Jump to content

Ce parere aveti despre Touran ? Calitati si defecte


Forte
 Share

Postare recomandată

eu mi-am prezentat masina pe alt topic, as vrea sa spun ca sunt foarte multumit de masina....

singura problema ar fi ceva zgomote in spate, care presupun ca ar fi de la scaunele independente....

in rest multumit deplin....... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

admin, pls sterge acest post. cel de desubt este cel corect

Modificat de dannyb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, dupa un an de cind am masinuta, pot spune cu incredere, ca e BUNA si FIABILA. Se vede ca e lucru nemtesc.Consumul e acceptabil, avind in vedere ca circul mai mult in oras 7-7,5 l/100km.Am intimpinat o problema cu inchiderea haionului, care a ramas deschis.S-a rezolvat relativ usor, reparind broasca haionului, care e actionata electric.Ce imi place mult, e ca toate lucrurile care alcatuiesc masina asta, sunt bine gindite, simple si eficiente.Cel putin partea mecanica, la care ma pricep si eu. mi-ar placea sa cred, ca cei ce si-au ales un touran, nu sunt dezamagiti de masinuta lor.Clar, e o masina de familie,mai putin sportiva si aratoasa, dar de incredere.E o masina de asfalt, cu garda la sol destul de mica, ceea ce o face mai restrictiva.Asta e! Nu le putem avea pe toate. Tot ceea ce am scris aici, este doar parerea mea, care nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni. As fi incintat sa aflu si alte pareri.De la Cluj, s-auzim numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu un touran din 2004 cateva luni. foarte bun ca parte tehnica. este perfect ca masina de familie de 4 persoane. simplu si bine inchegat, mai ales rezisten la copii mici care trag de toate piesele. pentru scopul pentru care a fost creeata masina e super, designul nu conteaza in clasa monovolum. si motorul 2.0 tdi de 136 cand il calcam rupea. buna masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
masinioricestare

Eu am de curand un touran 1.9 tdi 105 cp si ce ma surprinde la el este ca la 3000rot/min in treapta a6a are 140km/h, mi se pare destul de turata, am mers cu alte masini cu 5 trepte si la aceeasi viteza aveau tot 3000, e ceva ciudat, si inca o chestie, consumul imi pare sestul de maricel 7% afara mers max 140-150 pt 1-2 persoane fara bagaje

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza daca pe randul al doilea de scaune incap 2 scaune de copii + 1 adult de talie medie?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am de cateva zile touran 1.6 benzina.Cred ca nu am vazut pe forum motorul asta.La 102 CP,merge bine si are 5 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-l stapanesti sanatos, ai cumparat de nou touranul? eram curios cat costa pe criza asta o varianta de 102cp si ce echipare are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.Da,e nou,a costat 17000,climatronic,lumini adaptive,RCD cu magazie si touchscreen,10 airbaguri,8 incinte acustice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17.000 fara TVA, sau cu totul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pret foarte bun, la 17.000 nici una furata nu cumperi de noua "in vest"!

Se poate cumpara masina si fatra TVA? Daca nu, nu-i vad rostu de ce sa dea pretul fara TVA (doar daca face recama indirecta la VW)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul exact,a fost de 17100,cu tva inclus,atat am platit.Era in stoc,undeva la Curtici,cu configuratia care am spus-o mai sus.Le puteti vedea si voi pe siteul vw,la masini cu livrare imediata.Imi place si sunt tare multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o masina de familie spatioasa si confortabila de care sunt foarte multumit.Desi am masina de numai o saptamana as vrea sa cred ca este la fel de rezistenta ca fosta masina (Ford Galaxy 1.9TDI,116CP,AUY,6+1 VIT).La capitolul dotari sta bine:

-climatronic

-incalzire in scaune

-tempomat

-comp de bord mic

-comenzi pe volan

-4 electrice

-proiectoare

-spalatoare faruri

-etc

Pana acum in afara de lipsa rotii de rezerva(are kitul de pana dar...) nu am ce sa ii reprosez dar daca mai apare vreo nemultumire va comunic si voua.

Numai bine la toti si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deja un an cu Touranul meu. Motorina, 1,9TDI.

L-am adus din Germania si m-a costat 10000euro (fara TVA, pe firma). Din 2005, cu 96000 km.

Sunt extrem de multumit...inca miroase a masina noua. Bine intretinut, cu carte la zi, de la reprezentanta vw.

Nu are chiar toate dotarile...cel mai tare ma deranjeaza ruloul acela peste porbagaj...adica lipsa lui. Inca nu am reusit sa-l gasesc. La capitolul "lipsuri" mai sunt farurile de ceata (proiectoarele), dar nu ma deranjeaza, pentru ca are toate dotarile de siguranta, inclusiv 10 airbg.

E o masina minunata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sant posesor de Touran de 2 luni si am facut 4000 km pana acuma, am luat masina noua, primele impresii dupa 2 luni;

Pro:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..... sunt de acord cu tine la capitolul plastice....

avind in vedere ca la mine in portbagaj daca te uiti ai impresia ca masina are 5 ani, din cauza carutului :rolleyes:

dar si la capitolul zdomot tot ai dreptate, eu am fost si in service cu aceasta problema, si au spus ca nu e posibil asa ceva :wub:

dar ei ramin cu parerile lor si noi cu ale noastre.

bafta celor care au Touran sa nu ajunga prin service ca restul sunt detalii.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Touran 2004 noiembrie, motor 1.9 TDI 105 caluti

Pro: -consumul (cel mai putin am resusit sa scot 3.2)

-spatiul

-usor de condus

Contra: - foarte zgomotos motorul

- prost antifonata

-la 90000 a cazut cutia de viteze din cauza unui defect de fabricatie

In general este o masina buna care isi merita banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Acelasi lucru l-am vazut si la Touran-ul meu. Probabil ca asa e conceputa masina. La mine e limitata electronic la 170! Eu am cumparat-o de la o cucoana din germania si pe autoband asta a fost viteza maxima care am putut-o prinde. Ajuns acasa, m-am dus la service si mi-au zis ca e limitata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care nu sunt multumiti de cei 105 cp pot face o remapare(crestere de putere) si cu ocazia asta scapa si de limitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut!sunt nou pe forum.am un touran din 2004 cu 140 cp.sunt de acord cu voi in legatura cu materialele de bord..sunt de salba calitate.sunt curios ce viteza maxima poate atinge un touran cu 140 cai.astpet pareri de-ale voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal! De acord, calitate proasta la plastice, mi s-a decojit o parte din plasticu de pe manerele interioare de la usi(se zgarie f usor), cat despre viteza am trecut de 210km/h, cauciucuri vara, roti de 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut o emisiune pe net in care se facea comparatie intre touran, zafira si scenic si cei de acolo au depunctat foarte mult touran-ul din cauza materialelor de bord, in special ca erau ff zgariate(masinile erau second), si cred ca ata nu e o problema doar pt touran am vazut si la alte modele vw aceiasi problema.si in legatura cu viteza, la 140 cp se comporta foarte slab in comparatie cu un bora combi cu 116 cp.la 300 de turatii in treapta a 6a are undeva la 150 km/h, pe cand bora avea 170 km/h tot la 3000 in treapta a 6a.e adevarat ca este mai grea cu vreo 200 kg, dar are ceva cai in plus si totusi cred ca diferenta e putin cam mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Catalin Paun

Salut!

Am facut un drum curnad in afara RO, si subscriu la ce spunea un coleg mai sus vis-avis de zgomot motor, mai exact de la 2500 ture la 3000 e usor iritant zgomotul motorului ba unde pui ca este exact turatie pentru 130 km/h adica viteza de autostrada.

PRO:

-E super buna de familie ,spatioasa etc

-Se aseaza bine la drum

-Consum destul de bunut (cv in 6 tr)

-Poztie confortabila la condus drum lung si priveliste de ansamblu mare intrafic

-Fasneata in trafic (cel putin la mine)

-La viteza de 100 - 120 km/h e spur silentioasa (120 in tr 6 are 2100 ture perfetc ptr drumuri de RO)

CONTRA:

-UZURA rapida la accesorii din masina

-Zgomotoasa la turatii 2500-3000 (nu insupotabil dar jenant)

-Se aude putin curentul creat in jurul masinii

-FORTE foarte rigida

etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu un touran din 2006 cu motor de 2l 140 cp si masina mi-se pare destul de ok. am cumparat-o de vreo luna, adusa din germania si avea 122.000 km (numa bun ca avea distributia schimbata :icon_thumright:)

intradevar plasticul din interior e cam slab calitativ exceptie facand doar cel de pe bord care mi-se pare ok, alta problema o am cu sunetul...am doar 4 difuzoare si daca trec cu volumul de jumate incepe sa gajaie iar pe la nivelul 11-12 daca ascult o melodie mai cu bass se aude un zdrandganit in stalpul de la sofer, am observat ca pot evita problema daca setez bassul mai jos dar eu il tin pe maxim :D. capitolul performante ma incanta cel mai mult chiar daca masina are aproape 1.7 t nu se simte deloc pe drum asta...directia e foarte precisa si la viteze mari...ma rog cred ca are un rol destul de important si esp-ul...avand in vedere ca sunt un tanar de 19 ani caruia ii cam place viteza, asta fiind singura masina care am condus-o inafara de cea de scoala :D si sunt multumit de cat poate duce "frigiderul" (asta mi-au zis cateva persoane cand au vazut-o prima data :D)...cred ca voi care sunteti experimentati in ale sofatului sunteti si mai multumiti de ea :D

o singura nelamurire am...imediat dupa ce schimb viteza daca accelerez la maxim ii trebuie cativa metri pana "se trezeste"...am observat asta doar la vitezele 3 si 4 (la celelalte nu am incercat :D) si vreau sa stiu daca e problema sau asa trebuie sa fie :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!