Jump to content

Ce parere aveti despre Touran ? Calitati si defecte


Forte
 Share

Postare recomandată

Pot sa-ti spun ceea ce spun cei de la VW.

Tatal meu este in conducerea unei firme care face instalatii electrice pentru VW (printre altii), si i-a intrebat pe cei de la VW daca sunt de parere ca Touran-ul va avea succes (el le-a zis ca nu crede, pentru ca nu are nimic atractiv sau deosebit).

Pana la urma cei de la VW cu care a discutat nu erau nici ei prea optimisti... Eu zic ca pe buna dreptate. Touran-ul este dupa parerea mea o masina care nu aduce nimic nou si nu atrage prin nimic. Nici macar prin design. Desigur, VW nu a scos design-uri prea futuriste (si bine au facut), dar impresionau prin ideea de masivitate, de lucru solid.

Concluzie: mie nu-mi place Touran-ul. Si nici celor de la VW. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vreo doua luni a fost un eveniment care s-a vrut un fel de zilele portilor deschise la VW ... cam odata cu Dunlop Drivers Cup la Bucuresti. Si se faceau acolo drive-teste cu Touran si Audi A3.

Iti dai seama ca cei mai multi voiau sa urce in A3.

Banuiesc ca daca te duci la Porsche Nord ... se poate aranja de un drive test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

la SIAB era. M-am urcat in el. Mie mi-a placut. Daca vreau o masina sa plec la calatorii in tara TOURAN va fi. Daca vreau doar o masina de familie atunci o limuzina e suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Touran a obtinut si el 5 stele la EuroNCAP... scor mai mic ca si Scenic si mai mare decat Focus CMax...

Cred ca este primul cu 5 stele de la vw... sau ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In showroom la reprezentanta Porshe, m-am uitat atent la finisaje si sunt sub cele de la Golf IV.

La fetele de usi pe margini se mai vad/simt bavurile de la turnare. Vorbind "off the record" cu cineva din showroom a recunoscut scaderea calitativa a Touran-ului comparativ cu Golf-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In showroom la reprezentanta Porshe, m-am uitat atent la finisaje si sunt sub cele de la Golf IV.

La fetele de usi pe margini se mai vad/simt bavurile de la turnare. Vorbind "off the record" cu cineva din showroom a recunoscut scaderea calitativa a Touran-ului comparativ cu Golf-ul

tot "off the record" (si off the topic) se va observa scaderea calitativa a lui G5 fatza de G4

:12: :12: :12: :12: :12: :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu ce a spus Andi si tare imi este teama ca BogMW are dreptate.

Sa fie acesta motivul pentru care francezii castiga teren in clasa compacta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic

De luna asta, VAG a scurtat bugetul pentru investitii cu 11%, asa ca tineti-va bine.... rateuri pe banda rulanta sunt programate....

Singurii la care nu se vede (inca) creionul rosu sunt BMW.

DC au luat-o de mult pe ulei iar restul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu vreau o masina de familie : 2 adulti + 2 copii. Eu fac in medie 30kkm pe an (majoritatea in oras). Un drum lunar Cta-Buc cu full bagaje. In concediu nu am fost de 3 ani (nu am timp), dar probabil dupa ce iau masina o sa fac o scurta tura prin EU.

Vreau o masina : buna de carat multe bagaje, spatioasa, sigura, inalta, fiabila, economica.

Am de ales intre : Touran, Scenic2, Zafira.

Voi ce atzi alege?

Daca mai pun ceva bani ma pot duce la Kia Sorento sau chiar Toyota RAV4. Dar cred ca este prea mult ptr necesitatile mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic Touran, cu toate ca nu ma incanta aceasta masina. Sunt convins insa de calitatea ei. Nu cred ca are rost comparatia cu Scenic (Renault.......) sau Zafira (Opel? In nici un caz).

:ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am prins ca nimeni nu este prea incantat de aceasta masina ... dar sincer nu inteleg de ce.

Touran full options ajunge la 22500Euro (leasing pe 4 ani - 35000Euro, inclusiv asigurarea).

Eu sunt dispus sa dau pe o masina maxim 22 000 Euro CIP (3-4ani leasing). Vreau o masina full options.

Daca pretul ajunge la 25 000 CIP deja ma pot uita la Audi, BMW (mic) si chiar pe la masini de teren.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi sunt un fan (nu ventilator) declarat VAG, Touranul mi-a lasat inpresia unei "involutii". Nu am testat platforma tehnica, dar singurul lucru cu care am intrat in contact (interiorul si respectiv materialele/designul/calitatea finisajelor) m-au dezamagit.

O masina te multumeste atunci cand iti implineste cat mai multe asteptari. Daca nu te astepti de la o masina la o calitate a finisajelor deosebita si cauti numai versatilitate, fiabilitate si costuri scazute de intretinere atunci probabil Touranul este exact ceea ce-ti trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
offtopic

De luna asta, VAG a scurtat bugetul pentru investitii cu 11%, asa ca tineti-va bine.... rateuri pe banda rulanta sunt programate....

Singurii la care nu se vede (inca) creionul rosu sunt BMW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Apropo calitatea bordului este de inalta calitate. Credema am unul. Singura chestie "naspa" is jantele daca ti-le iei din otel ca se indoaie de mama focului. Eu te-as sfatuii sa-ti ei VW. Calitatea ai s-o vezi in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut de ales intre TOURAN si alte masini, vroiam spatiu mult desi sunt celibatar ( de fapt nu o sa mai fiu peste cateva luni ) si nu am copii, dar TOURAN mi s-a parut cam VAGON

Acum ca sunt fan si posesor, de ce nu incerci un TOLEDO, are o dotare in plus care poate sa-ti mareasca portbagajul de la 500L la 600L ( se poate misca inainte-innapoi bancheta spate ). Pot sa-ti spun ca am fost in concediu 4 persoane adulte si a fost loc berechet in portbagajul de 500 L.

Un alt lucru care nu mi s-a parut corect, era pretul foarte mare comparativ cu TOLEDO ( peste 2000 EUR )

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la BMW este un scandal destul de mare in Germania, cu ceva ruperi pe la puntea spate la Seria 3 (dupa 2000). Se suspecteaza defecte si la alte nume mai pompoase (Z3, etc). N-am acum linkul la indemana, dar apare el...

Io inca mai sper ca japonezii nu o iau si ei in jos, ca atunci chiar e pacat...

bmw seria 3 are punte pe spate? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Touran are acum o noua motorizare: 1.4 TSI / 140 CP. Cuplu maxim: 220 Nm de la 1.750 la 4.000 ture. Consum mixt: 7.4-7.5 l/100 km. Acceleratie 0-100 km in 9.8 sec., iar viteza maxima 200 km/h. Destul de impresionant pentru un "motoras" de doar 1.4 l, avand in vedere ca Touran-ul are o masa proprie ce depaseste 1.5 tone. Pretul CIP, comparativ cu motorizarea 2.0 TDI / 140 CP, este cu aproape 2.400 de euro mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am achizitionat si eu un Touran SH din Olanda si m-ar interesa daca stie cineva cum as putea face rost de Manualul "utilizatorului" intr-o limba internationala si nu in olandeza :((.

Ca si masina, mi se pared estul de draguta, doar ca suspensia spate este cam rigida ptr Romania. Astea sunt deocamdata primele impresii, la rece, masina o am doar de o zi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa postezi o cerere pe topicul asta. S-ar putea sa ai mai mult noroc acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Touranul este o masina excelenta pentru drumuri lungi. Eu cu a mea care are DSG am fost in Portugalia la Atlantic, Germania, Pirinei - Andora, Spania, Alpi (pe toate partile) Croatia, Serbia - Muntenegru, Italia, Elvetia la ghetari, Grecia, Franta de la S la N....si am tinut-o constant la 160-200 km /h 4 persoane si bagaje pana in tavan. Tinuta de drum excelenta consum excelent. Ca design nu spune multe e adevarat dar daca apuci sa mergi cu ea la un drum lung te indragostesti imediat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm. La drumuri lungi nu as vrea sa fiu in alta masina.

In schimb plasticul se zgirie destul de usor. Nasol e cu parbrizul care e foarte sensibil si deja l-am schimbat o data. Incape in ea intreaga casa si culmea ca nu prea simt ca performantele sint penalizate foarte mult. Uneori am impresia ca trage mai bine incarcata.

Cine spune ca nu arata bine sa se mai gindeasca ;)

Nu spun de cele negre care arata fenomenal. Eram la Bistrita intr-o dimineatza si il asteptam pe taica-meu sa vina sa ma ia. Ma uitam ca prostu la masina cind venea spre mine si eram uimit "Uau ce bine arata, oare ce o fi". Abia cind a oprit linga mine m-am trezit si eu. Eu zic ca are efect.

Ce regret putin e ca nu are DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touranul o sa aiba facelift incepand din ianuarie. Deja nu se mai produc masini cu designul vechi. Intra si Touranul astfel in linia de design frontal care se regaseste si pe celelalte modele (Passat, Eos, Polo, noul Touareg)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!