chederul.nu stiu daca voi ati luat touranul de nou,eu l-am luat second din constanta dar m-am cam tepuit se pare ca nu am cunoscut anumite lucruri sa le caut si acum le platesc de bune.imi mai zice lumea sa fac un ,,tester'' sa aflu km reali,iar ala mai costa vreo 400 dar alta solutie nu exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic .. karaev de ce nu iei legatura cu ceva moderator si sa intrebi cine are vag com in apropiere de tine sua in ploiesti sa te ajute sa vezi km reali?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu trebuie sa ia legatura cu moderatorul ci sa citeasca acest topic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

:offtopic:

V-ar fi mai bine? :na:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

d.aca am fi mai aproape te-as ajuta eu sa afli km reali.daca am inteles bine masina este din 2004 ar trebui sa aiba in jur de 200 mi km .daca au fost stersi km din ecu[memoria calculatorului]nu ai cum sa ii afli nici cu vag com la tester iti va spune ca nu sant stocati in ecu km[au fost stersi]dar sar putea sa fie modificati km numai in bord atunci ai sa ii afli pe cei reali cu versiunea vag com 908[vcds 908] eu pe acesta il am.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina a fost inscrisa in tara prin iunie 2010,cumparata de o familie,au tinut-o 4 luni si a cumparat-o un tip care are un mic parculet auto prin constanta,a tinut-o vreo 2 saptamani si am cumparat-o eu;iti multumesc mult pentru informati si ajutor dar cum am mai spus eu sunt incepator in mecanica si electronica la masini,iar definitia de ,,vag com''ma depaseste,dar iti multumesc si tie btr si tie flotouran95 pt informatii si ajutor.am gasit si o lista data de aryes13 si o sa incerc pe acolo.va multumesc.o sa ma documentez sa nu va mai sacai cu anumite intrebari banale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

karaev nu ne sicai punand aceste intrebari? Doar santem colegi pe acest forum si ne ajutam uni pe alti daca putem.vag com este programu care te ajuta sa gasesti defectele pe care le stoceaza calculatoru masini.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic :offtopic:

karaev nu e nici o problema ca doar de asta suntem aici sa ne ajutam.CU MARE PLACERE oricind si daca vrei poti folosi si mesajele private.. :icon_thumright: Dute la cineva aproape de tine si spunei ce offuri ai si stie el ce are de facut.Bafta

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa gasesc si eu un manual la touran de intretinere,ca am gasit un site de manuale si mi-a zis ca dureaza cam 3-4 saptamani sa il primesc,dar pe mine ma intereseaza sa imi notez schimbul de ulei,distributie si ma intereseaza ce tip de ulei ca am vazut toate tipurile de ulei pe net 5w 40,10w 40 si habar nu am.la firma unde voi face schimbul mi-a zis sa merg si sa intreb la un magazin impreuna cu talonul masinii si imi vor da ei un anumit tip de ulei ca nu toate corespund.mie mi se pare mult 4l 270 lei,in comparatie cu ce gasesc pe net adik max.4l 180 lei.va salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Manuale si alte documente utile gasesti aici.

Cat despre ulei, iti trebuie unul care sa indeplineasca norma Vw 505.01 sau 506.01. In aria de uleiuri si carburanti gasesti o multime de discutii pe tema aceasta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,de bine ce am scos masina din service ,apare alta pb.:cand schimb vitezele uneori,nu f.des mi se blocheaza ambreajul cam pe la 1/3 pana isi revine in pozitia normala,masina nu da niciun semn ca se deranjeaza,dar am citit pe aici diferite pareri ba ca e:pompa de ambreiaj,cilindru receptor,pompa hidraulica (parca asa ii spune) de la pedala de ambreiaj,sa verific lichidul de frana,baietii la service au zis ca e la maxim si ca parerea lor este ca tre sa schimb ambreiajul ca nu ii doare gura si nu strica banii in contul firmei,dar mie mi se pare ca o cam ia prin eliminare,ca nu am vazut sa se implice prea tare in pb .mea.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit distributie,pompa apa.filtre,rola intindere,curea transmisie,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu iti revine pedala de ambreiaj iti este dus cilindru receptor care la touran este impreuna cu rulmentu de presiune si costa in jur de 200ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie cum zici,sa dea d-zeu mersi mult pt informatie si luni ma duc la ei si ma dau tare informat,le arat io.numa bine mersi btr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost programat pt miercuri 24.11 la service,dar eu vreau sa va intreb ceva:am gasit niste jante de tabla second la 75 lei si arata binisor zic eu,ce ziceti isi merita pretul ca la cele din aliaj nu ma lipesc de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

karaev pe cat sant jantele pe 15sau 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!